Rzeka Tyśmienica

/ 22 odpowiedzi
Dzień dobry wszystkim, za oknami pokazuje nam się pierwszy obraz wiosny a w mojej głowie rośnie moje wyobrażenie holu pierwszego suma wiem że najlepszym okresem { ponoć} na tego zwierza jest czerwiec lipiec no ale chciałem zapytac juz teraz  czy ktoś wie co kolwiek na temat występowania tej ryby w rzece tyśmienica w woj . lubelskie  kilka lat w stecz miałem tam kontakt z sumem ale takim około 15 cm interesują mnie większe osobniki warto jest ich tam szukać ? a może ktoś zna inne łowisko w bliskiej okolicy Parczewa [komercyjne nie wchodzą w gre}
Budzus


Dużych okazów wąsatego raczej nie znajdziesz na naszej Tyśmienicy.
Największe jakie łapałem mierzyły do 50 cm no może większe.


Połamania kija !
(2013/02/14 19:56)

JKarp


CześćMasz do dyspozycji Wieprz no i Bug.JK (2013/02/14 20:42)

Waldi Fish


Kiedyś były spore sumy w Tyśmienicy. Po uregulowaniu rzeki zostały odcięte starorzecza i wyprostowane koryto. Teraz na wiosnę, po roztopach woda szybko spływa jak w górskich rzekach, a latem czasem poziom jest tak niski, że ryba nie ma gdzie się trzymać. Jeśli już łowić na Tyśmienicy, to raczej w dolnym jej biegu, a to jest dalej od Parczewa. Mieli podobnie zrobić z Wieprzem, na szczęście dolina Wieprza została objęta obszarem chronionego krajobrazu, więc rzeka pozostanie dzika, jak do tej pory, co na pewno ucieszy wędkarzy. (2013/02/16 17:49)

SpinerZbok


Kolego Waldi Fish, Obszar Chronionego Krajobrazu na dolnym Wieprzu utworzono wiele, wiele lat temu. Masz na myśli chyba obszar Natura 2000 ?? który powołano na tym terenie niedawno. W każdym razie co do Wieprza wiedz, że taka ochrona - Natura 2000, ani tym bardziej Obszar Chronionego Krajobrazu nie są w stanie zatrzymać prac regulacyjnych, niestety... Jakbyś widział dokumentację jaką stworzono do projektu regulacji dolnego Wieprza (wraz z dolną Tyśmienicą) to byś się ze śmiechu pokładał, takie błędy i totalna nieznajomość ochrony przyrody w tym dokumencie :) Gdzieś tak z 7 lat temu była batalia w Lublinie na temat regulacji Wieprza. Dyskutowali przyrodnicy, wędkarze i melioranci. Na parę lat odłożono regulację, z wyjątkiem kilku odcinków gdzie postanowiono umocnić brzegi (ale to na szczęście tylko maleńkie odcinki). Temat na pewno powróci bo lubelscy melioranci po prostu marzą o regulacji tej wspanialej rzeki. Na szczęście wędkarze czuwają, tak samo ornitolodzy, którzy na Dolnym Wieprzu obserwują ptaki i trzymają rękę na pulsie jakby coś się znowu zaczynało dziać złego. (2013/02/16 19:50)

Waldi Fish


Kolego Waldi Fish, Obszar Chronionego Krajobrazu na dolnym Wieprzu utworzono wiele, wiele lat temu. Masz na myśli chyba obszar Natura 2000 ?? który powołano na tym terenie niedawno. W każdym razie co do Wieprza wiedz, że taka ochrona - Natura 2000, ani tym bardziej Obszar Chronionego Krajobrazu nie są w stanie zatrzymać prac regulacyjnych, niestety... Jakbyś widział dokumentację jaką stworzono do projektu regulacji dolnego Wieprza (wraz z dolną Tyśmienicą) to byś się ze śmiechu pokładał, takie błędy i totalna nieznajomość ochrony przyrody w tym dokumencie :) Gdzieś tak z 7 lat temu była batalia w Lublinie na temat regulacji Wieprza. Dyskutowali przyrodnicy, wędkarze i melioranci. Na parę lat odłożono regulację, z wyjątkiem kilku odcinków gdzie postanowiono umocnić brzegi (ale to na szczęście tylko maleńkie odcinki). Temat na pewno powróci bo lubelscy melioranci po prostu marzą o regulacji tej wspanialej rzeki. Na szczęście wędkarze czuwają, tak samo ornitolodzy, którzy na Dolnym Wieprzu obserwują ptaki i trzymają rękę na pulsie jakby coś się znowu zaczynało dziać złego.


