Rybki akwariowe - jakie polecacie ?

/ 91 odpowiedzi
KLEPA683

Chcę aby było dużo roślin oraz mnustwo kolorowych rybek jak to dobrać

jakie rybki polecacie jakie roślinki  aby rybki się dobrze czuły

(2012/02/01 21:53)

pstrag222

Napisz cos wiecej co planujesz
Filtr
oswietlenie
podłoże (2012/02/01 22:00)

KLEPA683

Ja osobiśćie chciałbym skalary ale niewiem czy dam rade stworzyć takie akwarium

ile skalarów jakie rośliny

czy mogą być z nimi inne ryby

jakie podłorze

jaki filter do 200 l

jakie oświetlenie grzałka termostat

no i jaka woda dla rybek jak się sprawdza czy dobra cze zła

(2012/02/01 22:00)

pstrag222

Ja osobiśćie chciałbym skalary ale niewiem czy dam rade stworzyć takie akwarium

ile skalarów jakie rośliny

czy mogą być z nimi inne ryby

jakie podłorze

jaki filter do 200 l

jakie oświetlenie grzałka termostat

no i jaka woda dla rybek jak się sprawdza czy dobra cze zła

Skalarów możesz dać na początek około 8 w miarę dobierania się w pary będziesz redukował liczbę max do 3 par.
Przy dnie kiryski lub jakieś apisto
Do tego ławica zwinnika jarzenca
jakis zbrojnik
Rosliny mało wymagajace
cryptokoryyny, nurzance , moczarka rogatek
podłoże dobry jest piasek 1mm
Korzonie jakieś kamory
filtr kubełkowy nie baw sie w nic innego
Swiatła przydałoby się z 80 wat (2012/02/01 22:08)

aligator20

jesli 200l to najwazniejsze bedzie zalożenie calego systemu tj prawidłowo połozone podloże nastepnie dobor roslin i oswietlenia. filtracja tu rowniez ma ogromne znaczenie polecam tetra700 filtr zwenetrzny oczywiscie. prostyw obsludze i bardzo wydajny.dla roslin polcam jako podloze amazonie lub seradepot ewentualnie z tetry równiez substrat. w pierwszej fazie na samo dno proponuje nitrate minus pearls rozsypac na calym dnie zbiornika po to by ograniczyc azotany a tym samym glony, po czym przysypac kamyczkami 2-3mm po czym połozyc substart. jesli chodzi o oświetlenie poponuje floreglo i power glo t8. sa to świetlówki o odpowiedniej temperaturze barwowej. odpowiednie dla roslin, nalzealo by dodac jeszce jedna świetlówke. standardowo w pokrywie sa dwie po 30w to za malo troszke jesli chce sie miec zakwit roslin. razem je sumjąc dwie swietlowki po 30w daja nam 60W a to za mało. rosliny wymagaja duzej ilosci oswietlenia. po polozeniu podłoza i kamyczkow najlepiej okrągłych 1-3mm wsadzic roslinki typu ehinodorus przy tylnej scianie fajny bedzie efekt gdyz sa to rosliny bardzo rozlozyste i pieknie sie prezentują na tle z tylu akwa. nie sa wymagajace dalej polecam ludwigie i moczarke tak jak pisal moj porzedenik;) jakis korzonek moze a na nim mikrozorium oskrzydlone bądz anubias???rybki proponuje zyworodne. sa proste w utrzymaniu. wiekszosc znich preferuje wode o stanie obojetnym czyli 7,0. taka leci w wiekszosci nie we wszytskich kranach w polsce waha sie miedzy 7-7,5. jakies pytania?chetnie doradze:) (2012/02/01 22:11)

