Samodzielna kontrola społecznej straży rybackiej

/ 38 odpowiedzi
witam.czy zgodnie z obowiazujacymi przepisami i ustawa spoleczny straznik rybacki ma prawo samodzielnie dokonywac kontroli wedkarzy,rzadac dokumentow,spisywac dane,robic zdjecia itp?nie chce sie tu wdawac w niepotrzebne dyskusje,tylko chodzi mi o konkretna odpowiedz - czy straznik ssr jest uprawniony do podejmowania samodzielnie kontroli?
JKarp


W sumie nie powinien sam podejmować żadnych czynności. W kilku regulaminach SSR wręcz jest to zapisane ;-)]
" 4. Patrol SSR PZW składa się, z co najmniej dwóch straŜników."
Jest to blockquote z tej strony:"Regulamin Organizacyjny Społecznej Straży Rybackiej  PZW powiat Kamienna Góra"
JK (2015/04/24 09:25)

Haryyy5


u mnie chyba też tak jest. paru znajomych jest w ssr w tym jeden bardzo dobry kolega i zawsze mówił że sam nie może skontrolować. (2015/04/24 09:28)

JKarp


W sumie to może podjąć jakieś działanie w wypadku złamania przepisów. Jednak ze względu na swoje bezpieczeństwo nie powinien i nie mówię wcale o użyciu siły wobec strażnika ale o próbie pozbawienia dobrego imienia np kontrolowany może zechcieć podważyć trzeźwość strażnika  kilka godzin po kontroli mówiąc " było czuć od niego piwo ".Kiedyś było tak, że np kierownik lub dyrektor nie wchodzili sami na teren zakładu po swoich godzinach pracy z tego samego powodu jaki opisałem powyżej.JK (2015/04/24 09:43)

użytkownik116256


W sumie nie powinien sam podejmować żadnych czynności. W kilku regulaminach SSR wręcz jest to zapisane ;-)]
" 4. Patrol SSR PZW składa się, z co najmniej dwóch straŜników."
Jest to blockquote z tej strony:"Regulamin Organizacyjny Społecznej Straży Rybackiej  PZW powiat Kamienna Góra"
JK


Janusz a skąd ty od razu wiedziałeś ze chodzi o SSR Kamienna Góra ?;).  Może kolega poda więcej szczegółów to będę mógł sam odpowiedzieć. (2015/04/24 10:35)

JKarp


Mirek ja podałem tylko z Waszej strony ten blockquote. Nawet przez myśl mi nie przeszło, że to chodzi o SSR Kamienna Góra :-)Taki zbieg okoliczności ;-)Pozdrówka JK (2015/04/24 11:15)

Spear


Strażnik nie może dokonać kontroli w pojedynkę. Musi mu towarzyszyć inny strażnik, lub funkcjonariusz innej uprawnionej do kontroli służby (np. Policja).
To jest fakt

Powody?
Względu bezpieczeństwa strażnika, oraz nie dopuszczenie do przekraczania uprawnień i samowolki. (2015/04/24 11:18)

użytkownik116256


Strażnik może sam podjąć kontrolę przybierając sobie do pomocy postronną osobę lub wędkarza. Strażnik rybacki może sobie przybrać do pomocy osobę ponieważ w trakcie wykonywania czynności przysługuje mu ochrona prawna przewidziana dla f-szy publicznych, a ten właśnie f-sz korzysta z prawa przybrania sobie osoby do pomocy, co zawarte jest w Ustawa Kodeks Karny , która jest przepisem rangą wyższym niz regulamin organizacyjny uchwalony przez Radę Powiatu. (2015/04/24 11:26)

Spear


Kolego meridianon, strażnik Społecznej Straży Rybackiej nie ma prawa samodzielnie w pojedynkę dokonywać kontroli. Jeżeli próbuje, to każdy wędkarz powinien mu powiedzieć, żeby zadzwonił po PSR lub Policję. Nie musi mu nic pokazywać, ani się tłumaczyć, bo ten strażnik jest w świetle prawa, tam prywatnie.
Inną sprawą jest "zatrzymanie obywatelskie", ale wtedy nie trzeba być strażnikiem.

