Rozmnażanie ryb akwariowych.

/ 84 odpowiedzi / 3 zdjęć
mam pytanie do zapalonych akwarystów.jakie rybki rozmnażaliście dotychczas w swoich akwa???pochwalcie się osiągnięciami:)
kaziks403

Witam. Przez czterdzieści lat trochę się nazbierało:

Zmienniak wielobarwny  (Xiphophorus variatus)

Zmienniak plamisty (Xiphophorus maculatus)

Gupik  (Poecilia reticulata)

Molinezja ostropyska  (Poecilia sphenops)

Molinezja żaglopłetwa (Poecilia velifera)

Mieczyk Hellera  (Xiphophorus helleri) odm.czerwone, zielone i czarne

Bojownik wspaniały  (Betta splendens)

Gurami dwuplamisty  (Trichogaster trichopterus)

Gurami mozaikowy (Trichogaster leeri)

Prętnik karłowaty  (Colisa lalia)

Wielkopłetw wspaniały  (Macropodus opercularis)

Barwniak czerwonobrzuchy  (Pelvicachromis pulcher)

Pielęgniczka Ramireza (Papiliochromis ramirezi)

Skalar (Pterophyllum scalare)

Brzanka różowa (Barbus conchonius)

Brzanka sumatrzańska (Barbus tetrazona)

Kirysek spiżowy (Corydoras aeneus)

Zbrojnik niebieski (Ancistrus multispinis)

Aulonocara stuartgranti "maulana "

Aulonocara jacobfreibergi "eureka red"   

Aulonocara baenschi benga

Iodotropheus sprengerae

Labidochromis caeruleus  

Pseudotropheus saulosi

Melanochromis auratus  

Melanochromis cyaneorhabdos  maingano  

Maylandia lombardoi  

Muszlowiec krutki  (Neolamprologus brevis)

Księżniczka z Burundii (Neolamprologus brichardi)

Neolamprologus callvus gold

(2012/02/06 16:20)

aligator20

Witam. Przez czterdzieści lat trochę się nazbierało:

Zmienniak wielobarwny  (Xiphophorus variatus)

Zmienniak plamisty (Xiphophorus maculatus)

Gupik  (Poecilia reticulata)

Molinezja ostropyska  (Poecilia sphenops)

Molinezja żaglopłetwa (Poecilia velifera)

Mieczyk Hellera  (Xiphophorus helleri) odm.czerwone, zielone i czarne

Bojownik wspaniały  (Betta splendens)

Gurami dwuplamisty  (Trichogaster trichopterus)

Gurami mozaikowy (Trichogaster leeri)

Prętnik karłowaty  (Colisa lalia)

Wielkopłetw wspaniały  (Macropodus opercularis)

Barwniak czerwonobrzuchy  (Pelvicachromis pulcher)

Pielęgniczka Ramireza (Papiliochromis ramirezi)

Skalar (Pterophyllum scalare)

Brzanka różowa (Barbus conchonius)

Brzanka sumatrzańska (Barbus tetrazona)

Kirysek spiżowy (Corydoras aeneus)

Zbrojnik niebieski (Ancistrus multispinis)

Aulonocara stuartgranti "maulana "

Aulonocara jacobfreibergi "eureka red"   

Aulonocara baenschi benga

Iodotropheus sprengerae

Labidochromis caeruleus  

Pseudotropheus saulosi

Melanochromis auratus  

Melanochromis cyaneorhabdos  maingano  

Maylandia lombardoi  

Muszlowiec krutki  (Neolamprologus brevis)

Księżniczka z Burundii (Neolamprologus brichardi)

Neolamprologus callvus gold

pokaźnie:) a teraz co pan hoduje??? (2012/02/06 16:47)

użytkownik27292

@kaziks403, zaimponowałeś mi ;)

U mnie kilka gatunków doczekało się potomstwa, ale żaden z nich nie był wyjątkowy. Dodam, że rozmnażały się tak żyworódki jak i ryby ikrowe :)

Pozdrawiam

(2012/02/06 17:31)

aligator20

@kaziks403, zaimponowałeś mi ;)

U mnie kilka gatunków doczekało się potomstwa, ale żaden z nich nie był wyjątkowy. Dodam, że rozmnażały się tak żyworódki jak i ryby ikrowe :)

Pozdrawiam

a co teraz hodujesz ???jakie to były rybki chodzi mi o ikrówki??? (2012/02/06 17:45)

kaziks403

Obecnie wymienione trzy gatunki Aulonocar.

