Rosówka-jak ją wyciągać z ziemi?

/ 26 odpowiedzi
Witam wszystkichmam takie szybkie krótkie pytanko:Podczas zbierania ROSÓWEK z trawnika, łapie dziada i próbuje powoli wyciagnąc reszte ciała z ziemi co czasem prowadzi do urwania sie dżdżownicy i co w takiej sytuacji zrobić z tym kawałkiem co zostaje mi w ręku. Wspomne że mam spore pudełka w którym trzymam robaczkiwymiary to ok (60x40x15), ten urwany kawałek(czasem ten ciemny a czasem ten z końcówka splaszczoną) dżdżownicy lepiej zostawic na trawniku niech odrosnie czy do pudełka?Szybko sie rozmnażaja rosówki? Z krótkiego pytanka zrobił sie całkiem spory temat do obgadania:)Dzięki za info
u?ytkownik57785


Rosówka, tak jak i dżdżownica, zregeneruje sobie ten urwany kawałek i przeżyje, ale tylko ten z "pierścieniem".  (2011/05/29 07:02)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

ryukon1975


Najlepiej wyciągnąć bez urywania,część nad ziemia przytrzymujesz mocno w palcach i po chwili rosówka rozluźni uchwyt w ziemi.Jeśli już się jednak urwie to tak jak napisał kol.Mastiff. (2011/05/29 07:14)

piotrbiniu83


Nie wiem czy Was to zainteresuje. Ale ja mieszkam w Śremie i jest tu taka możliwość (nie testowałem bo nie mam samochodu) Poprostu polega to na tym, że wyciągamy z auta akumulator, doczepiamy do aku dwa kabelki i wbijamy je w ziemię. Podobno nawet same wychodzą na wierch trawnika, a jak złapiesz w rekę to puszcza sama gdy czuje impuls elektryczny.

Powtarzam jeszcze raz - słyszałem o tym i nawet widziałem pełne wiadro rosówek nazbieranych w nie całą godzinkę.

No i oczywiście wszystkie były całe. Wybór należy do Ciebie.

Ale jak to mówią "natura matką wynalazków"

Pozdrawiam,

Piotr

(2011/05/29 07:24)

ryukon1975


Kabel podłączam do gniazda w domu,drut 30 cm w ziemię ,do drutu wtyczka.Oczywiście tylko jeden drut by nie było zwarcia i wyskakują:)
Wszystko jednak zależy od wilgoci czyli przewodzenia prądu w ziemi ,jak ziemia  sucha to nic z tego nie wyjdzie.
(2011/05/29 07:32)

u?ytkownik57785


Kabel podłączam do gniazda w domu,drut 30 cm w ziemię ,do drutu wtyczka.Oczywiście tylko jeden drut by nie było zwarcia i wyskakują:)

Wszystko jednak zależy od wilgoci czyli przewodzenia prądu w ziemi ,jak ziemia  sucha to nic z tego nie wyjdzie.



@hefeed8, oj żeby takie rady z napięciem nie skończyły się dla jakiegoś czytającego to małolata (i nie tylko) jakąś "dyskoteką" na trawniku z wiadrem w ręku :)))))))))))))) Ja polewam obficie trawnik wodą i przychodzę z latarką jak już jest ciemno i je zbieram.

(2011/05/29 07:45)

ryukon1975


Zgadza się kol.Mastiff to się robi na trzeźwo i po ukończeniu osiemnastu lat.:) (2011/05/29 07:54)

zyga1949


Tak jak napisał kol.Mastiff polać wodą trawnik i po ciemku z latarką-dodam że nalezy chodzić cicho i ostrożnie . (2011/05/29 08:01)

Andrzej66


Tak jak napisał kol.Mastiff polać wodą trawnik i po ciemku z latarką-dodam że nalezy chodzić cicho i ostrożnie .
Zbyt bystre (ostre) światło też je płoszy. :-) (2011/05/29 08:20)

piotrbiniu83


Tak jak pisał kolega wyżej to miał być chyba zart :) Ja pisałem o akumulatorze samochodowym, więc 12V nikogo nie zabije ani nie porazi, chodzi o wysyłanie w wilgotną ziemie impulsów elektrycznych.

Też tak zbierałem jak pisaliście, ale często się zdarza, że uciekały albo zerwały się.

Ja powyższej metody nie stosowałem, ponieważ jestem w 80% fanem spiningu. Ale jak ktoś chce to może spróbować. No i te rosówki były zbierane nocą na działkach, a jak wiadomo jest tam ich pełno.

A jedna zasada mówi - czego nie spróbujesz, tego się nigdy nie dowiesz

(2011/05/29 08:23)

ryukon1975


To nie był żart i nawet u mnie był śmiertelny wypadek przy takiej "pracy". (2011/05/29 08:27)

nicponios


podlewamy trawniczek i gdy zapadnie noc wychodzimy na łowy. Na moim nawożonym trawniku są takie grubasy że szok! Zauważyłem również że gdy nie podleje trawnika, ale gdy juz w nocy pojawi sie lekka wilgoś (rosa) to koleżanki wychodzą poleżakowac na trawce:)ROSÓWKA to najlepsza MOJA przynęta!!! (2011/05/29 14:05)

u?ytkownik65213


podlewamy trawniczek i gdy zapadnie noc wychodzimy na łowy. Na moim nawożonym trawniku są takie grubasy że szok! Zauważyłem również że gdy nie podleje trawnika, ale gdy juz w nocy pojawi sie lekka wilgoś (rosa) to koleżanki wychodzą poleżakowac na trawce:)ROSÓWKA to najlepsza MOJA przynęta!!!


