RodBuilding pracownie - wędkarskie zabijanie nudy

/ 2115 odpowiedzi / 528 zdjęć
u?ytkownik32263

Szukam cos w miare taniego tak do zabawy moze cos sie uda ciekawego wymyslec. Czyli tak konkretniej to cos od 180 do max 230 o szybkiej akcji i ugieciu szczytowym (ewentualnie polparabolik) cw do max 40g. Kijek ma byc przeznaczony bardziej pod sandala ale jak sie szczupak uwiesi to zeby tez dalo sie tym wyciagnac (chodzi mi o spady) wiec kijek musi byc dosyc sprezysty. Troche zagmatwalem ale moze znacie koledzy jakis rozsadny sprawdzony blank w dobrej cenie?

Zapomnialem dopisac ze to chodzi o centymetry 180cm-230cm a kasa to tak do 400zl za blank jak bedzie taniej a sprawdzony to jeszcze lepiej

Piter to może lukniesz na blanczek który ja też mam zamiar nabyć: MHX MB 843-2
W linku foty ugięcia i krótki opis:

http://fishingrod.pl/artykuly/blanki-mhx/mb843-2.html?SID=195ff4932f864a01c6f65b8f863a5697

No ten MB 843 to fajna propozycja, a w niemczech kupisz go na rodpro.de

https://www.rodpro.de/mhx-blanks/3064-mhx-mag-bass

U nas też tani. Ot ok 250 zeta. (2013/02/26 22:22)

piotrcarp

Dzieki za podpowiedzi to faktycznie tez tanio a i firma znana tylko ciekawe jakie maja ugiecie te blanki bo w opisie tego nie wyczytalem? I jeszcze mam pytanko jakie to ciezary wyrzutu 3/16-5/8   1/4-3/4   5/16-1  i co oznacza Tip 5 i Butt 59  (2013/02/26 23:01)

u?ytkownik32263

Dzieki za podpowiedzi to faktycznie tez tanio a i firma znana tylko ciekawe jakie maja ugiecie te blanki bo w opisie tego nie wyczytalem? I jeszcze mam pytanko jakie to ciezary wyrzutu 3/16-5/8   1/4-3/4   5/16-1  i co oznacza Tip 5 i Butt 59 

Butt to tyłek:) czyli średnica dolnika podana w calach, tu powinno być 0,59 więc 14,98 cm. Tip to średnica szczytówki ale w czym podana? Zabij nie wiem jak to policzyć, co to za ułamek. Wiem że kij ten ma 2,2 lub 2,4 mm. Ciężary to ułamki uncji 28,35 g czyli 3/16 to 5-18g, 1/4-3/4 to 7-21g, 5/16 to 9-28g. Tylko nie ma co się sugerować tymi danymi bo blanki te (MB MHX) są bardzo niedoszacowane.
(2013/02/26 23:47)

DelTor0

Piotr, pare informacji jakie sobie kiedys zgromadzilem o tym MB 843 (opinie roznych osob):

- MB843-2 to bardzo ciekawy kijek, lekki, czuly, dobrze wywazony, 30 gram poleci z niego spokojnie. Moim zdaniem jest to bardzo uniwersalny wybór na lodke do srednio-ciezkiego lowienia, powinien sprawdzic sie zarówno przy szczupaku jak i przy sandaczu.

- MB to pala do agresywnej orki i ostrego podbijania, jest on jednoczesnie lekki i mocny a zastosowany material powoduje, ze mimo gruboskórnosci ladnie przekazuje pstrykniecia i moment stukniecia glówki w dno.

