Zaloguj się do konta

Ruszyła petycja o górny wymiar dla karpia

utworzono: 2011/10/14 13:18
iro

Mam kilka pytań pytań do karpiarza.
Karpiarzu czy wiesz, że karp:

- nie jest naszym rodzimym gatunkiem?
- nie ma warunków do rozmnażania się w naszych wodach?
- jest konkurentem dla naszych polskich gatunków ryb?
- przyczynia się do dewastacji zbiornika poprzez nadmierne jego zamulanie itp?
- stanowi 80% wszystkich zarybień kosztem zarybiania naszymi gatunkami?
- wpływa niekorzystnie i zaburza naturalne środowisko Polskich rzek?
- pociąga za sobą takie praktyki jak nadmierne nęcenie i przenęcanie łowisk?
- jest nosicielem wielu chorób i wirusów, między innymi groźnego wirusa KHV?

Czemu więc polski wędkarz, miłośnik przyrody, ceniący sobie spokój i harmonię naturalnych łowisk miałby podpisać petycję?

Sorki nie na wszystkie odpowiedziałem wiec c.d.:

- karp w Polskich wodach jest jakieś 800 lat a więc dłużej niż karasie czy lin,

- warunków do rozmnażania się w naszych wodach nie ma też węgorz, który tarło odbywa w Morzu Sargassowym a zapuszczany jest do naszych wód,

- dla jakich rodzimych gatunków jest konkurentem? No chyba tylko dla leszcza bo ani karasie ani lin nie jest naszym rodzimym gatunkiem tylko tak jak karp sprowadzony z Azji tylko dużo wcześniej,

- leszcze dużo bardzie zamulają zbiorniki niż karpie. Każda ryba spokojnego żeru przyczynia się do zamulania ponieważ pożywienie znajduje przeważnie na dnie,  

- "

wpływa niekorzystnie i zaburza naturalne środowisko Polskich rzek" - w jaki sposób? Na pewno nie bardziej niż leszcz,

- zdecydowanie więcej wrzucają zanęty do wody spławikowcy niż karpiarze a jak już przyjdą zawody to zanęty idzie bez umiaru,

- nosicielem KHV są tylko ozdobne karpie Coi i rzeczywiście na nie trzeba uważać bo Coi będzie nosicielem i nie padnie a każdy inny karp (sazan, lustrzeń, golec) zarazi się i padnie. Jest takim samym nosicielem chorób jak każda inna ryba spokojnego żeru.

Nie rozumiem więc dlaczego wszyscy czepiają się karpia a nikt karasi, lina czy węgorza. Co chodzi o mnie to podpisałem się pod tą petycją i podpisze pod każdą inną dotyczącą górnego wymiaru ochronnego dla każdego gatunku ryb. 


[2011-10-18 11:46]

baloonstyle

Non stop zapominacie o jednej sprawie. Zapominacie o tym, że karp w naszych wodach jest. Jest, łowi się go, zabiera się tony tego czegoś a i tak jest. Jest, bo się go nagminnie wpuszcza. Płoci już nie ma prawie wcale w moim okręgu. Lin jest, ale za 3-4 lata już go nie będzie. Sandacz to rzadkość, a szczupak zaczyna wymierać. Węgorz zawsze był, ale powodzie go wymyły i trafia się rzadko. Ale karp jest. Zawsze był i zawsze będzie. On się niby nie rozmnaża, ale i tak ciągle jest. Oczywiście dla mnie jest jasne, że o inne gatunki mamy dbać sami. Nie łowić, nie zabierać. Ale karpia choć wszyscy go trzepią na tony, nigdy nie zabraknie bo jego niedobory na okrągło się uzupełnia. O tym nikt z was nie wspomina. A ja jestem ciekaw, co by było gdyby w ciągu kilku lat zamiast 8 ton karpia do naszych wód trafiło choć po tonie dużego leszcza, lina, płoci,sandacza. Ciekawe. Choćby z tej wpuszczonej ryby przetrwało rocznie kilkaset sztuk, to ile by było z nich narybku?! Ale ważny jest karp. Karp się ponoć nie rozmnaża, ale zawsze jest! Ślepota panowie amatorzy wieprzowiny, ślepota.



