Rodzaj szpuli - metal czy kompozyt ?

/ 7 odpowiedzi
Czy rodzaj(materiał z jakiego jest wykonana) szpuli ma duży wpływ na dalekie rzuty,przy obciążeniu 40 - 100 gram ? Czy przy tak ciężkich zetawach nie ma to aż tak dużego znaczenia?
barrakuda81

Raczej nie ale jeśli masz szpulę o gładkim rancie mniej "tyrasz" linkę.Żyłka przy tym obciążeniu poleci ale jak masz plecionke to ja szybciej zużyjesz.
Ja jak mam tzw grafitowe szpule to używam ich tylko do żyłki. W sumie dają radę ale każda aluminiowa z krawędzią powlekaną "azotkiem tytanu" to jednak minimalnie mniejsze zużycie linki. Oczywiście łowić można ale wiedziec warto. Pozdrawiam. (2016/03/28 23:20)

Sith

Jednoznacznie - lepsza metalowa. Dla tego dobre kolowrotki mają zapasowe szpule również metalowe. (2016/03/29 06:37)

Artur z Ketrzyna

Jeśli chodzi o zsówanie się z nich żyłki, to jesli masz dobrą grafitową (np.:z nakłądką (rant)), żadnej rużnicy nie ma.
Ale jeśli chodzi o jakość hamuleca, to jednak metalowe górują (rużnicy nie ma tylko przy kołowrotkach z tylnym hamulcem). (2016/03/29 07:48)

Tomas81

Zawsze jest różnica pomiędzy metalem/aluminium a grafitem. Te drugie są oczywiście gorsze. Zresztą wystarczy spojrzeć na porządne młynki, nigdy nie mają grafitowych szpulek mimo że czasem są one lżejsze a producenci prześcigają się w zmniejszaniu masy. (2016/03/29 13:16)

odrofan

W moim mieście jest jeden z zakładów koncernu SGL CARBON i tam pracują nad pochodnymi węgla , kiedy metale i ich stopy , a właściwie ich parametry nie zdają już egzaminu w grę wchodzą kompozyty węglowe - np. w przemyśle samochodowym podzespoły dla audi , bmw . Szpule w kołowrotkach okumy trio to grafit polaczony z metalem , mam taki kołowrotek i nie mam zastrzeżeń do szpuli  . Tanie kołowrotki mają szpule z lipnych gafitów lub wręcz plastiku i stąd złe opinie o takich szpulach , moim zdaniem dobry grafit nie jest zly , ale dobre też swoje kosztuje . (2016/04/01 14:04)