- Blank wybralem patrzac na jego wymiary, 15mm w dolniku i 2mm w szczytówce jakos mi pod mag bassa do jakiego sie przyzwyczailem nie pasowalo. Faktycznie rózni sie od najbardziej znanych u nas Batsonów, róznice nie sa powalajace ale daja sie zauwazyc. Czy na plus czy na minus, raczej ani jedno ani drugie. Dolnik ma nieco mniejsza srednice, szczytówka takze jest nieco ciensza niz w odpowiadajacych mu modelach 17 lb. Mniejsza jest takze masa blanku. A jaki jest ten model MHX-a? Po prostu fajny, szczytówka wydaje mi sie ciut bardziej czula niz w odpowiadajacych modelach Batsona, róznica minimalna. A reszta, 10g +4” kopyto to juz jest komfortowy zestaw , po drodze do góry wszelkie kombinacje olowiano –gumowe a na górze skonczylem na 52 gramach masy przynety, nie zebym kij przeciazal. Calkiem komfortowo lowilo mi sie tym ciezarem. Do koguta, sporych glówek czy tez sporych gum kijek pasuje jak ulal. Pod obciazeniem – symulowany hol gnie sie raczej równomiernie , moc przyrasta stopniowo i nie da sie ukryc dosyc szybko. Jakos latwiej mi sie wyginalo dolniki innych 17-sto funtówek. Co jest w nim fajnego – wywazenie, krótka rekojesc i jest fajnie wywazony.

- sandacze lowie najczesciej na 3 i 4 smukle gumki na glówkach 15g-20g,rzadziej na 10g i 25g czyli MB843-2-MHX powinien ogarnac temat? Do podanej gramatury lepszy bedzie moim zdaniem MB843-2. Lowilem tym kijem conieco w tym roku w Norwegii i jest to naprawde bardzo udany model - lekki, czuly, dobrze wywazony, taki 'akurat' by powiedzial. Przy cienkiej plecionce 10-15 lb nie bedzies mial problemów z czuciem juz od tych 10gr + 3 guma, natomiast przy plecionce 20-30lb spokojnie obsluzysz 25 gram + 4. 25 gram + 10 cm guma to wychodzi w okolicach 37-40 gram. Czy mozna wiecej - to subiektwyne odczucie, dla mnie ten kij nie wydaje sie az tak mocny. Moze to kwestia tego ze jest taki lekki i ze w podswiadomosci gdzies sie czai to ze jak lekki - to nie moze byc az taki mocny. Jak dla mnie zakres który wskazales idealnie pasuje do c.w. tego blanku. Ze szczupakiem nie bedzie problemu - no, moze jakies maluchy to sie beda od takiego kijka czasem 'odbijac' ale szczupaki w przecietnych i wiekszych rozmiarach obsluzy moim zdaniem bardzo dobrze. Nie jest jakis kolek, to naprawde moim zdaniem bardzo udany model wsród mag-bassów. Whadalo srednich i wiekszych rozmiarów, srednich / wiekszych rozmiarów wobler równiez powinny byc OK.

- lowienia sandaczy na gumy maks 10 cm na glówkach w przedziale od 10 do 25g i sporadycznie koguty do 25g.podany zakres polece MB843-2-MHX. Udzwignie 10 cm z 25g glówka i do srednich kogutów bedzie znakomity

Jak potrzebujesz czegos mocniejszego to MB 844 :)

(2013/02/27 11:05)

piotrcarp

Piotr, pare informacji jakie sobie kiedys zgromadzilem o tym MB 843 (opinie roznych osob):

- MB843-2 to bardzo ciekawy kijek, lekki, czuly, dobrze wywazony, 30 gram poleci z niego spokojnie. Moim zdaniem jest to bardzo uniwersalny wybór na lodke do srednio-ciezkiego lowienia, powinien sprawdzic sie zarówno przy szczupaku jak i przy sandaczu.

- MB to pala do agresywnej orki i ostrego podbijania, jest on jednoczesnie lekki i mocny a zastosowany material powoduje, ze mimo gruboskórnosci ladnie przekazuje pstrykniecia i moment stukniecia glówki w dno.