slawny76

Witam co prawda wędkarzem jestem początkującym ale w kwestii akwarystyki mam spore pojęcie. Baniak 35 litrowy najlepiej nadaje się na krewetkarium. Rodzice zapewne słysząc krewetki mają przed oczyma mrożonkę z marketu. Natomiast karłowate krewetki słodkowodne to zupełnie coś innego. Wpisz w wyszukiwarkę CRYSTAL RED lub RED CHERRY sam się przekonasz a przy okazji również rodziców. Te stworzenia dorastają do 3,5 cm i w takim aqua pięknie się będą mnożyć. Na początek kup z 10 sztuk. Dobrym uzupełnieniem będzie niedawno odkryta dla akwarystyki rybka MICRORASBORA GALAXY. Również do obejrzenia w przeglądarce. proponuję stadko nawet 15 sztuk. Nie przerybisz bo jest to bardzo mała rybka około 2,5 cm długości. Wyglądem przypomina pstrąga tylko bardziej wybarwiona. Natomiast wpuszczając gupiki szybko będziesz miał błoto w akwarium ponieważ ta ryba ma szybką przemianę materii a co za tym idzie produkuje dużo azotu. Coś jak karpie w wersji bardzo mini. O sposobie obsadzenia zbiornika nie będę się rozpisywał. Znajdziesz to na innych forach. Gdybyś miał jakieś pytania pisz. Chętnie odpisze bo to mój konik. Życzę powodzenia w akwarystyce. Sławek. (2012/02/01 22:12)

aligator20

odradzam pisaek i skalary dla poczatkujacych!!!rybya piekna ale dla ludzi ktorzy sa w temacie. skalar lubi garbniki i wode kolo 6,5 ph poza tym elinuje sie malutkie ryby gdyz moga zosatc zjedzone. jesli chodzi o piasek to nie ma w nim ruchu i przepływu wody chodzi mi o pokarm i o korzeznie roslin tworza sie beztlenowce tak zawne ktore negatynie nam wplywaja na rosliny. w takim klimacie rosliny wegetuja nie rosna!!! zaden kwiat zadne dzrzewo nie rosnie w piasku!!!m poza tymi przystoswoanymi do tego oczywiscie...  (2012/02/01 22:15)

aligator20

swiete słowa!!! piekna ta rybka taka smo jak razbora maculata:D a jesli chhodzi o krewetki sa to kapitalne stworzenia i bardzo pozyteczne i proste w hodowli (2012/02/01 22:17)

spokojny

Arturze
Ile skalarów - w 200l 5-6 sztInne ryby mogą być,a wręcz muszą, gatunki z ameryki południowej, oby nie neony (w naturze są pokarmem skalarów) ja trzymałem z Razborami klinowymi (20 szt w ławicy). Na dnie miałem zawsze kilka Bocji Wspaniałych (wykańczają ślimaki) :)Podłoże ciemne (nie stresuje skalarów) plus duży korzeń, nie wkładaj żadnych przedmiotów ceramicznych, zmieniają odczyn wody na zasadowy ( dopiero do rozmnożenia, jak będą się miały ku sobie to doniczka mała odwrócona do góry dnem), a skalary lubią kwaśną wodę (tzw. bursztynową) Filtr koniecznie kubełkowy zewnętrzny ( mniej kłopotu z czyszczeniem)tak powyżej 600l/h to są minimum 3 wymiany wody.Oświetlenie, ja stosuję świetlówki sera są drogie ale pięknie oddają kolory, można zastosować ze dwie lampy HQI (metalo-halogenowe)ale to duży wydatek choć warty inwestycji.Grzałka dla 200l to min 100W najlepiej od razu z wbudowanym termostatem.Woda w tym przypadku (skalary) kwaśna pH   można ją sprawdzić prostym testerem za kilka złotych dostępnym w każdym sklepie zoologicznym.  (2012/02/01 22:21)

KLEPA683

Dzięki koledzy jak coś zbuduję to dam znać (2012/02/01 22:32)

Zielony80

Chcę aby było dużo roślin oraz mnustwo kolorowych rybek jak to dobrać

jakie rybki polecacie jakie roślinki  aby rybki się dobrze czuły

Skoncentruj się na jakimś biotopie np amazonia lub azja.

Co do amazoni (czarne wody, białe wody) to np. neony i  różniaste pielegnice. Pamiętaj, że pielęgnice to ryby terytorialne i nie zawsze się pogodzą z innymi rybami. Przydało by się sporo korzeni coś w stylu: http://allegro.pl/korzen-amazonia-30-30-30-302b-gurami-1-natura-i2038385873.html

Może się przydać:

http://www.akwarium.net.pl/wiki/Amazonia

http://www.mojeakwarium.pun.pl/moje--l---amazonia-76.htm

Jeśli azja to np. razbory, brzanki sumatrzańskie, ładne ryby ale mogą być agresywne.

