Zaloguj się do konta

Rybak rybakowi wilkiem- kłusownictwo

utworzono: 2014/04/09 21:43
Gorob

Od lat na Odrze Zachodniej, Odrze Wschodniej i Międzyodrzu, zarządzanych przez Rybacką Spółdzielnie "REGALICA" trwa „wojna” między okolicznymi rybakami a wędkarzami. Ci drudzy oskarżają rybaków o nie stosowanie się do przepisów mówiących o połowach w okresach , wymiarach oraz w obszarach ochronnych, stosowanie nie oznakowanych sieci, trałowanie po rzecze pod osłoną nocy itd.

Zarzutów jest wiele, ale czy są prawdziwe ? Jak się okazuje niestety tak! A wszystko to pod okiem strażnika Społecznej Straży Rybackiej jednocześnie będącego członkiem zarządu RS „REGALICA”.

Jednemu z 7 rybaków pracujących dla RS REGALICA ,któremu właśnie kończy się licencja na połowy ( zabrana za nielegalny połów i kłusownictwo) postanowił pociągnąć za sobą na dno innych skonfliktowanych ze sobą rybaków i ukazać patologię do jakich dochodzi w układach pomiędzy spółdzielnią rybacką, Społeczną Strażą Rybacką i samymi rybakami.
W dniu 8 kwietnia w Gazecie Gryfińskiej ukazał się taki oto artykuł:

Skadnal: rybak i strażnik rybacki dopuścili się kłusownictwa?

Rybakowi i strażnikowi rybackiemu mogą grozić nawet dwa lata więzienia za wprowadzenie do obrotu ryby, której nie można łowić z powodu trwającego okresu ochronnego. Dali się sfilmować podczas sprzedaży suma.

Oskarża ich o to przestępstwo innych z rybaków, złożył już doniesienie na policję. W tle są jeszcze rybackie porachunki i wątek nielegalnego handlu rybami należącymi do Spółdzielni Rybackiej Regalica.
Mieczyszław M.... został blisko dwa lata temu oskarżony o nielegalny połów ryb. Usłyszał już wyrok skazujący i z końcem kwietnia wygasa mu pozwolenie na wykonywanie zawodu rybaka na wodach SR Regalica. Sam rybak twierdzi, że został niesłusznie oskarżony, już wcześniej zapowiadał że pokaże patologię wśród gryfińskich rybaków.
W czwartek 3 kwietnia złożył na komendzie policji zawiadomienie o przestępstwie, jakiego miał się opuścić rybak z Żabnicy, Rafał K oraz jego ojciec, były rybak, członek zarządu SR Regalica i jednocześnie społeczny strażnik rybacki, Józef K. Przestępstwa ma dowodzić blisko siedemnastominutowy film...”

Film przedstawia jak panowie K. (rybacy) za 50 zł sprzedają suma o wadze około 4 kg.

A co na to komendant SSR ?

W dalszej części artykułu Gazety Gryfińskiej czytamy:

„ Z dystansem pochodzi do sprawy (tu imię i nazwisko) komendant Społecznej Straży Rybackiej. Mówi, że filmu nie widział, ale jedynie o nim słyszał, słyszał też że rybacy z Żabnicy suma złapali jeszcze w czasie gdy nie było okresu ochronnego, jedynie długo go przetrzymawali...”  
Dodam tylko że na wodach zarządzanych przez SR Regalica okres ochronny dla suma zaczyna się od 1 marca do 30 maja. Tak więc dłuuugo suma przetrzymywali ci dwaj panowie...zostawiam to bez komentarza.

Cały artykuł do przeczytania w Gazecie Gryfińskiej z dnia 8 kwietnia 2014r.

My jako miłośnicy wędkarstwa z Gryfina i okolic mamy nadzieję że sprawa nie zostanie zamieciona pod dywan, a ludzie „umoczeni” w całym tym patologicznym procederze zostaną surowo ukarani wysoką oraz zakazem wykonywania zawodu rybaka. Chcieli byśmy by sprawę nagłośniono nie tylko na łamach mediów lokalnych ale także krajowych, by ukazać do jakich sytuacji dochodzi zapewne na terenie całego kraju w różnych obrębach rybackich.  

