Robienie kulek bezzapachowych

/ 5 odpowiedzi
Czy jest sens robienia kulek bezzapachowy? W skład wchodzą różne mąki, kilka rodzajów psiej karmy, kasza manna platki owsiane i łyżka tranu i lyżeczka kakao zeby trochę przyciemnic. Czy ma to sens? Będą to kulki zanętowe
Haryyy5

ekspertem od robienia kulek to ja na pewno nie jestem ale po mojemu to z tej receptury to nie będą ani kulki proteinowe, ani tym bardziej bezzapachowe. (2015/06/02 10:09)

major94

Dlaczego nie będą?
Ja wczoraj pierwszy raz zrobiłem swoje kulki proteinowe i nie użyłem żadnego z kupnych miksów, ani betainy ani nic w tym rodzaju. Wszystko ze składników ogólnodostępnych.
Jak na razie efekt jest zadowalający, są w fazie suszenia.
Nie wiem jak dzikie karpie na nie zareagują, ale te hodowlane się o nie zabijają.Tym bardziej jeśli to mają być kulki zanętowe to nie widzę problemu.
Przynętowe- kupne będą się na ich tle wyróżniały.

Zdjęcie moich pierwszych kulek,  zrobionych wczoraj.
Te żółtawe to wanilia, brązowe cynamon, różowe ciemniejsze kolendra, a różowe jaśniejsze migdał.  (2015/06/02 12:52)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

użytkownik26223

Kol  major94nie będą bezzapachowe dla tego gdyż i tran i psia karma bezzapachowe na pewno nie są.
Aby ukręcić kulki proteinowe nie trzeba ani betainy ani kupnego miksu (który zawiera najczęściej mąkę sojową z niewielkimi domieszkami )nie wiem czy wiesz proteiny to inaczej białka.Oczywiście istnieją produkty które zawierają 80-90% białka (protein) np izolat sojowy 90%,kazeina 80% ,ale są to produkty którymi można podnieść ilość białka dodając nawet niewielką ilość do miksu.Ale nie trzeba tak daleko szukać .Wspomniana sucha karma dla psa to najczęściej mąka sojowa (ok 35% białka) z niewielkim dodatkiem mączki mięsnej (65%).Białko zresztą znajduje się w innych produktach np mące rybnej (ok 70%) gluten pszenny (80%) granulat pstrągowy (50%)mleko w proszku odtłuszczone (35%)
kulka powinna zawierać nie tylko białko ale i tłuszcze oraz węglowodany
Jak zwykle bywa diabeł tkwi w szczegółach ,ważne są odpowiednie proporcje B/T/W a więc i składników. (2015/06/02 15:01)

major94

Wiem, że nie będą bezzapachowe, trochę źle się wyraziłem. Bezzapachowe kulki raczej nie istnieją, zwłaszcza robione ze składników ogólnodostępnych. 
Z drugiej strony, jeśli kupione kulki, znanych i renomowanych firm będą użyte jako przynętowe to będą się wyróżniały na tle tych mniej aromatycznych własnej roboty.
Sam używałem psiej karmy, czy mleka w proszku.

Tak wiem co to są proteiny. (2015/06/02 16:37)

Haryyy5

No ale zakładam że jajek użyłeś do zrobienia tych kulek ? Kolega zakładający post nie napisał nic o jajkach ani żadnym substytucie dlatego napisałem że moim zdaniem nie będą to kulki proteinowe. Bardziej bym powiedział że to wyjdzie pellet czy coś pelleto podobnego. Co oczywiście nie znaczy że to źle. Sam kiedyś robiłem sobie pellet ze zbliżonych składników. Po prostu to nie kulki. 
P.S. nie zdziw się jak te Twoje będą lepiej się spisywały niż kupne. Ryby nie patrzą na doczepiony do zestawu paragon. A Twój wyrób prezentuje się bardzo ładnie, zwłaszcza zapachy fajnie dobrane. Mniej typowe, wpisujące się akurat w moje upodobania. (2015/06/05 12:14)