RZGW Kraków proszę o opinie

/ 18 odpowiedzi
mam takie pytanie czy RZGW Kraków na wpływ za ilość zarybanych ryb? okręg PZW Zamość i pewnie wszystkie okręgi maja swoje limity. wszyscy bronią sie operatywen wodno -prawnym ze więcej nie mozna zarybic. czy faktycznie tak jest? nawet ze własnych składek z koła nie można zarybić. proszę o opinie.
Artur z Ketrzyna


W operacie rybackim jest minimalna kwota zarybieniowa (taka deklarowali przy konkursie o łowisko). Na uprawnionym, spoczywa obowiązek prowadzić racjonalną gospodarkę rybną. Czyli muszą utrzymać rybostan w takim stanie w jakim zastali.To znaczy jeśli dotychczasowe zarybienia są nie wystarczające to kwota zarybieniowa powinna być zwiększona, lub zmniejszony pożytek pozyskiwany z wody.
W operacie też masz wypisane gatunki jakie występują w tym obwodzie. I takie gatunki muszą tam pływać. Innymi nie można zarybiać.

Chyba że uprawniony złoży wnoisek do RZGW, i zostanie pomyśnie rozpatrzony. Tylko to też musi być w operacie.

Jak jeszcze jakieś pytania co do operatu itd, będziesz miał pisz do mnie na priv. Bo tu sa ludki co zaraz będą komentować. Choć operatu w ręce nie mieli, itd... (2013/11/14 21:50)

Wloczykij1


dzięki bardzo juz troche na ten temat wiem. jak coś to bede pisał na priv (2013/11/15 06:50)

Artur z Ketrzyna


http://www.jot-raba.az.pl/pdf/operat.pdf
Jak widać zdobycie operatu to kilka kliknięć a nie jak niektórzy piszą lata korespondencji ;-)

JK

Nie wszystkie operaty masz publikowane w sieci. To zależy od osoby która go ma i czy zechce opublikować.
Po drugie nie pisałem że starałem się o nie latami. Wniosek i opłata skarbowa wystarczyły. (2013/11/16 13:59)

lynx


http://www.jot-raba.az.pl/pdf/operat.pdf
Jak widać zdobycie operatu to kilka kliknięć a nie jak niektórzy piszą lata korespondencji ;-)

JK

JK.
Co za link wsadziłeś. Nie dość, że po angielsku to jeszcze wykasowac się nie daje. co to mialo być? (2013/11/16 15:13)

lynx


Co innego miec dostęp do operatu i go przeczytac a co innego mieć uprawnienia wykonac nowy akurat taki jak by się chciało.
Okręg może starać się o zmianę operatu i jest w stanie to zrobić ale koło nie. Koło lub koła mogą naciskac na okręg w tej sprawie i od wielu czynnikow zależy czy będzie przebicie w kręgu będzie dość mocne lub czy okręg bedzie chętny szybko ustapic w tym temacie. Jeśli nie ma porozumienia to sprawa może ciągnąć się dość długo. Nie jestem pewny, Artur, czy jesteś w stanie udzielić dokładnej odpowiedzi jak ma wyglądać operat w innym okregu a co za tym idzie zbiorniku.
Jest jeszcze drugi problem. Jeżeli jest przewidziane zarybienie w danym gatunku np. płotką a w promieniu 200 km nie ma mozliwości zakupu to zarybienie się nie odbędzie i wieszanie okręgu nic nie da.
Dałem przykład płotki bo jakaś manie karpia stworzyła sytuację, że karpia jest pod dostatkiem a płotek jest brak. (2013/11/16 15:25)

Artur z Ketrzyna


"Nie jestem pewny, Artur, czy jesteś w stanie udzielić dokładnej odpowiedzi jak ma wyglądać operat w innym okregu a co za tym idzie zbiorniku."
A gdzie ja pisałem jak ma wyglądać? Ja pisałem co w nim jest zawarte.
A jeśli chodzi o sam operat, to wszystkie wymogi są w rozporządzeniu jego dotyczącym. (2013/11/16 15:50)

lynx


Artur, Ty się więcej na tym znasz to odpowiedz konkretnie. Czy RZGW ma wpływ na to jakie i ile ryb powinien zarybic na danym zbiorniku. (2013/11/17 16:07)

