Ryby morskie - POŁÓW W MORZU Z PLAŻY

/ 24 odpowiedzi

  • konto usunięte

Wędkarstwo morskie
Witam i proszę o poradę.Planuję urlop nad morzem i chciałbym kupić wedkę do połowu z plaży.Ze względu na ograniczony budżet oraz możliwości transportowe chce kupić wędzisko teleskopowe.Na aukcjach int. znalazłem dwa takie kije tj.Robinson carbo mix telesurf o dwóch dł.4.20 i 4.50,oraz Cormoran seacor surfcast też o dwóch dł.3.90 i 4.20.
Cena w obu przypadkach jest podobna.
Często w czasopismach wędkarskich jak ogądam zdjęcia z połowów z plaży widzę że wędkarze używają wedzisk teleskopowych.
A może kupić wedkę do ciężkiej gruntówki.Będę wdzięczny za każdą radę.
u?ytkownik10780


Kurcze,czyżby wszyscy ta tym forum to wędkarze śródlądowi? (2009/12/07 08:42)

u?ytkownik22572


Nie wszyscy, nie wszyscy. Generalnie odradzam teleskopy do wszystkiego a do plaży najbardziej. Piasek dostaje się do złącz i wtedy robi się cyrk. Polecam bardziej tanią karpiówkę (sam mam shimano alivio) lub ciężki feeder. Zarzucisz dalej niż teleskopem, lżejsze (nie wywracają podpórek) i lepsze czucie brań. Jak składam wędkę 3 częściową to zawsze odcinam końcowy odcinek żyłki (rozciągnięty i osłabiony od rzutów). W teleskopie zwijałem go z zestawem i zapominałem odciąć, wiec pękał przy pierwszym rzucie. A wędkarze często używają wędzisk teleskopowych bo często nie mają kasy na coś lepszego. Sam tak kiedyś łowiłem ale po zmianie sprzętu już się z teleskopem nie wybiorę. Pozdrawiam. (2009/12/07 12:42)

u?ytkownik10780


Witam i dzięki za info.Niestety ze względów finanasowych nie stać mnie na lepszy sprzęt,po zatym na dwutygodniowe łowienie raz w roku nie chcę inwestować.Co do długości rzutów to mam spodniobuty to nie powinno być tragicznie. Federka mam i zamierzam zabrać,tylko nie wiem czy nie będzie za lichy-dł.3.60m,c.w max120g. Natomiast tanie karpiówki mnie zniechęcają,bo się naciołem-jaxon przy ciężarku 60g. w trzecim rzucie poszła część szczytowa. Podpórki widziałem że można zrobić z rury PCV. Pozdrawiam. (2009/12/07 13:20)

u?ytkownik22572


Ja mam niedrogą karpiówkę shimano i na razie bez zarzutu. Jeśli chodzi o długość rzutu to musi być jak największa bo rzadko znajdziesz miejscówkę na plaży rzeby dorzucić byle teleskopem, mimo spodniobutów. Feeder zabierz - wytrzyma. Pozdrawiam. (2009/12/07 13:56)

bosman1974


Ja wcześniej łowiłem na federa ale od czasu jak zakupiłem wędkę plażową Mistral Red Line to w życiu już nie będę łowił federem bo nie ma sensu. Rzuty wędziskiem surfcastingowym są o wiele dalsze niż federem i to bez dwóch zdań. A co do ciężarków najlepiej kupić takie do połowów z plaży, ewentualnie przerobić sobie zwykłe łezki o ciężarze 80-100 gr dokładając wąsy z drutu ( drut najlepiej mosiężny ale może być też miedziany i nie za gruby żeby spokojnie podczas zwijania zestawu się wyginał. Połamania kija. (2010/01/22 08:21)

u?ytkownik10780


Witam.A co kol.myśli o tych wedkach które podałem w pierwszym wątku. Czy wedka Mistral Red Line jest teleskopem,szukałem po necie ale nioe znalazłem nic. Pozdrawiam (2010/01/22 09:20)

bosman1974


Mistral to wędka składająca się z 3 elementów. Ja dałem za nią 139 zł. Myślę że nie jest to zbyt wygórowana cena za wędkę plażową. Teleskopy są jak dla mnie za miękkie a tym bardziej federy ze swoją miękką szczytówką. Żeby łowić z plaży trzeba daleko machnąć a tymi wędkami się nie da. Nie napisałeś ile możesz wydać na sprzęt więc ciężko coś doradzić. (2010/01/22 11:16)

u?ytkownik10780


Te wedki widziałem na allegro,koszt około 80-100zł.No i najwazniejsza rzecz to możliwości transportowe.Teleskop jest w tym wypadku wygodniejszy. (2010/01/22 11:49)

Sebastian Kowalczyk


 Gdzie kolega się wybiera na to plażowanie? W tym roku też planuję taki urlopik w okolicach Mielna. (2010/01/22 14:20)

u?ytkownik10780


planuję okolice Międzywodzia.mam nadzieję że wypali (2010/01/22 14:56)

Sebastian Kowalczyk


Ja również, strasznie się napaliłem na wędkowanie w morzu. Tak to jest gdy człowiek nasłucha się morskich opowieści :) Co do sprzętu to zabiorę ze sobą federy oraz parę złotych na zakup dedykowanego sprzętu. Najpierw wolę się rozejrzeć i podpatrzeć, na co będą łowić miejscowi wyjadacze.