Pewnie się przyda: http://www.akwa.aip.pl/rybyazjapldwsch.html; http://forum.superakwarium.pl/viewtopic.php?f=5&t=13365;

Co do roślin to poczytaj jakie w danym biotopie występują i uwzględnij ich wymagania: świetlne itp.

http://www.abcakwarium.pl/biotopy/

(2012/02/01 22:38)

użytkownik27292

Siemka,

Nie obraźcie się, ale wszyscy po trosze bredzicie. Tylko jedna osoba wypowiedziała się z sensem - nie podam loginu bo nie będę się podlizywał ;) 

Krew mnie zalewa bo ja zacząłem się wypowiadać w temacie akwarystyki dopiero po kilku latach doświadczeń i to w większości były doświadczenia przykre.

Prawdziwy przełom w postrzeganiu podwodnego świata, nastąpił w momencie zapoznania się z ogromną bazą wiedzy w serwisie roslinyakwariowe.pl, który z całą przyjemnością i szczerością polecam.

Kilka moich uwag:

1. Od kilku postów toczy się dyskusja w dwu różnych wątkach - apel do moderatora: weź się chłopie do roboty ;)

2. Piach jest dobry do zaprawy murarskiej i na plaży. Pozostałe zastosowania odradzam :)

3. Substrat zawsze pod żwir!!!

Na koniec, raz jeszcze odsyłam do roslinyakwariowe.pl - naprawdę warto tam zajrzeć przed odpaleniem zbiornika.

Powodzenia.

(2012/02/01 23:01)

pstrag222

Siemka,

Nie obraźcie się, ale wszyscy po trosze bredzicie. Tylko jedna osoba wypowiedziała się z sensem - nie podam loginu bo nie będę się podlizywał ;) 

Krew mnie zalewa bo ja zacząłem się wypowiadać w temacie akwarystyki dopiero po kilku latach doświadczeń i to w większości były doświadczenia przykre.

Prawdziwy przełom w postrzeganiu podwodnego świata, nastąpił w momencie zapoznania się z ogromną bazą wiedzy w serwisie roslinyakwariowe.pl, który z całą przyjemnością i szczerością polecam.

Kilka moich uwag:

1. Od kilku postów toczy się dyskusja w dwu różnych wątkach - apel do moderatora: weź się chłopie do roboty ;)

2. Piach jest dobry do zaprawy murarskiej i na plaży. Pozostałe zastosowania odradzam :)

3. Substrat zawsze pod żwir!!!

Na koniec, raz jeszcze odsyłam do roslinyakwariowe.pl - naprawdę warto tam zajrzeć przed odpaleniem zbiornika.

Powodzenia

To powiedz jakim cudem akwaryści maja posadzone w piasku rośliny i jest istny busz?

Wybieramy piasek 1mm

(2012/02/01 23:20)

użytkownik27292

To powiedz jakim cudem akwaryści maja posadzone w piasku rośliny i jest istny busz?

Wybieramy piasek 1mm

Podaj konkretne przykłady, zapodaj fotki - lubię dyskutować, nie lubię gdybania.

Notabene, Twój zbiornik jest na dość grubym (tak wynika z fotki) żwirze, a polecasz piasek - niezrozumiałe.

Owszem są rośliny, które preferują drobne podłoże (np. Sagittaria subulata), ale wolę je nazywać drobnym żwirkiem (np. zasugerowany przez Ciebie 1-2mm) niż piaskiem - piach w akwarium jest do bani jako podłoże. Można usypać jakąś plażę na przedzie akwarium, ale rośliny tego nie polubią, a i cała "biologia" też ucierpi.

Dyskusja otwarta...

(2012/02/02 00:18)