Zgadzam się z kolegą w 100% (2011/05/29 22:01)

u?ytkownik997


Ja zawsze w czasie deszczu idę nad rzekę i one same wychodzą z ziemi,albo zaraz po deszczu (2011/05/30 07:09)

ryukon1975


Ja zawsze w czasie deszczu idę nad rzekę i one same wychodzą z ziemi,albo zaraz po deszczu

Oczywiście ,to jest podstawowa i najprostsza metoda.My jednak mówimy jak je złapać jak przez 2-3 tygodnie nie ma deszczu. (2011/05/30 08:14)

gregor2


Łapałem nieraz na prąd 220v ale po takich łowach niebyły zbyt ruchliwe i niektóre osobniki padły.Najlepiej iść na trawnik jak się ściemni i je pozbierać. (2011/05/30 08:17)

tomalocb


Czerwnone światło latarki nie płoszy rosówek no i podstawa to mokry trawnik po deszczu lub obfitym podlaniu wodą a co do wyciągania rosówek  to ostrożnie chwytamy i do góry az do lelkiego jej  wydłużenia a pozostała cześć po woli sama wyjdzie .Powodzenia w nocnym pozyskiwaniu tej przynęty .  (2011/05/30 13:02)

Jack14


No i daj im trochę czasu. Na początku zaraz po zmroku dopiero sprawdzają "czy można wyjść".

Poźniej są coraz bardziej odważne i nawet wychodzą z ziemi całe.

Nie za ostre światło, mokro, koci spryt i masz.

(2011/05/30 15:50)

tomek73t


kolego z tym prądem to bym uważał bo może wyjść górnik i dać po gębie ha ha a na serio to wystarczy troche ścisnąć palcami przy samej ziemi i rosowka wychodzi bez problemu

 

(2011/06/02 14:11)

kgx2bis


Moja metoda na rosówki jest banalnie prosta. Idąc nad wodę z zamiarem połowów na rosówkę nigdy jej nie mam przy sobie. Tak - nie mam jej - zdobywam ją bezpośrednio przed założeniem na haczyk, świeżutką prosto z ziemi. Jak to zrobić ? Spróbujcie a przekonacie się, że to wspaniały sposób. Wbijamy w wilgotne miejsce ziemi (a takiego miejsca przy wodzie nie brakuje) zwykłą podpórkę aluminiową na głębokość około 20 - 30 cm i trzymając za górną końcówkę energicznie nią poruszamy, wytwarzane drgania przenoszone są pod ziemię i rasóweczki same wyskakują w całości myśląc że zbliża się nornica. Jak trafisz w dobre miejsce nie nadążysz ich zbierać. Jeżeli w czasie tego zabiegu po kilkunastu sekundach nie pokaże nam się żadna to znaczy że w tym miejscu po prostu jej nie ma, wbijamy podpórkę w inne miejsce czasem wystarczy 0,5 m dalej i efekt jest zadowalający. Spróbujcie tego sposobu bo warto. (2011/06/02 22:17)

Dar73


Ja jak jest sucho to polewam trawnik, nastawiam budzik na ok 1.00 w nocy latareczka najlepiej czerwona lub z niezbyt mocnym światłem, na paluszkach :) i zbieram co do techniki to jak już wypatrzę taką rosówę to nie chwytam jej lecz przytrzymuję dociskając ją do podłoża palcem przez chwilę a ona samoczynnie się kurczy i wyłazi z dziury cała. Trochę trzeba potrenować i dobrać siłę nacisku. (2013/03/13 06:55)

Boolek


Cicho i ostrożnie żeby sąsiedzi z bloku nie widzieli :D  (2013/03/28 11:50)

JOPEK1971


Witam wszystkichmam takie szybkie krótkie pytanko:Podczas zbierania ROSÓWEK z trawnika, łapie dziada i próbuje powoli wyciagnąc reszte ciała z ziemi co czasem prowadzi do urwania sie dżdżownicy i co w takiej sytuacji zrobić z tym kawałkiem co zostaje mi w ręku. Wspomne że mam spore pudełka w którym trzymam robaczkiwymiary to ok (60x40x15), ten urwany kawałek(czasem ten ciemny a czasem ten z końcówka splaszczoną) dżdżownicy lepiej zostawic na trawniku niech odrosnie czy do pudełka?Szybko sie rozmnażaja rosówki? Z krótkiego pytanka zrobił sie całkiem spory temat do obgadania:)Dzięki za info

Zostaw urwaną.
(2013/03/28 12:04)

kuba7128


Najlepiej tak jak koledzy radzą polać wodą  i rosówke łap za koniec najbliżej wystający z ziemii. Jak nie wychodzi to węź ją delikatnie pokręć to powinna wyjść. Ja zbieram je na boki ponieważ dobrze wyczuwają drgania ziemii. (2013/03/28 12:32)

egon emeryt


Górnicy wychodzą , ale dopiero po podłączeniu siły ( 380 V ) (2018/08/23 11:09)

ogtw


Górnicy wychodzą , ale dopiero po podłączeniu siły ( 380 V )
A jakie napięcie jest potrzebne żeby diabły wyszły?


(2018/08/23 11:18)