Artur z Ketrzyna


RZGW w drodze konkursu rozpatruje oferty zainteresowanych daną wodą. Oni składają operaty, jak i inne dane, np.; czy byli już użytkownikami wód wykształcenie rybackie lub rolnice jest punktowane. I najlepsza ich zadaniem oferta wygrywa.
Użytkownik jest zobowiązany do urzynania rybostanu przynajmniej w takim stanie jakim zastał. Jeśli użytkownik wody nie prowadzi racjonalnej gospodarki rybnej, oni moga rozwiązać z nim umowę. Tak więc jesli dostana taką informacje to mogą odpowiednio zareagować.
Oni akceptują dany operat i widzą co jest tam zawarte. A w nim jest plan zagospodarowania wody i zobowiązanie w postaci deklarowanie kwoty zarybieniowej, z wymienionymi gatunkami ryb.
Jeśli nie odpowiedziałem wystarczająco to sprecyzuj swoje pytanie. A ja postaram się odpowiedzieć. O ile będę mógł. (2013/11/17 20:56)

JKarp


JK. Co za link wsadziłeś. Nie dość, że po angielsku to jeszcze wykasowac się nie daje. co to mialo być?
Nie wiem co Ci się otwiera ;-)Ale u mnie zaczyna się ta:
OPERAT RYBACKI1. UPRAWNIONY DO RYBACTWA:Józef Jeleński, ul Mackiewicza 25/1, 31-214 Kraków, +48/502/247-738Rybaczówka: ul. Jodłowa 5, 32-400 Myślenice, +48/12/272-16-76Jot.myslenice@interia.pl www.jot-raba.az.pl 2. OBWÓD:Obwód Nr 2 rzeki Raby,Od linii prostej będącej przedłużeniem lewego brzegu uchodzącego do niej potoku Lubieńka do korony stopnia wodnego zabezpieczającego kolektor ściekowy w miejscowości Myślenice – Zarabie oraz wody dopływów rzeki Raby na tym odcinku.Powierzchnia obwodu zasadniczego (koryto rzeki Raby): 38,76 haPowierzchnia obwodu uzupełniającego (koryto potoku Krzczonówka): 8,12 haObręb ochronny przepławki jazu w Myślenicach: 0,42 ha Obręby ochronne, dopływy Raby i Krzczonówki: 113,4 km...itd
JK (2013/11/18 00:47)

lynx


Artur.
Chodzi o to czy przystępując do przetargu /np okreg/ to ma narzucony operat przez RZGW czy to okręg opracowuje do przetargu.
Drugie to czy okręg moze zmienic operat zwiekszając ilośc rybostanu i czy mu RZGW tego nie zablokuje. (2013/11/18 17:45)

JKarp


http://prawoity.pl/wiadomosci/operat-rybacki-i-dokumentacja-prowadzona-przez-uprawnionego-do-rybactwahttp://www.wedkarskiswiat.pl/wedkarski-swiat/149-ws-112011/1764-vademecum-zarybianiahttp://nahak.pl/zarybianie-zbiornikow-wodnych-przez-pzw/
To powinno pomóc w uzyskaniu odpowiedzi :-)Nigdzie to nie jest napisane wprost ale operat rybacki przygotowuje uprawniony do rybactwa i musi on być zaopiniowany przez jedną z trzech instytucji ( chyba wymienione w drugim linku ).Według teorii, że operat ma służyć prowadzeniu dobrej gospodarki rybackiej nie można zarybiać dowolnie według uznania zwiększając ilość materiału zarybieniowego ponieważ te ilości ( czyli te prawidłowe ) zostały już wcześniej zaopiniowane.JK (2013/11/18 19:34)