- Blank wybralem patrzac na jego wymiary, 15mm w dolniku i 2mm w szczytówce jakos mi pod mag bassa do jakiego sie przyzwyczailem nie pasowalo. Faktycznie rózni sie od najbardziej znanych u nas Batsonów, róznice nie sa powalajace ale daja sie zauwazyc. Czy na plus czy na minus, raczej ani jedno ani drugie. Dolnik ma nieco mniejsza srednice, szczytówka takze jest nieco ciensza niz w odpowiadajacych mu modelach 17 lb. Mniejsza jest takze masa blanku. A jaki jest ten model MHX-a? Po prostu fajny, szczytówka wydaje mi sie ciut bardziej czula niz w odpowiadajacych modelach Batsona, róznica minimalna. A reszta, 10g +4” kopyto to juz jest komfortowy zestaw , po drodze do góry wszelkie kombinacje olowiano –gumowe a na górze skonczylem na 52 gramach masy przynety, nie zebym kij przeciazal. Calkiem komfortowo lowilo mi sie tym ciezarem. Do koguta, sporych glówek czy tez sporych gum kijek pasuje jak ulal. Pod obciazeniem – symulowany hol gnie sie raczej równomiernie , moc przyrasta stopniowo i nie da sie ukryc dosyc szybko. Jakos latwiej mi sie wyginalo dolniki innych 17-sto funtówek. Co jest w nim fajnego – wywazenie, krótka rekojesc i jest fajnie wywazony.

- sandacze lowie najczesciej na 3 i 4 smukle gumki na glówkach 15g-20g,rzadziej na 10g i 25g czyli MB843-2-MHX powinien ogarnac temat? Do podanej gramatury lepszy bedzie moim zdaniem MB843-2. Lowilem tym kijem conieco w tym roku w Norwegii i jest to naprawde bardzo udany model - lekki, czuly, dobrze wywazony, taki 'akurat' by powiedzial. Przy cienkiej plecionce 10-15 lb nie bedzies mial problemów z czuciem juz od tych 10gr + 3 guma, natomiast przy plecionce 20-30lb spokojnie obsluzysz 25 gram + 4. 25 gram + 10 cm guma to wychodzi w okolicach 37-40 gram. Czy mozna wiecej - to subiektwyne odczucie, dla mnie ten kij nie wydaje sie az tak mocny. Moze to kwestia tego ze jest taki lekki i ze w podswiadomosci gdzies sie czai to ze jak lekki - to nie moze byc az taki mocny. Jak dla mnie zakres który wskazales idealnie pasuje do c.w. tego blanku. Ze szczupakiem nie bedzie problemu - no, moze jakies maluchy to sie beda od takiego kijka czasem 'odbijac' ale szczupaki w przecietnych i wiekszych rozmiarach obsluzy moim zdaniem bardzo dobrze. Nie jest jakis kolek, to naprawde moim zdaniem bardzo udany model wsród mag-bassów. Whadalo srednich i wiekszych rozmiarów, srednich / wiekszych rozmiarów wobler równiez powinny byc OK.

- lowienia sandaczy na gumy maks 10 cm na glówkach w przedziale od 10 do 25g i sporadycznie koguty do 25g.podany zakres polece MB843-2-MHX. Udzwignie 10 cm z 25g glówka i do srednich kogutów bedzie znakomity

Jak potrzebujesz czegos mocniejszego to MB 844 :)

Dzieki za cenne informacje:) ten MB843-2 to jest 7-21 a ten MB844-2 to jest 9-28 i tez sie nad nim zastanawiam. Ciekawi mnie jeszcze czy do dorozki by sie tez nadawal (do woblerkow powyzej 10cm)? Jak widac opad na szczytowce w dolnym zakresie wyrzutu? Jeszcze jedno pytanko czy jedno stopkowe przelotki wystarcza czy lepiej mocniejsze i jakiej srednicy najlepiej dobrac do podanych blankow?
Mysle o zbrojeniu tak zeby startowa byla 25mm,14mm,8mm a nastepnie 4(5)x 6lub5mm i szczytowa 5mm. Co o takim zbrojeniu sadzicie? (2013/02/27 20:44)

DelTor0

Ten MB843 to tylko opisany jest 7-21, on raczej 15-40 (glowka 10g + guma, to wtedy zaczynasz dopiero czuc przynete)

Co do dorozki to sie nie wypowiem ;) Ale spokojnie mozesz zbroic ten blank w jednostopkowe przelotki.

(2013/02/27 21:31)

piotrcarp

Ten MB843 to tylko opisany jest 7-21, on raczej 15-40 (glowka 10g + guma, to wtedy zaczynasz dopiero czuc przynete)

Co do dorozki to sie nie wypowiem ;) Ale spokojnie mozesz zbroic ten blank w jednostopkowe przelotki.

