Równe rozkłdanie wędki teleskopowej

/ 22 odpowiedzi / 5 zdjęć
Witam społeczność!

Mam pytanie do Państwa jako totalny laik chcę dołączyć do grona niedzielnych wędkarzy :)
Proszę mi pomóc, uzbroiłem się w wędkę teleskopową na początek taniocha z bazaru.
Wybrałem teleskop poniważ wydawał mi się prostrzy w obsłudzę i nie wiem czy sam sobie
nie skomplikowałem na początek :) mianowicie gdy rozkładam wędkę w domu na sucho
mam spory problem by ustawić równo przelotki. Gdy przystawiam oko i patrzę wzdłuż przelotek
(na drogę żyłki) to widzę, że te przelotki nie są idealnie równo - odchylają się delikatnie na boki.
Jak zaczynam poprawiać to i tak któraś się inaczej ułoży. Teraz wydaje mi się że jednak dwusegmentówka
byłaby o wiele prostrza w użyciu :)

Czy macie jakieś sprawdzone sposoby na równe rozłożenie wędki tego typu? A może ja zbyt dąże do
ideału? Może gdy zyłka będzie nałożona to sama wyrówna przelotki? Bardzo proszę o info.
Kij ma 3,60 metra długości i 7 przelotek.
Jakub Woś


Żyłka niczego Ci nie wyrówna. Jak kupisz dwuskład to bedziesz miał jakieś 6 razy mniejszy problem ( choć prawdopodobieństwo to nie jest moja mocna strona) Moim zdaniem popadasz w jakąś paranoję. Nie jest to jakaś fizyka kwantowa, zmuś się ustaw raz równo i zaznacz markarem na blanku , następnym razem będzie łatwiej (2018/02/09 08:33)

MarcinDy


Genialne kolego z tym markerem :) że też nie wpadłem na to :) dzięki bardzo!
Może nie tyle co w paranoje, ale jak na początek to trochę mnie to zmartwiło za każdym
razem "ceremonia" kilkuminutowa układania równo przelotek. Na ryby będę jeździł sobie rowerkiem
dlatego własnie teleskop wybrałem.

Dzięki! (2018/02/09 08:39)

ryukon1975


Myślę że chcesz osiągnąć zbyt idealny efekt końcowy skoro rozłożenie kija teleskopowego mierzysz w minutach.:) Zejdź do sekund, moze nie kilku ale kilkanaście do kilkudziesięciu śmiało wystarcza. (2018/02/09 08:51)

MarcinDy


Jedno mnnie zastanawia więc zapytam. To takie plastikowe zabezpieczenie przelotek co się
zakłada po złożeniu wędki na przelotki i część kija ma poprowadzoną przez środek linkę plastikową
która kończy się małym oczkiem. Eweidetnie ta plastikowa linka wchodzi w przelotki a na końcu ma to
oczko takie jak igła - nie wiem czy już jakieś teorii spiskowej nie tworzę :) ale czy to nie służy
temu aby na końcu w to oczko wsadzić (przewlec)  zyłkę i poprowadzić przy zdejmowaniu tego ochraniacza
równo właśnie? Czy to ma być takie ułatwienie? Mam nadzięję że wiecie o czym mówię? :)
  (2018/02/09 09:03)

Jakub Woś


To służy do przewlekania żyłki, jak słusznie sam zauważyleś. Jednak nie sadzę aby w jakikolwiek sposób pomoglo w równym ustawieniu przelotek. (2018/02/09 09:18)

Jakub Woś


To służy do przewlekania żyłki, jak słusznie sam zauważyleś. Jednak nie sadzę aby w jakikolwiek sposób pomoglo w równym ustawieniu przelotek. (2018/02/09 09:18)

Sith


Marcinie, rozkładając teleskop zaczynałem zawsze od szczytowego segmentu i następne ustawiałem porównując z poprzednim, jakoś nigdy nie miałem kłopotu z ustawieniem przelotek w linii. Poza tym nie przesadzaj, minimalne odhylenia nie będą miały wpływu ani na pracę wędziska, ani na odległości rzutowe. Tym bardziej, że jak się domyślam z długości to nie jest wędzisko spinningowe, więc spokojnie. (2018/02/09 10:24)