Pisałem na szybko i rzeczywiście powinienem napisać "Natura 2000". Miałem taką informację, że objęcie doliny Wieprza obszarem "Natura 2000" uchroni rzekę przed melioracją, która może pozwoli zagospodarować większy areał łąk, ale będzie niszcząca dla wielu gatunków zwierząt, zwłaszcza ptactwa oraz populacji ryb w rzece. To co Kolego napisałeś, jest niepokojące, ponieważ, jak wynika z Twojej wypowiedzi, nie wyklucza melioracji, tylko być może odracza ją w czasie. Nie chcę, żeby z tą piękną rzeką stało się tak jak swego czasu z Tyśmienicą, dlatego przyrodnicy, zwłaszcza ornitolodzy i wędkarze powinni podjąć wszelkie działania, aby wyperswadować zamiary jej regulacji . Pozdrawiam! (2013/03/21 20:47)

cinek123


Nie ma takiej opcji zeby nam rzeke zepsuli. Za duzo nas i nie beda zadne urzedasy kasy na tym zbijac. na wyborach trzeba ich wyregulować i po problemie (2013/03/21 21:33)

jacoozy


Dzisiaj pochodziłem troszkę ze spinningiem od 7 do 11.Rezultat to 2 pistoleciki i 2 okonki.Akumulatory podładowane;) (2013/08/29 21:25)

cinek123


Dzis 3 pistolety i z 10 okoni. Wczoraj 11 szczupaczkow i ok 30 okonikow. zabawa byla. Wieprz z lodki daje wiecej. (2013/08/30 21:22)

bari89


Gryzie coś na spina w tej pięknej rzeczce ostatnio? (2013/10/17 18:48)

cinek123


Gryzie coś na spina w tej pięknej rzeczce ostatnio?
To jedz i spróbuj złowić czy chcesz żeby Ci rybę do podbieraka włożyć!? (2013/10/17 20:46)

bari89


Nie chcę, żeby ktoś mi ryby do podbieraka wkładał, bo przyjemność czerpię z łowienia, holu, a nie z posiadanej ryby w siatce;p A forum jest chyba od tego, żeby wymieniać się informacjami i rozmawiać na interesujące tematy, a nie naskakiwać na innych, tak jak Ty na mnie, bez moim zdaniem bliżej określonego powodu. Może nie jestem tak doświadczonym wędkarzem jak Ty cinek123 i może mam mniej czasu, dlatego pytam się innych użytkowników co gdzie jak. A że Ty jesteś taki dobry może świadczyć post "
Szcupak gryzie. 72 cm dzis  w Jeziorzanach. Okon chodzi na starorzeczach. Jest ryba tylko trzeba umiec ja złowic. " Dlatego mógłbyś służyć poradą "jak ją umieć złowić", ewentualnie zapraszam w okolice Lubartowa na Wieprz na wspólne wędkowanie to byś mi pokazał "jak to trzeba umieć je złowić" (2013/10/18 12:07)

bari89


trafił się szczupaczek koło 70 i sandaczyk 45 spięty pod nogami:) (2013/10/30 22:59)

cinek123


Moje gratulacje. Zgasiłeś mnie jak peta w kałuży. Czekam następnego. (2013/10/31 17:36)

jacoozy


Witam.Wczoraj nad Wieprzem spotkałem kolegę,który zaprosił mnie nad Tyśmienicę na wysokości Niewęgłosz-Lichty.Podobno rybki (jaź,kleń,boleń a w szczególności szczupak) tam bardzo dobrze współpracują:)Moje pytanie-czy był ktoś kiedyś w tamtych stronach???Proszę o opinie. (2014/04/24 07:47)