maciekn

" piach w akwarium jest do bani jako podłoże"- nie zgodzę się z Tobą. Podłoże dobierasz do biotopu jakie chcesz mieć w baniaku i w jakim żyją naturalnie ryby, które chcesz hodować ! Nie wyobrażam sobie żadnego innego podłoża w akwarium z pyszczakami np. z j. Malawi. Po 1 dno tego jeziora składa się w większości z piasku, co stanowi naturalne podłoże dla tych ryb, po 2 pyszczaki kopią gniazda w piachu (wygląda to tak http://www.google.pl/imgres?q=jezioro+malawi+dno&hl=pl&client=firefox-a&hs=54m&rls=org.mozilla:pl:official&biw=1366&bih=621&tbm=isch&tbnid=f5hYmgxKtfefvM:&imgrefurl=http://forum.klub-malawi.pl/biotop-malawi-t10708.html&docid=Zg-Y2UnMIQqXEM&imgurl=http://www.duksjourney.net/Country%252520Photo%252520Pages/Malawi/photopage/IMG_3041.JPG&w=750&h=563&ei=b-4pT93kA4PGtAb63riJDQ&zoom=1&iact=hc&vpx=352&vpy=211&dur=830&hovh=194&hovw=259&tx=70&ty=131&sig=106820398573561049893&page=2&tbnh=130&tbnw=166&start=19&ndsp=25&ved=1t:429,r:1,s:19), w którym odbywają taro.

Piasek również

(2012/02/02 03:17)

pstrag222

Tak zgadza się miałem żwir w akwarium który przy moich stworzonkach się nie sprawdza i wymieniam go właśnie na taki 1mm
Roślin bedą rosły jak na drożdzach( usypuje cienka warstwę ziemi z kulkami gliny tabletkai sery. zasypuje warstwa piasku i ot cała mecyja:) Swiderki dbaja o przekopanie podłoża. Dzieki czemu niema warstw bez tlenowych.
Łatwiej w takim akwarium zachowac czystość niż na żwirze. Odmulanie to przyjemność . A rośliny wcale nie cierpią.
Przykład baniaka na piasku
http://www.akwarysci.com/forum/viewtopic.php?t=2938&start=0 (2012/02/02 09:52)

kaziks403

Maciek napisał prawdę i o piasku, i o żwirze, i o roślinach.

Pstrąg - 1mm to jest żwirek, nie piach. To właśnie, moim zdaniem, nazewnictwo jest źródłem nieporozumień. W twoim żwirku + świderki, roślinki będą czuły się wspaniale jeżeli zadbasz o oświetlenie, odżywianie i filtrację oraz właściwości chemiczne wody.

Przez ostatnie 10 lat stosuję w akwa wyłącznie piasek. Fachowo to piasek kwarcowy. Ale średnica ziaren to 0,1 -0,3mm. I tu mimo świderków korzenie roślin gniją. W biotopach Malawi i Tanganika ryby przekopując podłoże, codziennie zmieniają jego geometrię co utrudnia utrzymanie innych roślin niż anubiasy i paprocie przymocowywane do kamieni. Ich rozwój  jest również mocno utrudniony w związku z wysokim PH.

"Krew mnie zalewa bo ja zacząłem się wypowiadać w temacie akwarystyki dopiero po kilku latach doświadczeń i to w większości były doświadczenia przykre."

Carpmaniak - Ja pozwalam sobie po kilkudziesieciu.

Do kolegi KLepa..  - wpisz w przeglądarkę hasło akwarystyka. Stron tysiące. Wiadomości dla początkujących i zaawansowanych. Nie chcesz w sieci, odwiedź bibliotekę lub księgarnię. Jak już trochę wiedzy łykniesz, będziesz zadawał konkretniejsze i bardziej rzeczowe pytania, na które z chęcią Ci odpowiemy. Nie da sie na forum, przekazać wiedzy obejmującej tak szerokich dziedzin jak akwarystyka czy wędkarstwo.

Co do doboru ryb. Większość początkujących podchodzi do tego lekceważąco. Tak jak pisze kolega ZIELONY, trzeba dopasować biotop do posiadanego zbiornika, następnie wyposarzyć w odpowiedni sprzęt i na końcu dobrać odpowiednią obsadę.

Niestety, dziesiątki lat obserwacji pozwalają mi zauważyć bardzo małe poszanowanie dla życia rybek akwariowych. Czy gupiki, skalary, neonki przeżyją dzień czy tydzień - obojętne,  TATA kupi nowe. Podejście początkującego i TATY zmieniłoby się i zmienia gdy za rybke płacą od 50 w górę. Szacunek dla życia wzrasta wraz z ceną. Ach, życie.

Pozdrowienia dla wędkujących akwarystów.

Pozdrowienia dla

(2012/02/02 12:46)

pstrag222

Maciek napisał prawdę i o piasku, i o żwirze, i o roślinach.

