Zaloguj się do konta

Sandacz w nocy z gruntu

utworzono: 2011/05/26 21:20
siawes

Witam . Panowie chciałbym zapytać czy na nocne lowienie sandacza w wodzie stojącej lepiej używac do lowienia na martw arybke splawika ze siwtlikiem czy bez spalwika i na bombke zawieszona na zylce z obciążeniem przelotowym? rybke lepiej w pojedynczy hak zbroic czy w system jakis ?  na przypon rozumiem ze plecionka jakas wytrzymala ok 70 cm a wielkosc haka 2/0 [2011-05-26 21:20]

alkoholik16

jeśli chcesz łowić w nocy, to spróbuj przy powierzchni, wtedy sandacz rusza na żer, a najlepszą godziną jest chwila po zajściu słońca, u mnie na żwirowni to aż się gotuje... pozdro
[2011-05-26 21:29]

przemas15

Ja preferuje zestaw gruntowy z ciężarkiem przelotowym , przypon z żyłki ( na plecionkę o wiele brań mniej ) hak duży , zależy jaką rybkę zakładasz , miejscówki raczej głębokie
[2011-05-26 21:47]

bobus86

ja tez jak kolega wyzej polecam zestaw gruntowy.co do przyponu z zylki moze mam troszke inne zdanie.plecionka nie musi byc gruba sa tez bardzo cienkie a zarazem wytrzymale.odnosnie haka ja zawsze mam pojedynczy.sa rowniez zestawy do trupka ale nigdy tego nie sprawdzalem wiec niewiem jak to dziala.poczekaj az sie okres ochronny mu skonczy i ruszaj nad wode:)powodzenia [2011-05-26 22:05]

siawes

Ale jak z ciezarkiem przelotowym to wtedy swietlik na bombce umieszczac czy jak? Pytam bo wlasnie od srody mam zamiar ruszyc zapolowac na niego:] a moglby mi ktorys z Panow opisac caly zestaw od poczatku do konca jak to ma wygladac i jak zmontowac? Chodzi mi o dobry sprawdzony zestaw najlepiej jakims rysunkiem poparty:] z gory dziekuje za pomoc [2011-05-27 06:58]

siawes

Aha no i jak zakladac trupka (glownie ukleje)na hak tak zeby nie spadala podczas zarzutu, i jakie haki najlepiej stosowac [2011-05-27 07:04]

minus

kup najnowszy numer WMH i tam jest fajny filmik na temat połowu sandała z gruntu na trupka

[2011-05-27 11:59]

RobertR

przypon z plecionki będzie się bardziej plątał [2011-05-27 12:58]

szwarc7

Witam kolegę. Często nastawiam się na sandacza i teraz też będę próbował. Kolego ja opisze ci może mój zestaw . Wędka akurat używam karpiowej , żyłka główna 0,30 , ciężarek przelotowy jakieś 40-50 gram i przypon wolframowy bo rzucając na trupka nieraz miałem branie szczupaka i byłoby po żyłce. A z moich obserwacji nie zauważyłem żeby wolfram im przeszkadzał. Wracając do sprawy. Na trupka używam uklei i ja osobiście przeszywam ją od ogona do do oskrzeli i zakładam podwójną kotwice z jednym krótkim hakiem a drugim długim . Taki zestaw zarzucam otwieram kabłąk i przy szczytówce zakładam kawałek styropianu " jak na zdjęciu" do tego sygnalizator włączony i zostaje tylko czekać. Pozdrawiam.
[2011-05-27 13:11]

siawes

A czy zamiast elektronicznego sygnalizatora moge dac np. Bombke ze swietlikiem? Bo elektronicznego niestety nie posiadam. Mam zamiar polowac na 2 wedki z czego jedna na grunt a na 2 chce zamontowac zestaw splawikowy. Zestaw gruntowy wiem jak juz ma wygladac, a natomiast jaki zestaw splawikowy najlepiej sie sprawdza? [2011-05-27 14:04]

obcy91

tak możesz do bombki zastosować świetlik lub położyć świeczkę obok.
[2011-05-27 14:14]

bobus86

Ale jak z ciezarkiem przelotowym to wtedy swietlik na bombce umieszczac czy jak? Pytam bo wlasnie od srody mam zamiar ruszyc zapolowac na niego:] a moglby mi ktorys z Panow opisac caly zestaw od poczatku do konca jak to ma wygladac i jak zmontowac? Chodzi mi o dobry sprawdzony zestaw najlepiej jakims rysunkiem poparty:] z gory dziekuje za pomoc