Tu zgodzę się z kolegą.Nie rozumiem polityki zarybiania karpiami.Każdej rybki coraz mniej, a karp albo w miejscu albo coraz go więcej.
W moim okolicach dobrze ze mam morze to są rybki morskie ale tak to wszędzie słyszy się tylko o karpiu.
Na jeziorach nie ma już normalnych poważnych rybek tylko wszędzie grube karpie. To jest jakieś chore.
Ludzie na wsiach nauczeni techniki więcej wrzucisz większą świnie wyciągniesz bombardują wodę takim syfem że to się w pale nie mieści.a teraz jeszcze jakiś górny limit.
Wiadomym jest ze karpiarze będą bronic rybki która są zainteresowani tak samo jak sumiarze chronią swoją rybkę. To takie nasze polskie ze każdy broni swoje zamiast popatrzeć trzeźwo na ogół i starać się żeby ogółowi było dobrze.
dla mnie cała akcja to śmiech na sali ale rozumiem karpiarzy którzy na to wpadnie w końcu tylko ta ryba ich interesuje, jednak jeżeli takie coś przejdzie to chyba trzeba powoli szukac nowego hobby albo przenieść się na karpiowanie.
[2011-10-18 11:58]

perwer

Witam ruszyła petycja o wprowadzenie górnego wymiaru dla karpia 60 cm na wodach pzw katowice oto link do petycji    www.petycje.pl/petycja/7803/petycja_


A kolega wogóle oriętuje sie troche co sie dzieje na łowiskach śląskich.Na większości bolszych jest górny wymiar karpia.




Zacytuje siebie po raz drugi i dołożę jedno zdanie.

Zanim wyskoczy sie z petycją,to dobrze wiedzieć co jest obecnie.Z tą petycją jest tak jakbyś w sklepie obuwniczym domagał sie żeby w sprzedaży były adidasy.


Wracając do tematu zacytuję siebie po raz trzeci.....Ciekawe czy ktoś zauważy ....Bo pewien wniosek już sie nasunoł...



Po raz czwarty...może ..ktoś sie kapnie że petycja nie ma sensu,wnoskując o coś, co już praktycznie jest......może.....może nie...
[2011-10-18 12:07]

Michalwawrzyniak

mi sie podoba że ludzie nie przestaja pisać bo mogę się wiele nauczyc ;) [2011-10-18 12:15]

JKarp

Cześć
Darek ja chyba to już zauważyłem po pierwszym Twoim wpisie ale skoro Koledzy piszą to wypada im coś odpisać. I na Forum coś się dzieje a nie w kółko to samo czy bierze, czy nie bierze, a już jak bierze to jest z ikrą, a komuś ktoś kupił sprzęt i zanęty a tu karpie brać przestały :-)
"dla mnie cała akcja to śmiech na sali ale rozumiem karpiarzy którzy na to wpadnie w końcu tylko ta ryba ich interesuje, jednak jeżeli takie coś przejdzie to chyba trzeba powoli szukac nowego hobby albo przenieść się na karpiowanie."
Dobrze kombinujesz Bartosz :-)
Janusz JKarp
[2011-10-18 12:15]

Masz rację Janusz, że karpia powinno nęcić się tak samo jak inną rybę tylko, że karpiarstwo zrodziło odrębną gałąź wędkarstwa. W sklepach są półki z asortymentem wędkarskim a także asortymentem karpiarskim. Mnóstwa peletów, kulek proteinowych, tysiące atraktorów, deepów i innej chemii, które za pośrednictwem zamożnych acz mało doświadczonych karpiarzy w ogromnych ilościach ląduje w naszych wodach.

a to atraktorów inni wędkarze nie używają??tylko karpiarze??? są pułki z dipami i innymi dodatkami "karpiowymi" ale są i żele do przynęt spinningowych dziesiątki dodatków do zanęt dle "grunciarzy" mączki,płyny,spraye.
są pułki z kulkami ,pelletami  ale i z granulatami węgorzowymi ,zanętami feederowymi,zanętami zawodniczymi,glinami i klejami do robali.
w skl.gdzie kupuje jest stoisko karpiowe ale i stoisko ze sprzętem spiningowym jest ,ze sprz.morskim,muchowym,spławikowym .są karpiówki,feedery,spinningi,bolonki,baty,tyczki surfcastingowe,muchowe i podlodowe i nikomu to nie przeszkadza tylko wam .przecież nie jest to nasza wina że jest sprzęt karpiowy tylko -producentów Np taki TRAPER w tamtym roku wypuścił całą serie klamotów karpiowych a była to tanie firma robiąca tanie zanęty dla feederowców,grunciarzy, laskarzy.ale zaczeli handlować sprz karpiowym dla KASY . To samo JAXON mniej do nich pretensje.
ps twój post przypomniał mi  niejakiego gostomira który miał do wszystkich pretensje. [2011-10-18 12:20]

