Rodzaje mat węglowych

/ 4 odpowiedzi
Witam wszystkich moje pytanie dotyczy materiałów z którego są zbudowane nasze blanki czyli maty węglowej, widziałem różne opisy (IM9)(konger) XT30(shimano)   69 mln PSI (dragon) czy to są całkiem różne materiały czy mają po prostu swoje odpowiedniki pomiędzy tymi seriami i tylko inaczej się nazywają, a jeśli tak czy ktoś umiał by je uporządkować (porównać jakością między sobą)
Za każdą mądrą wypowiedź z góry dziękuje.

luzy

Nie jestem pewien ale chyba PSI to wyznacznik gęstości włókien. (2013/08/14 21:38)

kedzio

Jeśli jakaś firma produkuje wędki z mat węglowych, to raczej takiej wędki nie kupię. Dobry kij jest wykonany techniką oplotu włóknem węglowym z jednoczesnym laminowaniem. Rodzaje włókien są różne. Różnią się właśnie ilością pojedynczych nitek ( włókien) w pasemku, ich grubością i przeplotem. Różne są tez sposoby oplatania i różne zachowują się różne rodzaje włókien przy różnych oplotach. Im cieńsze pojedyncze włoski, tym więcej jest ich we włóknie, a samo włókno jest tez wtedy cieńsze, więc więcej włókien mieści się na centymetrze oplotu, co za tym idzie, oplot może być bardziej wymyślny, skomplikowany, zróżnicowany, a to pociąga za sobą wzrost wytrzymałości wędziska przy jednoczesnym zmniejszeniu grubości przekroju ścianki.

Maty węglowe to inna bajka. Ale też różnią się między sobą w podobny sposób. Na dodatek różnią się sposobem tkania ( przenikania włókien ). Są osnowy prostopadłe, ukośne, podwójne, pojedyncze, potrójne.... hybrydowe, wielowarstwowe etc. Różne są ich grubości, elastyczność, chłonność. Różna jest też ich wytrzymałość i cena.

(2013/08/15 22:06)

rad13

czyli podsumowując materiał jest ten sam tylko różni się ilością włókien na określonej powierzchni i rodzajem ich splotu co wpływa na parametry wędziska jeśli się mylę proszę mnie poprawić.
Mam jeszcze jedno pytanie ostatnio przeglądałem wędziska w sklepie i natrafiłem na dodatkowy oplot na blanku czy jest on tak przydatny jak się wydaje i czy jest wyznacznikiem ,,lepszego wędziska".
Dziękuję koledze Kedzio za wypowiedz. (2013/08/16 11:02)