Pozdrawiam

(2010/01/22 15:18)

bosman1974


Ale liczy się też wygoda w łowieniu a nie tylko w transporcie, teleskopy są moim zdaniem za miękkie i jak dla mnie to strasznie niewygodnie się nimi rzuca. (2010/01/22 15:18)

u?ytkownik10780


Ok.a jaka długośc bedzie najlepsza.Takie optimum (2010/01/22 16:43)

bosman1974


4,20 w zupełności wystarczy i najlepiej żeby to była węglówka bo szklaki są strasznie ciężkie. Ciężar wyrzutu do 200 gram spokojnie starczy. (2010/01/22 17:05)

u?ytkownik22572


Niektóre wędki do połowu z plaży  są dość grube i ciężkie. Proponuję obejrzeć też wędki karpiowe, trzy częściowe długości 3,90 m - 4,20 m. taką wędka bez problemu zarzucisz z plaży, jako że jest lżejsza niż teleskop i część wędek surfcastngowych nie będzie wywracać się z podpórką gdy powieje nadmorski wiatr. (2010/01/23 08:31)

bosman1974


 Nie znam się zbytnio na karpiówkach ale z tego co wiem to ciężar wyrzutu majo mniejszy niż plażówki. Oczywiście można rzucać i karpiówką a nawet federem ale czasami trzeba machnąć trochę dalej a tego już taką wędką nie zrobisz. (2010/01/23 09:21)

u?ytkownik22572


Różne karpiówki są w ofertach firm wędkarskich i każdy znajdzie coś dla siebie. Nie stosuję większych ciężarków niż 100 - 120 gr. Do tego moja karpiówka w zupełności wystarczy i zarzucę nią dalej niż feederem (małe przelotki i zbyt miękka szczytówka) i tzw. plażówką bo za ciężka i o gorszej akcji. (2010/01/28 20:44)

jakubik


Witam, ja też jestem zainteresowany łowieniem z plaży. Posiadam karpiówki 3.60 3IBS myslę,że takie będą wystarczające. Zastanawiam się nad jednym a mianowicie jak wygląda sygnalizacja brań, czy zakładacie dzwoneczek, czy brania np.Leszcza jest tak mocne, że odróżniają się od kiwania wędki spowodowanej ruchem fal. Nigdy nie łowiłem wędką zamocowaną pionowo.

pozdrawiam

(2010/01/29 09:07)

u?ytkownik22572


Jeśli po zarzuceniu wędek nie pójdziesz na piwo tylko będziesz obserwował wędki to brań nie przegapisz. W morzu leszcze są duże i biorą pewnie, węgorz, flądra czy inne ryby  też. Nie ma z tym problemu. A w razie wątpliwości lekko podciągam zestaw i już wiem. (2010/01/29 09:47)

ombre1973


Fajna sprawa z wędkowaniem z plaży. W końcu jest alternatywa spędzenia wymarzonego przez żonę i dzieci urlopu nad morzem, połączonego z pasją wędkarstwa. Jak wygląda sprawa z połowem w czasie wakacji?. Może znacie jakieś dobre miejscówki(spokojne miejscowości) gdzie można podczas plażowania zarzucić zestawy?. Gdzie wnosi się opłaty za wędkowanie w morzu?. Będę wdzięczny za każdą informację.

Pozdrawiam  

(2010/02/03 10:39)

u?ytkownik22572


Opłatę za wędkowanie w morzu wykupuje się w Inspektoracie Rybołówstwa . Np w Helu jest to w porcie rybackim. Dostajesz nr konta na który wpłacasz opłatę roczną lub okresową i z kwitkiem z banku lub poczty idziesz po zezwolenie.
W czasie wakacji ciężko znaleźć spokojne miejsce na plaży, nawet po południu czy wieczorem. Owszem można odejść dość daleko od plaży ale z każdym metrem sprzęt waży coraz więcej. Dobre miejsca są w pobliżu ujść rzek do morza, wtedy masz szansę na ryby morskie i słodkowodne. Dobre są miejsca gdzie przy brzegu jest sporo obrośniętych zielskiem kamieni.
Jak chcesz jakieś szczegóły to pytaj na priv. Pozdrawiam. (2010/02/03 11:07)

dyziak13


Witam wszystkich,
Mam pytanko-wybieram się do Rowów, biorąc pod uwagę pogodę dość brzydką tego lata bardziej nastawiam sie na wędkowanie niż plażowanie. Może ktoś wędkował w tamtej okolicy i podpowie jakie opłaty i gdzie to załatwić jest tam też rzeka. Mam zamiar spróbować wędkowania z plaży będę używał głównie feedera 3,6m 150g - mam nadzieję, że wystarczy. Podpowiedzcie na co łowić może ktoś próbował w tej rzece. Będę wdzięczny.

Pozdrawiam. (2011/07/25 19:40)