Zaloguj się do konta

Ryby Polski-ile mamy gatunków?

utworzono: 2011/06/02 12:05
Dariusz6911

Nie wiem czemu tu na tym portalu wymienianych jest tylko (jesli dobrze policzyłem) 33 gat. ryb .Faktycznie i w atlasie co mam ryb polskich jest ich ok 98 gat. a jest to ksiażka dość stara (wszystkie te gat. co w niej sa nadal wystepują) a i tu kiedy otworzyłem liste ryb polski jest ich około 120 gat. teraz po wprowadzeniu róznych gatunków w latach 90-tych przybyło ryb. Więc wyjaśni mi ktoś czemu tylko tyle gatunków jest wymieniane ? Czekam na odpowiedz 

[2011-06-02 12:05]

jacenty75

Witam,

Mnie ciekawi jedynie w jaki sposób Kolega policzył te 33 gatunki?

[2011-06-02 12:37]

Dariusz6911

Tu na portalu wyrażnie pisze jak sie wyszuka ryb Polski nie wielka ilość a faktycznie jest inaczej tyle gatunków jak pisalem [2011-06-02 13:53]

minus

fajne mebelki
[2011-06-02 14:00]

Źródło Wikipedia:

Ryby, ryby właściwe (Pisces) – tradycyjna nazwa zmiennocieplnych kręgowców wodnych oddychających skrzelami, posiadających szczęki i poruszających się za pomocą płetw. Niezwykle zróżnicowane pod względem budowy zewnętrznej i wewnętrznej, ubarwienia oraz przystosowania do warunków środowiska. Stanowią najliczniejszą grupę współcześnie żyjących kręgowców (ponad połowę). Ponad 31 tysięcy współcześnie żyjących gatunków opisano naukowo, a co roku naukowcy opisują 100–150 nowych gatunków morskich i nieco więcej słodkowodnych[1]. W Polsce występuje około 120 gatunków.

[2011-06-02 14:09]

JaroDaw

Nie wiem czemu tu na tym portalu wymienianych jest tylko (jesli dobrze policzyłem) 33 gat. ryb .Faktycznie i w atlasie co mam ryb polskich jest ich ok 98 gat. a jest to ksiażka dość stara (wszystkie te gat. co w niej sa nadal wystepują) a i tu kiedy otworzyłem liste ryb polski jest ich około 120 gat. teraz po wprowadzeniu róznych gatunków w latach 90-tych przybyło ryb. Więc wyjaśni mi ktoś czemu tylko tyle gatunków jest wymieniane ? Czekam na odpowiedz 

sądzę że redakcja się nie obrazi, jeśli kolega opiszę brakujące. [2011-06-02 14:18]

Zapewne dlatego, że te tylko gatunki są "atrakcyjne" wędkarsko, najpopularniejsze i dozwolone do wędkowania.

[2011-06-02 14:24]

Jednak warto by było (pomijając mebelki:)) uzupełnić ten spis o wszystkie brakujące,nawet te nie wędkarskie gatunki.Sporo jest małych rybek objętych całkowitą ochroną i skąd młody adept wędkarstwa ma wiedzieć jak ona wygląda? Młodzież przeważnie czerpie wiedzę z netu,z portali,od nas,nie dając im tego na wyciągniecie ręki niedomawiamy tematu....Poza tym nasz piekny sport to nie tylko wiedza o tym co na hak nałożyć,jakim kijem śmignąć i gdzie...to też szmat wiedzy o otaczającej nas nad wodą przyrodzie ,nie znając jej zniszczymy ją.Oczka podrywek są nieubłagane,wiele spośród tych małych rybek co kłebią się siatce może być objętych całkowitą ochroną,nie pokażemy ich to będą ciągnąć spławiki żywcówek.
[2011-06-02 20:38]

Diablo

fajne mebelki

A tam mebelki... a ile pucharów.
[2011-06-02 22:42]

Dariusz6911

Nie jestem tu długo dopiero drugi dzień ale ryb sporych jest dość  dużo a male też maja znaczenie . Od dawna interesuje mnie fauna Polski zawsze na pierwszym miejscu stawiam zawsze poznanie  gatównkow i ich ilość . Ryb nie jest mało ok 120 gat . Jak już pisałem .Ps. Co do mebelków to sa jakie są i tyle jak się komuś nie podobaja to ja nic na to nie poradze.

[2011-06-02 23:47]