Mam tak, że "hoduję" ryby do momentu ich rozmnożenia, a potem zmieniam (oczywiście jak zejdą śmiercią naturalną lub znajdzie się chętny). Wcześniej byłem właścicielem czterech zbiorników, a teraz został tylko 240l.

Carp...   u mnie też nie ma żadnych trudnych do rozmnożenia gatunków. Zapewniasz podstawowe warunki życia, dobrze karmisz, dobierają sie pary (jak muszą) masz warunki i chcesz rozmnożyć.

I od nowa. Zapewniasz podstawowe warunki rozmnażania dla danego gatunku i czekasz na wylęg. I tu zaczynają się schody, trzeba to wykarmić i to największa trudność.

(2012/02/06 18:07)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

kaziks403

1. Aulonocara beanschi benga

2. Aulonocara jacobfreibergi "eureka red"

3. Aulonocara stuartgranti "maulana"

(2012/02/06 18:18)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

aligator20

no to fajerancko! tez tak mam ostatnio przez 2mies hodowałem rozwielitkę w akwa. rzecz jasna nie wpuszczałem jej tam. czekałem aż sama się wytworzy i się udało:D było tego. wymagająca sprawa ale nudna bo co pięknego w takim robaczku. po czasie się nudzi.:D (2012/02/06 18:42)

aligator20

bardzo fajną rybka jest szczupieńczyk. jest wiele odmian barwnych. ryba piękna:) to jest tropikalny szczupak. świetnie maskuje się wśród roślinności oraz bardzo ciekawie poluje. a jeszcze lepiej się trze, spać w nocy nie można tak się trą:D KAZIKS403 jaką rybkę Ty byś zaproponował???ma Pan coś ciekawego??? pisał Pan o barwniaku  czerwonobrzuchym. fakt piękna ryba. szczególnie podczas tarła. a zapytam o szmaragdowego. miał Pan doczynienia z taką rybką???? (2012/02/06 18:48)

kaziks403

Witam.

Też ładna rybka. Hoduje sie tak samo jak czrwonobrzuche. Najtrudniejsze to dobranie pary.

Nie wiem jakie rybki Ci zaproponować, bo nie znam litrarzu Twojego akwarium, osprzętu i upodobań.

Nie zaczynałbym od gupika, bo to "wyższa szkoła akwarystyki", w przeciwieństwie do potocznych opinii.

Opiszesz, czym dysponujesz to coś poradzimy. 

(2012/02/06 19:02)

kaziks403

Witam.

Też ładna rybka. Hoduje sie tak samo jak czrwonobrzuche. Najtrudniejsze to dobranie pary.

Nie wiem jakie rybki Ci zaproponować, bo nie znam litrarzu Twojego akwarium, osprzętu i upodobań.

Nie zaczynałbym od gupika, bo to "wyższa szkoła akwarystyki", w przeciwieństwie do potocznych opinii.

Opiszesz, czym dysponujesz to coś poradzimy. 

(2012/02/06 19:02)

pstrag222

szmaragdowe są troche delikatniejsze od czerwonobrzuchych , a jeszcze bardziej piekniejszcze są barwniaki thomasa
Co miałeś namyśli pisząc o gupikach? (2012/02/06 19:18)

aligator20

do Kazikhehehe :D jeśli chodzi o akwa to mam ich wiele. 50l, 70, 90l, 150l, 200, 300l sporo tego. na punkcie akwarytyki mam bzika. pytałem ogólnie o rybkę jaką Pan poleca. tzn jakie Pan lubi bądź o jakiejś słyszał:)apropo gupików miałem ich w setkach czyste odmiany barwne.grawer, niemiecki,gardnera, i  kilka mieszanek po których wychodziła istna bomba kolorów. szczególnie chodziło mi o samice. miałem piękne kolory. wymieniałem się tylko z kolegami. nie widziałem takich w zadnym sklepie zoo ani u znajomych hodowców:) nie chodzi mi o jakieś przechwałki tylko o wymianę doświadczeń:) (2012/02/06 20:16)

aligator20

szmaragdowe są troche delikatniejsze od czerwonobrzuchych , a jeszcze bardziej piekniejszcze są barwniaki thomasa
Co miałeś namyśli pisząc o gupikach?