[2014-04-09 21:43]

Artur z Ketrzyna

Dobre. Może w końcu zaczną się prawdziwe kontrole rybaków...
[2014-04-09 22:34]

Diablo

Oczywiście we wszystko wmieszana SSR, jak mogło by być inaczej.
[2014-04-09 22:58]

CYTRYNA777

WITAM


Po 5 latach wędkowania doszedłem do wniosku aby wstąpić w szeregi  S.S.R. ZA DUŻO KŁUSOLI...Kanał Żerański w Warszawie jest wąski na niektórych odcinkach i można przerzucić  kamieniem z linką i zaciągnąć sieć, w tamtym roku zaobserwowałem z kumplem takie zdarzenie wykonałem tel do P.S.R.  Przyjechali ściągnęli siatkę znaleziono w niej 10 sandaczy.Lubie wędkować to moja pasja i nawet na wodach nie P.Z.W BOLI mnie jak ktoś zabiera Szczupaka niewymiarowego zwracam uwagę grzecznie tłumacząc jeśli nie pomaga to z asystą kolegi tnę siatkę.Że nie jest to akwen należący do P.Z.W TO kultura wędkarska wymaga aby go wypuścić..Osobiście ja zabieram szczupaka jeśli jego wymiar ma 51 cm i limit 2 sztuki jest ok nie trawie mięsiarzy.Okoń trafia do siatki kiedy ma wymiar 20 cm a nie 15 cm niech rośnie dalej tym bardziej że rośnie bardzo powoli.

Pozdrawiam brać wędkarską.
[2014-04-10 08:53]

pakul1206

To jest właśnie Polska,układy i układziki i ciągłe kombinowanie.To zostało jeszcze w narodzie po minionej epoce,na moje oko jeszcze ze dwa pokolenia muszą przeminąc aby coś się zmieniło.W niedziele byłem nad wodą i masa ludzi łowi wszystko,nawet szczupaki! W poniedziałek byłem w moim kole powiedziałem jak sprawa wygląda,obiecali zrobić nad tym stawem porządek. [2014-04-10 12:21]

news34

Działamy w sąsiędnim powiecie , u nas kontroluje się rybaków bardzo szczegółowo i to z wynikami .
W ramach porozumienia możemy działać również działać w powiecie Gryfińskim , napewno się tam zapuścimy .
[2014-04-10 20:42]

Jack14

No z tym kontrolowaniem rybaków po stronie obwodu nr. 5 to chyba trochę przesadziłeś.
[2014-04-11 17:26]

y9

Chyba każdy z wędkarzy wędkujących na terenie wód Spółdzielni Rybackiej Regalica miał doczynienia z Kubisami, którym stawiane są zarzuty.

Sam osobiście miałem z tym "społeczniakiem i rybakiem" bardzo ostrą wymianę zdań na temat jego połowów niewymiarowych sandaczów i nie tylko oczywiście na sieci.

To jest parodia co się wyprawia, rybak i społeczniak ściąga sieci zabiera kilkadziesiąt niewymiarowych sandaczów następnie podpływa do wędkarzy i sprawdza karty.

Bardzo dobrze się stało mam nadzieję, że się z tego nie wyślizga.

Dał się nabrac na takie plewy.

 

[2014-04-12 22:00]

cierpliwy1

WITAM


Po 5 latach wędkowania doszedłem do wniosku aby wstąpić w szeregi  S.S.R. ZA DUŻO KŁUSOLI...Kanał Żerański w Warszawie jest wąski na niektórych odcinkach i można przerzucić  kamieniem z linką i zaciągnąć sieć, w tamtym roku zaobserwowałem z kumplem takie zdarzenie wykonałem tel do P.S.R.  Przyjechali ściągnęli siatkę znaleziono w niej 10 sandaczy.Lubie wędkować to moja pasja i nawet na wodach nie P.Z.W BOLI mnie jak ktoś zabiera Szczupaka niewymiarowego zwracam uwagę grzecznie tłumacząc jeśli nie pomaga to z asystą kolegi tnę siatkę.Że nie jest to akwen należący do P.Z.W TO kultura wędkarska wymaga aby go wypuścić..Osobiście ja zabieram szczupaka jeśli jego wymiar ma 51 cm i limit 2 sztuki jest ok nie trawie mięsiarzy.Okoń trafia do siatki kiedy ma wymiar 20 cm a nie 15 cm niech rośnie dalej tym bardziej że rośnie bardzo powoli.

