Zaloguj się do konta

S sobotę na ryby - czy to ma sens

utworzono: 2012/01/11 17:14
krychu26

chciałbym jechać w tą sobote na ryby konkretnie na spina szczupak sandacz okoń czy ma to sens?????? [2012-01-11 17:14]

Adam01

1. przczytaj RAPR i w większości będziesz wiedział z czym to wg sie wiąże
2. okonie ( u mnie ) biorą w miarę dobrze
[2012-01-11 17:22]

ryukon1975

chciałbym jechać w tą sobote na ryby konkretnie na spina szczupak sandacz okoń czy ma to sens??????



Na pewno nie ma sensu to pytanie na forum wędkarskim.

[2012-01-11 17:27]

Adam01

może zróbmy to innaczej. :
1. tak jak napisał kol. @hefeed8, pytanie nie ma sensu bo szczupaki i sandacz mają chwilkę dla siebie czyli okres ochronny
2. tak jak napisałem, okonie biorą jak chcą ale mogą się trafić i większe sztuki.
[2012-01-11 17:32]

Wasia

Sens ma tylko polow okoni z tego wzgledu ze szczupaczek i sandacz maja teraz okres ochronny
[2012-01-11 17:33]

krychu26

łowisko specjalne to jest [2012-01-11 17:48]

ryukon1975

łowisko specjalne to jest



To trzeba było zaznaczyć w pytaniu, bo wszystkim nerwy ruszyło.:)))
Jak łowisko specjalne to oczywiście że wypad na ryby ma sens.
[2012-01-11 17:53]

Robert1911

łowisko specjalne czy nie specjalne ja bym szczypakom i sandaczom odpuścił, [2012-01-11 18:58]

Specjalne, czy prywatne-komercyjne, bo to różnica? I daj tym szczupakom spokój. A o sens wędkowania nigdy na takim forum nie pytaj. [2012-01-11 19:26]

Jędrula

łowisko specjalne to jest

 

 

 

 

I co Kolego , właściciel tego łowiska specjalnego pozwala łowić ryby na tarle ? Jakoś , coś mi nie pasuje ?


[2012-01-11 20:00]

Greg1994

Jedź kolego na płotki lub co innego co nie ma okresu ochronnego.
[2012-01-11 20:03]

z@mela

wypad ma sens , mozesz sprobować połowic szczupaki  bo do tarła jeszcze  troche brakuje panowie ichtiolodzy  heh   .

Wg naszego raprU nie wolno zabierać  ryb w okresie ochronnym  a co  Ci  będzie siadać na  końcu zestawu to juz   wielka niewiadoma  , zawsze mozesz   nastawiać sie na tajmienie albo  małe rekiny   lub testowac nowatorską metodę połowu karpi na spinning  tego nikt Ci nie może zabronić.
Kwestia czy   będziesz  te ryby zabierała  tego  nasz regulamin zabrania   . Co do okoni  to myślę  ze warto na nie zapolować a nóż  jakis konkret uderzy .
[2012-01-11 20:38]

domin77

kol.Zamela co ty za pierdoły piszesz,jeśli ryba ma okres ochronny to się na nią nie poluję [2012-01-11 21:31]

ryukon1975

wypad ma sens , mozesz sprobować połowic szczupaki  bo do tarła jeszcze  troche brakuje panowie ichtiolodzy  heh   .

Wg naszego raprU nie wolno zabierać  ryb w okresie ochronnym  a co  Ci  będzie siadać na  końcu zestawu to juz   wielka niewiadoma  , zawsze mozesz   nastawiać sie na tajmienie albo  małe rekiny   lub testowac nowatorską metodę połowu karpi na spinning  tego nikt Ci nie może zabronić.
Kwestia czy   będziesz  te ryby zabierała  tego  nasz regulamin zabrania   . Co do okoni  to myślę  ze warto na nie zapolować a nóż  jakis konkret uderzy .

