RPO pyta o różnice w opłatach

/ 13 odpowiedzi
Jak widać może w końcu ktoś dobierze się do d...y PZW ;-))))

http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/867403,rpo-pyta-o-roznice-w-oplatach-za-wedkowanie.html
" Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji o zbadanie, czy Polski Związek Wędkarski nie narusza zbiorowych interesów konsumentów.Do amatorskiego połowu ryb potrzebna jest nie tylko karta wędkarska, lecz także zezwolenie od PZW. Stawki opłat różnią się jednak diametralnie. „O ile wysokość składek okręgowych dla członków PZW jest zbliżona (...), o tyle zróżnicowanie opłat dla osób niezrzeszonych w Polskim Związku Wędkarskim jest dużo wyższe” – napisał do UOKiK Stanisław Trociuk, zastępca RPO. Przykładowo w Krośnie roczna składka dla członka PZW wynosi 180 zł, a dla osoby niezrzeszonej 700 zł. RPO zwróciła się już w tej sprawie do PZW i ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Prezes PZW wyjaśnił, że różnice w stawkach są zgodne z prawem i mają umożliwić prowadzenie racjonalnej gospodarki rybackiej. Te wyjaśnienia nie przekonały jednak RPO, dlatego wystąpiła do prezesa UOKiK, aby przyjrzał się sprawie."
No te stwierdzenie naszego Prezesa chyba bije na głowę informację, że połów ryb sieciami pozwala małym rybom prawidłowo rosnąć ;-))))
JK

SlawekNikt

Dojenie kasy, jedno wielkie ... (2015/04/25 09:01)

pakul1206

Żeby nie skończyło się jak zwykle, na początku trochę szumu a potem rozejdzie się wszystko po kościach i zostanie po staremu. A tak na marginesie jest w ogóle jakiś raport NIK z zeszłorocznej kontroli RZGW w Warszawie o tym zamieszaniu z pobieraniem opłat za wędkowanie w obwodach nieoddanych do rybactwa ? Kiedyś szukałem ale nic nie znalazłem. (2015/04/25 12:01)

pakul1206

Prezes PZW wyjaśnił, że różnice w stawkach są zgodne z prawem i mają umożliwić prowadzenie racjonalnej gospodarki rybackiej.

Nie wiem o co tu chodzi, nie mam pojęcia jak to rozszyfrować, nie ma to najmniejszego sensu :) To mógł wymyślić tylko idiota.
Wychodzi na to że jak będziemy płacić po równo czyli po 700zł to prowadzenie racjonalnej gospodarki nie będzie możliwe ? (2015/04/25 12:08)

Bernard51

Wszystko wszystkim ale jest to dowód że "osa12" działa. (2015/04/25 12:43)

Artur z Ketrzyna

Prezes PZW wyjaśnił, że różnice w stawkach są zgodne z prawem i mają umożliwić prowadzenie racjonalnej gospodarki rybackiej.

Nie wiem o co tu chodzi, nie mam pojęcia jak to rozszyfrować, nie ma to najmniejszego sensu :) To mógł wymyślić tylko idiota.
Wychodzi na to że jak będziemy płacić po równo czyli po 700zł to prowadzenie racjonalnej gospodarki nie będzie możliwe ?

Porostu, jak już wiele razy tłumaczyłem. Składki członkowskie to nie to samo co opłata dla niezrzeszonych.
Tak samo różnice w składkach okręgowych. S a ustalane na takiej wysokości by pokryć koszty gospodarowaniami wodami przez dany okręg... (2015/04/26 21:37)

JKarp

Nie chodzi o to czy ta opłata jest taka czy inna. Chodzi o bezsens tej zaznaczonej wypowiedzi. Bo niby jak różnice mają wpływać na gospodarkę rybacką ? Owszem wysokość samych składek może i wpływa ale w pierwszym rzędzie na wypłaty dla ZG i ZO ;-)Poza tym tak se myślę, że skoro RPO zabrał głos w tej sprawie to znaczy, że MUSI coś być jednak na rzeczy. 
JK (2015/04/28 05:59)

JKarp

Żeby nie zaczynać nowego tematu ...http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150426/KOSZALIN/150429758" Zdaniem prezydenta miasta prezes okręgu PZW pełni funkcję bezprawnie. Nieprawidłowości w rozliczaniu dotacji bada z kolei prokuratura.W koszalińskim okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego od pewnego czasu wrze. Z powodu kontrowersji wokół zarządu i jego działań, część członków zrezygnowała z dotychczasowych funkcji. 
Informacje o nieprawidłowościach dotarły m.in. do ratusza, który sprawuje częściowy nadzór nad związkiem. - Prezydent potwierdził część nieprawidłowości i zwrócił się o ich usunięcie - informuje Robert Grabowski, rzecznik urzędu. 
Najpoważniejsze uchybienie dotyczy naruszenia statutu PZW, który nie dopuszcza pełnienia funkcji we władzach i organach związku osobom ukaranym prawomocnym wyrokiem sądu. - Dotyczy to prezesa okręgu PZW w Koszalinie - uściśla Robert Grabowski, ale nie chce ujawniać szczegółów.
Z naszych informacji wynika, że chodzi o popełnienie poważnego wykroczenia w ruchu drogowym. - Postępowanie prowadził wobec mnie zarząd główny PZW i sprawę umorzył - podkreśla Marek Lewandowski, prezes koszalińskiego okręgu. - Nie było to przestępstwo, więc nie widnieję na liście skazanych i w rozumieniu statutu mogę być prezesem.
Tę wykładnię ma w poniedziałek przedstawić prezydentowi Jedlińskiemu, który dał PZW 60 dni na usunięcie uchybień, co oznaczałoby konieczność zmiany prezesa.
Wspomniane kontrowersje to jednak nie jedyny problem szefa PZW w Koszalinie. Niedawno Wydział Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego zakończył kontrole związane z unijnymi dotacjami. - Wykazały rozbieżności, jeśli chodzi o sprzęt posiadany przez beneficjenta w porównaniu z opisanym we wniosku o płatność - dowiedzieliśmy się w biurze prasowym UM. - Ceny niektórych towarów były zawyżone. Podczas kontroli beneficjent nie posiadał także części sprzętu objętego dofinansowaniem.
UM zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. - To sprawa już jest umorzona - uspokajał nas początkowo prezes Lewandowski, ale kiedy zwróciliśmy uwagę, że doniesienie złożono dopiero pod koniec marca stwierdził, że nic nie wie. - Tymi sprawami zajmuje się dyrektor biura, który aktualnie przebywa w Niemczech - uciął.
Chcieliśmy poprosić centralę związku o komentarz na temat sytuacji w koszalińskim PZW, a także potwierdzić umorzenie postępowania w sprawie naruszenia postanowień statutu przez prezesa. Rzecznik związku nie odpowiedział jednak na nasze próby kontaktu."
Tak sobie myślę, że gdyby prześwietlić Zarządy Okręgowe można by się bardzo zdziwić co się tam wyrabia.
JK
(2015/04/28 09:14)

