Zaloguj się do konta

Rzeka Soła

utworzono: 2012/05/28 19:12
czarny13

Jak w temacie. [2012-05-28 19:12]

gregx1

Czy złowił ktoś ostatnio na Sole miarowego klenia? Z moich obserwacji wynika, że na odcinku Rajsko - Broszkowice, to od zeszłego roku gatunek na wymarciu, podobnie zresztą jak świnka i brzana.
[2012-06-11 14:14]

czarny13

gregx1 ja z miesiac temu wyciagnolem ponizej mostu w Łękach klenia 30cm

kolega powyżej mostu wyciągnoł pstrąga 40cm

[2012-06-11 15:15]

gregx1

Widziałem kiedyś zdjęcie tego pstrąga, ładny, szkoda tylko że zapewne jedyny na odcinku kilku kilometrów. Trzeba wreszcie zacząć mówić głośno o fakcie - NA SOLE NIE MA RYB!!! I nie jest to tylko moje zdanie, bo nad wodą bywam bardzo często i rozmawiam z wieloma ludźmi. Od wiosny złowiłem 3 kleniki - żaden nie miał więcej niż 20 cm. W zeszłym roku pierwsze porządne - 37 i 46cm złowiłem jednego dnia dopiero we wrześniu, koło Skidnia. Wszystkie bankowe miejsca, gdzie dawniej dziennie łowiłem po kilka niezłych sztuk - puste. Nawet okonie w tym roku nie dopisują. Z nielicznej białej ryby jaką widuję, ponad połowa płoci i uklei ma pleśniawkę - co tu jest grane???? 
[2012-06-11 21:46]

gregx1

W końcu wczoraj trafiłem miarowego klenia na Sole - i to od razu 50 cm, grubasek. Oby to nie był ostatni tego sezonu :)
[2012-07-10 09:46]

chrisnat

Witam mam pytanie czy na Sole mozna lowic na biale powyzej mostu w Lekach?? pozdrawiam
[2012-07-20 23:07]

gregx1

Powyżej mostu tylko przynęty roślinne i sztuczne
[2012-07-21 12:25]

chrisnat

 Mam pytanie kolejne;) Czy orientuje sie ktos gdzie mozna kupic plytke poliweglanowa grubosci 0,8 mm nie ukrywam, ze do woblerow. wielkie dzieki
[2012-07-21 18:13]

gregx1

W żadnym sklepie jeszcze nie widziałem, pozostaje tylko wysyłkowo w internecie. Ale do małych woblerów czy smużaków nadają się pewne fragmenty z niektórych butelek PET. Nie pękają i obrabia się łatwiej niż poliwęglan :)

[2012-07-22 20:46]

gregx1

Wczoraj 1,5 godz. ze spinningiem. Efekt - 10 okoni 15-18 cm. Woda bardzo niska.
[2012-07-25 15:02]

chrisnat

Ja wczoraj 4h z kula wodna;) Efekt 8 okoni 10-20cm i jeden maly klen;). Przyznam, ze jesli chodzi o klenie widzialem kilka sztuk tak na okolo 30cm, ale nie daly sie zaskoczyc;)
[2012-07-28 13:16]

gregx1

Wczoraj i dzisiaj po 1,5 godz. ze spinningiem - efekty 2 małe kleniki, 2 okonki i ukleja. Brania słabe, okonie bardzo niemrawe, nawet paprochy ich nie interesują. Większy kleń stoi przy powierzchni i nie żeruje.
[2012-07-28 19:47]

chrisnat

Ja tez wczoraj kilka okoni wyhaczylem nawet po 23 cm mialy kilka uklejek, ale klenie te wieksze nic nawet nie zainteresowane;)

[2012-07-29 15:39]

kalbares1

jak wygląda soła w blizej źródeł jast tam coś chodzi mi o kropka
[2012-07-29 17:38]

gregx1

Dziś na Sole 2,5 godz. ze spinningiem - efekt 16 okoni (15-20 cm). Ostatnio coś się ruszyła nasza biedna rzeka. Widać sporo rybek - niestety rozmiary dalekie od tych które chciało by się oglądać. Ale dobrze, że w ogóle coś pływa :)
[2012-08-04 20:13]

mirax

Witam ponieważ od jakiegoś czasu mieszkam w bielsku-białej postanowiłem wykupić zezwolenie i spróbować szczęścia na Sole, chociaż nigdy nie łowiłem jeszcze na rzece. W ciągu ostatniego tygodnia byłem 3 razy nad wodą i złowiłem swoje pierwsze rzeczne drapieżniki :) Łowiłem głównie na woblery, efekty to:
- sporo kleni, muszę przyznać że to bardzo waleczna ryba:) trafiłem dwa wymiarowe 25cm i 38cm, a kilkanaście niewymiarowych
- sporo niestety małych pstrągów potokowych się wieszało ale były malutkie ok 20centymetrowe
- jeden jaź 26cm
- kilkanaście okoni z czego największe miały 20 i 25cm
Pierwsze wrażenia są całkiem niezłe, tylko martwi mnie że poziom wody jest niski. Nie wiem czy to normalne ale woda jest miejscami zielona od glonów i w miejscach gdzie stoi to dość mocno śmierdzi. Łowiłem w okolicy mostu w Łękach. Czy ktoś mógłby mi doradzić jakieś inne fajne miejsca na Sole? Pozdrawiam!
[2012-08-16 21:11]

czarny13

Mirax ja też glownie na Łęki smigam wedlug mnie jest tam bardzo ciekawie.