Pstrąg - 1mm to jest żwirek, nie piach. To właśnie, moim zdaniem, nazewnictwo jest źródłem nieporozumień. W twoim żwirku + świderki, roślinki będą czuły się wspaniale jeżeli zadbasz o oświetlenie, odżywianie i filtrację oraz właściwości chemiczne wody.

Przez ostatnie 10 lat stosuję w akwa wyłącznie piasek. Fachowo to piasek kwarcowy. Ale średnica ziaren to 0,1 -0,3mm. I tu mimo świderków korzenie roślin gniją. W biotopach Malawi i Tanganika ryby przekopując podłoże, codziennie zmieniają jego geometrię co utrudnia utrzymanie innych roślin niż anubiasy i paprocie przymocowywane do kamieni. Ich rozwój  jest również mocno utrudniony w związku z wysokim PH.

"Krew mnie zalewa bo ja zacząłem się wypowiadać w temacie akwarystyki dopiero po kilku latach doświadczeń i to w większości były doświadczenia przykre."

Carpmaniak - Ja pozwalam sobie po kilkudziesieciu.

Do kolegi KLepa..  - wpisz w przeglądarkę hasło akwarystyka. Stron tysiące. Wiadomości dla początkujących i zaawansowanych. Nie chcesz w sieci, odwiedź bibliotekę lub księgarnię. Jak już trochę wiedzy łykniesz, będziesz zadawał konkretniejsze i bardziej rzeczowe pytania, na które z chęcią Ci odpowiemy. Nie da sie na forum, przekazać wiedzy obejmującej tak szerokich dziedzin jak akwarystyka czy wędkarstwo.

Co do doboru ryb. Większość początkujących podchodzi do tego lekceważąco. Tak jak pisze kolega ZIELONY, trzeba dopasować biotop do posiadanego zbiornika, następnie wyposarzyć w odpowiedni sprzęt i na końcu dobrać odpowiednią obsadę.

Niestety, dziesiątki lat obserwacji pozwalają mi zauważyć bardzo małe poszanowanie dla życia rybek akwariowych. Czy gupiki, skalary, neonki przeżyją dzień czy tydzień - obojętne,  TATA kupi nowe. Podejście początkującego i TATY zmieniłoby się i zmienia gdy za rybke płacą od 50 w górę. Szacunek dla życia wzrasta wraz z ceną. Ach, życie.

Pozdrowienia dla wędkujących akwarystów.

Pozdrowienia dla

Zgadza sie
Ale  IMHO malawi to dla mnie kompletny brak roślin zalezyy co kto lubi
Rośliny to nie tylko swiatło i co2
Wielu tak do tej pory twierdzi jednak są juz ludzi co stwierdzili , że przy małym swietle można utrzymac rośliny o wysokich wymaganiach i będa pieknie rosły wszystko zalezy od podejscia (2012/02/02 14:01)

użytkownik27292

@kaziks403, napisał w zasadzie większość tego, co ja chciałem przekazać więc nie będę dublował. 

Dodam tylko, że nadal uważam piach jako podłoże do bani i mam tu na myśli podłoże do posadzenia roślin w akwarium. Zbiorniki z pyszczakami to inna bajka - patrz post @kaziks403.

Jeszcze jedno. Jeśli któremuś z Was zalega pokarm na dnie akwarium to po pierwsze współczuję, a po drugie jeszcze wiele nauki przed Wami.

Następna sprawa. @maciekn pisze, że w drobnym podłożu szybciej zachodzą procesy gnilne. Przede wszystkim żaden proces, prócz nitryfikacyjnego, nie jest w akwarium pożądany. Po drugie , drobne podłoże wcale nie przyspiesza pozytywnych procesów bo łatwiej w nim o strefy beztlenowe więc Twoja teoria jest herezją ;) Jeśli cokolwiek wpadnie w szczeliny żwirowego podłoża to stanie się z czasem naturalnym nawozem, a jak na Twoim piaszczystym podłożu masz dywanik z resztek jedzenia i odchodów to tylko pogratulować estetyki w Twoim baniaku.

@pstrag222, przykład który podałeś to zbiornik zaraz po zalaniu - zapytaj tego człowieka ja się ma akwarium dzisiaj i ile roślin zgniło? O buszu, który sugerowałeś nawet nie wspomnę.

No i poczytaj komentarze pod tym akwarium :)

Miłego dnia..