Julian


Koledzy  dobrze Ci  radzą nie bądż aptekarz.  Sam używam takich teleskopów jak opisałeś .  Duża zaleta to długość transportowa . Dbaj tylko o przelotki i złącza teleskopowe  ( uważaj na piach )  a kij posłuży ci ładnych parę lat
Na zdjęciu Jaxon Arcadia Tele Tripp 390 cw  45    po złożeniu 69 cm  idealnie wchodzi pod kanapę mojego maxi skutera. Ten ,,dzyndzel "  na końcu nasadki  obcinam na szlifierce  co skraca długość transportową.
Pozdrawiam  i klasycznego połamania kija  (2018/02/09 11:30)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

MarcinDy


Dzięki za odpowiedzi. Rzeczywiści dziś poćwiczyłem parę razy i robiąc jak kolega Sith napisał
teleskop rozkłada się w miarę równa. Początkujący jestem i wolałem się dopytać - myślałem
że muszą być idealnie ułożone, ale jeżeli odchył 1-3 mm w różne strony nie robią takiej różnicy to nie pozostaje mi nic innego jak podziękować za rychłe i trafne odpowiedzi :)

Aha i kol. ryukon1975 już myślę że w 20 sek jestem w stanie rozłożyć teleskop ;) hehe

Pozdrawiam i dzięki! (2018/02/09 12:26)

Sith


(...) odchył 1-3 mm w różne strony (...)
Do 3mm??? Aż takich nigdy nie doświadczyłem...
  (2018/02/09 12:40)

Julian


Dla mnie przygotowanie  stanowiska rozłożenie wędki , rozrobienie zanęty  etc.  to cała celebra - czytaj przyjemność. Pośpiech jest wskazany tylko przy łapaniu pcheł. Dopiero gdy zestaw znajduje się w wodzie  zanęty, przynęty pod ręką wraz z termosem . Wtedy wypowiadam sakramentalne :  Poczynajmy w imię pańskie ( z Krzyżaków)   siadam na fotel   otwieram browara lub piję pierwszego drinka. Mam Wszystko w d...     Zapadam w ten mój błogi wędkarski świat. I zrozumiesz kolego że to jest w tym Naszym moczeniu kija Najważniejsze..
Jeszcze raz pozdrawiam .
Witam w gronie  i NIEWĄTPLIWYCH !!!!!   sukcesów życzę (2018/02/09 14:20)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

erykom


Julian patrząc na to zdjęcie aż nad wodę ciągnie :)) (2018/02/09 16:14)

Michaels660


 odchył 1-3 mm w różne strony 



Poważnie myślałeś, że takie coś będzie miało wpływ na hol ryby lub brania? (2018/02/09 17:50)

Julian


Mnie też już ( jak się wyraża szanowna mauuuużonka)  cyt:  Już Cię nosi .  Jeszcze parę dni lutego  po drodze imieniny . I chajda na razie nad Wisełkę.
Na zdjęciu 528 km  Tarchomin  przed linją WN. 
Pozdrawiam (2018/02/09 18:10)

MarcinDy


 odchył 1-3 mm w różne strony 



Poważnie myślałeś, że takie coś będzie miało wpływ na hol ryby lub brania?

Tak myślałem kolego. Uważałem że powinny być idealnie równo ale widocznie nie.
Jeszcze dla pokazania jak to wyglądało mniej więcej wzbiłem się na szczyt swoich
możliwości i w paint zrobiłem rysunek :) (2018/02/09 21:16)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

benq220


praktyka czyni mistrza, nie dajmy sie zwariować dla kilku milimetrów, nie ma to wpływu na łowienie, jak często będziesz łowił to dojdziesz do wprawy, polecam zakup bata 6m , będziesz miał prolem z głowy:) pozdrawiam (2018/02/09 22:21)

ryukon1975


 odchył 1-3 mm w różne strony 



Poważnie myślałeś, że takie coś będzie miało wpływ na hol ryby lub brania?