Michalwawrzyniak

jakby nie patrzeć karpiowanie pochłania ogromne pieniadze sam w tym roku wydałem okolo 5 tyś i wciąż czegoś brakuje :) na nas zarabiają góre pieniedzy dlatego jest to tak bardzo skomercjalizowane  [2011-10-18 12:34]

Głównie miał pretensje do takich ortodoksów jak ty Jarku11. ( taka mała poprawka) [2011-10-18 12:35]

Ale jak widać wywarł wpływ na społeczności, bo ten nick się przewija przez forum jak Miłosz przez poezje współczesną. [2011-10-18 12:36]

a przeszkadza ci to że ktoś ruszył d.... i chce coś dla siebie i innych karpiarzy coś zrobić???chyba lepiej pisać petycje niż wiecznie narzekać na forach.no i niestety nie ma "widełek" na wszystkich wodach.A jak sie wygra z petycją na wodach okr.Śląskich to otworzą sie drzwi aby wprowadzić to i w innych okręgach.
to było do kol.perwera. [2011-10-18 12:38]

Michalwawrzyniak

a przeszkadza ci to że ktoś ruszył d.... i chce coś dla siebie i innych karpiarzy coś zrobić???chyba lepiej pisać petycje niż wiecznie narzekać na forach.no i niestety nie ma "widełek" na wszystkich wodach.A jak sie wygra z petycją na wodach okr.Śląskich to otworzą sie drzwi aby wprowadzić to i w innych okręgach.


i na inne gatunki rówież [2011-10-18 12:43]

Głównie miał pretensje do takich ortodoksów jak ty Jarku11. ( taka mała poprawka) 




Z wzajemnością .A ortodoksem to ty jesteś bo nie chcesz zrozumieć że każdy ma prawo do swoich wypowiedzi ,do łowienia jak chce ,czego chce i czym chce (oby zgodnie z prawem)
[2011-10-18 12:45]

bluehornet

O ile się nie mylę , to się nazywa  A S E R T Y W N O Ś Ć      !!!!!!

Broń swoich racji , ale szanuj racje innych osób !!!
[2011-10-18 12:53]

baloonstyle

Wiecie co i tak wam coś powiem bo przerabiałem to z okoniem na forum PZW Gdańsk.
Może limit wejdzie może nie.
Większość karpi łapie się na prywatnych łowiskach i  tam albo rybka od razu do wody albo płacimy za rybki.
Na państwowych teraz ludzie zabierają karpie bez wymiaru, małe duże średnie i tak będzie nadal, nie ważne czy ten zapis zostanie wprowadzony.
to tylko Wy wędkarze którzy się staracie będzie to przestrzegali i to przepis będzie dla Was.
Taka niestety jest prawda ze etykę wędkarską i przestrzeganie przepisów u nas w kraju w dupę wsadza 90% wędkarzy.
Nadal jeździ się po ryby nie na ryby.
podam przykład: w Gdańskim jest tak ze okoń ma 15 cm wymiar, ale i tak tylko 5 na 50 wędkarzy to stosuje reszta do siatki takie rybki i na patelnie bo ponoć mięsko ma świetne ( nie wiem bo nie jem ryb ) i tak z każdym gatunkiem jest.
Kultura narazie jest tylko na prywatnych łowiskach , ale tam człowiek wie ze płaci i ma bat nad sobą.
nic to nie zmieni i nie łudźcie się.Możecie wewnętrznie się dogadać z ludźmi którzy pod tym się podpisali że będziecie sami to przestrzegać i tak na to samo wyjdzie.
[2011-10-18 13:02]

