Rzeka Grabia w okręgu sieradzkim

/ 686 odpowiedzi / 30 zdjęć
oldboy


A ja dziś bez wędek dokładnie obejrzałem wytypowane wcześniej miejsce swej pierwszej (w tym sezonie) zasiadki na miętusa (droga dojazdowa, planowane miejsce postoju samochodu, droga dojścia nad Grabię i takie tam inne szczegóły). Wszystko po to, aby po nocy nie błądzić, gdy przypadkiem pojawi się gęsta mgła. Inauguracja sezonu - w przyszłym tygodniu (o ile tylko nie pojawią się jakieś nieprzewidziane przeszkody). (2018/10/14 22:22)

qbassmanutd


Tomek woda w Baryczy spuszczona do zera ?????????? (2018/10/15 09:28)

Lodzianin18


Do zera, samo koryto... (2018/10/15 16:01)

qbassmanutd


Był ktoś na Baryczy? Wróciła woda? (2018/10/22 11:45)

Pawelski13


Jakaś masakra z tym co się dzieje ze zbiornikami w łódzkim w ostatnich latach:
Miedzna - masakra ryb, Spała - też całkowicie ryb pozbawiona, Kotliny - coś tam zostało, Lesisko, teraz spuszczają Cieszanowice... (2018/10/22 20:58)

Sith


Jeziorsko o połowę mniejsze niż latem. Od standardowego brzegu do skraju wody około 100m ;(( (2018/10/23 06:51)

Lodzianin18


Jeziorsko spuszczają tak co rok, również ze względu na ptaki migrujące (nie zapominajmy że jest to rezerwat). Co do cieszanowic to całe spuszczają czy jakaś część? :| (2018/10/23 13:35)

luciusz-esox


Trochę nie ten wątek ale jeden post pozwole sobie w tym temacie napisać.

1) W Spale na zbiorniku zgodnie z ponadregulaminowym ograniczeniem na 2018 PZW Piotrków wprowadził zakaz wędkowania. Tam zdaje się był jakiś remont i dłużej wod nie było? Chyba, że było już odwołanie to można łowić. Nie śledze na bieżąco strony PZW Piotrków.

2) Z Instrukcji Gospodarowania Wodą dla Jeziorska (2014 - nowszej w sieci nie widziałem, mogło się cos zmienić):

1. punkt II.1. decyzji otrzymuje brzmienie:

„II.1. piętrzeniu śródlądowych wód powierzchniowych w zbiorniku wodnym „Jeziorsko” za pomocą zapory czołowej typu ziemnego oraz jazu zlokalizowanego w km 484+300 rzeki Warty do rzędnych:

normalny poziom piętrzenia (NPP) - 120,00 m npm
maksymalny poziom piętrzenia (Max PP) - 121,50 m npm
nadzwyczajny poziom piętrzenia (Nad PP) - 122,00 m npm
minimalny poziom piętrzenia (Min PP) - 116,00 m npm ”

2. punkt II.2. decyzji otrzymuje brzmienie:



„II.2. retencjonowaniu spiętrzonej wody w zbiorniku wodnym „Jeziorsko” w ilości:

przy normalnym poziomie piętrzenia - 142,84 mln m3
przy maksymalnym poziomie piętrzenia - 202,80 mln m3
przy nadzwyczajnym poziomie piętrzenia - 224,30 mln m3
przy minimalnym poziomie piętrzenia - 36,36 mln m3

w następujących okresach czasu:

1 styczeń - 31 styczeń
utrzymanie poziomu piętrzenia w zbiorniku na rzędnej 116,00- 116,30 m npm,
1 luty - 15 kwiecień
napełnianie zbiornika w czasie zimowo - wiosennego wezbrania rzeki, maksymalnie do normalnego poziomu piętrzenia NPP - 120,00 m npm, z zastrzeżeniem punktów 1,2,3 i 4,
16 kwiecień – 15 września
utrzymywanie stałego poziomu piętrzenia osiągniętego w czasie napełniania zbiornika, ale nie wyższego niż 120,00 m npm (odpływ równy dopływowi), z zastrzeżeniem punktów 1, 2, 3 i 4,

