Zaloguj się do konta

Rekord Polski - sumik karłowaty .

utworzono: 2011/07/04 12:23
FranceCola

Witam, czy wie ktoś może, jaki jest aktualny Rekord Polski Sumika karłowatego? Wiem, że ani Wedkarski Świat, ani też Wiadomości Wędkarskie takiej klasyfikacji nie prowadzą, ale może wiecie jaki jest najwiekszy sumik złowiony na naszych wodach ? [2011-07-04 12:23]

mielec

Witam, czy wie ktoś może, jaki jest aktualny Rekord Polski Sumika karłowatego? Wiem, że ani Wedkarski Świat, ani też Wiadomości Wędkarskie takiej klasyfikacji nie prowadzą, ale może wiecie jaki jest najwiekszy sumik złowiony na naszych wodach ?




Słyszałem coś, że poławiali gdzieś w Polsce nie pamiętam gdzie takie ponad 30 cm, a kiedyś bodajże Ghostmir pisał o wyprawie, iż połowił okaza takiego ponad 35 jak mnie pamięć nie zawodzi.
[2011-07-04 12:47]

GOSTM

Nie wiem jaki jest rekord Polski. Może mój okaz pozwoli ocenić jakie te ryby mogą być. Sam złowiłem jednego dnia na wodzie PZW 624 około 60 sztuk mierzących od 7-8 cm aż po 42 cm.

Największe były cztery sztuki po kolei 30, 36, 39 i 42 cm. Dziesięć godzin burzy i pełna siata pokemonów. Karłowacieją kiedy jest ich ponad miarę.

To było jakieś 3-4 lata temu. Dziś już nikt tam takich okazów nie łowi. Woda wraca do równowagi. 

[2011-07-04 12:48]

gorgan

Na dzien dzisiejszy nie prowadzi sie takich rekordów, ale mam kilkanascie nr WW z lat 70 i wtedy prowadzono takie klasyfikacje
[2011-07-04 13:02]

kolego byczek 30 cm to średniak , ja osobiście złowiłem okaz 43 cm , walczył pięknie , w deszczowy dzień na czerwonego , ale ostatnio znajomy zaciął pięknego byka ( myślę , że mógł mieć grubo ponad 50 cm ! ) bo ani ja ani on takiego nie widzieliśmy , niestety przed samym podbierakiem pękł haczyk ... MUSTAD ... i to o dziwio wziął na 2 ochotki
[2011-07-04 13:20]

GOSTM

Jacu - pokemon który ma 30 cm to jest już gigant. Zaufaj mi. Sam łowiłem takie koło 40-tki, ale to już są naprawdę okazy nie do pomyślenia. Natomiast pokemon który mierzy 50 cm, to już nawet nie będzie rekord Polski ale  rekord na miarę "interprzestrzeni". W życiu nie widziałem takiego pokemona i chyba ktoś lekko przesadził pisząc o półmetrowym okazie. Musiałbym widzieć to na focie z metrem przy ciele żebym uwierzył. [2011-07-04 17:09]

mateuszwos

Ja podobnie. Już wcześniej chciałem o tym napisać. Choć nie jestem specem od sumików karłowatych to nie dam wiary nim zobaczę.
[2011-07-04 17:30]

FranceCola

Nikt nie wie, jakie 'byczki' pływają w polskich jeziorkach. Sa napewno wielkie okazy :-) Sam raz byłem świadkiem, jak pewien starszy pan złowił sumika który miał dokładnie 47 cm długości, i niestety zabrał go se sobą. Myślałem że go wypóści i sumik jeszcze urośnie do większych rozmiarów.  [2011-07-04 17:39]

GOSTM

W Ameryce Północnej może taki sumik urosnąć do 45-góra 47 cm. Nikt tam chyba nie łowił większych. Nie ma co porównywać warunków jakie ma u nas do tych w Ameryce, i powszechnie wiadomo, że u nas karłowacieje właśnie z powodu tych warunków. Zatem zakładam, że nie ma takiej możliwości żeby pokemon osiągnął u nas pół metra.

Jednak zawsze istnieje możliwość zaistnienia niesłychanego zbiegu okoliczności, zatem czasem trzeba uwierzyć tez w cuda. 

Ale nie będzie to sytuacja nagminna, a ten kto takiego złowi będzie naprawdę miał farta stulecia.

[2011-07-04 17:54]

mateuszwos

Tych ryb nie wolno wypuszczać. To jest szkodnik którego po złowieniu należy uśmiercić.
[2011-07-04 17:54]

FranceCola

Tych ryb nie wolno wypuszczać. To jest szkodnik którego po złowieniu należy uśmiercić.


Tak wiem, ale było to jeziorko w lesie, które nie należy do PZW ani do innego stowarzyszenia wedkarskiego. 