Panowie ichtiolodzy wiedzą że do tarła jeszcze trochę czasu zostało.
Panowie ichtiolodzy/wędkarze wiedzą też że okres ochronny obejmuje czas przed i po tarle.Żeby ryba danego gatunku przygotowała się w spokoju do tarła,odbyła tarło i doszła do siebie po nim kiedy to jest łatwym łupem.
Tak więc kolego zamela może masz coś z ichtiologa ale z wędkarza niewiele.:)



[2012-01-11 21:45]

Jędrula

wypad ma sens , mozesz sprobować połowic szczupaki  bo do tarła jeszcze  troche brakuje panowie ichtiolodzy  heh   .

Wg naszego raprU nie wolno zabierać  ryb w okresie ochronnym  a co  Ci  będzie siadać na  końcu zestawu to juz   wielka niewiadoma  , zawsze mozesz   nastawiać sie na tajmienie albo  małe rekiny   lub testowac nowatorską metodę połowu karpi na spinning  tego nikt Ci nie może zabronić.
Kwestia czy   będziesz  te ryby zabierała  tego  nasz regulamin zabrania   . Co do okoni  to myślę  ze warto na nie zapolować a nóż  jakis konkret uderzy .

 

 

 

 



No ciekawe podejście ma Kolega . Najlepiej kłuć szczupale bez liku , przecież ich tak wiele pływa w naszych wodach , najlepiej przed tarłem !

Aaaaaaa kombinuj młody przyjacielu jak Ci tam na końcu zestawu sądzie to wal Pan śmiało , tak jak Kolega @zamela radzi . 

Pouczające , bardzo pouczające !?



 

 

 

 




[2012-01-11 22:02]

z@mela

czytając wasze   wywody smiac mi sie chce .   Zacznę od tego ze nasz regulamin  jest nieprecyzyjny   a oprę  się  regulaminem z Holandii  gdzie w okresie domniemanego tarła  drapiezników   zakazuje się uzywania pewnego rodzaju przynęt przez  co eliminuje  się mozliwość  poławiania    ryb danych gatunków .

Często wędkując  w kwietniu   chodze za okoniami ale  bardzo się cieszę   gdy siadzie jakis szczupak bo to jedyna szansa by mieć   zębatego na kiju  bo pozniej jest rzeźnia po ktorej  złowienie czegokolwiek graniczy  z trafieniem 5 w totka .

Ciekawe  jak CI obroncy  ryb radzą sobie z łowieniem w czasie tarła płoci   , leszczy   i innych karpiowatych  gdy poluja  na  karpie ???   pewnie ich nie kłują   hahaha 

Śmiech    - panowie łowienie to zabieranie i  tego trzeba sie trzymać a  jedynie w gestii sumienia jest na co sie wędkarz nastawia .
[2012-01-11 22:14]

Jędrula

czytając wasze   wywody smiac mi sie chce .   Zacznę od tego ze nasz regulamin  jest nieprecyzyjny   a oprę  się  regulaminem z Holandii  gdzie w okresie domniemanego tarła  drapiezników   zakazuje się uzywania pewnego rodzaju przynęt przez  co eliminuje  się mozliwość  poławiania    ryb danych gatunków .

Często wędkując  w kwietniu   chodze za okoniami ale  bardzo się cieszę   gdy siadzie jakis szczupak bo to jedyna szansa by mieć   zębatego na kiju  bo pozniej jest rzeźnia po ktorej  złowienie czegokolwiek graniczy  z trafieniem 5 w totka .

Ciekawe  jak CI obroncy  ryb radzą sobie z łowieniem w czasie tarła płoci   , leszczy   i innych karpiowatych  gdy poluja  na  karpie ???   pewnie ich nie kłują   hahaha 

Śmiech    - panowie łowienie to zabieranie i  tego trzeba sie trzymać a  jedynie w gestii sumienia jest na co sie wędkarz nastawia .

 

 

 

 

 

 

 

Porównanie z Holandią jest jakby nie na miejscu po pogłowie szczupaka w tym kraju jest jakby nieporównywalne do naszego co sam przyznałeś . Co do łowienia płoci i leszczy w okresie ich tarła to jeszcze bardziej nie trafiłeś bo pogłowie tych białych ryb jest nieporównywalne do pogłowia szczupaka w naszych wodach więc Twoje argumenty aby polować na szczupłe w okresie przed tarłowym ( przyznaję rację ) czy w trakcie czy pooooo , do mnie nie trafiają . Szczęścia życzę nad wodą i odrobiny rozsądku . Pozdrawiam i dobranoc .