89krzysztof

Tak sobie myślę, że gdyby prześwietlić Zarządy Okręgowe można by się bardzo zdziwić co się tam wyrabia.
JK

Osoby całkowicie z zewnątrz owszem mogą się zdziwić i to dość poważnie. My, którzy mamy w jakimś stopniu styczność mnie więcej wiemy co i jak .. Przekręty są i to ogromne. W ciemno mogę postawić duze pieniądze, że dokładna kontrola w każdym z okręgów przyniosłaby mnóstwo uchybień.  (2015/04/28 09:39)

Romuald55

Odnoszę wrażenie ,że ktoś tu czegoś nie rozumie a zabiera głos.Należy odróżnić Zarząd Okręgu od Biura Okręgu.Zarząd Okręgu jest ciałem kolegialnym wybieranym z delegatów Kół.Biuro Okręgu to pracownicy etatowi odpowiadający za działalność Okręgu.Wszelkie decyzje zarządu istotne dla działalności Okręgu ,zarówno na wniosek Biura jak i wnioski członków zarządu, podejmowane są większością głosów w drodze głosowania.Członkowie Zarządu często są antagonistami a często nawet wrogami więc decyzje nie bywają jednogłośne.Oczywiście,wiele decyzji może być mało korzystnych dla ogółu wędkarzy.Pisałem o tym na moim blogu.Jeżeli zatem,są jakieś przekręty to raczej na szczeblu Biura Okręgu.Na szczeblu Zarządu częściej bywają złe decyzje. (2015/04/28 10:19)

Artur z Ketrzyna

Odnoszę wrażenie ,że ktoś tu czegoś nie rozumie a zabiera głos.Należy odróżnić Zarząd Okręgu od Biura Okręgu.Zarząd Okręgu jest ciałem kolegialnym wybieranym z delegatów Kół.Biuro Okręgu to pracownicy etatowi odpowiadający za działalność Okręgu.Wszelkie decyzje zarządu istotne dla działalności Okręgu ,zarówno na wniosek Biura jak i wnioski członków zarządu, podejmowane są większością głosów w drodze głosowania.Członkowie Zarządu często są antagonistami a często nawet wrogami więc decyzje nie bywają jednogłośne.Oczywiście,wiele decyzji może być mało korzystnych dla ogółu wędkarzy.Pisałem o tym na moim blogu.Jeżeli zatem,są jakieś przekręty to raczej na szczeblu Biura Okręgu.Na szczeblu Zarządu częściej bywają złe decyzje.

prezes okręgu PZW w Koszalinie to członek zarządu, a dyrektor biura to pracownik.
Oczywiście co do pełnienia funkcji napewno wykluczało by go wykroczenie czy przestępstwo wynikające z ustawy o rybactwie, a drogowe raczej już nie. Nagana i wyższe kary sądu koleżeńskiego.

Co do:
Jeżeli zatem,są jakieś przekręty to raczej na szczeblu Biura Okręgu.
Na szczeblu Zarządu częściej bywają złe decyzje.
Śmiem się nie zgodzić. Brudne gierki niektórych członków piastujących takie stanowiska, to nie złe decyzje a przekręty. Zaś biuro nadzoruje Zarząd "Prezydium" (2015/04/28 11:11)

gromir53

Witam ...spytam wprost :czemu emerytom przysługuje zniżka 50% za wędkowanie a rencistom nie ...nie odkryję Ameryki jeśli powiem że każda renta,  o co skutecznie zadbał ZUS ,  jest niższa od najniższej emerytury .. a chyba jakiś sens przyświecał uchwale  o zniżkach dla najuboższych . Mój dochód to 640 zł na miesiąc ....też tak myślę że to jakiś żart ...jestem osobą samotną ... trudno powiązać mi koniec z końcem ..co roku PZW jeszcze podwyższa składkę  ... ostatnio o 20 zł ...nie wnikam dlaczego ......myślę że nie jestem osamotniony z tym problemem  , nie wiem tylko jak i gdzie należy taki postulat złożyć żeby również rencistom  znacząca  zniżka przysługiwała .. MIRKO (2015/05/08 09:19)