Zaloguj się do konta

Rozmiar haka a wielkość pelletu

utworzono: 2013/09/10 15:00
szpak666

Witam. W tym roku zacząłem zabawę z karpiami i całkiem całkiem to nawet wychodzi. Łowię zazwyczaj na pellet 16mm. Większość sezonu zakładałem hak 4 ale na 4 brania 1 sztuka się spinała. Przypony dopracowywałem do najmniejszego szczegółu. Założyłem do tego samego pelletu hak 2 i jak narazie na 5 brań jakie były żadnej spinki ale brań jest jak by mniej. Czy hak 2 do pelletu 16 odstrasza karpie czy poprostu idzie jesień i coraz gorzej biorą? Karpie jak dotąd w przedziale od 2-6kg ale wiem że są i takie po 20kg. Dzięki za każdą sensowną radę
[2013-09-10 15:00]

JKarp

CześćWklej fotkę uzbrojonego zestawu z pelletem.Jak zobaczymy to może znajdziemy przyczynę spinek.JK [2013-09-10 15:50]

szpak666

Zaraz mykam do pracy więc dzisiaj nie dam rady. A co z hakiem nr 2 do pelletu 16mm? Za duży?
[2013-09-10 16:17]

JKarp

Łowię w sumie tylko na haczyki nr 2 ale tylko na kulki. Za duży nie jest ale problem spadających karpi pojawia się zawsze jak jest za krótki włos. Dlatego żeby pomóc chciałbym zobaczyć w miarę ostrą fotkę zestawy z pelletem.JK

[2013-09-10 16:31]

szpak666

postaram sie wrzucić ale powiem tylko że włos robię taki ok 1cm od dołu haka że jak maham pelletem to nie haczy o hak. Z haków nr 2 już się nie spinają
[2013-09-10 16:40]

Witam. W tym roku zacząłem zabawę z karpiami i całkiem całkiem to nawet wychodzi. Łowię zazwyczaj na pellet 16mm. Większość sezonu zakładałem hak 4 ale na 4 brania 1 sztuka się spinała. Przypony dopracowywałem do najmniejszego szczegółu. Założyłem do tego samego pelletu hak 2 i jak narazie na 5 brań jakie były żadnej spinki ale brań jest jak by mniej. Czy hak 2 do pelletu 16 odstrasza karpie czy poprostu idzie jesień i coraz gorzej biorą? Karpie jak dotąd w przedziale od 2-6kg ale wiem że są i takie po 20kg. Dzięki za każdą sensowną radę

Moim zdaniem hak nr. 2 jest za duży do pelletu 16mm, w takim  przypadku stosuje się haki nr. 4, wiosna nr.6
[2013-09-10 18:40]

arti1151

Zgadzam się z kolegą wyżej =)  [2013-09-10 21:33]

JKarp

Popatrzcie na pellet 16 mm - średnica owszem to pi razy oko 16 mm a długość wałeczka ;-)Bez fotki albo pół litry nie da rady rozebrać tematu ;-)

JK [2013-09-10 21:38]

arti1151

A więc czekajmy aż pojawią się focie pelletu z zestawem.   [2013-09-10 21:51]

Popatrzcie na pellet 16 mm - średnica owszem to pi razy oko 16 mm a długość wałeczka ;-)Bez fotki albo pół litry nie da rady rozebrać tematu ;-)

JK

Masz Janusz rację :), pellet  to nie kulka i mimo że w obydwu przypadkach to 16mm to  jest różnica w wielkości ale mimo wszystko jak dla mnie 2 jest za duży i ja bym nie ryzykował bo właśnie tak może być że jeśli  jest źle dobrana wielkość haka do kulki to mamy miej brań choć nie wiadomo jak jest w tym przypadku, powodów może być kilka i jak napisałeś bez zdjęcia i pół litry :) się nie obejdzie, na jesień bym nie składał, wręcz przeciwnie ......... ;)
[2013-09-11 12:13]

szpak666

Witam kolegów. Byłem dzisiaj w wędkarskim i wziąłem ze sobą swoje haki nr 4 i 2. Nr 4 z Kamatsu a 2 z Anacondy. Okazuje się że z dwóch różnych firm pomiędzy dwoma rozmiarami na rzut oka jest różnica około czterech rozmiarów. Z Anacondy nr 8 jest taki jak z Kamatsu nr 4. Więc dobrałem coś pomiędzy i tak jak koledzy mówili że nr 2 za duży to się zgadzam bo wziąłem nr 4 i teraz jest wszystko ok. I proporcje do przynęty i na oko też to wygląda jak należy. Jeśli chodzi o Kamatsu to nie wiem skąd ta numeracja u nich taka odbiegająca od innych firm. Fotek nie wrzucę bo mam problem z aparatem.
[2013-09-11 17:13]

Witam kolegów. Byłem dzisiaj w wędkarskim i wziąłem ze sobą swoje haki nr 4 i 2. Nr 4 z Kamatsu a 2 z Anacondy. Okazuje się że z dwóch różnych firm pomiędzy dwoma rozmiarami na rzut oka jest różnica około czterech rozmiarów. Z Anacondy nr 8 jest taki jak z Kamatsu nr 4. Więc dobrałem coś pomiędzy i tak jak koledzy mówili że nr 2 za duży to się zgadzam bo wziąłem nr 4 i teraz jest wszystko ok. I proporcje do przynęty i na oko też to wygląda jak należy. Jeśli chodzi o Kamatsu to nie wiem skąd ta numeracja u nich taka odbiegająca od innych firm. Fotek nie wrzucę bo mam problem z aparatem.