czy ja wiem czy delikatniejsze to pojęcie względne bo jeśli są warunki to i każdą rybę się utrzyma. a thomasa rozmnażałem piękna rybka. a Pan Panie pstrąg rozmnażał Pan coś???:) (2012/02/06 20:18)

koksik2703

Ma ktoś jakiegoś ,,bojownika,, czy coś w tym stylu? Bo u mnie w klasie są 4 rybki
2x samica bojownika
1x samiec
i 1 glonojad nazywamy go glonek;)
Chodzi mi głownie o to czy często trzeba go karmić i czy jedzą tylko pokarm z wody czy mogą też z podłoża? (2012/02/06 20:31)

aligator20

często pojęcie względne:D dwa-trzy na dzień.bojownik preferuje z wody z powierzchni. ale z dna tez weźmie:)jak nie to glonek się pożywi:d (2012/02/06 20:35)

kaziks403

U gupików, tak jak napisał kolega Aloga... ważna jest czystość danej odmiany hodowlanej i znajomość genetyki ryb. Można bardzo szybko zepsuć ryby przez nieświadome krzyżowanie. (2012/02/06 21:00)

kaziks403

U gupików, tak jak napisał kolega Aloga... ważna jest czystość danej odmiany hodowlanej i znajomość genetyki ryb. Można bardzo szybko zepsuć ryby przez nieświadome krzyżowanie. (2012/02/06 21:00)

aligator20

no pewnie pewnie zgadzam się. tyle że trzeba wiedzieć co i jak z  czym się je;) (2012/02/06 21:04)

aligator20

U gupików, tak jak napisał kolega Aloga... ważna jest czystość danej odmiany hodowlanej i znajomość genetyki ryb. Można bardzo szybko zepsuć ryby przez nieświadome krzyżowanie.

nie bardzo wiem na kogo Pan się powołuje???;/ (2012/02/06 21:06)

kaziks403

Przepraszam za przekręcenie Aligator20.

Trochę rozwinąłem o gupikach mając na myśli Pański opis "apropo gupików miałem ich w setkach czyste odmiany barwne.grawer, niemiecki,gardnera, i kilka mieszanek po których wychodziła istna bomba kolorów. szczególnie chodziło mi o samice. miałem piękne kolory. wymieniałem się tylko z kolegami. nie widziałem takich w zadnym sklepie zoo ani u znajomych hodowców:)"

A trzeba wiedzieć, co sie z czym je, na każdy temat, na który zabiera się głos.

No ale odchodzimy od tematu. Piszcie co sie udało rozmnożyć !!!!

(2012/02/06 22:23)

jakubnob

ja miałem akwarium 200 litrow  plywaly w mnim gupiki miecznik ten z duzymi okami :PPP molinezja itp chcialem w nim rozmnożyć gupiki kupilem specjalne pudeleczko do rozmnażania pilnowalem wszystkiego jak należy  nic to nie dało... mialem w tym akwarium niepozorna trój lisciasta roslinke taka wypizdziałą po tygodniu zauwazylem ze roslinka ma grubsze lodyszki i piec listek po miesiacu zbizala sie do tafli wody i miala ponad 10 listek po pol roku wystawala ponad wode zarosla pol akwarium wywalalem ja non stop gdy pewnego dnia otwarlem klape by nakarmic moje rybeczki zaowazylem ogromna ilosc malenkich przecinkow poruszających sie pomiedzy listakmi rosliny Była to horda gopików !!!! mowie na nia horda poniewaz byly nie do zdarcia inne ryby je zjadaly lecz to nic nie dawało rozmnażały sie w ogromnym tepie matak z synem ciocia z dziadkiem KAZDY z KAZDYM po kilku miesiacach w akwarium nie szlo zaowazyc innej ryby wydawalem je kazdemu w kazdej ilosci ale to byla kropla w morzu niestety musialem sie przeprowadzic akwarium wydalem razem z moja horda i tak sie skonczyla przygoda z akwarystyka :_( (2012/02/06 22:45)

pstrag222

Co miałeś namyśli pisząc o gupikach?

czy ja wiem czy delikatniejsze to pojęcie względne bo jeśli są warunki to i każdą rybę się utrzyma. a thomasa rozmnażałem piękna rybka. a Pan Panie pstrąg rozmnażał Pan coś???:)

Tak rozmnażałem
platki
gupki
mieczyki
molinezje( do tej pory mam do nich sentyment)
bojowniki wspaniałe
skalary

kiryski spiżowe
kiryski pstre
zbrojniki niebieskie zwykłe i goldy
barwniak czerwonobrzuchy
barwniak szmaragdowy
proporczykowiec z kap lopez,dwu pręgie,gardnera
pielegniczki kakadu
pięlęginiczke ramireza
A o statnio moim ulubionym materiałem do obserwacji jest ślimak anantome helena polecam.

Miał ktoś okazje hodować dzikusy? obojetnie z jakiego gatunku? (2012/02/07 12:46)

kaziks403

Kolego, co to są dzikusy? (2012/02/07 14:20)

pstrag222

Ryby z odłowu , a nie z hodowli. (2012/02/07 15:08)