Sandacze ze starorzeczy

/ 2 odpowiedzi

Witam,

Jako, że z rzecznymi sandaczami dogaduję się całkiem dobrze postanowiłem trochę czasu poświęcić tym zamieszkującym starorzecza. Na celownik obrałem dwa, w których są sandacze. Pierwsze jest dosyć mocno porośnięte grążelem żółtym. Głębokość waha się między 1,5 – 8 m. Dno muliste bądź całkiem twarde wysłane małżami i resztkami obumarłej roślinności, natomiast w drugim brzegi są bardzo strome porośnięte są trzcinami oraz olszynami. Dno jest twarde nawet żwirowo - kamieniste wysłane liśćmi olszyny, głębokość do 5 m w najgłębszym miejscu. Zarówno jedno jak i drugie starorzecze ma okresowe połączenie z rzeką. W pierwszym przeważa krąp, karaś, wzdręga w drugim płotka, okoń. No to tyle o łowisku. Jako tako udało mi się namierzyć rybki w listopadzie i grudniu to w czerwcu nie wiem gdzie ich szukać. Pytanie moje brzmi czy ktoś łowi na podobnych łowiskach, gdzie szuka ryb w czerwcu? Warto szukać sandaczy w toni pod stadami drobnicy czy trzymać się raczej dna? Zauważyliście zależność miedzy kierunkiem wiatru a ilością brań sandaczy?

Z góry dziękuje za każde wasze spostrzeżenie.

89krzysztof

Z własnego doświadczenia wiem, że najlepiej ryb szukać w wodzie. Na forum ciężko się łowi. Proponuję więc sprawdzić w praktyce czy miejsca, które były skuteczne w listopadzie i gruntu nadal takie będą.
Czasami zdarza mi się złowić sandacza metr pod powierzchnią, a czasami bierze z samego dna. (2014/06/02 15:12)

Zander1984

Kolego  Sebastian, Na początek proponuję pokombinować z kolorami i gramaturą przynęt. Latem w ciągu dnia sandacz szuka cienia więc przemieszcza się koło roślinności, cieniach drzewostanu. Również każde głębsze miejsce w okolicach gromadzącej się drobnicy. W porze letniej proponuję odwiedzać łowisko w nocy...czerwiec od godz 22.00 do 1.00; 3.00-5.00. Warto podjechać, posiedzieć w ciszy i posłuchać "życia nocnego". 60% drobnicy ganianej w nocy to sprawka sandaczy. Bardzo lubią wchodzić do starorzeczy i uganiać się za niczego nie spodziewającą się drobnicą. Jeśli będziesz świadkiem takich sytuacji to 70% sukcesu masz za sobą:). Zakładaj wobler w kształcie ukleji schodzący od 0,5 do 1,5m lub gumę na główce 5-10gr i próbój. Technikę musisz wypracować sobie sam, gdyż z tym to różnie bywa...raz biorą przy prowadzeniu jednostajnym, raz w czasie zatrzymania a czasami przy przyspieszaniu.Mam nadzieję, że uda Ci się połowić w czerwcuPozdrawia Kazik (2014/12/28 18:29)