Ryby się krzyżują...

/ 44 odpowiedzi
Witam wszystkich - właśnie wróciłem z rybek i oto złapałem taki okaz rybki, jest to krzyżówka karasia ( którego jest w brud na stawie w którym wędkuje) z czymś ale nie wiem z czym a na domiar tego w zeszłym tygodniu mój kolega złapał na tym stawie płoć, która miała nieproporcjonalny ogon do wielkości swojego ciała. Niedługo będziemy łowić w naszych wodach ryby skrzyżowane z Bóg wie czym. Pozdrawiam ;)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

u?ytkownik29889


Faktycznie ni to bass ni to pilęgnicowate.

Troche przejawia bassa i karasia może faktycznie są tam bassy  (2010/08/25 11:24)

Gruzinek


To jest niestety, ale w dużej mierze, spowodowane zarybianiami prowadzonymi przez PZW, które zapomina o naszych rodzimych gatunkach i zarybia tzw. rybami wyczynowymi, pochodzącymi niestety ale nie z terenu środkowej Europy (w tym Polski).
Takim przykładem jest japończyk czy też sumik karłowaty o karpiu już nie wspominam (dla mnie karp to ryba wigilijna lub czysto komercyjna - łowiona na płatnych łowiskach) - uważam, że w Polsce nie powinno się karpia w ogóle chronić i traktować tylko jako chwast (2010/08/25 11:25)

u?ytkownik29889


To jest niestety, ale w dużej mierze, spowodowane zarybianiami prowadzonymi przez PZW, które zapomina o naszych rodzimych gatunkach i zarybia tzw. rybami wyczynowymi, pochodzącymi niestety ale nie z terenu środkowej Europy (w tym Polski).
Takim przykładem jest japończyk czy też sumik karłowaty o karpiu już nie wspominam (dla mnie karp to ryba wigilijna lub czysto komercyjna - łowiona na płatnych łowiskach) - uważam, że w Polsce nie powinno się karpia w ogóle chronić i traktować tylko jako chwasthehe
Nie wiem już w którym kraju Holandia albo Norwegia nie pamiętam. Jest taki przepis jak u nas z sumikiem karłowatym zakaz wypuszczania go do łowiska i innych wód. Tylko tam jest to bardzo rygorystyczny zapis bo jeżeli puścisz top jeszcze możesz dostać mandat. To chwast jest u nich.

U nas nie zdąży być chwastem bo go odłowią dziadki hehehe. (2010/08/25 11:31)

grahamx71


Gruzinek ma rację, dla mnie karp to także chwast rybny, ale jeżeli chodzi o sumika karłowatego to mięso ma bardzo dobre ale na łowisku jest szkodnikiem więc albo go do domku na patelkę albo w krzaki i niech się nim gryzonie zajmą. Pozdrawiam ;) (2010/08/25 11:40)

kaban


Płoć najczęściej krzyżuje się z leszczem tworząc(na razie)niepłodne hybrydy.Karpiowate nie mogą się krzyżować z przedstawicielami innych rodzin(choć może za 1000 lat powstaną zupełnie nowe gatunki).Karaś przedstawiony na zdjęciu to prawdopodobnie wynik błędu w hodowli.Krzyżówki z karpiami koi i z karasiami z oczek wodnych(wypuszczanych do zbiorników ogólnie dostępnych)są często spotykane.Mam nadzieję,że dobór naturalny(kolorowy łatwiej rzuca się w oczy drapieżnikom)wyeliminuje takie dziwactwa.Wszystkie obce gatunki dla dobra naszej ichtiofauny powinny być bezwzględnie eliminowane,sposób dobrowolny(to moje osobiste zdanie)a zarybienia dobrze przemyślane. (2010/08/25 13:30)

pawel75


Faktycznie, znam naprawdę piękne jeziora, które ostatnio są kompletnie zdominowane przez sumika karłowatego i zakładając na haczyk jakąkolwiek żywą przynętę zapomnijmy o jakimś innym przyłowie niż ten wszędobylski szkodnik.  Prawda, że jest smaczny, tyle, że najczęściej biorą takie wielkości dłoni. (2010/08/25 17:27)