Funkcjonariuszem publicznym staje się w chwili gdy w sposób zgodny z prawem dokonuje kontroli, czyli jeżeli jest jeden strażnik SSR i np. Policjant, to wtedy mogą sobie przybrać jakąs osobę. W pojedynkę to nie patrol, więc nie ma mowy o staniu się funkcjonariuszem publicznym w danym momencie.

Tak dla jasności, jestem wdzięczny wszystkim tym co poświęcają swój czas na pilnowanie wody, ale jestem przeciwny samowolnym kontrolom pana kazia czy zdzisia, którzy na siłę chcą coś udowodnić. Wszystko co robimy róbmy w zgodzie z literą prawa, a nie własnego widzi mi się. (2015/04/24 12:17)

Bernard51


Można mieć upoważnienie do samodzielnej kontroli od Komendanta Powiatowego na dany zbiornik. (2015/04/25 09:26)

Spear


Kolego Bernard51, czytam niektóre wpisy i się zastanawiam, gdzie leży granica między zgrywaniem szeryfa, a postępowaniu w zgodzie z przepisami.
Część strażników SSR, powtarzam CZEŚĆ, uważa się co najmniej za Brudnego Harrego, który walczy z bezprawiem. Wiem, co mówię, bo miałem kiedyś kontrolę patrolu, strażnik z psr i strażnik z ssr. W dużym skrócie. Strażnik PSR znał przepisy i był kulturalny, a pan strażnik z ssr próbował na siłę mi coś udowodnić, sytuacja uspokoiła się kiedy strażnik z psr poinstruował kolegę, że nie ma racji.

Jestem ciekaw, jaka podstawa prawna jest wykorzystywana do dawania "upoważnienia" do samodzielnej kontroli. Komendant jest osobą nadzorującą działalność strażników, w oparciu o obowiązujące przepisy. Nie może sam tworzyć prawa dla własnego widzi mi się.
Samodzielną kontrolę, to sobie może przeprowadzić właściciel prywatnego łowiska.
Na wodach PZW nie ma takiej możliwości.

Hipotetyczna sytuacja
Strażnik SSR jest prywatnie na rybach, z daleka widzi sąsiada, którego nie lubi. "Teraz cię udupię" - podchodzi i próbuje dokonać kontroli. Wędkarz który da się zastraszyć, okaże dokumenty (chociaż wcale nie musi). Pan strażnik wpisze mu, że łowił na dwa spławiki, żywca i dodatkowo jeszcze spinning. Nieświadomy niczego wędkarz, po zakończonej kontroli będzie łowił dalej.

Jak sytuacja będzie wyglądała w sądzie? Kto ma rację? Czy strażnik kłamał? Czy kłamie wędkarz?

Strażnik SSR, to nie strażnik PSR. To ochotnik, któremu przysługuje wąski krąg uprawnień, ale tylko w tedy, gdy wykonuje czynności służbowe, lub w związku z ich wykonywaniem.
Żeby strażnik SSR był w trakcie wykonywania czynności to musi spełnić warunek bycia w patrolu. Czyli zostać zaplanowany w skład patrolu razem z innym strażnikiem. Patrol to minimum dwie osoby.
"W związku z czynnościami" - oznacza, że jak jakiś kłusol zechce się mścić, to będzie karany jak za napaść na funkcjonariusza publicznego.

Jeszcze raz powtarzam, strażnik SSR nie ma prawa sam dokonywać kontroli. Może próbować, ale będzie to samowolka niezgodna z przepisami, wtedy możemy śmiało dzwonić po policję.

Suma sumarum

Bardzo cenię pracę strażników SSR, robią dużo dobrego. Zwłaszcza nad brzegami parsęty. (Chłopaki z OSY także robią super robotę). Widząc kogoś z ościeniem na tarlisku, sam bym go zatrzymał. (Zatrzymanie obywatelskie)
Denerwują mnie jednak pseudostrażnicy, czyli tacy, którzy uważają się za szeryfów. Jak ktoś chce być szeryfem to trudno, ale niech najpierw zapozna się z przepisami, żeby nie zrobić z siebie głupka nad wodą.

p.s. Jeżeli ktoś wykaże, że się mylę. Wskaże jest jakiś akt prawny, stwierdzający w sposób bezsporny, że strażnik SSR może dokonać kontroli samodzielnie w pojedynkę na wodach pzw. To wtedy przyznam się do błędu.