Michalwawrzyniak

Wiecie co i tak wam coś powiem bo przerabiałem to z okoniem na forum PZW Gdańsk.
Może limit wejdzie może nie.
Większość karpi łapie się na prywatnych łowiskach i  tam albo rybka od razu do wody albo płacimy za rybki.
Na państwowych teraz ludzie zabierają karpie bez wymiaru, małe duże średnie i tak będzie nadal, nie ważne czy ten zapis zostanie wprowadzony.
to tylko Wy wędkarze którzy się staracie będzie to przestrzegali i to przepis będzie dla Was.
Taka niestety jest prawda ze etykę wędkarską i przestrzeganie przepisów u nas w kraju w dupę wsadza 90% wędkarzy.
Nadal jeździ się po ryby nie na ryby.
podam przykład: w Gdańskim jest tak ze okoń ma 15 cm wymiar, ale i tak tylko 5 na 50 wędkarzy to stosuje reszta do siatki takie rybki i na patelnie bo ponoć mięsko ma świetne ( nie wiem bo nie jem ryb ) i tak z każdym gatunkiem jest.
Kultura narazie jest tylko na prywatnych łowiskach , ale tam człowiek wie ze płaci i ma bat nad sobą.
nic to nie zmieni i nie łudźcie się.Możecie wewnętrznie się dogadać z ludźmi którzy pod tym się podpisali że będziecie sami to przestrzegać i tak na to samo wyjdzie.

zmieni się uwierz tylko jeszcze nie teraz trzeba poczekać tylko nie wiem czy prędzej ziemi szlag nie trafi ;)
[2011-10-18 13:08]

baloonstyle

Hehehe tak zmieni się nie wiem gdzie. Zawsze jak czytam fora to tak pieknie wszystcy pisza a nad woda jest istny Wietnam i większość wędkarzy do tego się przyzwyczaiła i każde zmiany ma głęboko.
U nas żeby działać to trzeba zrobić rewolucje bo kilka osób to może iść do knajpy się dobrze napić.
[2011-10-18 13:11]

Michalwawrzyniak

Hehehe tak zmieni się nie wiem gdzie. Zawsze jak czytam fora to tak pieknie wszystcy pisza a nad woda jest istny Wietnam i większość wędkarzy do tego się przyzwyczaiła i każde zmiany ma głęboko.
U nas żeby działać to trzeba zrobić rewolucje bo kilka osób to może iść do knajpy się dobrze napić.


miliony kapłanów na całym świecie walczy i głosi o pokoju a i tak są wojny,z czasem i my zrozumiemy że tak powinno być,ludzie są coraz to bardziej oczytani i coraz wiecej rozumią,jest takie powiedzenie że starego wilka nowych sztuczek nie nauczysz a wiec tylko czekać na świeżych młodych i rozsądnych wędkarzy,są młodzi ludzie którzy do mnie piszą i mówią że nie biorą przykładu z dziadków i ojców tylko wypuszczają rybki(z pełnym szacunkiem do osób starszych) [2011-10-18 13:17]

baloonstyle

Tak nadal będzie pięknie wyglądać tylko na forach i w opowieściach...
Myśl tak dalej, Twoja sprawa ale sytuacja wygląda tak a nie inaczej i na dzień dzisiejszy nic tego nie zmieni.Takie są realia niestety.
[2011-10-18 13:21]

Michalwawrzyniak

Tak nadal będzie pięknie wyglądać tylko na forach i w opowieściach...
Myśl tak dalej, Twoja sprawa ale sytuacja wygląda tak a nie inaczej i na dzień dzisiejszy nic tego nie zmieni.Takie są realia niestety.


Oj dlatego napisałem że potrzeba  na to czasu :) [2011-10-18 13:24]

mateuszwos

Mam kilka pytań pytań do karpiarza.
Karpiarzu czy wiesz, że karp:

- nie jest naszym rodzimym gatunkiem?
- nie ma warunków do rozmnażania się w naszych wodach?
- jest konkurentem dla naszych polskich gatunków ryb?
- przyczynia się do dewastacji zbiornika poprzez nadmierne jego zamulanie itp?
- stanowi 80% wszystkich zarybień kosztem zarybiania naszymi gatunkami?
- wpływa niekorzystnie i zaburza naturalne środowisko Polskich rzek?
- pociąga za sobą takie praktyki jak nadmierne nęcenie i przenęcanie łowisk?
- jest nosicielem wielu chorób i wirusów, między innymi groźnego wirusa KHV?

Czemu więc polski wędkarz, miłośnik przyrody, ceniący sobie spokój i harmonię naturalnych łowisk miałby podpisać petycję?

