Zaloguj się do konta

Renaturyzacja rzeki Nidy

utworzono: 2009/11/17 17:39
Stefan0012

Korzystając z pięknej pogody w ostatni weekend wybrałem się do Umianowic,rzeka piękna ,lekko podwyższona ,rzut w spokojny nurt i pierwszy kleń na haku.Po godzinie wędkowania miałem około 20 rybek na haczyku,głównie kleni jazi i płotek.Wracając do samochodu skróciłem drogę przez łąki i tu spotkało mnie ogromne zdziwienie,kilka kilometrów zarośniętego niegdyś starorzecza błyszczy czystą taflą wody.Wygląda na to, że renaturyzacja Nidy rusza i jeżeli zostanie wykonana tak, jak jest planowana będziemy mieć naprawdę piękną wodę.Pozdrawiam Stefan. [2009-11-17 17:39]

Stefan powiem szczerze, że miło zaskoczyłeś mnie tą informacją i mam nadzieje, że faktycznie uda się przeprowadzić renaturyzację Nidy tak jak w założeniach bo wtedy będziemy się cieszyć kawałkiem wspaniałej rzeki [2009-12-05 16:12]

hubi

Mam pytanie do kolegów a jak jest z rybą w korczynie w wislicy pozdrawiam. [2009-12-05 19:30]

W tym miejscu trudno mi nie wspomniec historii Renu. Ta rzeka została poddana "poprawianiu". Prostowali brzegi, wycinali drzewa, odcinali starorzecza. Upłynal czas - i okazało sie, że rzeka podobna do kanalu jest przeciw naturze /przeciw rybom w niej żyjącym/, a także przeciw bezpieczenstwu w czasie powodzi. Starorzecza byly zaworem bezpieczenstwa dla odprowadzania nadmiaru wody. Ren prawie w calosci przywrócono do dzikiego stanu. Jezeli to samo robią na Nidzie - pięknej rzece, z której pochodzi rekord Polski sandacza i szczupaka /do dzis nie pobity /, to tylko moge wyrazic szacunek tym, którzy wykonuja ta pracę. [2009-12-06 16:44]

Stefan0012

Jeżeli wykonanie będzie takie, jak jest planowane to efekt może być imponujący .Zakres prac planowanych można zobaczyć klikając ' uchwała 1613/09;na stronie sejmiku woj. świętokrzyskiego.Szkoda że na oficjalnych stronach okręgu nic na ten temat  niema .
[2009-12-07 19:22]

Stefan nie ma kompletnie nic tak jak piszesz ja dowiedziałem się z ustawy jak maja przebiegac prace i jaki jest ich zakres jeśli faktycznie wszystko uda się zrobić tak ajk jest to napisane to rewelacja

[2009-12-08 21:49]

Stefan0012

Dowiedziałem się,  że podobne prace rozpoczęły się w okolicy Sobowic .Sieju mógłby się odezwać na ten temat z racji sprawowanej funkcji w okręgu .
[2009-12-09 18:00]

poldek1952

miałem okazję połazić ze spiningiem po Nidzie w  okolicach Sobowic  w pierwszą niedzielę grudnia,żadnych prac związanych z naprawianiem rzeki nie widziałem.Obawiam się że jeżeli zaczną jakieś prace to dużo wody w Nidzie upłynie.Pozdrawiam Poldek1952 [2009-12-14 17:56]

Stefan0012

O pracach  w okolicy Sobowic  słyszałem od kolegi natomiast prace w okolicach Motkowic widziałem na własne oczy i wyglądają naprawdę budująco.
[2009-12-14 18:23]