Rzeczny fedeer - plecionka czy żyłka?

/ 10 odpowiedzi
Ma dylemat w wyborze linki do fedeera , którym planuje łowić w rzekach o szybkim i średnim uciągu.
Co polecacie plecionkę czy żyłkę ?
ryukon1975


Łowię na żyłkę i nie narzekam,więc i nie planuje zmian.
Jednak nie mówię że na plecionkę się nie da.;) (2013/04/02 18:12)

eazy-e-1997


mam tak samo jak ryukon1975 (2013/04/02 18:15)

predator70


zależy jaką rybę masz zamiar łowić bo jak leszcza i płoć to żyłka wystarczy a jak suma to na pewno plecionka. (2013/04/02 18:23)

n-glass


Dobra żyłka zdecydowanie wystarczy!!! Pozdrawiam. (2013/04/02 18:24)

Majster 81


Jedno i drugie jest dobre . Osobiście mam do jednego kręcioła szpulę z żyłką a drugą z plecionką. Połów uzależniony jest od okresu w którym poławiam , jeżeli płynie syf korzystam z żyłki z tegoż względu , że mniejsze jest łapanie się do żyłek syfu. Jeżeli już poławiam na plecionkę to 0.18 i przypon 0,02 -jeżeli chodzi o leszcze . Jedynym minusem jest śluz , którym duże lechole pokrywaja plecionkę . Na początek polecam Ci żyłkę , no i życzę taaaaaakiej ryby. (2013/04/02 18:41)

Arcymisiek


Ma dylemat w wyborze linki do fedeera , którym planuje łowić w rzekach o szybkim i średnim uciągu.
Co polecacie plecionkę czy żyłkę ?

Stosowanie plecionki ma swoje zalety i wady.
Do zalet zaliczyłbym : prawie całkowity brak rozciągliwości,a także stosunkowo dużą wytrzymałość na zerwanie.
Do wad ,np: szybkie starzenie się,wyłapywanie i wnikanie mikro drobinek piasku w sploty , co bywa zabójcze dla  kołowrotków i wędzisk z niższej półki, ponieważ może znaczne uszkodzić rolkę prowadząca w kołowrotku łącznie z przelotkami - czasami także szum tarcia może źle wpływać na komfort psychiczny wędkarza.:)
Osobiście poleciłbym stosować głównie
do łowienia na  dużych odległościach, wczesną wiosną i późną jesienią ,kiedy ryby biorą szczególnie delikatnie, a także na bardzo szybkich rzekach, gdzie czynniki takie jak : mocne zawirowania, silny napór prądu,
na tradycyjnych zestawach żyłkowych mogą częściowo zakłócać przekaz brań,wtedy nierozciągliwość plecionki ma tu duże plusy.
Ostatnimi czasy coraz więcej osób w miejsce plecionki używa
fluorocarbon, który jest bardzo mało rozciągliwy i bardzo odporny na zużycie.

PS.Można by gdybać i wymieniać różne za i przeciw,ale ostatecznie wszystko zależy od osobistych preferencji wędkarza.:)
(2013/04/02 19:39)

u?ytkownik32263


Już od lat łowię pratycznie tylko na plećki i może w moim wypadku to już kwestia przyzwyczajenia. Ale na rzekach o mocnym nurcie mają więcej plusów niż żyłka gdyż jest lepsza kontrola nad zestawem, lepiej widać brania a i zacięcia są pewniejsze. Minusem jest to iż plećka stawia większy opór w wodzie i trzeba używać cięższych ołowi. Z problemem jej niszczenia nie mam bo gó...ien nie używam. PS. Łowię na Królowej Wiśle:)

Natomiast to co wybierzesz leży w Twojej gestii. (2013/04/02 21:53)

grzegorz not


Osobiście na jednym feederze używam plecionki (0,12) a na drugim żyłki (0,20). Nie widzę potrzeby zmiany ani jednej ani drugiej. Na pewno plecionka lepiej sygnalizuje brania gdyż jest mniej rozciągliwa ale to tylko jedna jej zaleta a tak jak poprzednicy piszą ma też wady. Żyłka też ma wady i zalety.

Tak więc co wybierzesz to wybierzesz - sam musisz sprawdzić co Ci najlepiej podejdzie.

(2013/04/03 11:22)

panterasrc


Witam. Ja łowiłem na plecionkę ,,z ciekawości'' na jednym feederze na Odrze .Zalety to przekrój dożo mniejszy od żyłki a przez to mniejszy opór w nurcie,mogłem stosować lżejsze koszyki i dobrze ,,stały'' w nurcie. Dobra też była sygnalizacja,plecionka po 2 sezonach jedynie stracila kolor, to nie wada. Wadą dla mnie była tendecja do czepiania się na niej wszelkiego syfu płynącego w wodzie , plecionka nie wybaczała też moich błędów , ,,twardy'' hol czyli żle ustawiony hamulec, sztywny kij skutkowały zerwaniem ryby z haczyka.A przy okazji mam pytanie do kolegów, ta moja plecionka to była jaxon new concept line, nie mam porównania do innej bo innej nigdy nie miałem ,macie jakieś doświadzenia opinie o tej new concept bo nie mogę nic wyszukać,mnie wydawała się niezła ,a może dobrej nigdy nie widziałem? (2013/04/03 13:15)

rekin250


Osobiście wolę żyłkę, ale kilku moich znajomych łowi na plecionki i nie narzekają. (2013/04/13 11:58)