[2011-05-27 17:37]

bobus86

Ale jak z ciezarkiem przelotowym to wtedy swietlik na bombce umieszczac czy jak? Pytam bo wlasnie od srody mam zamiar ruszyc zapolowac na niego:] a moglby mi ktorys z Panow opisac caly zestaw od poczatku do konca jak to ma wygladac i jak zmontowac? Chodzi mi o dobry sprawdzony zestaw najlepiej jakims rysunkiem poparty:] z gory dziekuje za pomoc

kurde sory nie to zdjecie zalaczylem cholera jasna juz poprawiam [2011-05-27 17:38]

bobus86

[2011-05-27 17:39]

bobus86

[2011-05-27 17:40]

bobus86

[2011-05-27 17:44]

bobus86

sorki jeszcze raz cos mi nie wyszlo jak powinno:/zestaw masz wyzej.poszukaj w google jeszcze jak chcesz zdjec jest od cholery.co do bombki i swietlika to jak najbardziej mozna ale nie trzeba jesli masz elektronicZny sygnalizator bo swietlik na bombce jest wlasciwie nie potrzebny ale jak juz kto woli:) [2011-05-27 17:46]

siawes

Dziękuje Panowie bardzo za pomoc;] zestawy juz porobilem wiec od srody zaczne probowac go zlowic ;] 
[2011-05-28 07:40]

stanley711

Ten zestaw u góry to nie na sandacza

[2011-05-28 08:50]

stanley711

Stary najprościej jak moge to ci opisze żyłka główna 0.25mm ciezarek przelotowy to zalezy od pogody jaka jest fala 25g starczu przypon 0,22mm bez żadnych krętlików i tak jak kolega wyzej opisuje kabłąk otwarty steropian na szczytówke żywca przeszywam hak kotwica dwuramienna powodzenia pozdrawiam. [2011-05-28 09:01]

czerwcowy0520

Witaj kolego,
Jeśli chcesz łowić na spławik musisz pamiętać żeby wybierać spławiki wąski i jak najmnijesze tzn takie żeby nie były zatapiane przez żywca (tutaj bezkonkurencyjna będzie ukleja). Spławik żywcowy na szczupaka rózni sie od tego na sandacza. W pierwszym przypadku stosujesz duże tzw "bojki" poniewaz szczupłemu to nie przeszkadza. Sandacz natomiast jest wybredny i abrdzo ostrożny stąd wąskie i delikatniejsze spławiki. Np coś w tym stylu:

http://www.expertfloat.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=762&category_id=67&option=com_virtuemart&Itemid=24

Spławik ten jest wyposażony w specjalną antenke w którą możesz włożyć świetlik.

Tak jak wcześniej napisałem najlepszym żywcem bedzie ukleja. Na spłąwik najlepiej łowić pod wieczór i po zapadnięciu zmroku kiedy to sandały wychodzą do powierzchni, (oraz wbrew ogólnej opini ze lubią głeboką wodę) i trzymają się bliżej brzegu.

Jesli chodzi o metodę gruntową, to najlpszym zestawem bedzie klasyczny ciężarek przelotowy na rurce antysplontaniowej, wage musisz dobrać do odległości jaką chcesz osiągnąć. Zrezygnuj koniecznie z sygnalizatorów typu bombka na żyłce czy inne pin-pongi. Wystarczy zwykły klasyczny styropian za szczytówką, oraz ewentualnie sygnalizator elektroniczny. Jako przypon polecam zdecydowanie dług przypon wolframowy, gdyż Twoja przynęta (martwa ukleja) moze być chętnie zaatakowana przez szczupaka. Do zakładania martwej ukleji na hak przyda Ci się specjalna igła, którą dostaniesz w każdym sklepie wędkarskim, a jej prawidłowe wykorzystanie jest bardzo proste i napewno każdy sprzedawca wytłumaczy Ci co i jak. Po zarzuceniu zaestawu i założeniu styropianu należy otworzyć kabłąk kołowrotka. W przypadku kiedy wieje silny wiatr, który powoduje wysnuwanie żyłki ze szpuli, weź zwykłą gumkę recepturkę, zawiąż ją wokół dolnika wędki tuż przy kołowrotku i wsuń w nią fragment żyłki. Zobacz sobie na rysunku jak to wygląda.
Pozdrawiam i połamania
[2011-05-28 11:17]