Ps. Zabieraj rybki Kolego zabieraj . Całe szczęście , że mieszkasz daleko ode mnie :) .

Ja raczej większość wypuszczę , może za kilkanaście lat mój trzy letni syn też złapie parę metrówek jak jego tata ?




[2012-01-11 22:41]

Wasia

czytając wasze   wywody smiac mi sie chce .   Zacznę od tego ze nasz regulamin  jest nieprecyzyjny   a oprę  się  regulaminem z Holandii  gdzie w okresie domniemanego tarła  drapiezników   zakazuje się uzywania pewnego rodzaju przynęt przez  co eliminuje  się mozliwość  poławiania    ryb danych gatunków .

Śmiech    - panowie łowienie to zabieranie i  tego trzeba sie trzymać a  jedynie w gestii sumienia jest na co sie wędkarz nastawia .


Z tego co mi sie wydaje to mimo ze regulamin jest nieprecyzyjny to ludzie majacy odrobine zdrowego rozsadku nie wykorzystuja tego i nie probuja zasiadac sie na ryby przygotowujace do tarla, mozna specjalnie odpuscic sobie uzywanie przynet na ktory moze usiasc szczupak i sandacz

Łowienie to zabieranie? Ja odkad lowie nie zabralem ryby do domu czy to znaczy ze nie 'lowie'?
Nie rozumiem powiazania slow 'lowic' , 'wedkarz' do 'zabierania zdobyczy do domu'

[2012-01-11 23:08]

z@mela

nasz regulamin  nie przewiduje wypuszczania  wymiarowych ryb  wiec w  jego swietle  lowienie=zabieranie .

Zeby jakis szuszfol nie pomyslal  sobie  celowo nie chodzę w kresie ochronnym z kijem szczupakowym   ale  gdy coś siądzie na  lekkiego spina to  sie ciesze  . Nie jestem tez nawiedzonym noł kilowcem  ale w ciagu calego roku  zabieram  okolo 3  ryb to chyba nie wiele biorąc pod uwagę to co robię dla dobra naszych wód .
[2012-01-11 23:17]

Dawid1346

http://forum.wedkuje.pl/post/jak-bylo-dzis-na-rybach/118339/8850

Chyba watro :)

Ale Szczupak, Sandacz to raczej nie powinieneś bo one teraz zajęte macierzyństwem są...


[2012-01-12 00:17]

Mateusz Z@melski alias zamela

 Zaawansowany  (818 pkt)

Koło PZW Pleszew
 dodaj do znajomych  napisz

Moją ulubioną metodą jest spinning . Dodam jeszcze ze jestem wielkim przeciwnikiem zarybiania naszych wód takimi rybami jak AMUR i KARP dosyć "Chińskiego gówna" jest na bazarach :). Chciałbym aby całe PZW zostało zreformowane zaczęto prowadzić racjonalną gos. rybacka w pełnym tego słowa znaczeniu , gonić kłusowników , nakładać bardzo surowe kary , wprowadzono mniejsze limity i inne wymiary ogólnie mówiąc żeby się choć minimalnie zbliżyć się do skandynawi w kwestii wędkarstwa aby nie wydawać góry pieniędzy by móc trochę powędkować.



Mateusz, zwróć uwagę, na to co napisałeś o sobie w swoim profilu. Z jednej strony NIBY dbasz o ryby, o rybostan, o limity, wymiary itp, a tu powyżej wstawiasz takiego kwiatka, namawiając do łowienia ryby w okresie ochronnym. Okres ochronny dla jakiegoś tam gatunku nie jest po to, żeby se ryba odpoczęła, czy żeby ukończyła szkołę podstawową, ale dlatego żeby nam "naprodukowała" kolejne ryby w naszych łowiskach. Nawet same próby łowienia takich ryb odbijają się negatywnie na ich reprodukcji, bo istnieje DUŻE ryzyko ich uszkodzenia, a co za tym idzie padnięcia. Wielokrotnie w marcu czy kwietniu spotykałem wędkarzy, którzy mnie rozpaczliwie próbowali przekonać, że właśnie spinningując, mając na zestawie wolframowy przypon, dużą blachę czy gumę, próbują złowić OKONKA. Z takimi przynętami i stalką/wolframem, to chyba OKONKA na rekord świata, albo Nilowego. Poza tym wiele szczupaków JUŻ ma ikrę.




