Zaloguj się do konta

Rzeka Warta - brzana

utworzono: 2013/01/11 19:09

Witam, postanowiłem założyć temat dotyczący warciańskich BRZAN. Interesuje mnie głównie odcinek od cowki zbiornika Jeziorsko w górę rzeki, aż do powiedzmy Działoszyna. Jestem prawdziwym miłośnikiem tej ryby i bardzo chciałbym ją łowić metodą bolońską w Warcie. Jak wiadomo kiedyś była to ryba flagowa tej rzeki, ale dziś jest straszna bieda. Na przepływankę zacząłem łowić systematycznie dopiero w 2012 r i niestety w moich rejonach (do 60 km od Sieradza w górę rzeki) nie miałem kontaktu z tą rybą, mimo usilnych starań, za to łowię klenie i jaźwice. Szukam tej ryby w klasycznych dla niej miejscach, ale po niepowodzeniach mam wątpliwości, czy ona jeszcze występuje w moich okolicach. Chciałbym prosić o wasze informacje w tym temacie, może macie lepsze doświadczenia w łowieniu tej ryby, może po prostu brakowało mi szczęścia. Na rozpoczęcie tematu chciałem wkleić kilka fotek urokliwej Warty z moich terenów, ale można tylko zdjecia w rozmiarach 100KB, a wtedy wychodzą bardzo małe. Zachęcam do pisania postów, pozdrawiam [2013-01-11 19:09]

domin77

kilka lat temu łowiłem brzany w okolicach burzenina,ale teraz to kiepsciutko.Miejscowi trzebili brzanę na tarle i teraz są tego efekty. [2013-01-11 22:19]

Kowal73

Powitać kolegę:):):),powiadasz rzeka Warta/!,,,,i szukasz Brzany?....to powiem i napisze tak>>> W miejscowości Małków....tam szukaj:):):):)efekty będą:):):):) [2013-01-11 23:20]

Domin77 w Burzeninie byłem w zeszłym roku jesienią ale na spina, bardzo płytko, przeraźliwie płytko, chociaż bardzo obiecująca wydała mi się pewna rynna na delikatnym zewnętrznym zakręcie. Ale brak wody mnie stamtąd wypłoszył. A woda powyżej mostu w Burzeninie to już prawdziwa krzywda dla tej rzeki
Kowal73 możesz zdradzić czym wyjątkowym cechuje się warta w Małkowie. Przyznam, że tam akurat nie byłem, ale znam rzekę w Biskupicach i Baszkowie. Był wrzesień i bardzo przejrzysta woda, było zanęcone grochem i miałem postawioną ds na groch i zobaczyłem jak w pobliże zestawu zbliżał się potężny kształt, jednak ryba z nieznanych mi powodów nagle wycofała się i tyle ją widziałem. Myślę, że była to brzana, taka o jakiej marzę:) W tych okolicach obserwowałem jaziory po pond 60 cm, ale mój rekord stamtąd to tylko 51,5cm. Może napisz coś więcej o tych brzanach na tym odcinku, jeśli nie tu na priva:) [2013-01-11 23:40]

domin77

no niestety z wodą kiepsko,najczęściej łowiłem w okolicach rychłocic nie wiem czy kojarzysz,i tam też woda coraz gorzej ciężko znaleść jakieś kamyczki w głebszym nurcie,czasami nawet plotkę trudno złowić [2013-01-12 00:05]

w Rychłocicach nie byłem, byłem za to w Konopnicy parę razy i przy Grodzisku złowiłem ładne klenie a bliżej mostu jazie, ale na brzanę się nie natknąłem niestety. Na starych zdjęciach Konopnicy widać gazy narzutowe wystające z wody, teraz tego nie ma, nie wiem czy zasypane, czy wyjęte przez miejscowych. Ogólnie wszędzie piach, a kiedyś podobno dominowało tu dno żwirowe.  [2013-01-12 00:16]

ryukon1975


Z Twojego opisu wynika że musisz wprowadzić kilka zmian w swoim łowieniu.Nie twierdzę że zapewnia Ci one brzany ale na pewno zwiększą szanse na spotkanie z nią.Łowienie brzan przy niskim stanie wody jaki opisujesz to położenie głowy pod topór katowski.:) Piszesz o grochu a jakieś inne przynęty takie konkretniejsze stosujesz? Próbowałeś w nocy? Brzana piachu się nie boi.Brzana jest rybą niesamowicie wrażliwą na warunki wodne każda zmiana stanu wody sprawia że zmienia swoje stanowiska i trzeba wiedzieć kiedy gdzie jej szukać to wymaga lat obserwacji,wiem jak "biega" u mnie w zależności od warunków ale Warty nie znam.



[2013-01-12 07:27]

może odświeżę temat, macie panowie jakieś wieści w sprawie brzan z Warty? [2013-02-24 11:32]

brzana z Warty oraz poniżej zdjęcie z motolotni rzeki Warty [2013-02-24 11:42]

[2013-02-24 11:43]

domin77

a gdzie taki piękny zakręt jest?może w tym roku się zakręcę i poszukam jakiś brzanowych miejsc trochę z dala od ludzi [2013-02-24 17:33]