Rzeka Świder- zakaz wędkowania?

/ 11 odpowiedzi
Witam
Poniewaz zajmuje sie wykonczenim wnetrz to pracuje wróznych miejscach. Ostatnio mam Klienta z okolic Glinianki. A ze jestem takze wedkarzem to wiadomo widzac rzeczke to do niej ciągnie. Nie opłacałem w tym roku karty ale stwierdziłem że bede tam jezdził do wrzesnia to może warto. Przeszedłem siepo rzece do Kopek do Wolki najpierw z przeplywanką-złapalek kilka kleni,ukleje,plotke i coś czego nie umiem opisac wygladalo jak duuuza stynka aleto 22 centymetry to pewien nie jestem. Na spining zlapałem kilka okoni. Ale chodzac wzdłuz rzeki w sloncu to widc tam rybe i do spore okazy. Ale wracając do tematu-zaczepil mnie miejscowy i powedzial ze na Świdrzeobowiazuje całkowity zakaz wedkowania,podobno w Wólce sa tablice informacyjne ale ja ich nie widzialem. ze to jakis park a że dużo klusoli to wprowaszili zakazod Glinianki do ujscia do Wisly. Wie ktos cos więcej na ten temat. ? Bo dwoniłem do PZW w Warszawie to pani nie umiala mi odpowiedziec. Kurcze bo to fajne miejsce i chetnie bym tam spedził wiecej czasu.
sylwester1010


poczytaj o tym rozporządzeniu http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WMP19780040020

lowilem,lowie i bede lowil na tym odcinku (wiele lat) i niestety o zgrozo nie mialem ani nie widzialem tam nikogo z jakiej kolwiek kontroli...fakt że rzeka przeklusowana mocno ale naszczescie na tym odcinku troche sie uspokoilo i rybki mozna naprawde spore trafic pozdro

(2013/07/30 08:32)

Wonski79


"Witam
Poniewaz zajmuje sie wykonczenim wnetrz to pracuje wróznych miejscach. Ostatnio mam Klienta z okolic Glinianki. A ze jestem takze wedkarzem to wiadomo widzac rzeczke to do niej ciągnie. Nie opłacałem w tym roku karty ale stwierdziłem że bede tam jezdził do wrzesnia to może warto. Przeszedłem siepo rzece do Kopek do Wolki najpierw z przeplywanką-złapalek kilka kleni,ukleje,plotke i coś czego nie umiem opisac wygladalo jak duuuza stynka aleto 22 centymetry to pewien nie jestem. Na spining zlapałem kilka okoni. Ale chodzac wzdłuz rzeki w sloncu to widc tam rybe i do spore okazy. Ale wracając do tematu-zaczepil mnie miejscowy i powedzial ze na Świdrzeobowiazuje całkowity zakaz wedkowania,podobno w Wólce sa tablice informacyjne ale ja ich nie widzialem. ze to jakis park a że dużo klusoli to wprowaszili zakazod Glinianki do ujscia do Wisly. Wie ktos cos więcej na ten temat. ? Bo dwoniłem do PZW w Warszawie to pani nie umiala mi odpowiedziec. Kurcze bo to fajne miejsce i chetnie bym tam spedził wiecej czasu."



b.k. (2013/07/30 12:12)

sylwester1010


A tak przy okazji to skoro nazywasz sie wedkarzem to karte powinienes miec oplacona juz dawno (2013/07/30 12:47)

pawel-krol


Nazywam się wedkarzem i tak pozostanie. Po pierwsze dlatego ze nigdy nie zabralem i nie zabiore zadnej ryby złowionej,każda wraca do wody. A karty nie opłacalem dlatego ze niemam czasu na eskapady wedkarskie-bojechac np. nad Bug gdzie musze przejechac w sumie ponad 200km i spedzić nad woda raptem pare godzin to wole pojechac na pobliskie stawy hodowlane i miec gwarancje że wogule cos złapie. A Świder to tak jak pisalem na poczatku-dlatego ze mam go pod nosem to tam poszedlem. Poszedlem 1 raz zeby zobaczyć czy  tam cokolwiek sie dzieje bo wydac 200zl na karte tylko po to żeby zasilic kase PZW a potem wsadzic ją do szuflady to raczej nieekonomiczne. Bo wszyscy dobrze wiemy na co ida skladki. Opłacalem karte przezwiele lat i w tym roku zrezygnowalem wlasnie dlatego ze na stawach hodowlanych sa lebsze efekty. (2013/07/30 22:50)

MACIEK1B


Informacja potwierdzona przez Otwockie Koło PZW: na Świdrze można łowić od mostu w Świdrach do Wisły.

