Rozszerzenie uprawnień SSR

/ 283 odpowiedzi / 4 zdjęć

Ten wątek został zablokowany - nie możesz odpowiadać na posty

u?ytkownik99069

Uwielbiam czytać czy słuchać wypowiedzi laików, którzy przy bezpośredniej konfrontacji trzęsącą się ręka podają swoje dokumenty wędkarskie do kontroli, jeżeli w ogóle je mają na łowisku.... Nawet tu są tak odważni, że facjaty nigdy nie pokażą ze strachu. Mirek, Darek, nie zniżajmy się do ich poziomu i najzwyczajniej w świecie ignorujmy ich WSZYSTKIE wypociny kozaków internetowych na forum, bo głupio jest pisać z łbem kaczki, albo zdjęciem pleców jakiegoś tam wędkarza z internetu.  (2012/01/07 10:01)

JKarp

"Ujęcie obywatelskie".
Wielokrotnie przwinęło się to określenie w postach dodawanych przez kolegów. Są zwolennicy ale są również przeciwnicy takich działań czy to strażników SSR czy zwykłych wędkarzy. Wręcz jeden z kolegów podaje wskazówki potencjalnemu kłusownikowi czy wędkarzowi łamiącemu przepisy jak postąpić po takim zatrzymaniu.
Cały temat nawiązuje do wędkarstwa i SSR.
A ciekawy jestem czy wspomniany kolega widząc np. jak ktoś okrada jego dom, czy dom kogoś bliskiego patrzyłby ze stoickim spokojem jak złodziej skończy, czy okrada jakąś staruszkę na ulicy etc. A może krzyknął by w jego kierunku "kolego złodzieju nie okradaj mojego domu". A może zadzwoniłby i zgłosił policji, że jego dom jest okradany i czekał aż władza przyjedzie.
NIE. I uważam, że większość jeśli nie wszyscy z nas zastosowaliby "Ujęcie obywatelskie" i nie patrzyli czy złodziej skręci sobie nogę i zrobi obdukcję, czy podrą mu się spodnie podczas naszej interwencji. Każdy z nas by wtedy zastosował to ujęcie sprawcy - bo to chodzi o mój dom, moje mienie czy najbliższych lub znajomych.
Ale wody czy ryby to nie moje to związku i po co się narażać na obdukcję kłusola lepiej niech weźmie te ryby a ja nic nie zauważę.
Nigdy nie miałem w swojej karierze strażnika SSR takiej sposobności aby w ten sposób interweniować ale myślę, że podjąłbym taką decyzję.

CześćSławek mogłeś zacytować a nie pisać ogólnikami bo o mnie mówisz. Ja nie lubię cwaniaków i super bohaterów. Sam piszesz, że nigdy nie stosowałeś ujęcia ale gdyby co to podjąłbyś taką decyzję. To radzę Ci skopiuj sobie to co napisałem i naucz się tego na pamięć bo możesz trafić na takiego co zrobi dokładnie to co napisałem i to Ty zostaniesz bandziorem !!!!Poza tym czy Ty myślisz, że ludzie są głupi? Większość doskonale wie jakie ma prawa i zapewniam Cię, że nawet jak kiwnąłbyś palcem to nie omieszkają użyć tego przeciwko Tobie.Zapomniałeś dopisać, że opisuję sytuację, kiedy kontrolowany nie chce okazać Ci jako SSR dokumentów uprawniających do wędkowania co jak mniemam nie jest aż takim przestępstwem żeby stosować ujęcie obywatelskie.Jak dla mnie to jeśli wędkarz spełnia warunki do tego zatrzymania to to Wy jako SSR stosujcie je względem kłusownika czy nieetycznego wędkarza. Nie dopowiedziałeś jednej ważnej kwestii którą ja zawsze dodaję - telefon jest od tego żeby wezwać odpowiednie służby. Owszem jak z balkonu zabrali mi rower ( ja byłem w domu ) to zadzwoniłem na Policję sam nie podejmując żadnego działania. W swoim życiu miałem kilka szkoleń a jedno dotyczyło sytuacji zagrożenia napadem lub okradzenia jak to mówisz staruszki. Chcę Ci i Wam powiedzieć, że masz rację - jednym z zachowań jest KRZYK :-) RATUNKU, ZŁODZIEJ, ODDAJ TOREBKĘ !!!!! Ale też PALI SIĘ, UWAGA GAZ itp. I nie pisz tu patetycznych tekstów o rybach będących własnością moją, Twoją, naszą czyli PZW. Janusz JKarp (2012/01/07 10:14)