Wodom Cześć (2015/04/25 10:28)

JKarp


Bardzo cenię pracę strażników SSR, robią dużo dobrego. Zwłaszcza nad brzegami parsęty. (Chłopaki z OSY także robią super robotę). Widząc kogoś z ościeniem na tarlisku, sam bym go zatrzymał. (Zatrzymanie obywatelskie)Denerwują mnie jednak pseudostrażnicy, czyli tacy, którzy uważają się za szeryfów. Jak ktoś chce być szeryfem to trudno, ale niech najpierw zapozna się z przepisami, żeby nie zrobić z siebie głupka nad wodą
???????
Poza tym zgadzam się z Twoją wypowiedzią.
JK (2015/04/25 10:36)

Spear


Bardzo cenię pracę strażników SSR, robią dużo dobrego. Zwłaszcza nad brzegami parsęty. (Chłopaki z OSY także robią super robotę). Widząc kogoś z ościeniem na tarlisku, sam bym go zatrzymał. (Zatrzymanie obywatelskie)Denerwują mnie jednak pseudostrażnicy, czyli tacy, którzy uważają się za szeryfów. Jak ktoś chce być szeryfem to trudno, ale niech najpierw zapozna się z przepisami, żeby nie zrobić z siebie głupka nad wodą
???????
Poza tym zgadzam się z Twoją wypowiedzią.
JKPisząc "Pseudostrażnicy" mam na myśli takich, którzy naciągają przepisy aby tylko wyszło, że mają powód do ukarania wędkarza. W każdym środowisku znajdą się czarne owce, to o nich pisałem. (2015/04/25 10:45)

JKarp


A skojarz jeden z filmów OSY z szeryfami i pseudo strażnikami ;-)Dlatego zaznaczyłem te dwa zdania z Twojego posta.
JK (2015/04/25 10:54)

Spear


Na chłopaków z OSY, złego słowa nie powiem :) (2015/04/25 11:01)

JKarp


Albo udajesz, że nie wiesz albo rzeczywiście nie widziałeś jednego z filmów na którym grupa " szeryfów " obezwładnia jakiegoś kłusownika. Takie działania jak na tym filmie nie różnią się niczym od szkodliwości działania pewnej grupy strażników SSR a są wręcz nawet ewidentnym łamaniem prawa przez ponoć tych co prawa mają przestrzegać i są powołani do tego żeby kontrolować przestrzegania prawa przez wędkarzy.
JK (2015/04/25 11:12)

Spear


Złapanie kogoś, kto wali prądem czy ościeniem na tarliskach, jest dla mnie czymś innym, niż ukaranie kogoś, kto zapomniał wypełnić rejestr.
Niemniej jednak prawo jest dla wszystkich i jeżeli ktoś łamie prawo, to powinien ponieść z tego tytułu konsekwencje. (2015/04/25 11:23)

JKarp


Nie będę polemizował na ten temat bo to nie jest tematem tego wątku. Masz rację - czym innym jest brak np wypisanego rejestru a czym innym tłuczenie ryb na tarliskach.
Nie mniej jednak SSR ma swoje uprawnienia zapisane w Ustawie :http://www.psr.waw.pl/doc/ust-o-ryb-2013.pdf" Art. 25.1. Strażnikowi Społecznej Straży Rybackiej przysługują uprawnienia, o którychmowa w art. 23 pkt 1–3 i 4 lit. b.2. Strażnik Społecznej Straży Rybackiej podczas i w związku z wykonywaniemczynności, o których mowa w art. 23 pkt 1–3 i 4 lit. b:1) korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym;2) jest obowiązany nosić oznakę Społecznej Straży Rybackiej oraz na żądanieokazywać legitymację wystawioną przez starostę
Art. 23.
W czasie wykonywania czynności służbowych strażnik Państwowej Straży Rybackiej
jest uprawniony do:
1) kontroli dokumentów uprawniających do połowu ryb u osób dokonujących
połowu oraz dokumentów stwierdzających pochodzenie ryb u osób przetwarzających
lub wprowadzających ryby do obrotu;
2) kontroli ilości masy i gatunków odłowionych ryb, przetwarzanych lub wprowadzanych
do obrotu oraz przedmiotów służących do ich połowu;3) zabezpieczenia porzuconych ryb i przedmiotów służących do ich połowu wwypadku niemożności ustalenia ich posiadacza;4) żądania wyjaśnień i wykonywania czynności niezbędnych do przeprowadzaniakontroli, a w wypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwalub wykroczenia:.....b) odebrania za pokwitowaniem ryb i przedmiotów służących do ich po-łowu, z tym że ryby należy przekazać za pokwitowaniem uprawnionemudo rybactwa, a przedmioty zabezpieczyć,..."
I nie ma tu mowy o kajdankach, broni a za to jest o kilku innych czynnościach.
JK
(2015/04/25 11:55)

