Rozmiar haczyków do spławika i feedera?

/ 28 odpowiedzi
Jakie haczyki i jaki rozmiar wybrać do feedera i spławika odległościówki.
krystian95


ja polecam gamakatsu rozmiar 14 , 12 , 10, 8 to zależy co chcesz łowićpołamania (2014/02/23 12:27)

tench123


A co sądzisz o kamatsu? (2014/02/23 12:30)

Jakub Woś


haki dobiera sięprzedewszystkim do przynęty i gatunku ryby. Napisz co i na co chcesz łowić (2014/02/23 13:05)

tench123


No głównie to okonie, liny, płotki, leszcze, karasie( tak przede wszystkim) a będę łowił na ciasto, kukurydze, białe i czerwone robaki, ziemniaki, groszek, pinke. (2014/02/23 13:28)

lynx


Jakie haczyki i jaki rozmiar wybrać do feedera i spławika odległościówki.



Wybieraj lepiej do ryby jaką chcesz złowić. (2014/02/23 13:33)

tench123


Napisałem jakie ryby chce łowić to może podowiesz? (2014/02/23 13:35)

Jakub Woś


Ja na liny,leszcze czy karasie stosuje hak nr 6. Na płotki 10-8. Preferuje te z któtkim trzonkiem. Jednak w przypadku czerwonych robaków stosuje te z dłuższym. (2014/02/23 13:40)

lynx


Napisałem jakie ryby chce łowić to może podowiesz?



Napisałem nie czytając dalszych wpisów a potem je przeczytałem.
Ktoś już pisał zebys dostosował układ ryba-przyneta-haczyk. To taka ogólna zasada.
Np. jezeli masz zamiar łowić płotke to dobierasz mały haczyk i małą przynętę np. haczyk 10 do 18. Karp czy leszcz i inne co mają duży pysk pobiorą wiekszą przynetę i tu dajesz większy hak i wiekszą przynętę np. 4 do 10. i tak w tym stylu. Próbuj a po sezonie sam bedziesz wiedział. (2014/02/23 13:45)

lynx


Ja na liny,leszcze czy karasie stosuje hak nr 6. Na płotki 10-8. Preferuje te z któtkim trzonkiem. Jednak w przypadku czerwonych robaków stosuje te z dłuższym.

Ja podobnie ale na płotki to przewaznie 14 chyba, że na kukurydzę to daje 8-10 (2014/02/23 13:47)

tench123


Ok, dzięki za rady :)

(2014/02/23 13:55)

notaki


Niezbyt zręczne stwierdzenie " haczyk dobieramy do ryby"/ W pewnym sensie tak, ale precyzyjnie rzecz ujmując haczyk dobieramy  przede wszystkim do rodzaju przynety na ktorą łowimy.
Nie uzyjesz przeciez haka nr 4 do białych robaków, bo zamierzasz łowić duże leszce , ani haczyka nr 16 do rosówki, bo nastawiasz się na jazgarze.
A gwarantuję Ci że na haczyk  14 spokojnie wyjmiesz trzykilowego leszcza .
Jak i na hak nr 2 czy 4 z rosówką  pietnastocentymetrowego okonia.

Oczywiście upraszczam, bo dochodzi jeszce metoda połowu w jakiś sposob determinujaca kształt haka , budowa pyszczka ryby powodująca, ze uzyjesz cienkiego druciaka, czy kutego haka etc.. etc..

Ale generalnie - przynęta na haku ma wyglądac naturalnie. I to podstawowa zasada. (2014/02/23 16:24)

tench123


Ok, dzięki. Bardzo mi pomogłeś. A czy haczyki firmy Kamatsu są dobre?

(2014/02/23 16:27)

notaki


Kamatsu to srednia półka, firma związana Kongerem ( a może to i ta sama firma, tyle ze produjująca pod inna marką .. nie wiem ).
Uważam, ze stosunek ceny do jakości nie jest najgorszy i czasem je stosuję.
Na zawody nie polecam, ale co codziennego łowienia na grunt - czemu nie :-)

P.S. Szcerze mówiąc często  zastanawiamy się nad rodzajem nowego haka, a kompletnie nie dbamy o najważniejsza jego cechę - ostrość. A Przeciej kilkukrotne przeciągnięcie go po piachu przy ściąganiu tepi go mocno, więc najlepszy hak po kilku godzinach łowienia jest wyczajnie tępy. (2014/02/23 16:38)

tench123


Ok dzięki a jaką firmę byś polecił? A kamatsu i konger to ta sama firma ponieważ w wś piszą że sponsorem jest konger a widać haczyki kamatsu. (2014/02/23 16:44)

notaki


Zreszta - poczytaj sobie.
http://www.ssg.pl/modules.php?name=News&file=print&sid=399
takie podstawy wiedzy o hakach :-) (2014/02/23 16:47)

stef1986


kamatsu są dobre wszystko zależy od modelu który wybierasz i tak jest w każdej marce ja omijam wszystkie druciaki czyli wszystkie te które zamiast się złamać prostują się jeżeli na płotki  karasie i liny to nr8 najbardziej uniwersalny chyba że bawi cię łowienie rybek w wielkości 10cm to możesz stosować mniejsze (2014/02/23 16:58)

notaki


(...) jeżeli na płotki  karasie i liny to nr8 najbardziej uniwersalny chyba że bawi cię łowienie rybek w wielkości 10cm to możesz stosować mniejsze