Artur z Ketrzyna


http://prawoity.pl/wiadomosci/operat-rybacki-i-dokumentacja-prowadzona-przez-uprawnionego-do-rybactwahttp://www.wedkarskiswiat.pl/wedkarski-swiat/149-ws-112011/1764-vademecum-zarybianiahttp://nahak.pl/zarybianie-zbiornikow-wodnych-przez-pzw/
To powinno pomóc w uzyskaniu odpowiedzi :-)Nigdzie to nie jest napisane wprost ale operat rybacki przygotowuje uprawniony do rybactwa i musi on być zaopiniowany przez jedną z trzech instytucji ( chyba wymienione w drugim linku ).Według teorii, że operat ma służyć prowadzeniu dobrej gospodarki rybackiej nie można zarybiać dowolnie według uznania zwiększając ilość materiału zarybieniowego ponieważ te ilości ( czyli te prawidłowe ) zostały już wcześniej zaopiniowane.JK

Już dawno pisałem że operat składa chętny użytkować dana wodę. Te zaopiniowane czyli są to deklarowane. To znaczy że do takich się dobrowolnie uprawniony zobowiązuje.
Trzeba wziął pod uwagę zapis mówiący o urzynaniu rybostanu w należytym stanie. I zobowiązaniu uprawnionego ze podczas zadawania danej wody rybostan nie może być w gorszym stanie niż zastał go. (2013/11/18 20:33)

Artur z Ketrzyna


Art. 6 ust. 2a ustawy stanowi, że właściwy wojewoda co najmniej raz na trzy lata, zobowiązany jest do dokonania, na podstawie operatu rybackiego i dokumentacji prowadzonej przez uprawnionego do rybactwa, oceny wypełnienia przez uprawnionego do rybactwa obowiązku prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej.

Ten zapis sam mówi za siebie. Jak przebiega ocena czy uprawniony prowadzi racjonalna gospodarkę. Tan w tych papierkach nie ma opinii wędkarzy, co do stanu faktycznego...
A jak nie ma skarg, to znaczy że wszystko powinno być oki, bo papiery są oki. (2013/11/18 20:43)

Artur z Ketrzyna


Artur.
Chodzi o to czy przystępując do przetargu /np okreg/ to ma narzucony operat przez RZGW czy to okręg opracowuje do przetargu.
Drugie to czy okręg moze zmienic operat zwiekszając ilośc rybostanu i czy mu RZGW tego nie zablokuje.

Okręg przystępując do konkursu składa operat rybacki sporządzony przez ichtiologa. Tam są informacje takie jak rodzaj występujących ryb i roślin czy też innych zwierząt wodnych. Opisuje jaki to typ, np.; linowo-szczupakowa, czy leszczowo-sandaczowa itd. Nawt czasam maja wzmianki o tym jakie maja własne możliwości reprodukcyjne (naturalny przyrost masy ryb). Deklarują minimalną kwotę zarybienoiwą danych gatunków ryb. (jesli zarybi mniej to podlega karze, i może być rozwiązana z nim umowa)
Właściciel wody przegląda te operaty i na podstawie nich i innych wytycznych określa kto wygrał.
Uprawniony w każdej chwili może wnieść do właściciela wody o zmianę zapisów w operacie wynikających z różnych przyczyn ekonomicznych czy ekologicznych. Ale by te zmiany mogły być zapisane w operacie. Właściciel musi wyrazić na to zgodę.
Co do zwiększenia zarybienia. To uprawnoiny nie może zmniejszy kwoty zarybieniowej. Bo to jest zwiazane e zmiana zapisów w operacie. Uprawniony ma prowadzić racjonalna gospodarkę rybną. "Racjonalna gospodarka rybacka polega na wykorzystaniu produkcyjnych możliwości wód, zgodnie z operatem rybackim, w sposób nie naruszający interesów uprawnionych do rybactwa w tym samym dorzeczu, z zachowaniem zasobów ryb w równowadze biologicznej i na poziomie umożliwiającym gospodarcze korzystanie z nich przyszłym uprawnionym do rybactwa."
Tak więc nie może dopuścić do zubożenia rybostanu. I musi prowadzić zarybienia na takim poziomie by zachować rybostan w dobrym stanie, idt (jw).