u?ytkownik99069

Dla mnie wpis jest jasny - właściwy - tzn odpowiedni do wagi wykroczenia (przestępstwa).
Pytasz 6 stycznia czy były przypadki zatrzymania uprawnień ???
Za chwilę Zgłoszę Naruszenie, ponieważ dyskusja zeszła z tematu i przeradza się w kłótnię.
Zbysiu, jak sam widzisz strażnicy i inni zresztą także, próbują wyjaśnić te tytułowe uprawnienia i rzeczywiste przypadki z łowisk wobec SSR i wędkarzy, ale prowokatorzy i prześmiewcy ze swoim anonimowym (rzekomo) jestestwem próbują kpić, drwić, prześmiewać, wyśmiewać i prowokować do spięć, właśnie tych, którzy próbują wyjaśnić tej NORMALNEJ rzeszy wędkarzy jak to na prawdę jest z tymi sprawami, bo większość wędkarzy nie ma bladego pojęcia, a chętnie wysłuchają i uzupełnią swoją niedostateczną wiedzę o tym, co zresztą ma swoje odbicie w ogromnej ilości pytań tego dotyczących a zadawanych nam na priv, bo tu boja się zapytać żeby te troliska nie najechały na nich swoimi niewyparzonymi "twarzami". Zresztą nie tylko na tym temacie.

(2012/01/07 10:16)

u?ytkownik99069

Janusz, to o czym piszemy, ma zastosowanie w momentach napaści na strażnika, bądź stwierdzenia faktu napaści na jakąś osobę, czy też wreszcie w razie próby ucieczki w momencie stwierdzenia przestępstw lub wykroczeń stricte kłusowniczych itp. Nie za brak karty, czy niewymiary w siatce. Zdarzyło się już nam na patrolu ujarzmiać agresywnego pijaka, który próbował zabrać wędkarzowi złowione ryby i krzesełko, a także gonić i ująć gnojka, który wybił szybę z zamiarem zaboru mienia w zaparkowanym aucie wędkarza . Wtedy stosowane bywają ujęcia.  (2012/01/07 10:28)

JKarp

WitajMaciek ja dokładnie o tym napisałem w tamtym moim poście :-)"Patrol SSR w czasie kontroli stwierdza, że Pan Nowak łowi na trzy wędki. Proszą dokumenty. Ano Nowak nie da bo ma takie prawo ( choć prawo mówi, że obowiązkiem wędkarza jest poddać się kontroli między innymi i SSR ) BO WIE ŻE SSR W ZASADZIE NIE MOGĄ NIC. Ale jeden ze strażników wpada na pomysł ujęcia obywatelskiego bo to przecież ten Nowak jest złodziej i przestępca."Z resztą Mirek sam napisał, że normalny wędkarz lub ten przysłowiowy Nowak lepiej niech nie stosuje tego ujęcia. Ja jestem też tego zdania bo co innego jest działanie zgodne z prawem podparte kursami lub szkoleniami a co innego kozaczenie. JK (2012/01/07 10:49)

covent

Ech Mastiff dobrze było jak Cię nie było.. Ty naprawdę jesteś uzależniony od pochlebiania sobie i udowadniania innym, że nie mają racji. Piszesz cały czas o ujęciu obywatelskim odgrażasz się innym, że kontrole "mogą być bolesne" zarzucasz innym prowokowanie kłótni a co robisz sam? Dokładnie to samo - podjudzasz razem z kolegami innych do gniewu.. Dlaczego po prostu nie założycie sobie swojego forum SSR i tam nie będziecie siebie wzajemnie wychwalać? Dajcie spokój zwykłym wędkarzom. Niech będzie forum dla wędkarzy, forum dla kłusowników i forum dla ssr/psr  a PZW musi odejść.

Zaznaczam, że nie jestem uprzedzony do ssr. W moim okręgu bywam często kontrolowany przez społeczników i są to normalni grzeczni ludzie, którzy uprzejmie najpierw pytają czy mogą nas skontrolować i sprawdzić papierki i w niczym nie przypominają krzykaczy i pieniaczy, narcyzów SSR z tego forum.

