Zaloguj się do konta

Rosówki w przynęcie

utworzono: 2013/05/19 22:56
marek-debicki

Rosówka

Czy wszystko wiemy o rosówkach i dżdżownicach? Jak często mylimy pojęcia z tym związane? Okazuje się, że niejednokrotnie używając nazw pospolitych, czy inaczej potocznych operujemy różnymi pojęciami i o różnych rzeczach mówimy. Dlatego      poniżej podaję cytat do materiału źródłowego, zamieszczonego na stronie http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%BCd%C5%BCownica i zachęcam do lektury.

dżdżownica ziemna, rosówka (Lumbricus terrestris)”

Jednak do napisania tego materiału skłoniły mnie zgoła inne przesłanki. Otóż będąc początkowych dniach maja w rodzinnym mieście Lublinie, moją ciekawość wzbudził teren ostro spenetrowany przez WW. osobniki , po nocnych opadach. Sprawa jest o tyle interesującą, że na przedstawionych zdjęciach ziemia jest gliniasta, trawy niewiele, a mimo wszystko rosówki najwidoczniej go sobie mocno polubiły, Czyżby kwiatostan klonów spadający obficie na ziemię w tym okresie był tym tajemniczym motorem?

[2013-05-19 22:56]

Bernard51

Podobną mam zagadkę ,przy żywopłocie (tak to nazwać można) ,nie wiem jak ten krzew sie zwie ma białe okrągłe owoce, od wiosny do pużnej jesieni mogę liczyć na rosówki , natomiast u siebie w ogródku tylko po obfitych opadach, może bardziej zacienione miejsce , a może właśnie te owoce i liście krzewu maja wpływ że jest ich duża ilość skupiona pod krzewami i jakiś metr od nich?
[2013-05-21 06:55]

orbita9

A rosówki to w każdej glebie można znaleźć czy tylko jak ziemia jest "dobra" czarna gliniasta tłusta? [2013-05-21 10:28]

Boolek

mi to tam ryba w sumie czy ze sklepu rasówka czy glizda z działki tak czy tak działa ::)  [2013-05-21 11:35]

marek-debicki

Polecam artykuł Nikosia

Rosówka (Lumbricus terrestris), czyli dżdżownica ziemna

Cytat z powyższego artykułu:

"Rosówki żyją w wilgotnej glebie na polach, łąkach i w lasach liściastych. Tam gdzie rosną świrki i sosenki nie ma ich co szukać. robaki te drążą korytarze pod ziemią, do których wciągają kawałki listków, trawy i wszystkiego, co nadaje się do szamania. Tym samym spulchniają i urzyźniają glebę. Jak mają dobre warunki to występują bardzo licznie, nawet do kilku set osobników na metr kwadratowy."

[2013-05-21 12:08]