[2011-07-04 18:03]

Jędrula

Tych ryb nie wolno wypuszczać. To jest szkodnik którego po złowieniu należy uśmiercić.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

A potem PATELNIA i gorący tłuszcz , ten ''karakan'' jest pyszny :)

[2011-07-04 18:03]

mateuszwos

Prawda, walory smakowe przewyższają niejeden rodzimy gatunek.
[2011-07-04 18:06]

FriQ

Rok  temu po powodzi, jakieś 3 tyg łowiłem te sumiki. Brały jak głupie mój rekord to coś kolo 23 cm :) Mięso smaczne potwierdzam, a rybka waleczna oraz wytrzymałą. Po kilku mocnych walnięciach grubym kijem w głowę żyła. Ale jak ktoś ma dużo sumików w stawie takich 20 + można połapać chociaż mięsko dobre. Tylko te kolce paskudne, raz mnie taki koluch ukuł, to jakieś 2 - 3 tyg miałem zaczerwienienie.
[2011-07-04 18:06]

GOSTM

Polecam do wędzenia. [2011-07-04 18:21]

DelTor0

Tak wiem, ale było to jeziorko w lesie, które nie należy do PZW ani do innego stowarzyszenia wedkarskiego. 





Tak z ciekawosci, to ze nie mozna wypuszczac to jest tez w ustawie o wodach srodladowych (nie tylko w rapr)?

Jezeli tak, to nie wazne ze jeziorko nie nalezy do PZW, i tak lamiesz prawo





[2011-07-04 18:23]

mateuszwos

Nawet w prywatnych stawach nie powinno się tego trzymać.
[2011-07-04 18:25]

funiek

ja regularnie łapię takie 35cm oczywiśie trafiają się mniejsze i to dużo ale 35 to nie rzadkość, w 40 taki też się trafiają sporadycznie, a 50 cm to już czyjaś fantazja.
[2012-02-29 12:00]

sliwka15

żadna fantazja,na własne oczy widziałem sumika 47 cm. Na oko ważył ponad 1,5 kg. W marcu zaraz po zejściu lodu na "  mojej " miejscówce sumiki 40 cm to nie rzadkość.

Ale na dendrobene i rosówkę nie biorą :)))))))))) Jeśli macie przypuszczenia, że w waszych wodach pływają duże sztuki to radze spróbować, kawałki małż, i krewetki koktajlowe :) [2012-02-29 12:54]

dealer081

Gdziec czytalem to bylo to 42cm/1.60kg [2012-02-29 13:05]

jesitor

ja dzisiaj zlapalem 43cm sztuke, na larwe cmy i 3 larwy muchytroche ciezko bylo bo podbieraka nie mialem, ale mial zajebisty zolty kolor z kilkoma czarnymi kropkamia co do rekordu to na wlasne oczy widzialem sztuke co jej piesc do geby wchodzila [2012-04-25 16:45]

perwer

ja dzisiaj zlapalem 43cm sztuke, na larwe cmy i 3 larwy muchytroche ciezko bylo bo podbieraka nie mialem, ale mial zajebisty zolty kolor z kilkoma czarnymi kropkamia co do rekordu to na wlasne oczy widzialem sztuke co jej piesc do geby wchodzila



Choćby któryś z was na larwy gnidy morskiej złowił sumika  43 cm ,to i tak jak Judasz nie uwierzę,jak nie zaobaczę .Każdy bebla że łowi sumiki po 43 cm,niektórzy koło 50 cm nawet łapią.
Niech tu jedna osoba wklei zdjęcie sumika -z miarą że ma 43 cm...chce to widzieć.Wiem jakie sumiki łowi sie w \Polsce i fantazja dobre jest na opowieści dziwnej treści -przed spaniem,ale do serii bajek poczytaj mi Mamo.
[2012-04-25 17:33]

ARTMAR1

zgadzam sie z perwerem ale reki nie dam uciąć miałem doczynienie z ta gadziną na zbiorniku chechło jest tego tam tyle ze masakra i z opowiadań nikt wiekszego jak 25 nie wyciagnał a co do tego czy ona smaczna tez nie wiem ale słyszałem ze tych ryb sie nie je. chechło pieknmy zbiornik dużo ryb ale nie wiem na co tam łowić ten głupi sumik wszytsko ciągnie ;/ byłem tam rok temu ostatni raz i raczej juz tam nie pojade.

[2012-04-25 17:57]

Waldi Fish

kolego byczek 30 cm to średniak , ja osobiście złowiłem okaz 43 cm , walczył pięknie , w deszczowy dzień na czerwonego , ale ostatnio znajomy zaciął pięknego byka ( myślę , że mógł mieć grubo ponad 50 cm ! ) bo ani ja ani on takiego nie widzieliśmy , niestety przed samym podbierakiem pękł haczyk ... MUSTAD ... i to o dziwio wziął na 2 ochotki

No tak. Zawsze największe są te ryby, który nam się urywają.
[2012-04-25 18:08]

JOPEK1971

Kiedyś WW odnotowywał rekordy tego gatunku,jak się nie mylę to sumik rekordowy miał 48cm 1,46kg. [2012-04-25 18:17]