Są grzyby - czas na przepisy,

/ 30 odpowiedzi / 3 zdjęć
Waldi Fish


Thunder! Co do koziej bródki, to znam takich, którzy niedawno spożywali flaczki zeń pochodzące i nadal cieszą się dobrym zdrowiem. A ktoś może spożywał pierogi z nadzieniem z grzybków zwanych popularnie wronimi uszami z racji podobieństwa kształtu, tudzież czarnego koloru? (2010/09/21 22:38)

spokojny


O tych wronich uszach słyszę po raz pierwszy , ale spożycie koziej bródki jest wykroczeniem , grzyb od 1990 roku jest objęty ścisłą ochroną z powodu (niby żadkości występowania) ja od miesiąca codziennie widuję 2 - 3 takie grzyby nie wiem zatem skąd pomysł na ochronę ?

Ale skoro jest pod ochroną to nie zrywam.

(2010/09/21 22:53)

u?ytkownik53588


Wronie uszy to ludowa , potoczna , rzekłbym wręcz wiejska nazwa Lejkowca Dętego . Grzyb ten choć blisko spokrewniony z pieprznikiem jadalnym ( kurką ), rzadko jest zbierany z uwagi na jego ( wg niektórych ) mało apetyczny wygląd ( na zdjęciu ). Lekowiec dęty to wbrew pozorom smaczny , jadalny grzyb , niestety coraz rzadziej spotykany z powodu permanentnego niszczenia lasu i poszycia leśnego tak przez pseudo - grzybiarzy ( dzisiaj w wiadomościach "Zatruł się muchomorem bo myślał że to gołąbek ) jak i przez ludzi z premedytacją niszczących ekscentrycznie wyglądające , rzadki  grzyby  takie jak wspomnainy już szmaciak gałęzisty , piękne muchomory i właśnie lejkowce . (2010/09/22 17:49)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Waldi Fish


RomanFlower powinieneś zmienić swój pseudonim na RomanFunges i napisać książkę o grzybach, co pozwoliłoby połączyć dwa pozytywne aspekty tego czynu: po "pierwsze" primo, jak rzekł pewien inteligent, zarobiłbyś trochę kasy jako, że temat jest na czasie, a po "drugie" primo, być może kilka istnień ludzkich udałoby się uratować. Na zamieszczonej fotce faktycznie występuje Lejkowiec Dęty posiadający "wręcz wiejską" nazwę "Wronie uszy".  Co do niszczenia grzybni grzybów jadalnych, a także niszczenia grzybów uważanych za trujące, to zgadzam się z Tobą. Grzyby tzw. trujące też spełniają bardzo ważną rolę w ekosystemie leśnym i nie powinny być niszczone. Innym czynnikiem, który również wpływa negatywnie na ilość grzybów w lesie są zmiany klimatyczne oraz zmiana składu chemicznego gleby. Ciepło i duża wilgotność wpływają na szybki wzrost grzybów, a w naszych warunkach ciągle brakowało jednego lub drugiego. Aktualny wysyp grzybów jest pochodną tego, że przez pewien okres czasu występowały oba czynniki jednocześnie. Darzbór! (2010/09/22 19:28)

paniemarku


Czy kupowaliście kiedyś grzyby przez internet czy tylko samodzielne grzybobranie czy kupno na rynku? Ostatnio zamówiłem grzyby suszone zhttps://lesneskarby.pl/pl/ i jestem bardzo zadowolony. (2019/07/25 12:25)