Zaloguj się do konta

Sandacz z opadu-wielość gum,ciężar glówek

utworzono: 2010/10/07 15:48

Witam

Na tym forum jest sporo wpisów, artykułów o sposobie łowienia sandaczy, czyli opadzie.

Ale mi brakuje konkretnych informacji, tzn. wielkość gum, ciężar główek na danej wodzie, konkretne kije, kolowrotki jakimi łowiecie itd. Chciałbym aby łowcy sandaczy wpisywali lowiska na jakich łowią (rzeka, jezioro, zaporówka), mniej więcej na jakiej głębokości łowią, jakie główki stosuja na te głebokości, wielkość gum itd.

Może ja zaczne pierwszy, a więc.

Ja na sandacza poluje tylko na rzece Narwi. Czyli mozna powiedzeć że rzeka o średnim uciagu. Głębokość na ktorych łowię to średnio od 3 do 6 metrów.

Kijek: Dragon Millenium Power Jig 5-25.

Kołowrotek: Shimano Twin Power 4000, przedni hamulec

Plecionka: Power Pro 0,15, zielona

Cięzar głowek: od 15 do 25 gram - zależy jaki w danym miejscu ma woda uciąg i głebokośc. Czyli na duży uciąg, głebokośc 5-6 metrów daje głowki od 20 do 25 gram. Na mniejszych uciagach i mniejszej głebokości odpowiednio lżej, w granicach 15 gram

Wielkośc gum: od 6 do 10 cm, przeważnie kopyta, czasami twistery, sandry.

Pozdrawiam

[2010-10-07 15:48]

A i jeszcze taka uwaga. Nie piszmy tutaj o metodach połowu sandała, jak prowadzic przynetę itd. Tego na forum jest sporo.

Chodzi mi o konkrety dotyczące sprzętu, przynęt jakie stosujecie do opadu.

Pozdrawiam

[2010-10-07 16:00]

aro1980

Witam

Nie mogę nazwać się łowcą sandaczy ale jakieś efekty mam,oto sprzęt na jaki łowię. Kołowrotek daiwa ferms 4000,wędka shimano diaflash st-a 240mh 14-40, plecionka power pro 19 zielona.Nie wiem czy łowcy sandaczy stosują przypon ale ja stosuje.Często trafiają się szczupaki. Przynęty tylko kopyta do 12cm główki od 17 do 35g zależy gdzie łowię. Rzeka wisła z łódki najczęściej przy główkach.W ulubionym miejscu przy obecnym stanie wody jest około 8 metrów(wskazania sondy).Kolory gum naprawdę różne trzeba testować.

Pozdrawiam
[2010-10-07 18:25]

No i o takie wpisy mi chodzi.

Bedziemy mogli porownac swoje zestawy sandaczowe i tym sposobem cos ewentuanie zmienić i stac się lepszymi łowcami tej cwanej rybki:)

Wielkie dzieki aro1980

[2010-10-07 18:47]

Manolo8

Witam.
Cormoran Black Star 2.7m 10 - 25 gr,Team Dragon 2.55m 18 - 42 gr, kołowrotki TiCA Libra SA3500,  Winchester 40 X super, plecionka Power Pro zielona 19, gumy Manns i Dragon o różnych kolorach, główki od 10 do 35 gr. Rzeki Wisła, Narew, Bug. W łowieniu sandaczy sprzęt ma duże znaczenie, ale najważniejsze są wyczucie i refleks.
[2010-10-07 20:54]

wedkarz2309

Nie jestem "sandaczowcem", ale czasami pochodzę za mętnookim:)

Moim łowiskiem jest Odra, łowię z brzegu:)

Sprzętu nie mam sandaczowego (jak będą odpowiednie fundusze, to na pewno sprawię sobie wkejankę), łowię szczupakowym kijkiem Dragona, GUIDE SELECT i w dodatku jest to kijek pod łódź (2.13), plecionkę mam dosyć grubą (0,18), co do przyponów, to czasami je stosuję, ale nie zawsze:)

Ale ma ten kijek też plusy, jest szczytny i RESONANCE SYSTEM, które posiada, pozwalają wyczuć wiele brań, ale i tak obserwuję plecionkę, więc nie ma mowy o przegapieniu brania:)

Przynętami są gumy RELAX, FISHUNTER, DRAGON, oraz BASS ASSASSIN, ostatnio kupiłem kilka sztuk GA-MA, ale są dopiero do przetestowania:)

Główki jigowe, to MUSTAD, GAMAKATSU, V-LURES, gramatura niestety do 20 gram, ponieważ kijek ma c.w. tylko 4-21:(

