Ryba Babka - szkodnik czy dobrz przynęta na żywca

/ 11 odpowiedzi
W okolicach Płocka w Wiśle żyje około 6 gatunków babek--wszystkie nie zaliczają się do ryb prawnie chronionych . Wiem natomiast że to wielki szkodnik-jak np. Trawianka. Ale również spotykam wędkarzy bardzo wielu którzy używają te babki jako przynęty na żywca na nie mal wszystkie drapieżniki.
rysiek38


witaj jurku !az wstyd mi przyznac ale niemam pojecia jak to wyglada mimo ze wedkuje juz tyle lat u nas na slasku chyba tego niema a ty piszesz o 6-ciu gatunkach-masz moze jakies foty tej rybki? pozdrawiam ! (2009/01/21 23:42)

Bop


ja też nie miałem i nie widziałem na żywo babki. (2009/01/22 10:47)

Bop


to link do atlasu ryb (23 rodzaje babek):
http://wedkarstwo.one.pl/atlas.php?action=listujpl (2009/01/22 10:52)

adik21


W galerii swojej mam zdjecie babki,ale ktory to z 6 gatunkow to nie wiem;p.U nas na Wisle(Płock) tego pełno.Tak sie rozmnożyly ze wyparły kiełbia.Jak sie idzie opaskami to miedzy kamieniami pelno tego ucieka.Albo na jakis płyciznach z piaseczkiem to splawiczek i gnojarz i co rzut zazwyczaj takie jasne biora,ale trafiaja sie tez czarne jak smola calutkie.Jasne bardzo dobre na okonia i sandacza.Jak na spining lapalem okonie na opaskach to w zoładkach mialy nawet po 3 babki.pzdr (2009/01/22 16:23)

coralgol73


Nie tylko w wiśle tego pełno, ale i na bugu też to jest. Myśle że to szkodnik, bo nasze rzeki to nie ich naturalne środowisko. Babki wypierają inne gatunki ryb takie jak kiełbie, jazgarze. (2009/02/03 08:23)

dawson23


słyszłem że te babki byczki pokazały się na odrze koło Wrocłowia szok !!!! ja miekszm niedaleko rzeki strzegomiki i tam były coś podobnego ale miało małe oczy i było karłowate czy to nie czem sumik karłowty ???? (2009/02/03 15:36)

adik21


link ktory wstawiles przedstawia suma normalnego wiec zadne dziadostwo.Babki to nie sa byczki.Byczki to sumiki karłowate które zwreszta tez sa chwastem na naszych wodach (2009/02/03 20:12)

Siarra


W latach 90 tych interesowałem się trochę tym dziwnym gatunkiem ryby zwaną potocznie"babką" z tego co pamiętam gatunków tej ryby jest setki ..a może i więcej.zainteresował mnie ten temat ponieważ był okres że w wodach zatoki Gdańskiej zaczęła występować masowo.
Ryba ta jest gatunkiem obcym tak więc z założenia już nie jestem do niej przychylnie nastawiony.Rybę tę często łowiłem w porcie na Westerplatte jak i również na Helu, niestety tak zdominowała inne gatunki że ciężko było złowić coś innego. Największe były ok 20 cm. pamiętam że czytałem wiele o żarłoczności tej ryby, jak również że intensywnie się rozmnaża. Domyślam się że rybka ta dotarła do naszego wybrzeża z morza Czarnego, Azowskiego Kaspijskiego razem z wodami balastowymi statków kursujacych z tych rejonów do naszych portów. Niestety z tego co piszecie to rybka ta się niepokojąco rozprzestrzenia w wodach naszego kraju ponieważ wyjada ikrę naszych rodzimych gatunków.
Słyszę o sygnałach że łowiono je w Wiśle Odrze, Bugu. Niestety równiez moje zdziwienie było wielkie, gdy złowiłem tego dziwnego "zwierza" w wodach Zalewu Zegrzyńskiego spiningując na paprocha. Z tego co pamietam w wodach m. Azowskiego,Kaspijskiego ikra tej ryby była masowo wyżerana ( redukowana) prze krewetki i inne wodne organizmy wpływające na redukcję tego gatunku.
W naszym kraju ten "obcy" może okazać się problemem jeśliu nie będzie naturalnego selektanta. ..Rzeczywiście jest to dobra przynęta na drapieżnika, oby tylko się nie okazało że za przyczyną "babki" jego populacja będzie coraz mniejsza, i to że to "babka" choć mniejsza pożere nasze rodzime drapieżniki.. (2009/02/05 01:13)

rysiek38


wlasnie ukazal sie ciekawy artykol Jurka na temat tej ryby na stronie glownej portalu - czytalem i polecam (2009/02/05 12:07)

Siarra


dzięki za info. zaraz przeczytam (2009/02/05 15:10)