No popatrz.. a tyczkowcy trzy kilowe leszcydła na szesnastki ciągną ( jeśli łowią "grubo' to znaczy na gnojaczka, jeśli "cienko", to i dwudziestkę potrafią założyć . ;-) Aczkolwiek, do kukurydzy, dendrobeny, grochu etc. rozmiar 8-10 wydaje się niezły. (2014/02/23 17:08)

Wachta


Może to się Tobie przyda:
http://www.leszcz.pl/tabela_haczyki.php (2014/02/23 17:44)

miecz-gaz


Zależy na jaka rybę się na stawiasz.Wiadomo że odległościówka to delikatne łowienie na dość znacznych odległościach jak sama nazwa wskazuje, to jak kol. sądzi jaką przetokę z hakiem założyć, na potwora na pewno nie, a jeśli weźmie coś większego i się zepnie to trudno.To cały urok tej metody, dość trudna i finezyjna.Na feedera też zależy jaki, do lekkich zestawów czy ciężkich. Wszystko zależy jakie rybki mamy łowić.Nie ma złotego środka, tym bardziej haka.Połamania. (2014/02/23 17:45)

notaki


Wachta, super materiał !

(2014/02/23 17:47)

lynx


Niezbyt zręczne stwierdzenie " haczyk dobieramy do ryby"/ W pewnym sensie tak, ale precyzyjnie rzecz ujmując haczyk dobieramy  przede wszystkim do rodzaju przynety na ktorą łowimy.
Nie uzyjesz przeciez haka nr 4 do białych robaków, bo zamierzasz łowić duże leszce , ani haczyka nr 16 do rosówki, bo nastawiasz się na jazgarze.
A gwarantuję Ci że na haczyk  14 spokojnie wyjmiesz trzykilowego leszcza .
Jak i na hak nr 2 czy 4 z rosówką  pietnastocentymetrowego okonia.

Oczywiście upraszczam, bo dochodzi jeszce metoda połowu w jakiś sposob determinujaca kształt haka , budowa pyszczka ryby powodująca, ze uzyjesz cienkiego druciaka, czy kutego haka etc.. etc..

Ale generalnie - przynęta na haku ma wyglądac naturalnie. I to podstawowa zasada.


Jak idziesz na płotki to nie założysz haka 4 tylko mniejszy. Jak dasz haczyk14 to nie będziesz zakladał kukurydzy tylko białe, pinke, pęcak czy pszenicę. Jedno z drugim jest powiązane.
Przeciez nie zaczynasz od tego jaki masz haczyk tylko co chcesz złowic. (2014/02/25 00:23)

lynx


Ok, dzięki. Bardzo mi pomogłeś. A czy haczyki firmy Kamatsu są dobre?



Nie wiem czy kamatsu sa dobre bo ja kupuje te spłaszczane a nie druciaki i nie patrze na markę. Jeszcze lepsze są te skręcone. (2014/02/25 00:25)

lynx


Powyzej 14 chyba juz nie ma spłaszczonych tylko same druciaki. (2014/02/25 00:28)

notaki


Jak idziesz na płotki to nie założysz haka 4 tylko mniejszy. Jak dasz haczyk14 to nie będziesz zakladał kukurydzy tylko białe, pinke, pęcak czy pszenicę. Jedno z drugim jest powiązane.
Przeciez nie zaczynasz od tego jaki masz haczyk tylko co chcesz złowic.


Dokładnie odwrotnie :-) Jak idziesz na płotki, to nie załozysz przynęty o średnicy centymetra, tylko ziarno kukurydzy, gnojaczka czy białe, I do tych przynęt dobierzesz rozmiar haczyka :-) Jak się wybierasz na dużego leszcza, to białe załozysz na hak nr 4 czy 6 , tylko dlatego że będziesz leszce łowił ???? (2014/02/25 12:54)

lynx


Jak idziesz na płotki to nie założysz haka 4 tylko mniejszy. Jak dasz haczyk14 będziesz zakladał kukurydzy białe, pinke, pęcak czy pszenicę. Jedno z drugim jest powiązane. Przeciez nie zaczynasz od tego jaki masz haczyk tylko co chcesz złowic.


Dokładnie odwrotnie :-) Jak idziesz na płotki, to nie załozysz przynęty o średnicy centymetra, tylko ziarno kukurydzy, gnojaczka czy białe, I do tych przynęt dobierzesz rozmiar haczyka :-) Jak się wybierasz na dużego leszcza, to białe załozysz na hak nr 4 czy 6 , tylko dlatego że będziesz leszce łowił ????



Przecież chodzi o to, ze i przynętę i haczyk dobierasz do ryby i taki jest mój pierwszy wpis.
Uparłes się, że masz rację. Więc przyznaję ci rację i chwatit. (2014/02/25 23:10)