(2012/01/07 10:51)

u?ytkownik99069

@covent, masz prawo do swojego zdania, ja do swojego, tylko że ja twoje zdanie mam gdzieś. I ja również twierdzę, że dobrze było jak cie tu nie było. Poza tym nigdzie się niczym nie wychwalam, że JA czegoś tam dokonałem, tylko jak co wygląda w praktyce, więc czytaj dokładniej i czep się swojej baby jak nie masz kogo, bo ja nie zaczepiam nikogo. I mimo, ze jesteś z mojego rodzinnego miasta, to nie mam ochoty więcej wymieniać z tobą nawet słowa. (2012/01/07 11:00)

u?ytkownik99069

WitajMaciek ja dokładnie o tym napisałem w tamtym moim poście :-)"Patrol SSR w czasie kontroli stwierdza, że Pan Nowak łowi na trzy wędki. Proszą dokumenty. Ano Nowak nie da bo ma takie prawo ( choć prawo mówi, że obowiązkiem wędkarza jest poddać się kontroli między innymi i SSR ) BO WIE ŻE SSR W ZASADZIE NIE MOGĄ NIC. Ale jeden ze strażników wpada na pomysł ujęcia obywatelskiego bo to przecież ten Nowak jest złodziej i przestępca."Z resztą Mirek sam napisał, że normalny wędkarz lub ten przysłowiowy Nowak lepiej niech nie stosuje tego ujęcia. Ja jestem też tego zdania bo co innego jest działanie zgodne z prawem podparte kursami lub szkoleniami a co innego kozaczenie. JK

Nie ma prawa być takiej sytuacji, ze za jakieś tam braki w dokumentach wędkarskich czy wykroczenia strażnik będzie próbował kogoś tam obezwładniać w celu dokonania lub dokończenia czynności. Powtarzam, w obronie własnej, kogoś, lub mienia, strażnik POWINIEN stosować ujęcie, w żadnej innej sytuacji.
(2012/01/07 11:03)

covent

Prawda w oczy kole- skoro pochodzisz z sądecczyzny i już tu nie mieszkasz to chwała Tobie- nie zdzierżyłbym takiego jak Ty ssr-a. Zresztą nie tylko ja:) (2012/01/07 11:06)

u?ytkownik99069

Prawda w oczy kole- skoro pochodzisz z sądecczyzny i już tu nie mieszkasz to chwała Tobie- nie zdzierżyłbym takiego jak Ty ssr-a. Zresztą nie tylko ja:)

Prawda? Niby to co ty wypociłeś to jakaś prawda? Człowieku.... Mało mnie to obchodzi zresztą, na prawdę. Napisałem ci, czep się kogoś innego. A SSR-a to ty zapewne na oczy jeszcze nie widziałeś. To wszystko chodok, szukaj innego słuchacza swoich wypocin.

(2012/01/07 11:15)

u?ytkownik99069

Następny umoralniacz...... Następny z tych " kulturalno-grzecznych"...heheheheehehe... żałosne. (2012/01/07 11:32)

jurek

0 wysłano: 2012/01/07 10:49

JKarp
WitajMaciek ja dokładnie o tym napisałem w tamtym moim poście :-)"Patrol SSR w czasie kontroli stwierdza, że Pan Nowak łowi na trzy wędki. Proszą dokumenty. Ano Nowak nie da bo ma takie prawo ( choć prawo mówi, że obowiązkiem wędkarza jest poddać się kontroli między innymi i SSR ) BO WIE ŻE SSR W ZASADZIE NIE MOGĄ NIC. Ale jeden ze strażników wpada na pomysł ujęcia obywatelskiego bo to przecież ten Nowak jest złodziej i przestępca."Z resztą Mirek sam napisał, że normalny wędkarz lub ten przysłowiowy Nowak lepiej niech nie stosuje tego ujęcia. Ja jestem też tego zdania bo co innego jest działanie zgodne z prawem podparte kursami lub szkoleniami a co innego kozaczenie. JK
Janusz , trzeba rozróżnić , co to jest wykroczenie , a co przestępstwo .

Za połów na 3 wędki --- jest to wykroczenie , więc nie ma tu mowy o Ujęciu Obywatelskim   , radzę dobrze poczytać wszystkim przepisy .

Ja gdy spotkam wędkarzy -krzykaczy , którzy tak postępują , to wzywam natychmiast Policję ( a że mam dobre znajomości , to przyjeżdżają niemal natychmiast ) , Mi rzadko kto odmawia okazania dokumentów do kontroli , bo grzecznie o nie proszę i jeszcze doradzam wędkarzom .