Ale jakoś sobię na szczęście radzę:)

[2010-10-07 21:48]

wedkarz2309

Aha, jeszcze wielkość i kolorystyka przynęt:)

Są to najczęściej kopyta od 7 do 10 cm, czasami większe:)

Kolorystyka, to najczęściej marchewa, zieleń (różne odcienie), natural, brązik - te kolory stosuję najczęściej:)

[2010-10-07 22:58]

jacenty75

Witam,

Mój zestaw to Shimano Diaflash Technium 2,7 15-45gr, kołowrotek Jaxon ZX Machine lub Tica Camry, plecionka Jaxon New Line Concept 0,20, gumy kopyta Relax i ostatnio gumy GA-MA ("guma ga-ma łapie sama"), główki 15-30 gr. na hakach 4/0 - 5/0. Dodatkowo dodam, że łapie przeważnie na Zegrzu albo na Wiśle.

Pozdrawiam serdecznie.

[2010-10-08 07:39]

Witam. Według mnie warto zainteresować się tym kijem:

http://konger.pl/pl/start/wedka/48-Konger-World-Champion-Zander-285-H

Pięknie widać każde nienaturalne zachowanie przynęty. Ja powiem tyle że to daje radę;) Mój kręciołek to Daiwa Liberty 2500 FD, wybór sprzed kilku lat który pomimo ciężkiego życia ciągle daje radę. Jedyny minus tego kołowrotka to brak szpuli zapasowej w zestawie. Pozdrawiam.
[2010-10-08 09:53]

siemka

ostatnio używam kija guide slelect  gnom 7-28 (2,6m), kołowrotek shimano seido 2500, pleciona power pro 0.13 czerwona lub żółta fluo(żółta lepiej widoczna dla wędkarza)

raczej nie używam wolframów - choć jakiś czas temu ustrzeliłem łądnego szczupaczka

przynęty najczęściej stosowane to koguty 22 - 28 gr - w przypadku braku sandacza zawsze sie jakiś bolek nawinie 

metoda oczywiście opad

czasem gumy - kopyta mannsa predator 3 - różna kolorystyka

czasem fishuntery mikado

no i także woblery salmo styngi, minnowy...

najskuteczniejsze są koguty

pozdro

[2010-10-08 12:28]

paawelek83

wędka team konger medium jig 8-28 wklejanka cena 230pln
kołowrotek. spro red arc 10300 cena ok 330pln
pleciona techron yellow 0.12 11kg 80pln
główka mustad 17-25g
guma manns predator 8cm przeważnie motor oil z brokatem, a ostatnio również najmniejszy model dragon lunatic

łowię na zalewie zegrzyńskim raczej głęboko bo na kantach spadających do 8-9m.
największy w tym roku to 75cm sandacz i przyłów sum 13kg dodam jeszcze że nie używam ŻADNYCH przyponów bo to znacznie zmniejsza ilość brań sandacza a jak czasami trafi się obcinka przez szczupłego to trudno bo nie po nie się wybieram ale mimo wszystko 2 sztuki po 70 cm udało mi się wyjąć
[2010-10-25 21:30]

zander43

Siemano. Łowię sandacze od początku czerwca do końca listopada.

Do łowienia w opadzie stosuje kijów Dragona: Guide Select Frisky 230/28g oraz  MYSTERY Feeling Zander 14-35g, 275cm . Do tego dochodzi plecionka Berkeley Whiplash 0,10 pomarańczowa lub zielona.

Kołowrotek najlepiej duży shimano  4000 lub 3000 ponieważ nigdy nie miałem z nimi problemu po kilku latach się nic w nich nie dzieje. Przynęty są to najczęściej perłowe, mleczno różowe, mleczno zielone, żółto (białe lub perłowe), czarne z brązem, herbata z pieprzem, twistery i perłowo pomarańczowe z czerwonym ogonkiem, żółte, czarne, zielonkawe z mlekiem, mleczno różowe, ciemno zielone z czerwonym ogonkiem kopyta w wielkości od 7cm do 12cm najczęściej są to gumy firmy Relax Dragon Manns . Rzadko stosuję przypon raczej sama małe agrafka a jeżeli jest to przypon to fluoro karbonowy do której jest przypięty hak Gamakatsu lub Mustad ciężar haka dobieram w zależności na jakiej głębokości łowię najczęściej są to główki o ciężarze od 7 do 20gram. Jak łowię na szczycie górki to stosuje 7-10gram a na samym końcu stoku 12-20gram .

Połamania :)

[2010-11-13 21:27]