Rozmiar tulejki pod gumę

/ 6 odpowiedzi

Witam, jaki przekrój tulejki będzie praktyczniejszy pod gumę 1-1,2mm( chodzi o lepszą pracę na łowisku). I drugie pytanie lepiej zastosować tulejkę zewnętrzną czy wewnętrzną do takiego rozmiaru?

Z góry dzięki za odpowiedź

LYSY

Szkoły dobierania tulejek są różne i każda ma swoje racje. Przy tulejkach zewnętrznych zaoszczędzamy na długości szczytówki tzn nie musimy ich mocno docinać. Natomiast praca grubszej gumy w cienkiej szczytówce jest moim zdaniem utrudniona. Ja osobiście stosuję tylko i wyłącznie tulejki wewnętrzne o średnicy min 0,1 ale lepiej 0,2 mm szerszej niż grubość gumy. Czyli do amorka 1,2 użyje tulejki o średnicy wewnętrznej 1,4. (2013/04/23 07:13)

skrewdriver

Ja używam wenetrznej i zewnętrznej. guma pracuje bezpiecznie i bez zarzutu. (2013/04/23 15:48)

Romuald55

Ja mam kilka szczytówek z różnymi tulejkami.W zależności od potrzeby wymieniam szczytówkę.Nie potrzeba wtedy kilkunastu topów.Mam w nich tylko zewnętrzne tulejki o różnych grubościach w zależności od założonego zestawu amortyzującego. (2013/04/23 16:15)

roman55

Witam

Tak jak wypowiedział się kolega „Łysy”, co wędkarz to inna szkoła doboru tulejek, ale teoretycznie powinno się po pierwsze dobierać tulejkę o przekroju 0,2mm większą od przekroju zastosowanego amortyzatora. Po drugie, jaką tulejkę wewnętrzną czy zewnętrzną chcemy zastosować i na to pytanie niestety musisz sobie sam odpowiedzieć, czy chcesz otrzymać szczytówkę dłuższą o pracy bardziej elastycznej dzięki zewnętrznej tulejce czy raczej sztywniejszą, ale o wiele krótszą przy zastosowaniu szczytówki wewnętrznej. Po trzecie jest taka niepisana zasada czy raczej reguła, że w wypadku gum grubych stosuje się tulejki zewnętrzne a przy gumach do 1,2mm i cieńszych raczej tulejki wewnętrznej, co nie oznacza, że jeśli wybierzemy inną alternatywę to będzie źle.

A teraz rady od strony praktycznej jak ja podchodzę do tego zagadnienia poprzez swoje ponad 30-lenie doświadczeni z tyczką na różnych łowiskach tak, aby bez względu na to gdzie łowię, co łowię zawsze amortyzator pracował jak najbardziej komfortowo:

1. Preferuję zawsze szczytówkę krótszą i sztywniejszą z pracą bez ugięcia w związku z tym zawsze montuję tylko tulejki wewnętrzne, co gwarantuje mi, że amortyzator nigdy nie ociera się lub nie przykleja o wewnętrzną ściankę blanku ugiętej szczytówki w przypadku długiej szczytówki, przez co sam amortyzator pracuje o wiele płynniej nawet bez stosowania wszelkiego typu smarowideł do gum. Druga zaleta stosowania tulejki wewnętrznej, to brak jakichkolwiek plątań zestawu przy wyjeździe o szczytówkę wyposażoną w tulejkę zewnętrzną które często się zdarzają w przypadku małego doświadczenia tyczkarza.
  2. Przy gumie pełnej od 0,6 do1,4mm włącznie zawsze mam zamontowaną taką samą tulejkę wewnętrzną o jednej średnicy wew. 2mm we wszystkich szczytówkach do topów.
  3. Przy połowach na wodach komercyjnych stosuję tylko amortyzator wentyl z zamontowaną tulejką wewnętrzną w szczytówce lub drugim elemencie topu  o średnicy wewnętrznej wylotu 3,2mm. Bez względu czy to będzie zastosowany wentyl 1,8 czy 3mm przekroju.

I to by było na tyle, jeśli chodzi o radę w sprawie doboru tulejki do amortyzatorów z mojej strony. Pozdrawiam

(2013/04/23 18:30)

Romuald55

Tulejki zewnętrzne dodatkowo wzmacniają końcówkę szczytówki dlatego uważam,że korzystniej jest montować zewnętrzne. (2013/04/23 18:42)

roman55

Jeśli chodzi o zastosowanie tulejki zewnętrznej i przez to uzyskania wzmocnienie samej szczytówki to temat bardzo dyskusyjny i czysto teoretyczny z założenia, bo to i tak wszystko zależy nie od bardzo krótkiej tulejki i jej kierunku siły nacisku ( wewnętrzny, zewnętrzny) na takim króciutkim odcinku blanku, ale, od jakości zastosowanych samych mat węglowych do budowy blanku szczytówki oraz sposobie ich nawoju w fazie produkcji na matrycach.

Pozdrawiam i nie podejmuję polemiki w tym temacie, bo to nie sens zadanego zapytania kolegi „ akostek”.

Do zobaczenia nad wodą w praktyce.

(2013/04/23 19:24)