(2012/02/03 10:59)

pstrag222

@kaziks403, napisał w zasadzie większość tego, co ja chciałem przekazać więc nie będę dublował. 

Dodam tylko, że nadal uważam piach jako podłoże do bani i mam tu na myśli podłoże do posadzenia roślin w akwarium. Zbiorniki z pyszczakami to inna bajka - patrz post @kaziks403.

Jeszcze jedno. Jeśli któremuś z Was zalega pokarm na dnie akwarium to po pierwsze współczuję, a po drugie jeszcze wiele nauki przed Wami.

Następna sprawa. @maciekn pisze, że w drobnym podłożu szybciej zachodzą procesy gnilne. Przede wszystkim żaden proces, prócz nitryfikacyjnego, nie jest w akwarium pożądany. Po drugie , drobne podłoże wcale nie przyspiesza pozytywnych procesów bo łatwiej w nim o strefy beztlenowe więc Twoja teoria jest herezją ;) Jeśli cokolwiek wpadnie w szczeliny żwirowego podłoża to stanie się z czasem naturalnym nawozem, a jak na Twoim piaszczystym podłożu masz dywanik z resztek jedzenia i odchodów to tylko pogratulować estetyki w Twoim baniaku.

@pstrag222, przykład który podałeś to zbiornik zaraz po zalaniu - zapytaj tego człowieka ja się ma akwarium dzisiaj i ile roślin zgniło? O buszu, który sugerowałeś nawet nie wspomnę.

No i poczytaj komentarze pod tym akwarium :)

Miłego dnia..

No właśnie przyczytaj dokładnie 9 stron kometarzyy i up-gard na 360l. I dopiero póżniej stwierdzić można czy gniją czy nie ? Bo wnioskuje , że przejechałeś po łebkach.

tYlko w akwarstyce jest tak , że jeśli Tobie rośliny nie rosną w piachu czy żwirku  nie znaczy ,że innym nie rosną wszysto zależy od cech podłoża

(2012/02/03 11:23)

maciekn

Posiadam akwarium z Dyskowcami i karmie je mixem wołowym. Ze względu na ich kształt nie są w stanie dobrać się do kawałków jedzenia , który np wpadnie pod korzeń, roślinę itd. Ze względy, że to są Dyskowce to wymieniam wodę codziennie około 30l. wiec na bieżąco zbieram miedzy innymi te resztki jedzenia. A piasek znacznie mi to ułatwia. Więc żadnych "dywaników" nie posiadam;) i szczerze mówiąc nie mam pojęcia skąd wyciągnąłeś taki wniosek...

"więc Twoja teoria jest herezją"- to nie jest moja teoria tylko tak pisze na www.malawi.pl. Wydaje mi się, że na tym portalu herezji nie piszą. (2012/02/03 14:56)

aligator20

można zrobić dywanik i z piachem bez problemu tylko koszta sa duże. a robi sie to bardzo prosto Ci co maja pojecie wiedza o czym mowie:) (2012/02/03 15:20)

użytkownik27292

@maciekn, daj odsyłacz do tej informacji na malawi.pl.

Panowie rozdzielmy temat akwariów roślinnych od biotopów afrykańskich bo to dwie skrajnie różne bajki.

No i wróćmy do głównego wątku, czyli dobór zwierzaków do baniaka Kol. @Sitownik.

Miłego dnia..

(2012/02/04 06:26)

Sitownik

Panowie rozdzielmy temat akwariów roślinnych od biotopów afrykańskich bo to dwie skrajnie różne bajki.

No i wróćmy do głównego wątku, czyli dobór zwierzaków do baniaka Kol. @Sitownik.

Miłego dnia..

Ja już nie pojmuje .. Mój wątek a odpowiedzi nie do mnie .. Dziękuje za zainteresowanie ale już rybki są .. Nikogo nie posłuchałem bo jedni mówili inaczej i inni inaczej  .. 

Pozdrawiam Filip 

(2012/02/04 10:04)

pstrag222

Miłego dnia..

Ja już nie pojmuje .. Mój wątek a odpowiedzi nie do mnie .. Dziękuje za zainteresowanie ale już rybki są .. Nikogo nie posłuchałem bo jedni mówili inaczej i inni inaczej  .. 

Pozdrawiam Filip 

Biedne ryby:(

(2012/02/04 18:17)