16 września - 31 grudzień
gospodarowanie retencją pomiędzy normalnym poziomem piętrzenia a minimalną rzędną piętrzenia tak, aby na dzień 31 grudnia rzędna wody w zbiorniku wynosiła 116,00 - 116,30 m npm, z zastrzeżeniem punktów 1, 2 i 4. (...)
(2018/10/24 09:15)

Pawelski13


W Spale nie wolno w tym roku łowić.
Cieszanowice - remont tamy, wody prawdopodobnie nie spuszczą całej, ale na Miedznej też mieli nie spuszczać a co syę stało to wiecie - ponad 3,5t martwego sandacza, leszcza jeszcze więcej - tylko to co zostalo odłowione.
(2018/10/24 09:38)

qbassmanutd


Panowie okej, duże zbiorniki, coś tam remontują, pilnują stanu rzek przed powodziami. Ale dlaczego regularnie jest spuszczana woda na naszej malutkiej Grabi w zbiorniku Barycz? Powódź nie zagraża. Pełno było drobnicy, tysiące kleników, poprostu szkoda rybostanu przez nieodpowiedzialność pewnych ludzi. Mam tylko nadzieje, że ryba będzie wracać z rzeki do zbiornika, bo fajnie się łowiło w tym roku zębate i garbuski.
PS . Oldboy pogoda robi się "miętowa" :) Byłeś już ? (2018/10/24 10:30)

Sith


Luciuszu, dzięki że mnie oświeciłeś, czyli jeszcze woda schodzi, choć i tak już teraz zbiornik wygląda jak szersza rzeka... ;)
Jeśli doprowadzi to do zagęśżczenia ryb w mniejszym akwenie, to jestem "za" :)) (2018/10/24 12:35)

Pawelski13


Warto zgłębić temat kto zarządza tym zbiornikiem i podejmuje decyzje o jego opróżnianiu bądź napelnianiu wodą, (2018/10/24 22:12)

oldboy


Oldboy pogoda robi się "miętowa" :) Byłeś już ?
Nie, jeszcze nie byłem, bo tę pogodę może "miętowe" lubią, ale ja - na pewno nie :)
Musi się trochę wiatr uspokoić i przestać padać deszcz.
(2018/10/24 22:58)

oldboy


A oto moje pierwsze miętusowe "koty za płoty":
https://www.youtube.com/watch?v=UM9blqvOpXI&t=7s
(2018/10/31 15:15)

qbassmanutd


Oldboy dzięki! Kapitalny filmik, który oddaje klimat zasiadek miętowych!!! Szkoda, że nie udało się nagrać podebrania drugiego miętuska. Mam wielką prośbę, większość z nas pewnie nigdy nie widziała miętusa, ani nie złowiła. Nagraj następnym razem, za dnia, jak wygląda miejscówka tej pieknej ryby. Dodaj od siebie komentarz ze wskazówkami , gdzie go szukać. W teorii wiemy gdzie przebywa, ale filmik pokaże nam więcej. (nie mówię o mapie , bo trzeba chronić tą rybę przed mięsiażami ) Mówię o podpowiedziach dla prawdziwych miłośników Grabi i żyjących w niej ryb. Dzięki i pozdrawiam!!! PS sprawdź wiadomości prywatne :) (2018/11/01 17:31)

oldboy


@qbassmanutd,
Dzięki za dobre słowo :)
Sam miałem wątpliwości, czy na YouTube w ogóle używać nazwy Grabia, aby nie rzucili się tam od razu jacyś narwańcy. Doszedłem jednak do wniosku, że i tak gdy ktoś pojedzie bez przygotowania pierwszy raz, to wielkich sukcesów nie osiągnie (o ile sobie krzywdy nie zrobi :D). Wolałbym nie prowadzić tu szkolenia, jak złowić tę rybę, bo miętusa stosunkowo łatwo złowić, a cały cymes, to wiedza, GDZIE go szukać. Do tego jednak trzeba parę lat doświadczeń i znajomości zwyczajów tej rybki. Mnie nikt takiej wiedzy nie przekazywał i do wszystkiego musiałem dochodzić sam. Dla niewprawnego wędkarza wyjazd najczęściej skończy się spędzeniem wieczoru po ciemku i w chłodzie, ale bez sukcesu.
Przeczytam twoją wiadomość i postaram się odpowiedzieć na priv.
Pozdro. (2018/11/01 19:43)