Kamilo


a mi to wygląda na skrzyżowanie japońca z karasiem pospolitym (2010/08/25 17:45)

kazik


Niestety nie tylko karasie potrafią się krzyżować . Dlatego bardzo ważnym jest nie wpuszczanie gatunków nie endemicznych , czyli takich jakie w danym środowisku nie powinny być . Dotyczy to również nie tylko gatunków z innych stref klimatycznych , ale również rodzimych , a żyjących w innych środowiskach wodnych , czy klimatycznych . Takie hybrydy raczej są nie płodne , ale kto wie co może się wytworzyć . (2010/08/25 21:11)

krapiotr69


Dawno pisałem na forum, że karpia nie powinno się wypuszczać po złowieniu do wody. Było to chyba przy art. " Zostawcie siatki w domu", gdzie karpiarz namawiał do wypuszczania złowionych ryb i przedstawił się na zdjęciu z kabanem wypuszczanym do wody. Na tym forum każdy wie, że ta ryba pospołu z amurem i tołpygą to szkodniki, które czynią nieodwracalne szkody w wodach. Inne rybki tak, ale karpia i jego kolesi szkodników nigdy nie wypuszczę ( chociaż wątpię abym złowił tołpygę). Niech dziadki łowią to dziadostwo do woli. Codziennie przejeżdżam koło jednego łowiska. Jest to zbiornik o powierzchni ok 8 ha. Jadąc około 5:40 widzę zawsze paru siedzących amatorów karpia i to mnie cieszy. Do czasu kiedy ta woda nie była PZW nie było karpia, teraz to dominujący gatunek. Pozdrawiam kolegów. (2010/08/26 10:10)

kaban


Krapiotr69 mnie nikt do wody nie wpuszczał(czasami sam wpadnę).Sorki ale tak mi się skojarzyło i próbowałem sobie wyobrazić ile(przy mojej wadze-90kg)trzeba by się było z tym obdarowaniem wolnością namęczyć bo mimo wszystko wolałbym zostać na brzegu.Pozdrawiam i wszystkim życzę cięższych kabanów ode mnie. (2010/08/26 11:01)

krapiotr69


Witaj KABAN. Jestem lepszy 109. Pozdrowionka (2010/08/26 11:55)

krapiotr69


Jeszcze raz ja. Nie mam nic przeciwko karpiarzom żeby było jasne, tylko przeciwko karpiom i ich wypuszczaniu po złowieniu. (2010/08/26 11:57)

myshouek


Kamilo ma rację. Japoniec z Karasiem i wyszła Papuga he he ;) (2010/08/26 12:06)

kaban


Co do krzyżówki karasia srebrzystego ze złocistym to do końca nie byłbym tego taki pewien.Karasie srebrzyste(japońce)to w 99% samice które uprawiają typowe dzieworództwo.Trą się z innymi gatunkami karpiowatych a mlecz samców innych gatunków powoduje tylko rozwój zarodka(taki powiedzmy impuls) a wylęga się z ikry kopia matki.Mała wymiana genów powoduje osłabienie gatunku i spadek odporności na wszelkiego rodzaju choroby i pasożyty(przykład skarłowaciały leszcz).Samce karasi srebrzystych pojawiają się w zbiornikach dopiero po kilku latach a powstają na drodze zmiany płci(samica zamienia się w samca bądź odwrotnie)co jest niewątpliwie znanym zjawiskiem u akwarystów(mieczyki,molinezje,gupiki).Moim zdaniem karaś srebrzysty podobnie jak sumik karłowaty powinien być bezwzględnie eliminowany z naszych wód. (2010/08/26 12:43)

bartbmp


http://www.joemonster.org/filmy/28025/Sposob_na_lowienie_ryb      to tak propo nieendemicznych gatunków ryb wpuszczonych przez przypadek do łowiska. W ameryce bardzo duży problem, bo inną rybę wypiera (coś miedzy amurem-karpiem-tołpygą)

(2010/08/26 15:40)

Sniper64


Witam...Krzyżówki! kilka lat temu wędkowałem na takim nie wielkim stawie,był znajomego!przeważnie było tam dużo lina i karasia złotego,trochę karpików! amurka , okonek i szczupak się też trafiał.W miarę upływu czasu nie wiadomo z kąt zaczęły brać japońce,co też cieszyło! Co dalej...po paru latach złapałem rybę,na pierwszy rzut okiem Amur i do wody go bo taki 40cm.Po którymś braniu znowu taka sama ryba:) i w tedy coś zwróciło moją uwagę! odhaczyłem ją i przyglądam się jej dokładnie..! i co zauważyłem,dolne płetwy pod brzuchem takie same jak u samca lina,łeb ryby jak karaś/karp..bez wąsów...a cały kształt ryby jak amur! w kolorze ciemno/złoto srebrzystym! Koledzy też takie łapali,po długich wymianach zdań i doświadczeń,doszliśmy do wniosku że to jest krzyżówka japońca,lina,amura! wyszła taka hybryda.Na dzień dzisiejszy nie można złapać takiej hybrydy,nie wiem dla czego,były a nie ma- nikt nie odławiał tego zbiornika!Wyszło na to że żyły tylko kilka sezonów i coś je wyeliminowało z tego łowiska! (2010/08/26 20:58)