Bernard51


Kolego Bernard51, czytam niektóre wpisy i się zastanawiam, gdzie leży granica między zgrywaniem szeryfa, a postępowaniu w zgodzie z przepisami.

Skoro twierdzisz że komendant nie może wydać pozwolenia na samodzielną kontrolę na danym zbiorniku, to znajdz mi taki przepis który zabrania takowe praktyki Komendantowi.
Lub jaki przepis lub paragraf wyklucza taką procedurę.
Co nie jest zabronione to jest dozwolone. (2015/04/25 12:10)

Spear


Co nie jest zabronione jest dozwolone, święta racja.

Kontrola samodzielna jednoosobowa jest nie zgodna z prawem.
Komendant wydając takie polecenie strażnikowi, "ładuje go na minę". W razie jakichś problemów, strażnik będzie się tłumaczył, nie komendant.
Taką procedurę wyklucza ustawa o rybactwie śródlądowym wraz z aktami wykonawaczymi.

Proszę oto podstawa prawna.
Ustawa o rybactwie śródlądowym:
Art. 24.
1. Rada powiatu, na wniosek starosty, może utworzyć Społeczną Straż Rybacką albo wyrazić zgodę na utworzenie Społecznej Straży Rybackiej przez zainteresowane organizacje społeczne lub uprawnionych do rybactwa.
1a. Regulamin Społecznej Staży Rybackiej uchwala rada powiatu.

Teraz w akcie wykonawczym czyli regulaminie ssr czytamy (na przykładzie regulaminu Powiatu Kamienna Góra):

Uchwała nr XIII/68/07
Rady Powiatu Kamiennogórskiego
z dnia 29 listopada 2007 r

II. Organizacja Społecznej Straży Rybackiej PZW Powiatu Kamienna Góra.
§ 2
...
4. Patrol SSR PZW składa się, z co najmniej dwóch strażników.

Przepisy regulują działalność SSR, która nie jest prywatnym folwarkiem żadnego komendanta.
Wydając "upoważnienie" łamie się przepisy.

Temat chyba wyczerpany.(2015/04/25 12:25)

Bernard51


Na zbiorniku licencyjnym danego koła jesat zatrudniony strażnik na etacie któty jest upoważniony do kontroli samodzielnie. Wykaż mi że to jest niezgodne z ustawa o rybactwie śródlądowym wraz z aktami wykonawaczymi.
(2015/04/25 12:48)

Spear


Kolego Bernardzie
Clo to za strażnik? SSR? PSR? Skoro etat "strażnika" to zapewne nie SSR.
Co to za zbiornik? PZW? Łowisko prywatne?
Może to pracownik ochrony, który pilnuje terenu. (2015/04/25 12:57)

Bernard51


Woda Koła woda PZW Strażnik Społeczny zatrudniony jako dozorca. (2015/04/25 13:10)

Romuald55


A jak do tych wywodów ma się Straż Leśna,Straż Ochrony Przyrody,Parków Narodowych i wreszcie Policja i Straż Miejska?Te służby nie są wymienione w ustawie. (2015/04/25 14:02)

Spear


Kolego Romuald55, ustawa o rybactwie śródlądowym mówi uprawnieniach straży rybackiej. Tak jak ustawa o policji mówi o uprawnieniach policji, ustawa o straży granicznej mówi o uprawnieniach straży granicznej.

Samo porównanie ochotników z SSR do PSR czy służb mundurowych jest nie na miejscu. Kompletnie inne uprawnienia. (2015/04/25 14:28)