Rzeka Opawa - szczegóły łowiska

/ 105 odpowiedzi
Witam.Czy łowi(ł) z Was ktoś na rzece opawie?Jak tak to prosze podac wyniki polowów i miejsce połowu.
Arcymisiek


Hej,bardzo często wędkuje na tej uroczej granicznej rzece,ze względu na piękny teren i rybność i czystość tej rzeki.Wędkuje przeważnie na odcinku od Bliszczyc do Dzierżkowic.Rzeka ta ma dosyć duży uciąg ponieważ ma charakter rzeki górskiej( powstaje z połączenia trzech górskich potoków).Od Bliszczyc w górę możesz jeszcze trafić na przyłów Pstrąga,lipienia,poniżej nigdy na te gatunki nie trafiłem,może dlatego że za Bliszczycami wpada do niej młynówka która bierze bokiem wioskę Bliszczyce i Bóg jeden wie co do niej tam wpuszczają.Odcinek (Branice,Boboluszki,Dzierżkowice),tutaj rzeka już jest troszkę bardziej leniwa,tu możesz trafić na piękną świnkę,brzanę,leszcza,płoć jelca,jazia,klenia,a zdarzało się i karpia czy karasia,z drapieżnych to szczupak,sandacz (ale rzadko)dużo węgorza i miętusa.
Łowię tam głównie bolonką lub feederem,z wiosny troszkę z blachą chodzę za pstrągiem ,ale od Bliszczyc w górę.
Opava to piękna i rybna  rzeka,polecam każdemu miłośnikowi wędkarskich przygód:)

(2012/02/27 20:31)

matis1994


Dzięki za odpowiedź.Ja sam jeżdże na tą rzeke od Bliszczyc do Boboluszek ale najczęsciej odwiedzam okolice Branic.Na wiosne też chodze za kleniem na spinning,w lecie łowie klenie przeważnie na wiśnie,porzeczki ale tez sie zdaży że w lecie na spinna cos połowie.Na jesień poluje na szczupaki,choc musze przyznac że ze szczupakiem w ciężko,w tym sezonie troche podwymiarowych krokodyli i tyle.Co do miętusa i węgorza niestety nie mam jeszcze auta a motorem(narazie jeżdze na ryby tylko motorem)nie chce mi sie jechac na nocke ale w tym roku napewno sie wybiore na te dwie rybki.W tym roku Czesi (tak podejrzewam że to Oni) zarybili rzeke obficie w szczupaczki (20-45 cm) i w brzany niestety brzan już tyle nie wpuścili.Płocie też trafiają sie piekne to musze przyznac,leszcza jeszcze tam nie złapałem (ale widziałem jak płyneło stado około 20 sztuk),Jeszcze raz dzięki za  odpowiedź.Jak masz chęci to napisz cos jeszcze o tej rzece bo jestem bardzo ciekaw jak inni wędkarze oceniaja tą rzeke.Połamania (2012/03/03 14:14)

siwy86


Witam ja na razie ta rzeczke poznaje. Zlowionych zaledwie kilka rybek. Rzeka wydaje sie bardzo ciekawa i tajemnicza. Jednak z mojego punktu widzenia rybna sie nie wydaje, zupelnie jak ja opisuja i mówia o niej miejscowi.

Faktem jest że rzeka przy tak górskim charakterze jest swego rodzaju śmietnikiem w którym można spotkać wszelkiej masci graty (dzis spotkalem sie , jak nie myle sie z grilem samochodowym). 

Podczas wypadów zawsze mialem duzo zaczepów oraz techniczne problemy z dojsciem do wody spowodowany niesamowitym zarosnieciem lini brzegowej tej rzeki.

Dzis bylem na ogledzinach i rzeczka wyglada lepiej niz w zeszlym roku. duzo drzew jest wycietych, niektóre jeszcze lezą w wodzie. Woda bardzo czysta i dopiero dzis zauwazylem jak ta rzeka jest ciekawa. Dotychczas nawet w polaroidach nie moglem zauwazyc architektóry dna z powodu porośniecia drzew liśćmi. W dniu dzisiejszym sloneczko ladnie przyświecilo i ladnie bylo widac konfiguracje dna na coponiektórych odcinkach. Spotkalem takze kilka miejsc w których nie bylo juz widac dna... :) co może kryc cos ciekawego.