[2012-01-12 07:45]

pawelz

Oczywiscie jestem przeciw lowieniu szczupakow, sandaczy czy jakichkolwiek ryb w czasie tarla i okresach przed i tuz po. Ale z drugiej strony rozumiem niejako rozgoryczenie kol zamela.
Z jednej strony podniosl sie tu lament, ze jak to, w czasie tarla ?.
Z drugiej jakos nikomu nie przeszkadza lowienie ryb podczas migracji na tarliska w miejscach gdzie sie ryby grupuja. Pod warunkiem ze nasz PZW nie wprowadzilo okresu ochronnego. W popblizu Tomaszowa jest kilka takich miejsc (badz bylo) gdzie nie szlo dopchac sie do wody w pewnych okresach (najczesciej od lutego do kwietnia). I tam jakos nikt nie biadolil, ze jak to w czasie tarla (czy tez przed). Jakos dzisiaj nikt nie protestowal przecil lowieniu okoni (mimo ze tez szykuja sie do tarla). Czemu ?. Bo regulamin pozwala ? A wiec i sumienie tez ?. Ale szczupaka i sandacza juz nie bo tarlo ?. Patrzac nieco szerzej na problem, zalatuje tu troche hipokryzja.
Uwazalem i nie zmienie zdania. Kazda ryba powinna miec okres ochronny.
Bo tylko czekac jak los np jelca w Pilicy podzieli plotka czy jaz. Tez nie ma okresu i to co dzialo sie w lutym wolalo o pomste do nieba. Ale przeciez bylo go tyle, ze nic mu nie moglo zaszkodzic (wg tych co targali po 100 szt dziennie).

[2012-01-12 09:21]

z@mela

Co do szczupaczdego  tarłą to zdarzalo mnie  się  łowic  piekne samice z ikrą w takich  miesiacach jak  maj  . lipiec   wrzesien i grudzien więc  śmiem wątpic  ze przez nijakie zimy  troche im sie poprzestawiało .

Napisałem ze kolega jak chce   to moze sprobowac zapolowac na szczuple  ale zostawiłem to do rozpatrzenia i sam powinien zdecydować czy chce uganiać  się  za rybami szykujacymi sie do tarła .
Powtorze po  raz kolejny nasz RAPR ma wiele błędów  bo powinno sie zakazac w okresie  ochronnym  tych wiekszych drapieznikow    uzywania  przynęt  sztucznych  np  powyzej 2,5cm   wtedy byla by jasna  jasna  sprawa a tak  to czy ktoś nastawia się na szczupaki czy sandacze w  marcu  zalezy od sumienia wędkującego .

Moze  powyzej przyklad z płotkami  bys sredni choc  dla mnie ta ryba niczym nie odbiega od  szczupaka  i powinna byc tak samo ważna   ale przykładowo LIN  ktorego az tak duzo nie ma  a napewno juz w mojej okolicy .  Ilu to nastawia się  na  karpie a łowi liny napchane ikrą ?? podobnie z leszczami  ktore nie maja okresu ochronnego i co w zwiazku z tym  nie powinni chodzic na  ryby w tym czasie ??  i rozpocząc   sezon od lipca kidy  wiekszosc  gatunkow jest juz po tarle ??

Wchodząc  w kwestie wlasnego sumienia za daleko nie zajdziemy  , powinny byc jasne przepisy  ktorych naciaganie i wlasna interpretacja  na nic sie zda.
[2012-01-12 10:58]

krychu26

ja wszystkie ryby wypuszczam  [2012-01-13 17:29]