Sorki nie na wszystkie odpowiedziałem wiec c.d.:

- karp w Polskich wodach jest jakieś 800 lat a więc dłużej niż karasie czy lin,

- warunków do rozmnażania się w naszych wodach nie ma też węgorz, który tarło odbywa w Morzu Sargassowym a zapuszczany jest do naszych wód,

- dla jakich rodzimych gatunków jest konkurentem? No chyba tylko dla leszcza bo ani karasie ani lin nie jest naszym rodzimym gatunkiem tylko tak jak karp sprowadzony z Azji tylko dużo wcześniej,

- leszcze dużo bardzie zamulają zbiorniki niż karpie. Każda ryba spokojnego żeru przyczynia się do zamulania ponieważ pożywienie znajduje przeważnie na dnie,  

- "

wpływa niekorzystnie i zaburza naturalne środowisko Polskich rzek" - w jaki sposób? Na pewno nie bardziej niż leszcz,

- zdecydowanie więcej wrzucają zanęty do wody spławikowcy niż karpiarze a jak już przyjdą zawody to zanęty idzie bez umiaru,

- nosicielem KHV są tylko ozdobne karpie Coi i rzeczywiście na nie trzeba uważać bo Coi będzie nosicielem i nie padnie a każdy inny karp (sazan, lustrzeń, golec) zarazi się i padnie. Jest takim samym nosicielem chorób jak każda inna ryba spokojnego żeru.

Nie rozumiem więc dlaczego wszyscy czepiają się karpia a nikt karasi, lina czy węgorza. Co chodzi o mnie to podpisałem się pod tą petycją i podpisze pod każdą inną dotyczącą górnego wymiaru ochronnego dla każdego gatunku ryb. 



To w końcu co jest dłużej w naszych wodach, karp czy karaś i lin? Bo piszesz raz tak a raz inaczej. Poza tym lin i karaś ma tu doskonałe warunki do rozmnażania. Jest o wiele ekonomiczniejszy w zarybianiu. [2011-10-18 13:34]

Jędrula



       

Mimo , że nie jestem za zarybianiem karpiem naszych wód to słyszałem z wiarygodnego źródła , iż nasze koło tworzy wodę stricte karpiowa , będą dodatkowe opłaty-wkładki i będą tam wpuszczane

wielkie karpiska powyżej 10 kg . Bardzo mi się ten pomysł podoba i czekam z utęsknieniem na wynik tego eksperymentu za kilka lat . Dowiedziałem się również , że nie zarybiono innymi gatunkami gdyż ciężko je dostać , koło czeka na dostawę lina i innych ryb pod warunkiem , że będzie coś ciekawego .

             

[2011-10-18 13:56]

bluehornet

A ja mam coś dla @lukas31 - użyć w razie potrzeby , depresji lub problemów osobistych lub emocjonalnych :
[2011-10-18 14:01]

iro

Panowie, jeden jest za GW dla karpia drugi przeciwny bo nie lubi łowić karpi tylko okonie czy sandacze a duskusja się toczy tak na prawdę na podlądy a czemu nikt nie zaproponuje takiego układu: o.k. my poprzemy petycję o GW dla karpia np. na trzech zbiornikach w każdym okrędu w Polsce a karpiarze poprą petycję dla GW dla lina na trzech innych zbiornikach w każdym okręgu w Polsce i na kolejnych trzech dla szczupaka, sandacza, suma, okonia, itd. przecierz w każdym okręgu może znaleść się woda dla każdego,- karpiarza, sumiarza, liniarza (a wiem, że i tacy są tylko jest za mało wód z linem), spiningisty, ... no i dla mięsiarza. Możemy się spierać czy karp jest gatunkiem porządanym czy nie, czy za mało jest lina, sandczacza, szczupaka, okonia itd. i winą za zbyt małe pogłowie ryb próbować obarczyć karpie a możemy się zjednoczyć i wreszcie coś zrobic dla poprawy pogłowia ryb w naszych wodach przynajmniej niektórych. [2011-10-18 14:26]

Jędrula



       

Kolega proponuje układ ? Rozumiem , bardzo rozsądny pomysł ale jak widzisz wyżej nie realny do zrealizowania . Zjednoczyć – piękne słowo ! Nie w Polsce  

[2011-10-18 14:32]

Michalwawrzyniak

dlaczego nie w Polsce? jak widzisz pomysł juz powstał nie oceniaj z gory co sie stanie może przejdzie a może nie przejdzie nie wiesz tego nikt tego nie wie najważniejsze to się nie poddawac i próbować to zawsze lepsze niz bezczynność [2011-10-18 14:41]