Remont przyczepy podłodziowej

/ 21 odpowiedzi / 6 zdjęć
Witajcie ;)
Niedawno nabyłem starą przyczepę podłodziową wraz z łódką Romana. Rozebrałem ją na części pierwsze, wypiaskowałem, itd. Problem mam z rolkami. Musiałem je poodcinać bo podczas wciągania przyczepy rysowała się łódka o ramę. Może ma ktoś z Was doświadczenie i może podpowiedzieć mi w jakich miejscach i jaką ilość rolek zamocować? Na chwile obecną chce zamontować 3 rolki kilowe i 2 boczne.
Pozdrawiam
GBH

Nie bardzo rozumiem czemu Ci rysowało o ramę? Bez rysunku trudno pomóc. Wiadomo jednak, że najważniejsza jest rolka na samym końcu. Łódka musi wjeżdżać dziobem najpierw na rolkę kilową -  zasadne jest by wystawała na zewnątrz, tj. za przyczepkę. Rolki kilowe nie muszą być równo rozmieszczone. Uważam też, że powinieneś dołożyć rolkę nr 4 - jeśli konstrukcja przyczepki na to pozwoli. Nie musi być na tym samym poziomie co pozostałe, może być niżej i stanowić tzw. asekurację. Jeśli chodzi o rolki boczne, to zastanów się nad bocznymi/dolnymi podporami zamiast rolek (np. z drewna i obite grubym filcem) na ruchomych zawiasach. Łódź wtedy opiera się na listwach rozkładając ciężar, a nie na samych rolkach kilowych (najazdowych), przez co narażona jest na większe uszkodzenia. Nie wiem jaką masz przyczepkę, ale polecam pomyśleć o resorach (polonezowskich) i amorkach - chyba, że masz. Wymień też stalową linkę od wyciągarki na pas (można ręce pokaleczyć).

Pozdrawiam, jak dasz rysunek to coś może się rozjaśni

(2013/01/25 08:33)

Hunt eR

Tu masz jakieś takie rozwiązanie o którym pisze kolega. (2013/01/26 10:53)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Hunt eR

Sorry, to pod ponton mi się wgrało, tu masz właściwe i w kolejnym poście. (2013/01/26 10:55)

cezary-baginski

Przyczepa jest rozłożona na części pierwsze. Do wymiany jest ciągar, była zrobiona na tzw. odpier.... Rysowała mi łódkę w miejscu, które oznaczyłem literą B. Rolki Były zamontowane w miejscach oznaczonych literami A i C. Chcę zamontować je w miejscach A B C. Od strony oznaczonej literą A będzie ciągar. Mam trzy rolki kilowe i dwie boczne. Dzięki za podsunięcie pomysłu z podporami bocznymi. Nie wiem jak mają wyglądać zawiasy do nich, zatem jeśli możecie podsunąć jakieś rozwiązanie to bardzo bym prosił.

Dziękuje jeszcze raz i pozdrawiam. (2013/01/28 12:32)

użytkownik102141

Czarku! Wysłałem Ci fotki mojej przyczepki  (detale o które pytałes ).Jak nie mozesz ,,rozklinic,, do pisz na privka . (2013/01/28 13:01)

użytkownik102141

No kol teraz to jest wszystko jasne.Jeśli przyczepa rysowała Ci łódeczkę to znaczy ze za nisko były posadowione rolki kilowe .Tak jak pisałem rolki kilowe muszą byc ustawione tak aby po wciagnięciu łodzi kil opierał sie na wszystkich rolkach z jednakowa siła.ilość rolek zależy od długości i wagi łodzi im cięższa tym więcej podpór . Co do bocznych to możesz skorzystać z moich fotek lub jeśli chcesz zastosować rolki boczne to przynajmniej 4 po 2 z każdej strony . Jeszcze jedna istotna uwaga.Zrób sobie wysuwaną tylną belkę z oświetleniem . Ja przed wodowaniem wysuwam tą belkę odłączam lampy (wtyczka ) i wjeżdzam do wody. Widzę ze masz profesjonalne zaplecze produkcyjne zatem powodzenia . (2013/01/28 19:06)

cezary-baginski

Jak najbardziej skorzystam z Twoich fotek. Gościu, od którego kupiłem całość dorzucił mi 3 rolki kilowe, 2 boczne o szerokości 200 mm. Były też zamontowane 2 bardzo wąskie ok 20-30 mm. Zamontuję wszystko co mam i zrobię też boczne podpory aby na nich głównie opierał się ciężar. Foty produktu finalnego wrzucę za kilka dni, może tygodni. Zaplecze jest dzięki uprzejmości teścia, ja sam to mógłbym kompa zrobić ewentualnie stronkę, dobrze, że chociaż wiem, że to tokarka ;)
Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz. Czy piasty nie rozpadają się po takich wjazdach do wody? (2013/01/28 22:11)