siawes

Dziękuję za dobrą radę ;] troszke postanowilem sobie sam pomoc i zainwestowalem w elektroniczny sygnalizator ktory mam nadzieje pomoze mi bardzo w nocnym lowieniu ;] mimo ze bede mial ten elektroniczny to za szczytowka i tak styropian powiesze , a ze mam tylko 1 ten sygnalizator to na 2 gruntowce z ta gumka patent zastosuje bo juz kolega jeden mi to podpowiadal . oczywiscie styropian tez dam na zylke bo napewno dobrze pokazuje wybieranie żyłki .. a co do trpka to ja bym chcial na pojedyncze haki lowic ale jaka wielkosc jest najlepsza zeby nie byl hak za duzy ani za mały . i czemu igla przeszywac trupa jak na hak go tez mozna bezposrednio nabic ;]
[2011-05-28 12:25]

bobus86

Stary najprościej jak moge to ci opisze żyłka główna 0.25mm ciezarek przelotowy to zalezy od pogody jaka jest fala 25g starczu przypon 0,22mm bez żadnych krętlików i tak jak kolega wyzej opisuje kabłąk otwarty steropian na szczytówke żywca przeszywam hak kotwica dwuramienna powodzenia pozdrawiam.

chlopie sandacz bierze na dwa razy.pierwszy odjazd z przyneta,stanie pozre drugi odjazd i wtedy bynajmiej ja zacinam!!!!kzdy podreczniktak pisze i powiedz jak chcesz to zrobic na zamknietym kablagu?musi swoje wybrac niestety,a co do zestawu to od lat taki stosuje i lowie sandacze WLASNIE NA TAKI.niewiem moze masz lepsze metody ,ale nie bede sie juz klucic kazdy wie swoje.pozdrawiam [2011-05-28 19:05]

ryszard61

[2011-05-28 19:47]

czerwcowy0520

Dziękuję za dobrą radę ;] troszke postanowilem sobie sam pomoc i zainwestowalem w elektroniczny sygnalizator ktory mam nadzieje pomoze mi bardzo w nocnym lowieniu ;] mimo ze bede mial ten elektroniczny to za szczytowka i tak styropian powiesze , a ze mam tylko 1 ten sygnalizator to na 2 gruntowce z ta gumka patent zastosuje bo juz kolega jeden mi to podpowiadal . oczywiscie styropian tez dam na zylke bo napewno dobrze pokazuje wybieranie żyłki .. a co do trpka to ja bym chcial na pojedyncze haki lowic ale jaka wielkosc jest najlepsza zeby nie byl hak za duzy ani za mały . i czemu igla przeszywac trupa jak na hak go tez mozna bezposrednio nabic ;]

Rozmiar haka musisz dobrac odpowiednio do rozmiaru ukleji. Co do igły to pamiętaj że kiedy przywieziesz rozmrożone uklejki nad łowisko z biegiem czssu zaczną się rozkładać, w związku z czym zaczepiona za hak np przy ogonie może zostać ściągnięta przez sandacza lub poprostu spaść przy wyrzucie. Przy użyciu igły dodatkowe zabezpieczenie przed własnie tymi ewentualnościami stanowi fragment przyponu który przechodzi przez ciało naszej przynęty.
[2011-05-28 20:59]

dyziu215

Przyznam się że 2 dni temu czekając na karpia z 3 ziarenkami kukurydzy uderzył mi sandacz. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt że miał ok metr długości i przeraził mnie swoim widokiem. Niestety mój podbierak był zbyt mały by jakkolwiek go podebrać a brzeg zbyt stromy by do niego dostać. Jednak przyznam że od 1 czerwca zaczynam ostre polowanie na tą cudowną rybę, bo wrażenia po tym wieczorze pozostaną mi do końca życia.

Pozdrawiam [2011-05-29 14:15]