oldboy


@luciusz-esox,
Nie mogę ci wysłać wiadomości na priv, bo ciągle wyskakuje mi komunikat "cant connect to serwer".
Już dawno zgłaszałem problem do Redakcji, ale odpowiedzi dotąd (po przeszło pół roku(!) nie otrzymałem. Ciekawe, że dotyczy to prywatnej korespondencji tylko pomiędzy nami.
Dziś wysłałem odpowiedź na pytania Kolegi @qbassmanutd - bez problemu!
Raz wcześniej udało się mi nawiązać kontakt z tobą, ale (jak widać) - problem powrócił.
Może masz jakiegoś wirusa? :):)
Ponieważ nie mam z Tobąinnego kontaktu, więc publicznie (tu - na Forum) nie mogę odpowiedzieć na twoje pytania. Może spróbuj podać mi inny kontakt (np. poprzez twojego kolegę - @jabberwookie)? (2018/11/01 21:24)

Lodzianin18


Oldboy bardzo fajny film, szkoda że się zerwał ten przypuszczalnie większy. Czekam na kokejny ;) (2018/11/03 16:15)

oldboy


Oldboy bardzo fajny film, szkoda że się zerwał ten przypuszczalnie większy. Czekam na kolejny ;)
Dzięki - postaram się... :) (2018/11/03 18:21)

oldboy


I oto moja kolejna zasiadka na miętusa, przerwana przez upierdliwych "tubylców" - BOBRY(!)
Powtórzyła się więc historia z poprzedniego sezonu, gdy tamten wyjazd również został przerwanyw wynikuich akcji polegającej na głośnym chlapaniu ogonami w wodę w celu wygoniernia wedkarza:
https://www.youtube.com/watch?v=0KG1UMteLH8&t=624s
(2018/11/28 23:09)

qbassmanutd


Dzięki Oldboy za kolejny film i bardzo cenne wskazówki :) Pozdrawiam! (2018/11/30 19:41)

oldboy


Dzięki Oldboy za kolejny film i bardzo cenne wskazówki :) Pozdrawiam!
Już nie pierwszy raz wysnuwam wniosek, że nasza Grabia jest bardzo specyficzną rzeką jeśli chodzi o miętowe. Mianowicie, czytając swoje zapiski z lat minionych widzę, że w Grabi najwięcej brań miałem w końcu września i w październiku, a więc dużo wcześniej, niż w listopadzie (czyżby zatem tarło też było wcześniej?). Z tego też powodu nie pojechałem dzisiaj (30 listopada - zakończenie sezonu), tym bardziej, że zniechęciła mnie nie tylko temperatura (rano -6 st.C!), ale też paskudny, zimny wiatr. Nawet ognisko by nie pomogło tych warunków przetrzymać. W przyszłym sezonie będę więc jeździł wczesną jesienią, bo wtedy po zmierzchu jakiś atrakcyjny przyłów jeszcze się może przytrafić - węgorz, sumik karłowaty czy też jakiś białoryb. No i ogniska nie trzeba palić, więc bobrom trudniej będzie mnie namierzyć :). Ale cóż - człowiek ciągle się uczy na własnych błędach :) Nigdy też nie łowiłem miętowych w marcu, więc może warto kiedyś spróbować(?)
Wzajemnie pozdrawiam
(2018/11/30 20:48)

Sith


Barycz już pełnny, woda po sam brzeg, tylko ciekawe czy ryby wróciły.
Zrobiło się zimno, to dla mnie i mojego sprzętu już "sen zimowy", chyba że to przejściowe mroziki i się na powrót ociepli... (2018/12/01 06:43)

qbassmanutd


ja sezonu nie kończę :) Będzie łowienie podlodowe a od stycznia gonitwa za pstrągami na Widawce i Luciąży :) (2018/12/01 13:55)

Sith


(...) od stycznia gonitwa za pstrągami na Widawce i Luciąży :)
Jeśli nie zamrzną, a temperatura nie spadnie poniżej +5' w południe, to może się spotkamy... :))
(2018/12/01 20:32)