Zaloguj się do konta

Ryby w Chorwacji

utworzono: 2013/06/26 21:10
nikodem123456

Czy ktoś mógł powiedzieć jakie ryby biorą w Chorwacji i dobrze by było żeby ktoś dał jakieś zdięćie [2013-06-26 21:10]

roobcio

Dołączam do pytania. Za tydzień jadę do miejscowości Medulin na Istrii, oczywiście wędki zabieram. Na co się nastawiać łowiąc z brzegu, jakie przynęty? Wszelkie porady mile widziane :)
[2013-06-26 21:19]

kaczor69

Na www.cro.pl w forum znajdziecie najwięcej informacji. Ogólnie łowi się małe rybki do 15 cm, rekinki, trafiają się większe cefale ok. 40 cm. przynęty to małże, kawałki kalmarów weźcie sporo osprzętu ponieważ zaczepów jest na 50 % rzutów
pozdrawiam Kaczor (W tym roku będę przerabiał południową Francję, podobno jest mniej zaczepów ;)
[2013-06-27 07:17]

egzekutor

u mnie na blogu jest opisana wyprawa wędkarska z Chorwacji jest tam tez kilka zdjęć. a zezwolenie jest wymagane ryby lapie się na paski kalmara [2013-06-27 18:30]

maximum886

Bezkonkurencyjnie najlepszą metodą jest spławik. ja łowiłem ze spławikiem 3g jednym haczykiem (najlepiej mały, gdyż sporo z tamtejszych ryb ma małe pyszczki) i jedną kotwiczką ok. 70cm niżej. kotwiczka była ok. 20-120cm nad dnem i zawsze były częste brania. Jeśli chodzi o przynętę to można samemu zdobyć bo przy brzegu jest mnóstwo ok. 2cm ślimaczków, które roztrzaskujemy, a jeśli masz dobry refleks to złapiesz i krewetkę (najlepiej - ślimak na hak, a krewetka na kotwicę). Zestaw wyrzucamy jak najdalej. BRANIE PRZEBIEGA w 90% TAK: najpierw spławik podskakuje i delikatnie nurkuje co jest oznaką skubania przynęty przez malutkie rybki. Później przypływa jakaś większa zainteresowana zbiegowiskiem i zdecydowanie zatapia spławik (trzymając go pod wodą) . Od tego momentu czekamy 2-3 sekundy i mocno zacinamy. Rybę holujemy szybko, gdyż ryba często chowa się wśród skał na dnie. Trzeba jednak zachować ostrożność bo ryby są bardzo waleczne (pomaga niezbyt sztywna wędka, która ''amortyzuje'' szaleństwa ryb.  Uwagę ryb przyciąga też delikatne podciąganie przynęty gdyż ''uciekająca'' malutkimi skokami przynęta prowokuje ryby do bardziej zdecydowanych ataków Zezwolenie NIE JEST POTRZEBNE! Dużo jest tam wędkarzy w tym też i z polski. ryby jakie można złowić to m.in. dorada, korys, amarel(?), strzępiel pisarz. Mam nadzieję, że moje porady okażą się pomocne :) na moim koncie są zdjęcia niektórych ryb [2013-08-22 11:30]

wuran

Moje doświadczenie z Chorwacji podobne, choć nie w zakresie pozwolenia. Obecnie już wymagane jest, choc mnie nikt nie kontrolował w tym zakresie. Pozwolenie kupiłem w agnecji turystycznej i za tydzien było to około 300 kun (200 zł)
więcej wraz ze zdjęciami tutaj http://www.wedkuje.pl/wedkarstwo,wedkowanie-w-chorwacji,69185

na łowienie z łodzi tzw Big Game jest oddzielne zezwolenie
szczególy co do pozwoleń w CHrowacji ze strony http://www.twoja-chorwacja.pl/strona/index/id/515
[2013-10-10 16:03]

haja

Ja właśnie w Medulinie próbowałem łowić i na Kamieniaku. Na spining łowienie dość uciążliwe. Brania częste ale dużo  zaczepów. Miękkie przynęty ciągle coś obgryza. Po 2 rzucie obcięty ogonek od twistera. Na duże ryby najlepiej wybrać się po zmroku .Ja jednak głównie łowiłem przy dzieciakach i w pełnym słońcu na spławik i z 1,5 m gruntem. Najlepiej brały na ślimaki których mnóstwo jest na brzegu i w strefie przybrzeżnej. Ale zwykły chleb też jest dobry. Ryby nawet małe bardzo waleczne. I ślicznie ubarwione. Uwaga na rybkę  PAUK bo ma kolec jadowy. Generalnie nie spodziewałem się że wędkowanie w Chorwacji będzie takie skuteczne. Szczególnie że go nie planowałem, a wędzisko zapakowałem do bagażnika bez przekonania że go w ogóle w Chorwacji użyję
[2014-08-03 21:57]

adrianzuk

Witam, w tym roku na Chorwację zabrałem spining, szybko przekonałem się, że nie tędy droga, kupiłem żyłkę 0.5, kilka ciężarków i haki. Zestaw zmontowałem tak, że na końcu zalożyłem ciężarek oliwkę około 40 gram, a powyżej dowiązałem haczyki jak do dropshota. Na haki zakładałem paski mrożonych kalmarów (przynęta nr 1) i zestaw do wody, napięta żyłka i oczekiwanie jak przy połowie śledzi. Od razu bach bach i ryby wisiały, trafiały się dublety i nawet triple pięknych kolorowych rybek, wszystko brało w toni. Poświęciłem pół urlopu ale ryb się nałowiłem, pozdrawiam :) [2014-08-04 14:53]

diabolo88

Dziwi mnie jedna rzecz - nikt nie wspomina o węgorzach, a bedąc na Istrii złapałem kilkanaście sztuk. Chodziłem w nocy na opuszczone molo i brały elegancko. O ile pamietam to łowiłem je na to co złowiłem na błystkę w ciągu dnia. Na pewno na grunt. [2015-02-21 18:22]

SuperGrover

Coś tam ostatnio połowiłem w Chorwacji. Nawet film powstał. :) [2016-08-29 15:34]