wito525


witam, w te rejony jeszcze nie doszedłem;) ale w okolicach od mostu w świerżach w dół rzeki do pierwszego zakrętu w niewęgłoszu znam praktycznie kazdy zakątek. (pochodzę z czemiernik). strasznie dużo jest mięsiarzy przez których rybki wystepujace w tej rzece nie maja jak podrosnac... raz na ruski rok trafi sie kontrola a wszyscy dyla daja i wsyztkie miejsca Twoje;) a co do rybek to w tamtym roku praktycznie caly sezon przechodzilem ze spiningiem i bylo warto, jest duzo niewymiarowych szczupakow ale tez sporo wymiarowych. ale trzeba miec do nich cierpliwosc i wiedziec gdzie szukac. sandacze tez sie zdarzaja ale wymiarowego jeszcze nie zlapalem. o boleniu w tysmienicy pierwsze slysze... okon wystepuje wszedzie i potrafi zdrowo denerwowac... w tym roku na biala rybe juz kilka wypadow zaliczylem, jest co polapac, (na starorzeczach trafiaja sie wieksze okazy kolucha i lina), najgorzej jest jak sie zastawisz na grunt i podejda jazgarze... nie ma szans wyjecia niczego innego... (2014/05/03 13:09)

piotrek2606


a ktos moze powiedziec jak z ryba jest w okolicach Kocka? Bylem raz z batem na wiosne to plotka brala... I mam takie pytanie czy jest tam jakas wieksza rybka drapiezna jak i nie drapiezna co mogla by wedke dobrze przygiac? (2014/05/03 16:04)

lukaszb80


Ja w tym roku dwa wypady na Tyśmienice ze spinningiem. Sporo Okonia w przedziale 20-25cm max choć zdarzają się sztuki dużo większe. Parę sztuk nie wymiarowych Szczupaków. Rzeka wydaje się rybna choć trudna, trzeba znaleźć swoje miejscówki bo można wrócić o pustym kiju. Co do białorybu się nie wypowiadam bo nie łowiłem ale słyszałem od wędkarzy o ładnych Jaziach i o Miętusie. (2014/05/03 19:43)

jacoozy


Dzięki wito525.A powiedz mi jeszcze czy próbowałeś łowić na smużaki???Podobno w tamtych rejonach coś skubie :) (2014/05/05 15:47)

wito525


nie nie probowałem, na żywca jak dobrze będziesz czuwal nad wedka to sandacz murowany;) ale cwaniak jest delikatny, poczuje delikatny opor i juz po rybce;) (oczywiscie mowie o zeszlym roku).  (2014/05/15 12:32)

lukaszb80


Wysoka woda opadła. Jakieś nowe wieści z nad Tyśmienicy. Wybieram się za parę dni. (2014/06/13 21:20)

wito525


jak dobrze poszukasz to szczupak gwarantowany;) na poczatku beda pistolety, polecam pozno-wieczorne wypady ze spinningiem;) (2014/06/23 16:21)

SEBEK3


 Witam

Byłem od soboty do niedzieli na białą rybę niestety ale tylko drobnica, leszcze , krąpie, 2 jaziki, razem około 40 -50 ryb. jeden karaś i ładniejszy leszcz się spieły. łowiłem w okolicach "wylotu" jak tyśmienica wpada do wieprza. jeżdżę tam kilkanaście lat ale tyle ludzi co tu ostatnio zagląda to nigdy nie widziałem. presja wędkarska ogromna. na starorzeczu tyśmienicy brakowało miejsc, na tyśmienicy na tym odcinku również( na "maćkowym dole" ludzi jak na odpuście). natomiast na wieprzu ludzi było mniej a brania podobne. ale wyjazd zaliczam do udanych przynajmniej odpoczołem. w sobotę była kontrola psr - bez zastrzeżeń.

pozdrawiam (2014/09/15 08:47)