i pół litry poszło się je...ć :) ps. Jeśli będziesz kupował haki to tylko firm typowo karpiowych, żadnych Kamatsu itp. polecam esp, fox, dobre i tanie haki robi TB a nr. 1 na świecie jak dla mnie to Carp Rus :)
[2013-09-11 17:18]

szpak666

dzięki za radę, a co myślisz o Anaconda? Bo hak na oko całkiem fajnie wyprofilowany do zacięcia
[2013-09-11 17:27]

dzięki za radę, a co myślisz o Anaconda? Bo hak na oko całkiem fajnie wyprofilowany do zacięcia

firma ogólnie rzecz biorąc ok, co do haków to nigdy nie używałem ale na pewno bez porównania z Kamatsu, na plus oczywiście :)
[2013-09-11 17:29]

JKarp

" powiem tylko że włos robię taki ok 1cm od dołu haka że jak maham pelletem to nie haczy o hak."
CześćZa krótki włos.Na moich zestawach mam minimum 2 cm. Na fotce hak Nr 2 ESP z kulką 20 mm po około 15 godzinach czyli kulka lekko spuchła w wodzie. I zobacz ile jeszcze włosa jest luźnego bo jest pod kulką.
JK [2013-09-11 17:32]

" powiem tylko że włos robię taki ok 1cm od dołu haka że jak maham pelletem to nie haczy o hak."
CześćZa krótki włos.Na moich zestawach mam minimum 2 cm. Na fotce hak Nr 2 ESP z kulką 20 mm po około 15 godzinach czyli kulka lekko spuchła w wodzie. I zobacz ile jeszcze włosa jest luźnego bo jest pod kulką.
JK

Janusz ! - , a gdzie jest ten włos ?  - jakaś nowa metoda z wbijaniem kotwiczki w kulę ?


[2013-09-11 17:37]

JKarp

He he - żebym Cię nie znał to wysłałbym Cię do okulisty ;-)Rzeczywiście wygląda jak kulka nadziana na jeden grot.JK [2013-09-11 17:47]

szpak666

Ja zostawiam 1 cm między pelletem a kolankiem haczyka. Pellet rozpuszcza się w ciągu ok 3 godzin a kulka może leżeć i 24 godziny puchnąc. Chyba że źle myślę. A do pelletu też robić dłuższy?
[2013-09-11 18:48]

szpak666

o ile się nie mylę to hak z tego zdjęcia to nr 4 bo te co mam teraz są podobne. Na mój zestaw zakładam jeszcze rurkę termokurczliwą i doginam ją delikatnie w stronę grotu. Widziałem to na youtube u marfish. Po tym zabiegu mam 100% zaciętych odjazdów
[2013-09-11 19:01]

JKarp

Z mojej fotki - jeśli o niej mówisz to hak Nr 2.Centymetr to za mało - takie jest moje zdanie i doświadczenie w tym zakresie.Niedawno w naszej grupie podobny problem miał jeden z Kolegów.Po naszej podpowiedzi problem znikł. Tak, że włos dłuższy - wyklucza to w znacznym stopniu widoczne brania leszczy i powoduje pewniejsze zapięcie ryby.W grupie karpiarzy moja ostatnia fotka - hak nr 2, dwie kulki 14 mm, włos lekko 2 cm ( ten luźny kawałek ) a mimo to nieduży karp tak zassał zestaw, że byłem w szoku.JK [2013-09-11 19:18]

też kiedyś myślałem że włos musi być krótszy i odległość między hakiem a kulka wynosiła pół centymetra maks centymetr tak jak piszą w książkach :)  teraz stosuję dłuższe włosy 1,5-3 cm, mniej spinek, w ostatnim czasie można powiedzieć zero spinek :), mniej leszczy :)
[2013-09-11 19:27]

szpak666

A z tą długością włosa to zajebi...e cenna uwaga więc serdecznie dziękuję. Wczoraj padł jeden mały karpik ok 2.5kg ale jutro mam wolne i jadę wypróbować nowe haki i oczywiście przedłużę włos do ok 2 cm luzu. Może padnie w końcu normalny rekord życiowy hi hi :)
[2013-09-11 20:49]

szpak666

Witam kolegów. Byłem wczoraj na rybkach i ogólnie nikomu nie brały a i na wodzie nie było nic widać. Około godz 10.30 piękny odjazd i co? Nowe haki w akcji. Karp 4,3kg więc o 0,3kg poprawiłem życiówkę. Jutro znowu się wybieram ale widzę że cały czas pada. Oczywiście i tak pojadę tylko myślę czy będą brały
[2013-09-13 14:19]

gratuluję , jak masz zdjęcie to wstaw tu :)

 http://forum.wedkuje.pl/f,wasz-rekordowy-karp-lub-amur-ciekawostki-cd,662318,0.html


[2013-09-13 20:29]

szpak666

Pewnie że mam zdjęcie. Walczę pomiędzy komputerem a telefonem ale chyba się uda.
[2013-09-13 21:40]

JKarp

To zapraszamy do nas - kliknij i poczekaj aż Piotrek albo ja Cię wpuścimy do grupy.JK [2013-09-13 21:52]