Dla opisania takie gospodarki i konsekwencji. Już kiedyś pisałem. Był u nas taki uprawniony. Co czyścił łowiska z ryb, aż naprawdę zubożało. Wędkarze włożyli skargę do wojewody i RZGW. Po przeprowadzeniu komisji. Zerwano z nim umowę. I teraz PGR Olsztyn jest tam uprawnionym. Prowadzi systematyczne zarybienia i stan tych wód powoli się poprawia. (2013/11/18 21:04)

lynx


http://prawoity.pl/wiadomosci/operat-rybacki-i-dokumentacja-prowadzona-przez-uprawnionego-do-rybactwahttp://www.wedkarskiswiat.pl/wedkarski-swiat/149-ws-112011/1764-vademecum-zarybianiahttp://nahak.pl/zarybianie-zbiornikow-wodnych-przez-pzw/
To powinno pomóc w uzyskaniu odpowiedzi :-)Nigdzie to nie jest napisane wprost ale operat rybacki przygotowuje uprawniony do rybactwa i musi on być zaopiniowany przez jedną z trzech instytucji ( chyba wymienione w drugim linku ).Według teorii, że operat ma służyć prowadzeniu dobrej gospodarki rybackiej nie można zarybiać dowolnie według uznania zwiększając ilość materiału zarybieniowego ponieważ te ilości ( czyli te prawidłowe ) zostały już wcześniej zaopiniowane.JK

Jest tam napisane , że operat robi uprawniony do rybactwa. Dalej nie wiem czy to jest RZGW czy okręg. (2013/11/19 18:18)

lynx


Artur.
Chodzi o to czy przystępując do przetargu /np okreg/ to ma narzucony operat przez RZGW czy to okręg opracowuje do przetargu.
Drugie to czy okręg moze zmienic operat zwiekszając ilośc rybostanu i czy mu RZGW tego nie zablokuje.

Okręg przystępując do konkursu składa operat rybacki sporządzony przez ichtiologa. Tam są informacje takie jak rodzaj występujących ryb i roślin czy też innych zwierząt wodnych. Opisuje jaki to typ, np.; linowo-szczupakowa, czy leszczowo-sandaczowa itd. Nawt czasam maja wzmianki o tym jakie maja własne możliwości reprodukcyjne (naturalny przyrost masy ryb). Deklarują minimalną kwotę zarybienoiwą danych gatunków ryb. (jesli zarybi mniej to podlega karze, i może być rozwiązana z nim umowa)
Właściciel wody przegląda te operaty i na podstawie nich i innych wytycznych określa kto wygrał.
Uprawniony w każdej chwili może wnieść do właściciela wody o zmianę zapisów w operacie wynikających z różnych przyczyn ekonomicznych czy ekologicznych. Ale by te zmiany mogły być zapisane w operacie. Właściciel musi wyrazić na to zgodę.
Co do zwiększenia zarybienia. To uprawnoiny nie może zmniejszy kwoty zarybieniowej. Bo to jest zwiazane e zmiana zapisów w operacie. Uprawniony ma prowadzić racjonalna gospodarkę rybną. "Racjonalna gospodarka rybacka polega na wykorzystaniu produkcyjnych możliwości wód, zgodnie z operatem rybackim, w sposób nie naruszający interesów uprawnionych do rybactwa w tym samym dorzeczu, z zachowaniem zasobów ryb w równowadze biologicznej i na poziomie umożliwiającym gospodarcze korzystanie z nich przyszłym uprawnionym do rybactwa."
Tak więc nie może dopuścić do zubożenia rybostanu. I musi prowadzić zarybienia na takim poziomie by zachować rybostan w dobrym stanie, idt (jw).

Dla opisania takie gospodarki i konsekwencji. Już kiedyś pisałem. Był u nas taki uprawniony. Co czyścił łowiska z ryb, aż naprawdę zubożało. Wędkarze włożyli skargę do wojewody i RZGW. Po przeprowadzeniu komisji. Zerwano z nim umowę. I teraz PGR Olsztyn jest tam uprawnionym. Prowadzi systematyczne zarybienia i stan tych wód powoli się poprawia.

Zrozumiałem a własciwie upewniłem się. Dzięki. (2013/11/19 18:21)

Wloczykij1


dzięki wam wszystkim za informacje. trochę już wiem na ten temat, ale faktycznie ciężko sie w tym wszystkim połapać. (2013/11/19 20:19)