Pozdrawiam brać wędkarską.




Jestem za niszczeniem sprzętu kłusowniczego i w ogóle kłusownictwa ,ale podpowiem ci kolego ,że nie wolno zabierać sieci kłusowniczych SRR ,jak PSR do chwili przyjazdu policji.
Takie wytyczne otrzymali panowie z PSR na ostatnim szkoleniu. [2014-04-13 08:47]

ryukon1975

Pomijając wyżej wymienionego strażnika to dałbym nagrodę Nobla za głupotę osobie która prowadziła nabór do SSR i go tam przyjęła. Rybak i strażnik SSR w jednej osobie. Czy tylko ja widzę sprzeczność interesów w tych dwóch funkcjach pełnionych przez jedna osobę ? [2014-04-13 09:18]

cierpliwy1

Myślisz że nabór prowadzony jest profesjonalnie :) najczęściej to są różni przypadkowi ludzie ,którzy chcą powalczyć z kłusownictwem . [2014-04-13 10:45]

ryukon1975

Zbyt długo łowię i zbyt dużo czasu spędzam nad wodą by cokolwiek związane z nią kojarzyło mi się z profesjonalizmem. :) Jedynie wśród wędkarzy można spotkać profesjonalistów i ludzi z którymi warto rozmawiać. Natomiast cała otoczka wokół wędkarstwa czyli śmieci, kłusownictwo, rybactwo na wodach śródlądowych, wszelka działalność społeczna/amatorska wynikiem której to jest ...... przemilczę by nikt nie czuł się obrażony. Równia pochyła. [2014-04-13 11:07]

Bez komentarza
[2014-04-13 16:02]

CYTRYNA777

Witam

W dniu dzisiejszym po naszej kontroli S.S.R i P.S.R WYPISALIŚMY 4 wnioski o ukaranie wędkarzy ,którzy spining-owali bez kart oraz w tym 2 osoby NA GRUNTÓWKACH niech wiedzą ze dbamy o tych co opłacają karty.

Pozdrawiam
[2014-04-13 16:57]

Gorob

Witam

W dniu dzisiejszym po naszej kontroli S.S.R i P.S.R WYPISALIŚMY 4 wnioski o ukaranie wędkarzy ,którzy spining-owali bez kart oraz w tym 2 osoby NA GRUNTÓWKACH niech wiedzą ze dbamy o tych co opłacają karty.

Pozdrawiam

Właśnie na tym bazują SSR i PSR , chwalą się ile to oni ukarali wędkarzy bez kart, a biedby chłopaczyna z żoną i dziećmi przyjedzie nad wodę odpocząć a i ryb i tak nie łąpie.... od prawdziwy sukces którym trzeba się pochwalić. 

CYTRYNA777 Ja się pytam kiedy zobaczę na stronach SSR i PSR informację że sprawdzono rybaków. póki co statystki w/w służb opierają się tylko na wędkarzach i nielegalnie łowiącymi na siatki (czytaj osoby nie uprawnione do rybactwa). Pytanie czy do tego te służby zostały stworzone ????
Wielokrotnie zgłaszałem do PSR że rybacy stawiają siatki w obrębach ochronnych, nie oznakowane i dodatku 1,5m od nabrzeża, dysponuje nawet nagranym filmem stawianych sieci....Olano mnie w PSR , nikt nie przyjechał, nikt nie sprawdził, więc śmiem twierdzić że te wszystkie PSR, SSR to pic na wodę a ręka ręke myje. Jak w powyższym artykule.
Ojciec SSR a syn rybak. KPINA PANOWIE.


[2014-04-13 20:53]

CYTRYNA777

Witam

Odpowiadam na post kolegi nie mamy wpływu na rybaków ..Mają pozwolenie , ale osobiście sam bym pociął im siatki.Na Porcie Czerniakowskim tez złapaliśmy szarpak-owców.

Pozdrawiam
[2014-04-15 09:52]

JKarp

Mylisz się - macie wpływ i możecie kontrolować brygady rybackie.JK [2014-04-15 10:50]

Gorob

dodam tylko że cała sytuacja szerzej opisana jeszcze została w ANGORZE

Aktualny numer ANGORY  16/2014 (1244)

[2014-04-15 13:16]