A co do rozmiaru przelotek w takim ukladzie jak napisalem? Sprawdzi sie to jakos czy moze masz jakies propozycje co do rozmiaru przelotek i ilosci do tego blanku? (2013/02/27 21:59)

piotrcarp

A co do rozmiaru przelotek w takim ukladzie jak napisalem? Sprawdzi sie to jakos czy moze masz jakies propozycje co do rozmiaru przelotek i ilosci do tego blanku?

I jeszcze mam cos takiego na oku http://www.cmw-angeln.de/angelgeraete-ruten-angelgeraete/angelgerate/Spinnruten-Blank-RX7-Spin-Rainshadow-B-I/  ten 2.14m 8-35g ale tez nic nie pisza czy jest to kijek szybki i w miare szczytowy czy zwykla kluska (2013/02/27 22:11)

DelTor0

A co do rozmiaru przelotek w takim ukladzie jak napisalem? Sprawdzi sie to jakos czy moze masz jakies propozycje co do rozmiaru przelotek i ilosci do tego blanku? 

Hmmm... przejscie ze stozka w tunel moze byc troche zbyt delikatne. W kijach ML spokojnie takie zbrojenie by przeszlo :) Ale ten MB to troche powera ma ;) A co powiesz na 25-16-10-7-5-5-5-5-5(szczyt)

(2013/02/27 22:28)

DelTor0

Lub 25-16-10-8-6-6-6-6-6(szczyt)

Ale to tez zalezy jakimi przelotkami chcesz zbroic? Y, V czy K?

(2013/02/27 22:32)

DelTor0

Jeszcze cos takiego znalazlem :) (2013/02/27 22:37)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

piotrcarp

To by bylo chyba dobre rozwiazanie i zagescic troche bardziej przy szczycie np. 10cm nastepna 11cm cos w tym stylu? I jeszcze jedno jak z wysokoscia przelotek i jakie by byly lepsze  np. V czy Y  i czy Hardloye wystarcza czy lepiej dac  alconite bo bedzie napewno pletka na kolowrotku? (2013/02/27 22:41)

DelTor0

Przy pletce to juz alconite i szczytowa mogla by byc SIC bo tarcie bedzie tam spore. 

Co do wysokosci przelotek to mam tabele wielkosci dla Fuji, tylko bys musial sobie pomyslec pod jak krecial bedziesz tego kilka zbroil. Pewnie cos wielkosci daiwy 3000 lub shimano 4000? czy wiekszy?

Tabela masz tutaj:

http://www.wedkuje.pl/dokumenty/fuji-guides-height-chart-2012.pdf

(2013/02/27 22:47)

piotrcarp

Przy pletce to juz alconite i szczytowa mogla by byc SIC bo tarcie bedzie tam spore. 

Co do wysokosci przelotek to mam tabele wielkosci dla Fuji, tylko bys musial sobie pomyslec pod jak krecial bedziesz tego kilka zbroil. Pewnie cos wielkosci daiwy 3000 lub shimano 4000? czy wiekszy?

Tabela masz tutaj:

Dokladnie wielkosc 4000 lub 4500 mniejszy napewno nie. tylko jak dobrac wysokosc tych przelotek? Fajnie gdybys podal symbole przelotek na uzbrojenie tego kijka prawdopodobnie tutaj bede zamawial przelotki http://server7.gs-shop.de/200/cgi-bin/shop.dll?SESSIONID=0329995504114777&AnbieterID=10136 lub  http://www.cmw-angeln.de/angelgeraete-ruten-angelgeraete/fuji-alconite-ringe-rutenbau/ (2013/02/27 23:10)

DelTor0

Np. cos takiego zbrojone w Y i L

Fuji Alconite BYAG 25 (Nr. 86-12025) - przy tej wielkosci krecka to mozesz dac 30

Fuji Alconite BYAG 16 (Nr. 86-12016)

Fuji Alconite BYAG 10 (Nr. 86-12010)

Fuji Alconite BYAG 8L (Nr. 86-12008L) 

Fuji Alconite BLAG 7 (Nr. 86-14070)

Fuji Alconite BLAG 6 (Nr. 86-14060)