(2012/04/08 16:43)

matis1994


Gdzie dokładnie byłeś? (2012/04/08 17:02)

siwy86


Najczesciej jak i dzis bylem na Bliszczycach.

(2012/04/08 17:22)

docka


Witam od kilku lat również łowię na rzece Opawie. Jeśli chodzi o rybostan to uważam, że jest on bardzo ubogi. Ryb jest mało gdyż miejscowi wędkarze zabierają wszystko co złowią.
W zeszłym roku odkryłem, że najlepsze efekty w połowach na tej rzece uzyskałem chodząc ze spiningiem. Udało mi się złowić kilka pstrągów największy 40cm. Co do miejsca to nie zgadzam się że występują one jedynie powyżej m. Bliszczyce. Łowiłem je także w Branicach wszystko zależy od wytypowania dobrego miejsca. Jest tam również sporo średniego klenia. Z rybostanem z jakim osobiście spotkałem się łowiąc na tej rzece to: pstrąg potokowy, kleń, szczupak, okoń, płoć, leszcz, strzebla potokowa, świnka oraz obecny wszędzie kiełb. Jak dla mnie irytujące są przepisy regulujące wędkowanie na tej rzece Porozumienie Polsko - Czeskie i min. okres ochronny na klenia. Szkoda pisać bo i tak mało kto tego przestrzega.
Pozdrawiam (2012/04/23 22:48)

siwy86


Witam. 

Chlopaki jak tam wyglada sytuacja na Opavie??

(2012/05/01 17:46)

matis1994


Wysoka woda kiebia cieżko załpac na żywca bo sie trze.Ogólnie licho (2012/05/01 18:06)

docka


Witajcie. Macie jakąś godną polecenia miejscówkę na węgorza. Chodzi i o miejsce gdzie ta ryba faktycznie może przebywać. Łowił już ktoś w tym sezonie pstrągi. (2012/05/01 20:31)

matis1994


Węgorza w Opie jeszcze nie łowiłem ale w tym sezonie mam zamiar się wybrac.Niedawno chodziłem troche z e spinem od Bliszczyc w dół i trafiłem kilka kleni.Pierwszy rzut na robaczka na przepływanke i siedzi pstrąg 20 cm,jest to mój pierwszy pstrąg w tym sezonie na Opie.Jak wybierzesz sie na węgorza to daj znac gdzie siedziales i czy cos brało bo jestem bardzo ciekaw jak tam węgorze na Opawie.Pozdro (2012/05/02 10:09)

matis1994


Nikogo na Opie w ostatnim czasie nie było? (2012/05/12 21:57)

docka


Witam byłem tydzień temu na Opawie, łowiłem feederem i spławikówką na stopa. Przez dwie godziny złapałem klenia, jelca i kiełbie. Pod koniec zmieniłem metodę i obrzuciłem kilka miejsc woblerem jednak bez skutku. Myślę, że w tym tygodniu wybiorę się na spining może uda mi się złowić jakiegoś pstrąga. Pozdrawiam (2012/05/13 10:06)

matis1994


Ja też ostatnio chodziłem za szczupakiem z żywcówką(Branice-przed jazem),niestety licho,przy łapaniu kiełbików na żywca złapałem 2 małe kleniki i to było na tyle z ryb.Strasznie nie podoba mi sie wycinka drzew z nad rzeki,jak zwykle POLACy się nie popisali,porozwalali całe brzegi i zasyfili,po CZESKIEJ stronie było by to nie do pomyślenia.Byłeś może na tych węgorzach?Połamania. (2012/05/13 15:29)

docka


Witam był ktoś ostatnio na rybkach na Opie? Kiedy przejeżdżałem w niedzielę przez most w miejscowości Branice Zamek stwierdziłem bardzo niski stan wody na tej rzece. Woda prawie stała w bezruchu. Ciekawi mnie jak ten stan wpływa na brania ryb. Pozdrawiam Wędkującą Brać. (2012/05/22 20:57)

