Ryby nie biorą na małym stawie

/ 10 odpowiedzi
Prosze o podpowiedzi co zrobić gdy na nie dużym stawie o dużej presji wedkarskiej ryby nie chcą brać.Większość ryb w tym stawie to płotki,ale wiem,że są tam karpie,liny,karasie i krąpie.Biorą tylko te płotki rzadko zdaży się krąpik (ok.20cm).W stawie jest muł.Płotki biorą na białe robaki,a inni wedkarze i ja łowią to znaczy próbują łowić na kuku i ziemniaki.Nęcenie-wszyscy nęcą kupnymi zanętami głównie (Traper Karp Lin Karaś) ja też,ale myślę nad tym aby ugotować makaron,kaszę gryczaną i peczak no i tym nęcić z dodatkiem albo kuku albo zemniak w zależności co bym założył na hak.Słyszałem,że kiedyś łowiono tam te ryby które teraz nie biorą na kukurydzę i ziemniaki.
JKarp


CześćNęcić punktowo używając PVA. Do woreczka PVA wkładać pellet, pokruszone kulki i kilka całych kulek. Używać kulek i pelletów dobrej jakości.JK (2013/07/22 19:31)

mateuszwos


Prosze o podpowiedzi co zrobić gdy na nie dużym stawie o dużej presji wedkarskiej ryby nie chcą brać.Większość ryb w tym stawie to płotki,ale wiem,że są tam karpie,liny,karasie i krąpie.Biorą tylko te płotki rzadko zdaży się krąpik (ok.20cm).W stawie jest muł.Płotki biorą na białe robaki,a inni wedkarze i ja łowią to znaczy próbują łowić na kuku i ziemniaki.Nęcenie-wszyscy nęcą kupnymi zanętami głównie (Traper Karp Lin Karaś) ja też,ale myślę nad tym aby ugotować makaron,kaszę gryczaną i peczak no i tym nęcić z dodatkiem albo kuku albo zemniak w zależności co bym założył na hak.Słyszałem,że kiedyś łowiono tam te ryby które teraz nie biorą na kukurydzę i ziemniaki.

Jeśli jest tam duża presja a ludzie obficie nęca ziemniakami i kukurydzą plus zanęta trapera To brak brań mnie szczególnie nie dziwi. szczególnie jeśli piszesz, że to jest mały staw. Czasami dochodzi do absurdalnego zjawiska na łowisku o dużej presji.
Otóż wyobraź sobie, że ja z rana zanęciłem sobie łowisko sypiąc kukurydzę z ziemniakami i zanętą trapera. Ktoś inny nic o tym nie wiedząc to samo łowisko zanęcił po swojemu. Potem Ty poszedłeś łowić tam ryby. Nic dziwnego, że ryba nie bierze ale Ty o niczym nie wiesz więc sobie rzucasz ze dwie kule zanętowe aby zwabić ryby. Efektu niestety dalej nie ma bo ryba jest nasycona po uszy. Myślisz sobie hmmm widać bez solidnego nęcenia nie ma łowienia. Więc nęcisz łowisko i idziesz do domu. Ja wstaję kolejnego dnia z rana. Idę na "swoje" łowisko i zaczynam łowienie. Na początek rzucam kulkę zanęty aby utrzymać rybę w łowisku i łowię. niestety rzecz jasna nic nie bierze bo nie ma prawa. Ale ja sobie myślę, że to kwestia braku długotrwałego nęcenia więc sypię zanętę do wody i idę do domu. Następnie przychodzi ktoś inny i znów nęci. No i tak sobie nęcimy do momentu aż usypiemy groblę na drugą stronę. Albo...albo pójdziemy po rozum do głowy zawczasu i nie będziemy łowić w miejscach o dużej presji gdzie łowiska są nęcone różnym syfem i w gigantycznych ilościach. Wybór pozostawiam Tobie. (2013/07/22 19:40)

roman76


ja raczej popróbowałbym do kukurydzy i ewentualnie konopi dodawać trochę pociachanych czerwonych robaków,mięsko to zawsze mięsko (2013/07/22 20:14)

Logosoftzabrze08


Jak nie biorom to weź glizde a zanenta wanilla (2017/08/20 20:59)

ogtw


Trochę matematyki:, Jeżeli duży staw o podobnym kształcie do małego, ma linię brzegową 10x dłuższą, to powierzchnia jego jest 100x większa, czyli na jednego wędkarza w dużym stawie, przypada 10x większa powierzchnia wody i tym samym 10x więcej ryb. Na małym stawie jest 10x łatwiej nakarmić ryby do syta zanętą. To są powody, dla których ryby na małym stawie nie biorą. 
  (2017/08/21 07:51)

patryk1113mw


Witam. W dużej mierze przyczyną słabych brań może być to co koledzy wyżej już powiedzieli, czyli nadmierne nęcenie na małym stawie, co powoduje, że te ryby są najedzone. Jednak jeśli mówiłeś, że występuje tam między innymi karp, który pochłania dużo pokarmu i często, czy płoć która pobiera mało pokarmu, ale także często i jest to ryba, której pogoda czy pora dnia nie przeszkadza. To przy częstym wędkowaniu powinna dać się złowić jakaś rybka, na którą się nastawiasz. Moim zdaniem powinieneś spróbować innej taktyki, zmienić miejsce, wędkować bez nęcenia, zastosować na haczyk dżdżownicę. Ta przynęta jest dobra na wiele gatunków ryb więc może cię pozytywnie zaskoczyć. Jednak moim zdaniem z względu na dużą presję wędkarską, powinieneś brać pod uwagę, że ryby zostały wyłowione lub pozostały nieliczne sztuki np. tego karpia, a płoć którą zdarza ci się złowić to ryby, które pozostały w zbiorniku. Pozdrawiam.  (2017/08/21 10:00)

luki2465


witam wszystkich mam problem ze swoim stawem ryby już od 2 tyg pływają mu powierzchni i nie żerują Może wie ktoś czym to może być. (2018/07/29 13:57)

ogtw


witam wszystkich mam problem ze swoim stawem ryby już od 2 tyg pływają mu powierzchni i nie żerują Może wie ktoś czym to może być.
Ryby pływają przy powierzchni dlatego, że woda jest mało natleniona. W takich przypadkach, możliwe jest, że w nocy od czasu do czasu zanurkują na kilkanaście minut i coś zjedzą. (2018/07/29 18:33)

pilk


Brak żerowania spowodowany brakiem tlenu, im wyższa temperatura wody tym mniej tlenu do tego dochodzi zakwit czyli fitoplankton ,który co prawda w dzień słoneczny produkuje tlen w dużej ilości ale nocą część obumiera zużywając tlen do rozkładu. Najniekorzystniejsza sytuacja jest kiedy po paru dniach słonecznych z wysoką temperaturą następuje załamanie pogody i fitoplankton nie ma warunków (fotosynteza) zaczyna masowo ginąć wtedy duże ilości tlenu absorbuje jego rozkład.Dwa dni temu temperatura w rzece na Mazurach była 26,2 stopnia. Dla niektórych gatunków ryb jest to temperatura letalna (łososiowate) a inne nieciepłolubne ograniczają żerowanie. (2018/07/29 20:46)