Tak myślałem kolego. Uważałem że powinny być idealnie równo ale widocznie nie.
Jeszcze dla pokazania jak to wyglądało mniej więcej wzbiłem się na szczyt swoich
możliwości i w paint zrobiłem rysunek :)

Narysowałeś wędkę w stanie złożonym.:) W tym przypadku naprawdę nie ma znaczenie jak się te elementy układają. (2018/02/10 06:01)

ogtw


Mnie się nigdy nie udało ustawić tak, jak u ciebie, ale to nie przeszkadza, żeby ptaszki siadały na kiju. (2018/02/10 08:08)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Alister


RYUKON1975 pisze:
"Narysowałeś wędkę w stanie złożonym.:) W tym przypadku naprawdę nie ma znaczenie jak się te elementy układają."
Krzysztof, ja natomiast potrafię sobie wyobrazić (chyba zgodnie z intencją autora), że rysunki przedstawiają układ pierścieni przelotek, przy rozłożonym wędzisku. Wtedy, gdy spojrzymy wzdłuż blanku poprzez światło wszystkich przelotek, zobaczymy właśnie taki układ. Przy założeniu że domyślny blank wędziska, będzie w miarę sztywny. Jeszcze pytanie do autora tematu - Marcina. Czy Ty przypadkiem nie rozkładasz wędziska, z przelotkami skierowanymi ku górze? Bo znacznie łatwiej uzyskać ustawienie przelotek w jednej linii, wtedy gdy znajdują się one pod blankiem. Rozkładając teleskop, staraj się aby pierścień każdej kolejnej przelotki, znalazł się niejako "w cieniu blanku", bez rażących odchyleń w lewo lub prawo. Reszta jest praktyką. 
(2018/02/10 10:18)

MarcinDy


Tak jest kolego Alister właśnie tak jak napisałeś "układ pierścieni przelotek, przy rozłożonym wędzisku. Wtedy, gdy spojrzymy wzdłuż blanku poprzez światło wszystkich przelotek, zobaczymy właśnie taki układ"

Dokładnie tak :) Jeżeli takie odchylenia nie będą miały wpływu na moje wędkowanie to nie pozostaje nic innego jak odpuścić sobie aptekarskie podejście :) (2018/02/10 13:03)

ryukon1975


RYUKON1975 pisze:
"Narysowałeś wędkę w stanie złożonym.:) W tym przypadku naprawdę nie ma znaczenie jak się te elementy układają."
Krzysztof, ja natomiast potrafię sobie wyobrazić (chyba zgodnie z intencją autora), że rysunki przedstawiają układ pierścieni przelotek, przy rozłożonym wędzisku. Wtedy, gdy spojrzymy wzdłuż blanku poprzez światło wszystkich przelotek, zobaczymy właśnie taki układ. Przy założeniu że domyślny blank wędziska, będzie w miarę sztywny. Jeszcze pytanie do autora tematu - Marcina. Czy Ty przypadkiem nie rozkładasz wędziska, z przelotkami skierowanymi ku górze? Bo znacznie łatwiej uzyskać ustawienie przelotek w jednej linii, wtedy gdy znajdują się one pod blankiem. Rozkładając teleskop, staraj się aby pierścień każdej kolejnej przelotki, znalazł się niejako "w cieniu blanku", bez rażących odchyleń w lewo lub prawo. Reszta jest praktyką. 

Jeśli to mają być przelotki a nie elementy blanku to nie ma najmniejszych szans by uzyskać wynik z rysunku po lewej w praktyce. Nawet kije ze sklepu z niższych półek cenowych tego nie osiągną a co dopiero krzywy i na szybko poklejony kij z bazaru. Proponuję przyjrzeć się dokładnie własnym wędziskom i popatrzeć jakie są "proste". :) (2018/02/10 16:14)

Julian


Chalo ! Koledzy wyluzujcie czy My nie przeginamy. Bo to się zaczyna robić jakaś paranoja. Zaczęło się od ( tu przepraszam )   głupiego rozkładania teleskopu  a na koniec widzę że Forma zaczyna przerastać treść. 
Ps. A tak  dla ,,rozładowania "  atmosfery.  Zapytajmy Ryb ( główne sprawczynie tej debaty)   Co o tym sądzą . Na zdjęciu - One Ryby .
Pozdrawiam 
Julian (2018/02/10 16:41)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.