Fuji Alconite BFAT 6 (na szczyt - Tube 2.0mm Ring)

(2013/02/28 00:02)

u?ytkownik32263

Tabela masz tutaj:

Dokladnie wielkosc 4000 lub 4500 mniejszy napewno nie. tylko jak dobrac wysokosc tych przelotek? Fajnie gdybys podal symbole przelotek na uzbrojenie tego kijka prawdopodobnie tutaj bede zamawial przelotki http://server7.gs-shop.de/200/cgi-bin/shop.dll?SESSIONID=0329995504114777&AnbieterID=10136 lub  http://www.cmw-angeln.de/angelgeraete-ruten-angelgeraete/fuji-alconite-ringe-rutenbau/

Piotrze nie ryzykował bym przy tak dużym młynku ze startową 25mm. Kumpel ma TDka 2,13 z właśnie 25mm w zbrojeni Fuji New Concept i jego Stradic 2500 mieści się super. Ale moja Daiwa 4000 już nie bardzo. Dużo lepsza 30mm. (2013/02/28 00:06)

DelTor0

Piotrze nie ryzykował bym przy tak dużym młynku ze startową 25mm. Kumpel ma TDka 2,13 z właśnie 25mm w zbrojeni Fuji New Concept i jego Stradic 2500 mieści się super. Ale moja Daiwa 4000 już nie bardzo. Dużo lepsza 30mm.

Przy wielkosci 4000+ to tez bym jechal od Y30 :) Zawsze mozna sie spierac ze shimano 4000 to ta sama wielkosc jak daiwa 3000... ale...

(2013/02/28 00:13)

piotrcarp

Zastanawiam sie czy startowej nie dac np. BMNAG 86-23030 czy ta BYAG (Nr. 86-12030)wystarczajaco mocna jest? I napiszcie jeszcze jak sie wkleja uchwyt kolowrotka i jaka wielkosc wybrac zeby nie byl zbyt maly do takiej wielkosci kolowrotka a i czy te blanki trzeba lakierowac czy juz sa lakierowane? (2013/03/01 00:29)

piotrcarp

Zastanawiam sie czy startowej nie dac np. BMNAG 86-23030 czy ta BYAG (Nr. 86-12030)wystarczajaco mocna jest? I napiszcie jeszcze jak sie wkleja uchwyt kolowrotka i jaka wielkosc wybrac zeby nie byl zbyt maly do takiej wielkosci kolowrotka a i czy te blanki trzeba lakierowac czy juz sa lakierowane?

Dodam jeszcze pytanko bo koledzy podaja rozna srednice szczytowki 2mm a w opisie jest 2.45mm albo cosik zle patrze na ta tabele https://www.rodpro.de/mhx-blanks/3064-mhx-mag-bass a chodzi mi o ten blank do 21g . Tutaj tez jeden wedkarz opisuje ze niby ma 2mm ((Blank wybralem patrzac na jego wymiary, 15mm w dolniku i 2mm w szczytówce jakos mi pod mag bassa do jakiego sie przyzwyczailem nie pasowalo. Faktycznie rózni sie od najbardziej znanych u nas Batsonów, róznice nie sa powalajace ale daja sie zauwazyc. Czy na plus czy na minus, raczej ani jedno ani drugie. Dolnik ma nieco mniejsza srednice, szczytówka takze jest nieco ciensza niz w odpowiadajacych mu modelach 17 lb. Mniejsza jest takze masa blanku. A jaki jest ten model MHX-a? Po prostu fajny, szczytówka wydaje mi sie ciut bardziej czula niz w odpowiadajacych modelach Batsona, róznica minimalna. A reszta, 10g +4” kopyto to juz jest komfortowy zestaw , po drodze do góry wszelkie kombinacje olowiano –gumowe a na górze skonczylem na 52 gramach masy przynet)) Chyba ze piszemy o innym modelu:) (2013/03/01 09:43)

DelTor0

- dwustopkowej przelotki to raczeje nie warto, wszystkie wedki na tym blanku jakie widzialem byly zbrojone w jednostopkowa. Zreszta blank jest 17lb a taka jednostopkowa spokojnie powinna wytrzymac 25lb