(2012/01/07 11:33)

JKarp

Witaj JurekJa to wszystko wiem i dlatego podałem taki przykład.Cały czas mówiłem o sytuacji hipotetycznej - przykładowej. Moim celem było pokazane, jak łatwo  mało doświadczony Strażnik SSR może przekroczyć swoje uprawnienia działając w dobrej wierze. JK (2012/01/07 11:48)

u?ytkownik91748

Cieszę się , że agresorzy będący w SSR mogą tylko ująć sprawcę i nic więcej, bo widać jak niewiedza i agresja przerasta kompetencje.  Wałkowaliśmy to mastiff już kilka razy, już pisałeś cuda o ujęciu obywatelskim, o tym jak SM może kontrolować dokumenty wędkarza powołując się na Ustawę o Rybactwie Śródlądowym, o tym jak to żandarmeria wojskowa pomaga innym służbom i jest przez to podobna do SSR i szereg innych bzdur przeczytanych w popularnym, kłamliwym portalu pt: wikipedia.   Za każdym razem, kiedy cię gasiłem, budziło to w tobie agresję i chamskie odzywki i nic się nie zmieniłeś.  Coś byś chciał powiedzieć kolego, ale za każdym razem zapędzasz się w kozi róg i bez chamstwa, ordynusów rzucanych w stronę innych nie możesz wyjść z sytuacji.Ten temat:  "ujęcie obywatelskie" wałkowany jest już setny raz i rozdrabniany na części wtórne, a jest to tak wąska sprawa, że każdy chłopiec 16 letni powinien wiedzieć co to jest. Cieszę się z tego, że nie macie żadnych uprawnień po za kontrolą dokumentów i odebraniem sprzętu kłusowniczego, jestem pewien, że szersze uprawnienia nic by nie dały, a wręcz przeciwnie. To jest tak jak na wiejskiej dyskotece, idziesz i od chama w pysk dostaniesz bo mu adrenalina skoczyła, a na miejscu mózgu ma ciało jamiste, które u większości facetów nie powiem co wypełnia.   Nie uważam że cała SSR taka jest, ale na forum agresję pokazywać i afiszować się przynależnością do tej organizacji , to trochę nietakt. (2012/01/07 11:51)

u?ytkownik92385

0 wysłano: 2012/01/07 10:49

JKarp
Janusz , trzeba rozróżnić , co to jest wykroczenie , a co przestępstwo .

Za połów na 3 wędki --- jest to wykroczenie , więc nie ma tu mowy o Ujęciu Obywatelskim   , radzę dobrze poczytać wszystkim przepisy .

Ja gdy spotkam wędkarzy -krzykaczy , którzy tak postępują , to wzywam natychmiast Policję ( a że mam dobre znajomości , to przyjeżdżają niemal natychmiast ) , Mi rzadko kto odmawia okazania dokumentów do kontroli , bo grzecznie o nie proszę i jeszcze doradzam wędkarzom .

Co do ujęcia się kolego nie zgodzę. Jestem Uczniem szkoly policyjnej i nas trochę inaczej uczyli. A mianowicie : art. 243 paragraf 1 KPK
"przesłankami faktycznymi uzasadniającymi dopuszczalność ujęcia są sytuacje, gdy sprawca alternatywnie zostaje ujęty:
* na gorącym uczynku przestępstwa,
* w pościgu podjętym bezposrednio po popełnieniu przestepstwa
 Dodatkowo musi zaistnieć jeszcze co najmniej jedna z niżej wymienionych okoliczności :
- obawa ukrycia się osoby ujętej,
- niemożność ustalenia tożsamości ujętego.
" W razie stawiania oporu przez osobę ujmowaną, dopuszczalne jest stosowanie siły fizycznej w stopniu nie przekraczającym potrzeb jej zatrzymania"

Podsumowując, ujęcia można dokonać będąc swiadkiem przestępstwa/wykroczenia lecz trzeba uważac aby nie przesadzic z użyciem siły.

Z poważaniem, Maks, uczeń klasy policyjnej.
(2012/01/07 11:51)

u?ytkownik61983

Czystej postaci agresja, wyniosłość, brak ogłady i typowo niegrzeczne słownictwo. 