(2013/08/01 07:36)

Jastus


Most w Swidrach Wielkich jest niemal przy ujsciu Swidra do Wisly a z Glinianki z 15 km oddalony ( dodatkowo w tym roku jest remont tego mostu i ciezko tam sie poruszac autem) Kontaktowalem sie z PZW OM i potwierdzona informacja w tym roku jest zakaz i lowic nie wolno ba nawet kajaki nie powinny tam plywac. Jest to konsekwencja ustawy z 2004 roku, w PZW mowili o ustawie z 2009 r ( tej nie znam wiec nie wiem) - ujednolicono przepisy o rezerwatach przyrody i wszystkie obowiazuje scisla ochrona - chyba, ze powstanie szczegolowy plan dla Swidra stworzony przez Wydzial Ochrony Srodowiska - a ponoc powstanie takich zapisow dla samego jeziorka czerniakowskiego trwalo trzy lata. Ja takze lowilem od wielu, wielu lat na Swidrze i jest to dla mnie dosc dziwne, ze nagle w tym roku ktos sobie przypomnial. Niech sie zabiora za lapanie kusownikow, a nie wlepiaja kary legalnie oplacajacym skladki.  Z tego co sie dowiedzialem w przyszlym roku w Rejestrze bedzie dodatkowa informacja o zakazie. W tym roku jest dosc lakoniczna bo PZW zakladalo, ze jednak urzednicy sie postaraja i cos w sprawie Swidra ustanowia. Pozdrawiam Ps przepraszam za brak polskich znakow. (2013/08/01 22:33)

pawel-krol


Dziekuje za informacje. (2013/08/02 05:59)

Candat


poczytaj o tym rozporządzeniu http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WMP19780040020

Witam po raz pierwszy. :)

Ponieważ interesuje mnie możliwość wędkowania na rzece Świder przeczytałem i ten temat. W podanym powyżej linku nic nie znalazłem o zakazie. Część zamieniłem go ze zdjęcia w tekst i wybrałem interesujące fragmenty dotyczące ww. rzeki Świder.

Pozdrawiam.

Morritor Polski Nr 4
poz.20
ZARZĄDZENIE MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 16 stycznia 1978 r.
w sprawie uznania za rezerwaty przyrody.


§ 2. 1. Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą „Świder" odcinki rzek Świdra i Mieni o łącznej dlugości 46 km wraz z przybrzeżnym pasem terenu po oba stronach rzek o szerokości 20 m, o łącznej. powierzchni 238.00 ha, położone na terenie gminy Wiązowna i miasta Otwock województwa stołecznego warszawskiego oraz gmin Siennica i Kołbiel województwa siedleckiego. Celem ochrony jest zachowanie naturalnego charakteru rzek świdra i Mieni tworzących liczne przełomy, zakola i wodospady oraz nadbrzeżnej roślinności i bogatej fauny wodnej i nawodnej.
2. W skład rezerwatu wchodzą:
1) odcinek rzeki Świdra od spiętrzenia w miejscowości Dłużew w województwie siedleckim do mostu drogowego w mieście Otwock-Świdry Wielkie w województwie stołecznym warszawskim, o długości 41 km,
2) odcinek rzeki Mieni od miejscowości Wiązowna do ujścia do rzeki Świdra w gminie Wiązowna województwa stołecznego warszawskiego, o długości 5 km,
3) pas przyległych terenów po obu stronach rzek, na odcinkach określonych w pkt 1 i 2, o szerokości 20 m i łącznej powierzchni 184,00 ha.
.
.
.
.
§ 11. Na obszarze rezerwatów zabrania się:
1) wycinania drzew 4 pobierania użytków drzewnych, z wyjątkiem wypadków uzasadnionych potrzebami gospodarstwa rezerwatowego,
2) zmiany stosunków wodnych naruszających w sposób istotny warunki ekologiczne rezerwatu,
3) zbioru ziół leczniczych i innych roślin oraz zbioru owoców i nasion drzew i krzewów, z wyjątkiem nasion na potrzeby odnowienia lasu,
4) pozyskiwania ściółki leśnej i pasania zwierząt gospodarskich, zakaz nie ma zastosowania na obszarze rezerwatu określonego w § 2,.
5) niszczenia gleby i pozyskiwania kopalin oraz w rezerwacie określonym w § 2 uszkadzania skarp, wydobywania głazów, żwiru i piasku,
6) zanieczyszczania wody i terenu oraz wzniecania ognia
7) niszczenia drzew i innych roślin oraz koszenia roślinności szuwarowej w rezerwacie określanym w § 3 w okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 1 lipca,
8) polowania, chwytania, płoszenia i zabijania dziko żyjących zwierząt, z wyjątkiem sportowego połowu ryb na wędkę w rezerwacie określanym w § 2,

(2014/01/29 17:56)

sylwester1010


witam

jeśli wykupiłeś już kartę to zobaczysz zapis cyt.

całkowity zakaz połowu ryb na rzece świder od miejscowości Dłużew do świdry wielkie itd...

długo by na ten temat gadać ale niestety tak jest że wędkarza ma się w dupie a kłusolki będą robić swoje

(2014/02/09 16:13)

Norbert Stolarczyk


Dla mnie to co mówicie jest trochę naciągane. W 11 punktach paragrafu 11. ZABRANIA SIĘ,
Nigdzie nie jest wymiony zakaz łowienia ryb. Ponadto punkt 8 wymienionego paragrafu, stanowi owszem zakaz polowania, jednak nie odnosi się to sportowego połowy ryb na wędkę. Więc o jakim zakazie mówimy?



(2014/02/28 13:11)

Jastus


ustawa z 2004 znosi postanowienia rozporządzenia z 1978  i ujednolica przepisy odnośnie rezerwatów w całej Polsce (konsekwencja wstąpienia do UE). Tak, że Świder jest teraz rezerwatem ścisłym i obowiązuje na nim całkowity zakaz łowienia. (2014/03/31 19:04)