Rzeka Trześniówka - spostrzeżenia

/ 1 odpowiedzi
Witam wszystkich,

Chciałbym poruszyć wątek rzeki Trześniówka. W zeszłym roku przed powodzią przypominała bardziej rów melioracyjny niż rzekę, jednak po powodzi i napełnieniu zalewu w Machowie  (2009r. zakończenie napełniania, ale doliczyć trzeba czas wyrównywania się wód gruntowych oraz powódź która przyśpieszyła ten proces) koryto jakby stało się szersze i optycznie widać więcej wody.  Pamietać też trzeba że wcześniej to wielkie wyrobisko chłonęło wielką ilośc wody i odwadniało dopływy tej rzeki co spowodowało bardzo niski jej stan a w konsekwencji zarośnięcie roślinnością wodną. Obecnie lustro zalewu ma mniej wiecej stały poziom więc wody gruntowe rownież się ustabilizowały. Rzeka staje się coraz dziksza, a to dobrze dla nas wędkarzy. Natura działa w piękny sposób i próbuje naprawić to co popsuł czlowiek, zarośnięte brzegi w niektórych miejscach tworzą małe zatoczki a erozja boczna próbuje tworzyć meandry(Przejeżdzając mostem w Trześni można to zauważyć).  Nadmienić należy, że rzeczka ta w sposób brutalny została uregulowana i wyprostowana zamieniając sie bardziej w kanał niż piękną Polską nizinną rzekę. Szerokość koryta regulowano drewianymi palami które uniemożliwiały tworzenie się zakrętów, dzisiaj pozostała ich niewielka część i w dodatku znacznie zniszczona przez procesy gnilne - to dobrze.
Słyszałem wiele opowieści, że w czasach poprzedniego ustroju, zanim spuszczano siarkę z Machowa pływały tam ogromne okazy szczupaków, kleni, okoni a nawet łapano piękne miętusy(sam byłem swiadkiem złowienia tam miętusa jakieś 10 lat temu).
Przydałaby się większa liczba prawdziwych wędkarzy na tej rzece, bo eliminowało by to kłusownictwo które niestety ma tam miejsce, a ryby naprawdę wracają co mogą potwierdzić tamtejsi mieszkańcy. W aktualnościach na stronie naszego koła widziałem, że straż rybacka tam dociera więc bardzo mnie to cieszy. Poza tym rzeka staje się coraz czystsza, likwidacja kopalni siarki jest swoistym błogosławiństwem dla tej rzeki, istnieje co prawda kilka miejsc spustu nieczystosci jednak nie sa tak szkodliwe dla jej środowiska.

Co sądzicie o tej rzeczce ? Jakie sa wasze spostrzeżenia i wyniki wędkarskie na tej wodzie ?
Proszę o konstruktywną wymianę zdań :)
Pozdrawiam
gerec

Witam
Jestem z Sandomierza więc do Trześniówki mam rzut beretem, nigdy nie łapałem na tej rzece bo zawsze wydawała mi się takim płytkim strumykiem, w której nigdy nie było ryb ale teraz zauważyłem, że ta rzeczka nabiera naprawdę fajnego wyglądu nie wiem jak tam z rybami ale na pewno wybiorę się tam z moimi kijami
pozdrawiam i połamania kija (2011/06/08 13:46)