Teraz jest wszystko jasne, ta subtelność , kultura..........z nad morza zajechało się aż w okręg katowicki, do tego brakuje mi jeszcze coś o Rydułtowach. 15 stycznia Redakcja podejmuje decyzję w sprawie modków, teraz rozumie dlaczego zmieniłeś nick i cichutko czekasz do wyborów .................... (2012/01/07 11:56)

Diablo

DjMaks
Mógłbyś rozszerzyć ten zwrot :

W razie stawiania oporu przez osobę ujmowaną, dopuszczalne jest stosowanie siły fizycznej w stopniu nie przekraczającym potrzeb jej zatrzymania"

(2012/01/07 11:59)

u?ytkownik91748

Uwielbiam czytać czy słuchać wypowiedzi laików, którzy przy bezpośredniej konfrontacji trzęsącą się ręka podają swoje dokumenty wędkarskie do kontroli, jeżeli w ogóle je mają na łowisku.... Nawet tu są tak odważni, że facjaty nigdy nie pokażą ze strachu. Mirek, Darek, nie zniżajmy się do ich poziomu i najzwyczajniej w świecie ignorujmy ich WSZYSTKIE wypociny kozaków internetowych na forum, bo głupio jest pisać z łbem kaczki, albo zdjęciem pleców jakiegoś tam wędkarza z internetu. 

Od łba kaczki się odczep, bo kaczka nikomu nic nie winna i ładnym zwierzęciem jest, a twojej facyjaty ja się nie czepiam. ;) (2012/01/07 12:02)

u?ytkownik61983

DjMaks

W razie stawiania oporu przez osobę ujmowaną, dopuszczalne jest stosowanie siły fizycznej w stopniu nie przekraczającym potrzeb jej zatrzymania"

Diablo czyli.............mogem ale nie muszem jakby to LW powiedział :) (2012/01/07 12:03)

u?ytkownik91748

DjMaks

Ciekawe, gdzie tego uczą. Siła fizyczna jest środkiem przymusu bezpośredniego, kolega adept pomylił z interwencją policyjną, prowadzący zajęcia by się wkurzył na to ;) (2012/01/07 12:04)

u?ytkownik99069

Witaj JurekJa to wszystko wiem i dlatego podałem taki przykład.Cały czas mówiłem o sytuacji hipotetycznej - przykładowej. Moim celem było pokazane, jak łatwo  mało doświadczony Strażnik SSR może przekroczyć swoje uprawnienia działając w dobrej wierze. JK

I na całe szczęście mało doświadczeni strażnicy nie chodzą sami na patrole, ale zawsze z takimi już znającymi temat. Piszę na podstawie swoich doświadczeń, zaznaczam. (2012/01/07 12:10)

u?ytkownik92385

DjMaks

Oczywiście:
Jak powszechnie wiadomo nie każdy kogo bedziemy ujmować to jakiś Rambo, Marines, czy jeszcze inny Leon Zawodowiec. W kazdym przypadku samemu trzeba mierzyc sily na zamiary. Np. sytuajca : Pan Kowalski nie chce poddać się kontroli, pomimo wyraźnego łapania na 10 wedek, trzymania w wiaderku tony nie wymiarowych ryb. W efekcie Pan Kowalski zaczyna pakowac manatki, my w tym czasie widzac co Pan wyczynia wyciagamy telefon dzwonimy do PSR lub 997, a Pana Kowalskiego przytrzymujemy np za ramie do czasu przybycia odpowiednich slużb. Ale jeśli Pan Kowalski okaże swoje oblicze Ninja, to mozemy sprowadzic go na ziemie chwytem transportowym, inaczej mowiac prostą dzwignia na bark, jaką stosuje się do prowadzenia zatrzymanych. Chwyt nie wyrzadzi panu Kowalskiemu zadnej krzywdy a nam pozwoli spokojnie poczekac na przyjazd PSR lub Policji. Natomiast jesli tak na wszelki wypadek rzucimy ww. Pana na ziemie, przygnieciemy go sobą w wyniku czego pan kowalski wybije sobie palca, to mozemy odpowiadac z powodztwa cywilnego o napasc.

//Maks (2012/01/07 12:10)

u?ytkownik92385

Kolego niczego nie pomylilem. Srodkiem przymusu bezposredniego jest np. Pałka, lub kajdanki. Ewentualnie stosowanie technik walki wrecz Krav-Maga ktorej są uczeniu funkcjonariusze. Chwyt transportowy w mysl ujęcia obywatelskiego nie jest srodkiem przymusu bezposredniego. (2012/01/07 12:14)