 

 

[2012-08-17 08:38]

czarny13

był ktoś ostatnio ???

[2012-09-15 15:45]

gregx1

Byłem wczoraj. Kilka okoni (niektóre ładne, 25-28cm) i 3 małe klenie na spinning. Brania zauważalnie słabsze niż jeszcze z 2 tygodnie temu. Powoli sezon na Sole zaczyna się kończyć.
[2012-09-17 09:48]

michal-hytry

witam mam pytanie mogę wedkoac na sole w oswieciumiu  będac czlonkiem kola PZW Katowice?? pozdrawiam

[2012-09-17 17:11]

gregx1

Nie, trzeba wykupić Bielsko. Ale oba okręgi maja porozumienie i w Twoim przypadku Bielsko kosztowało by połowę normalnej stawki.
[2012-09-18 09:52]

michal-hytry

oo dzieki bardzo za odpowiedz hm czyli na przyszly rok z checia sobie  wykupie a co do wedkowania tam  to   bd mial  po wykupieniu tamtejszej skladki dostep do wszystkich łowisk bedących  pod pzw bielsko?
[2012-09-18 11:52]

siri34

no tak!
[2012-09-18 13:08]

katani83

w tym roku sobie porozumienia z bielskiem niewykupisz bo  Ci idioci z Pzw Katowice wszystko robia pod gorke  - niema porozumienia Katowice -Bielsko 2013!!!!!!! [2013-01-03 14:29]

adamsg

Witam.
Jestem z okręgu krakowskiego ale od 12 lat łowię też na Skawie i Sole [kupuję porozumienia]. Biorąc pod uwagę upływ lat to zaczyna się jakaś masakra. Kiedyś bez kłopotu łowiłem szczupaki czterdziestki [było ich sporo] a i coś ponad 5 dych się trafiało. Szczupak teraz to rzadki przypadek. O kleniach nie wspomnę, bo trafienie ryby powyżej 30cm było oczywistością. Teraz, mam wrażenie klenia jest jeszcze więcej ale jakby karłowaciał [setki rybek po 20cm]. Brzana, świnka -  moi zdaniem są już tylko niedobitki. W kwestii pstrąga to się nie wypowiadam, bo na środkowych i niższych odcinkach chyba nigdy ich nie było za wiele. Łowiąc mikrojigami często trafiają się za to leszcze...Bywam jeszcze z sentymentu i z faktu znajomości rzeki, który pozwala mi jako tako coś jeszcze złowić. Soła ma jako taką wartość, na Skawę to już wcale nie jeżdżę. W tych rzekach było sporo jazia, a teraz pustynia. Piękne rzeki lecz coraz bardziej puste...
Jakby ktoś chciał rzucić okiem na ryby i fotki ze Skawy i Soły [i nie tylko], to zapraszam: wedkarskiewakacje.pl
[2013-01-03 16:10]

gregx1

Wszystko to co Pan napisał powyżej to najszczersza prawda i podpisuję się pod tym obiema rękami. Pisałem już o tym wielokrotnie w różnych miejscach, ale powtórzę ponownie - degradacja rybostanu w Sole postępuje w zastraszającym tempie i jest jest z roku na rok zauważalnie coraz gorzej. Prowadzę sobie zapiski z wypadów (a że nad wodą bywam bardzo często, więc mam niezłą skalę porównawczą) i wyniki corocznie są gorsze o prawie 30%!!! Odwrotnie do czasu spędzonego na wędkowaniu :). Strach pomyśleć jaki może być ten rok... W środkowym biegu Soły pięknych brzan, których jeszcze parę lat temu było wcale niemało, teraz przypuszczam że można by policzyć na palcach jednej ręki na kilku kilometrach. Niedobitki świnki udało mi się w tym roku widywać regularnie w dwóch miejscach, ale ryby wielkością bardziej przypominają jelce, a stadka liczą po kilkanaście sztuk. Jaź sporadycznie się trafia, ale tylko na niektórych odcinkach. Praktycznie wyginęła piekielnica i brzanka karpacka, płoci jest jak na lekarstwo i to często zarażonej pleśniawką. Najbardziej boleję nad brakiem ładnego klenia, którego zawsze na Sole było zatrzęsienie i który stanowił zazwyczaj główny cel moich wypraw. Sądziłem zawsze, że będzie to ostatni gatunek który zniknie z Soły, a tu zaledwie w ciągu 3 lat - niespodzianka.... Kiedyś złowienie 10 szt. powyżej 30 cm zajmowało mi godzinę, i to nie w jakimś wyjątkowo dobrym dniu. W tym roku nie złowiłem chyba 10 takich sztuk przez cały sezon. Z typowych drapieżników jedynie dopisują jeszcze okonie i to jest ich na prawdę sporo, ale już o sandaczach czy szczupakach to możemy sobie tylko powspominać. Żal pięknej wody... Pozostaje mi tylko nadzieja i skryte marzenie noworoczne, że być może ktoś z włodarzy okręgu wpadnie w końcu na pomysł, aby zarybić nareszcie Sołę świnką i brzaną, której zwiększona populacja mogła by wpłynąć na odbudowę innych gatunków, normalnie zawsze tam występujących, a obecnie będących na krawędzi wymarcia.
[2013-01-09 19:34]