lesiooo


Tak jak koledzy pisali Jeżeli w Australii ktoś zobaczy że złapałeś karpia i wrzuciłeś go z powrotem do wody to jeżeli zadzwoni na policje to możesz nawet na 2 lata do więzienia pójść takie tam mają przepisy. A hybrydy zdarzają się i to nie tylko u ryb ale nawet u lwów z tygrysami. A wracając do karpia to szkodnik, chwast i bóg wie co jeszcze.
!! ludzie zabierajcie karpia nie wpuszczajcie go z powrotem do wody, tak samo z sumikiem  !! Ostrzegam bo niedługo plaga się tego namnoży i już nie będzie nic innego do łowienia tylko te Imigranty  (2010/08/26 22:48)

pmizera87


Ta rybka to po prostu ozdobny karaś kolorowy (2010/08/27 14:00)

Romuald55


U wszystkich gatunkow zwierzat dochodzi nieraz do mutacji genow i powstaja osobniki nie podobne do rodzicow.To jest z duza doza prawdopodobienstwa mutant karasia zlocistego a nie mieszaniec miedzygatunkowy. (2010/08/27 15:45)

basiasia


Karaś ozdobny, wyselekcjonowana w hodowli odmiana do oczek wodnych, fontann, sadzawek miejskich, żadna krzyżówka międzygatunkowa. (2010/08/28 09:55)

u?ytkownik38976


To pewnie żadna krzyżówka nie jest:

http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/frontpage

(2010/08/28 10:30)

bodzinski


sumik karłowaty jak jazgarz tylko będzie wyżerał więcej narybku .A co do Karpia nadaje się na święto wigilijne , w Polsce powinny być polskie ryby , kto będzie chciał łowić kameleony (2010/08/30 21:48)

GRZEŚ


Witam, moim zdaniem jakimś cucem do stawu dostały sie karpie koi i tym podobne kolorowe karasie i skrzyżowały sie z miejscowymi rybkami. I oto efekty są jakie są . Pozdrawiam (2010/08/31 13:12)

Romuald55


Zabieralem juz glos w tym temacie,ale ze wzgledu na emocje wywolane tym tematem powiem jeszcze raz.W warunkach naturalnych nie dochodzi do krzyzowek miedzygatunkowych u ryb zamieszkujacych w naszych wodach.BASTARDY/bo tak nazywaja sie mieszance miedzygatunkowe u zwierzat/nie wystepuja u ryb wolnozyjacych w klimacie umiarkowanym.Dlatego,sadze ze moze to byc mutant lub ryba z wod egzotycznych ktora dostala sie do naszych wod poprzez akwarystow.Nadmieniam ze w warunkach akwarystycznych sa mozliwosci krzyzowek miedzygatunkowych. (2010/08/31 18:30)

u?ytkownik52227


Zabieralem juz glos w tym temacie,ale ze wzgledu na emocje wywolane tym tematem powiem jeszcze raz.W warunkach naturalnych nie dochodzi do krzyzowek miedzygatunkowych u ryb zamieszkujacych w naszych wodach.BASTARDY/bo tak nazywaja sie mieszance miedzygatunkowe u zwierzat/nie wystepuja u ryb wolnozyjacych w klimacie umiarkowanym.Dlatego,sadze ze moze to byc mutant lub ryba z wod egzotycznych ktora dostala sie do naszych wod poprzez akwarystow.Nadmieniam ze w warunkach akwarystycznych sa mozliwosci krzyzowek miedzygatunkowych.


Niestety kolego ale dochodzi do krzyzowek np,karasia srebrzystego z naszym rodzimym i np.karpiem.Osobiscie zlapalem karasia z traba jak u leszcza i dziwnym wygrzbieceniem choc sam niewiem czy to jakas krzyzowka czy poprostu odmieniec danego gatunku.Z tego co wiem to do krzyzowania dochodzi w akwenach gdzie niema wiele miejsc do wytarcia i rybki korzystaja praktycznie z tych samych.Pozdrawiam. (2010/09/04 20:28)