matis1994


No nie jest za dobrze,nie wiem czy tych szczupaków już na tej Opie nie ma,czy może regulacje całkowicie zniszczyły i wypłyciły tą rzekeale od początku maja nie moge złowic szczupaka na żywca,coś jest nie tak,klenie też nie są takie chętne do brania.Pozdro (2012/05/22 21:55)

matis1994


Wybiera się ktoś na węgorza przed 15? (2012/05/23 12:17)

matis1994


Widze że nikt nic nie pisze,więc powiem że klenie sie ruszyły,ostatnio byłem z czereśnią i połowiłem troche,na robaka czerwonego ładne płocie i kiełbie.Połamania. (2012/06/05 16:08)

docka


Witam. Byłem w niedziele na Opawie chodziłem ze spiningiem. Przez blisko dwie godziny złowiłem pstrąga i dwa klenie. Powiem, że odkryłem ciekawe miejscówki na spore jak na tą rzekę klenie. Mogę śmiało powiedzieć, że rzeka Opawa nadal mnie zaskakuje i z każdym wyjazdem poznaję ją na nowo. Jak dotąd nigdy nie próbowałem łowić kleni na czereśnie, śliwki i smażoną wątrobę. Może i to skuteczne przynęty ale ja jednak wolę spining. Pozdrawiam (2012/06/05 19:58)

matis1994


Ja też łowie już klenie w tym sezonie na czereśnie,wiśnie itd.Dzisiaj byłem i złapaliśmy z kolegą chyba z 50 ryb w tym dużo klenia piękne jelce ,płocie,kiełbie itd.Naprawde Opawa czasami mnie zaskakuje,szkoda tylko że szczupak coś nie chce wziąsc(a moze go poprostu nie ma:).W tym sezonie próbuje szczęścia z węgorzem i miętusem,jak złapie coś ciekawego to dam znac.Pozdrawiam (2012/06/07 21:02)

matis1994


W piątek znowu byłem nad Opawą.Tym razem złapałem lipienia,klenie na czereśnie,kiełbie i płotki, zepsułem ładnego szczupaka,chyba za wcześnie zaciołem. (2012/06/09 13:17)

docka


Witaj to ładnie. Musisz mieć ciekawą miejscówkę skoro takie rybki łapiesz. Ja jutro prawdopodobnie wybiorę się na kanał gliwicki lubię tą wodę a dawno nie byłem.  (2012/06/09 18:09)

matis1994


To żadna tajemnica gdzie łapie,ostatnio ładne rybki ciągne przy ujściu młynówki do Opy.Na szczupaka poluje w Branickim "LASKU" (2012/06/10 13:43)

docka


Znam te miejsca. Kiedyś łowiłem w Branicach za tamą, ale w ubiegłym roku brały tylko małe szczupaki, które z kolei wytłukły całą drobnicę. Ostatni łowię między Bliszczycami a Branicami dojazd polną drogą na przeciw krzyża. Rzeka tam wspaniale się wije tworząc meandry. Zlokalizowałem tam stanowiska ładnego klenia a w rynnach na zakrętach czają się pstrągi. Z tego co zauważyłem mało kto tam zagląda. Ja dziś byłem na kanale gliwickim złapałem jedynie 10 okonków. (2012/06/10 14:40)

matis1994


W tamtym roku powyżej tamy w Branicach też brały tylko te małe szczupaki,najprawdopodobniej jest to efekt dośc sporego zarybienia Czechów(za co im dziękuje i ich szanuje).Masz racje Opawa pomiędzy Bliszczycami a Branicami pięknie się wije a miejsca są piękne.Szkoda tylko że ryb mało,w wcześniejszym poście napisałeś że spotkałeś na tej rzece świnke,mógłbyś polecic jakąś miejscówke godną uwagi na świnke?Bo coś nie moge na nią trafic.Dzięki za odp! (2012/06/10 19:58)

docka


Jasne świnkę w Opawie złowiłem w miejscowości Dzierżkowice. Było to około dwóch, trzech lat temu. Miejsce to typowa bystrzyna z szybkim nurtem i głębokością ok. 120cm. Słyszałem że w Dzierżkowicach łowiono także sandacze i ponoć sumy. Informacje te są z drugiej reki tak więc sceptycznie do nich podchodzę. (2012/06/10 20:07)