użytkownik102141

A i bardzo istotne pytanie .Ja mam oś i resory od fiata ducato.Założyłem nowe uszczelniacze (simmeringi) i woda NIE MA DOSTĘPU DO ŁOŻYSK A SMAR NIE WYCIEKA NA ZEWNĄTRZ.PS.Jak zmontujesz sprzęcicho to musisz teścia na rybki zaprosić . hihi. (2013/01/28 23:07)

cezary-baginski

Hmm... A ja nie wiem od czego mam. Jest tylko oznaczenie C31. A wujek google nie chciał zbytnio pomóc w tej sprawie. W każdym razie rozstaw śrub to ok. 4x100 i piasta jest nierozbieralna. W każdym razie zabezpieczę to jakoś żeby woda nie dostawała się.
Pozdrowionka (2013/01/28 23:13)

cezary-baginski

Rozstaw śrub to 4x100 lub 4x98 nie jestem w tej chwili w stanie zweryfikować tego, osadzenie 55 mm. Felgi mają 4x100. Góra piasty ma otwory rozstawione o 78 mm, dół 72 mm, boki 52 - 53 mm. Ryszard pisałeś, że można to rozebrać. Moim zdaniem łożysko jest wprasowane w piastę i nie da rady wyjąć go bez uszkodzenia piasty. Muszę tylko dowiedzieć się od czego one są abym mógł zmienić je gdyby rozsypały się. Zresztą zerknij sam. (2013/01/29 19:17)

użytkownik102141

O kurde !! ale wynalazek ! Faktycznie jest to ,,zaprasowane ,,. Ale jeśli po umyciu tzn usunięciu starego smaru łożyska obracają się płynnie bez zadnych zgrzytów to możesz nałożyć nowy smar i wszysko bedzie ok. Z fotek wnioskuje iż cała piasta jest przykrecona do konstukcji na 4 sruby wkładajac ja w gniazdo powinienes dła pewności uszczelnić połączenie .Możesz to zrobic kładac na odtłuszczoną krawędż  kołnierza wałeczek z silikonu.W tym układzienie masz dostepu do uszczelniacza a myślę ze jest na pewno od zewnątrz piasty.Gdybyś zamieścił jeszcze fotkę piasty leżącej w poziomie . (2013/01/29 20:35)

stefanevilive

Cześć.
Skończyłeś przyczepę? Ja muszę zrobić podobną więc może skorzystałbym bo mam taką samą ramę czyli od trucka. (2013/04/24 11:22)

Romuald55

Podwójne ruchome rolki rozwiązują problem zarówno wodowania jak i wciągania łodzi na przyczepę.Oczywiście listwa ze światłami jest ściągana.Boczne podpory można dobrać w zależności od potrzeb.Najkorzystniejsze są długie listwy.Podpieranie łodzi na większej powierzchni nie powoduje mikrouszkodzeń laminatu tak jak podpórki punktowe. (2013/04/24 13:57)

cezary-baginski

Jest prawie gotowa. Zostały do zrobienia mi podpory boczne, instalacja i muszę dołożyć teleskopy (amortyzatory) bo na resorach trochę podskakuje. Ale to już detale. Zobaczę jak będzie nad wodą jeśli będzie problem z ostatnią rolką to kątówka w rękę i dospawam ruchome podwójne rolki.
Dziękuję bardzo za info, że jest to rama od trucka. Liczę na to, że ośka i piasty też są od niego. A naszukałem się tego strasznie. Tym bardziej dziękuję i pozdrawiam. (2013/04/24 22:18)

dariusz68

Witam, potrzebuje informacji. Posiadam przyczepke podłodziową, na osi skrętnej, ktoś moze doradzic jaką zastosować oś, zeby przyczepka nie skakala i trzymała się drogi?
Pozdrawiam (2018/03/03 17:23)

dziket

zeby nie skakala na dziurach to trzeba by bylo resory wstawic ale to juz grubsza przerubka ja tez mam przyczepke na belce lodke o masie 150kg na duzych dziurach jak za szybko jade to nieraz podskoczy ratuje sie niskim cisnieniem powietrza w oponach to troche pomaga (2018/03/03 17:40)