Ryba w oleju - czy ktoś wie jak przyrządzić?

/ 1 odpowiedzi

Mam pytanie czy ktoś zna przepis na zrobienie sobie samemu ryby w oleju ale takiej na zapas do spiżarni ala takie jakie można kupić w puszce w sklepie typu Sardynki oleju itp.

pozdrawiam

marian48


Nigdy nie robiłem konserw rybnych, bo przecież o takie Ci chodzi, ale doszukałem się opisu przygotowania takich rzeczy. Poniżej podaję kopię takiego opisu. Musisz poeksperymentować, ale z wielką rozwagą aby nie zrobić sobie krzywdy. Szczerze mówiąc do konserw mam bardzo dużo rezerwy. Jak wszyscy wiemy ryba jest bardzo nietrwałym produktem, który w pewnym momencie staje się bardzo niebezpieczny. Duża doza ostrożności przy tych eksperymentach nie zawadzi. Życzę sukcesu i pozdrawiam.

Konserwy rybne.

Konserwy rybne to produkty w hermetycznych opakowaniach, poddane sterylizacji cieplnej lub innym procesom, powodującym zniszczenie mikroorganizmów w takim stopniu, aby uniemożliwić ich rozwój, nie zależnie od temperatury, w jakiej te konserwy mają być przechowywane; nadają się do bezpośredniego spożycia.

Zasady produkcji konserw rybnych, a także wymagania, dotyczące opakowania, oznaczania i przechowywania, są takie same, jak np. konserw mięsnych.

Konserwy rybne stanowią bardzo liczną grupę asortymentową, co wynika z różnorodności surowca, różnych sposobów obróbki wstępnej oraz różnych rodzajów stosowanych zalew i dodatków.
Występujące w obrocie konserwy rybne dzieli się w zależności od sposobu ich przygotowania, na konserwy: w sosie własnym, w zalewie olejowej, w sosie pomidorowym, rybno – warzywne, pasztety rybne i inne.

Rezerwy rybne są to przetwory rybne utrwalone głównie przez solenie i ewentualnie za pomocą dozwolonych substancji dodatkowych, zamknięte w hermetycznych opakowaniach, nie poddawane sterylizacji.

Dopuszcza się, w celu przedłużenia trwałości prezerw, stosowanie kwasu benzoesowego i jego soli sodowej albo kwasu sorbowego lub jego soli: sodowej, potasowej bądź wapniowej, w ilości łącznej nie przekraczającej 0,1 g na 100 g produktu, w przeliczeniu na odpowiedni kwas. Rezerwy rybne są najczęściej pakowane w puszki metalowe, słoiki Twist – Off, opakowania z tworzyw sztucznych lub inne, dopuszczalne przez władze sanitarne do stosowania. Rezerwy powinny być przechowywane w pomieszczeniach o temperaturze 0 – 5o C i wilgotności względnej do 80 %; bez gwałtownych zmian temperatury i wilgotności.

(2010/08/31 12:10)