- Piotr, a jaki uchwyt bys chcial? Zwykly DPS czy SKSS? SKSS17 spokojnie sie sprawdzi, tak samo jak powinien sprawdzic sie DPS 18, to wszystko zalezy jakie uchwytu lubisz i jaka lape masz ;) Moze byc tak ze DPS20 najlepiej bedzie ci lezal w dloni

- blank jest lakierowany na czarny matowy (niektore blanki, te najpopularniejssze MHX robi tez w kolorze bialym, ale z regoly sa to jednosklady)

- to 2.45 to waga blanku w uncjach, grubosc szczytowki to Tip 5, ktory odpowiada 2mm.

(2013/03/01 12:44)

piotrcarp

Wystarczy standardowy DPS tylko jak sie go wkleja bo wiem tylko ze nawija sie tasme zeby go wyposrodkowac ale co dalej? Blank jak jest czarny mat to super wiec niema potrzeby go lakierowac? A z tym blankiem to sie zamieszalem bo jest jeszcze cos takiego https://www.rodpro.de/mhx-blanks/3176-hm-mb783-mhx tylko cena zupelnie inna:) (2013/03/01 19:56)

u?ytkownik32263

Zacznę od końca. Ten blank jest wysokomodułowy lecz jego wadą, choć dla innych zaletą , jest jego jednoczęściowość. Za to jest dużo lżejszy od "zwykłych" MHXów i szybszy. No i droższy.

Co do dokładnej średnicy szczytu MB 843-2 to jak dobrze pamiętam jest ona ciut większa niż podane przez Pawła 2mm. Tylko kurde nie mogę znaleźć strony na której widziałem dokładne średnice. A z tym "TIP 5" dalej nie wiem co to za ułamek.

DPSa możesz wkleić albo na taśmę albo na arbor piankowy lub grafitowy. Te drugie są jednak dość delikatne i łatwo je zgnieść co fajnie pokazał Matuszewski w jedym z programów "Z wędką nad wodę". On w każdym razie wszystko wlepia na taśmę. Ja chyba się zdecydują na arbor piankowy. Mniej roboty:)

Takich blanków nawet nie radzę lakierować. One już są odpowiednio zabezpieczone. No chyba że chcesz zmienić kolor;) (2013/03/01 20:16)

piotrcarp

Zacznę od końca. Ten blank jest wysokomodułowy lecz jego wadą, choć dla innych zaletą , jest jego jednoczęściowość. Za to jest dużo lżejszy od "zwykłych" MHXów i szybszy. No i droższy.

Co do dokładnej średnicy szczytu MB 843-2 to jak dobrze pamiętam jest ona ciut większa niż podane przez Pawła 2mm. Tylko kurde nie mogę znaleźć strony na której widziałem dokładne średnice. A z tym "TIP 5" dalej nie wiem co to za ułamek.

DPSa możesz wkleić albo na taśmę albo na arbor piankowy lub grafitowy. Te drugie są jednak dość delikatne i łatwo je zgnieść co fajnie pokazał Matuszewski w jedym z programów "Z wędką nad wodę". On w każdym razie wszystko wlepia na taśmę. Ja chyba się zdecydują na arbor piankowy. Mniej roboty:)

Takich blanków nawet nie radzę lakierować. One już są odpowiednio zabezpieczone. No chyba że chcesz zmienić kolor;)

To super jak juz niema potrzeby dodatkowego lakierowania czarny mat jest super:) A co do tego wklejania to wiem ze tasme sie nawija na blank i naklada uchwyt ale co dalej smaruje sie ja klejem i to wszystko? A pomiedzy blankiem a uchwytem ( to jest miedzy tasmami) jest powietrze? (2013/03/01 20:26)

u?ytkownik32263

Tak , jest tam powietrze. Zresztą uchwyt wklejasz w dwóch punktach. Ale taśmę trzeba bardzo dokładnie nawinąć i posmarować klejem. Tyle przynajmniej teorii, ja tak nie robiłem. Paweł za to tak robi więc bardziej do niego jest to pytanie. Ja wolę na początek coś łatwiejszego dlatego wstawię arbory:) (2013/03/01 20:46)