Rejestr połowu ryb a regulamin

/ 246 odpowiedzi / 2 zdjęć

Ten wątek został zablokowany - nie możesz odpowiadać na posty

MASTINO

........???  Dziwny pomysł. Przecież na odcinkach złów i wypuść wpisujemy tylko datę !

No to chyba logiczne. Wpisujemy coś tak, jak dyktuje to nam Ustawa, RAPR, regulamin danego Okręgu, łowiska, czy odcinka tego łowiska.

(2012/01/26 10:05)

dizzy76

Koledzy a ja mam jedno pytanie o rejestry!Jak to jest? jest obowiązkowy czy już nie?Wiele okręgów zezwala na wędkowanie bez rejestrów, to jak to jest?Skoro nie wszyscy wymagają to czy jest obowiązek?czy Okręgi mogą zwolnić z wypisywania rejestrów wbrew nakazowi ustawy? (2012/01/26 10:52)

pawelz

Ustawa nie nakazuje prowadzenia rejestrow przez wedkarzy !!!.
Nigdzie takiego zapisu nie ma. Nakazuje prowadzenia ewidencji przez upowaznionego go gospodarowanaia a wiec na okreg jako podmiot gospodarczy a nie na wedkarza jako czlonka stowarzyszenia. A okreg moze nalozyc obowiazek rejestracji polowaow, ale nie musi. (2012/01/26 11:22)

JaroDaw

Koledzy a ja mam jedno pytanie o rejestry!Jak to jest? jest obowiązkowy czy już nie?Wiele okręgów zezwala na wędkowanie bez rejestrów, to jak to jest?Skoro nie wszyscy wymagają to czy jest obowiązek?czy Okręgi mogą zwolnić z wypisywania rejestrów wbrew nakazowi ustawy?

Ustawa o rybactwie śródlądowym

Art. 7. 2a. Posiadanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 2, potwierdza dokument wydawany przez uprawnionego do rybactwa w obwodzie rybackim określający podstawowe warunki uprawiania amatorskiego połowu ryb ustalone przez uprawnionego do rybactwa wynikające z potrzeby prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w tym obwodzie rybackim, uwzględniającej w szczególności wymiary gospodarcze, limity połowu, czas, miejsce i technikę połowu ryb. Zezwolenie może także wprowadzać warunek prowadzenia rejestru amatorskiego połowu ryb, a w przypadku wprowadzenia tego warunku, określać sposób prowadzenia tego rejestru.

Czyli to okręgi decydują, czy na im podległym wodą wędkarze zobowiązani są do prowadzenia rejestrów.

(2012/01/26 11:34)

dizzy76

dziękuję za wyczerpującą odpowiedź:) (2012/01/26 20:08)

zenfr

Po to w większości Okręgów wprowadzono Rejestr Połowu Ryb ( od 2005 r ) , żeby go przestrzegać , teraz nawet grożą kary w postaci mandatu ( od 1 stycznia 2011 r i Ustawa z 27 listopada 2010 r ) , więc wypełnianie , to spełnianie jednego z przepisów , które Nas wędkarzy obowiązuje . I wypełniać je trzeba , a wszelkie zapytania kierować do ustawodawcy .

Kolega Jurek trafił w sedno  .W całym tym rejestrze nie chodzi o ryby , zarybianie, jakieś tam statystyki ,ale o mandaty z tytułu nie wypełnionego rejestru.Słyszymy o "kłusownikach" i nieetycznych wędkarzach, ale bardzo mało o przekrętach (z wyj Zielonej Góry). Jesteśmy stowarzyszeniem bardziej"świętym" od Pana Boga. (2012/01/28 00:05)

adamek19969

Witam. robiąc kartę w 2011roku dostałem tylko legitymację, kartę wędkarską oraz zezwolenie.. żadnego rejestru nie dostałem ... w tym roku poniosę jakąś karę opłacając składki? (2012/02/09 23:41)

dziadek2

wiele już napisano tu na forum za i przeciw wypełnianiu tych rejestrów , nawet chyba w 2009 r była dyskusja na ten temat i co się okazało ,że na wodach koła PZW (nie podam nazwy bo nie pamiętam już) do czego mierzam po podliczeniu tych danych z rejestru wynikło że w wodzie którą opiekowało się koło złowiono 2 x więej ryb niż wpuszczono za 2 lata więc nasuwa się pytanie po co komu takie info: a no myślę że jeśli to będzie dotyczyło dużych zbiorników takich jak Mietków, Kozielno ,Topola,  Otmuchów,  Nysa ,Turawa ,Zalew Zęborzycki (Lublin) i inne większe zbiorniki to na 100% spólki rybackie tam sie zadomowią na 2 -3 lata wytrzepią wszstko i pójdą dalej na inne zbiorniki nikt nie kontroluje tych odłowów.Po prostu wchodzą na GOTOWE zarybione zbiorniki robią spustoszenie i idą dalej  a my się później dziwimy że nie ma tej ryby a płacimy na zarybianie przykład smarzalnia ryb Frydek koło Otmuchowa przy trasie na Paczków smarzalnia i może 100m do wody przez wał i co widać w marcu 2010 r w meni sandacz  żona zamówiła i okazało się że to nie można była nazwać rybą może miał ze 30 cm napewno nie był zakupiony w gospodarstwie rybackim bo nikt nie sprzedał by takiej sztuki jak za rok może dostać dwu krotnie więcej więc moim zdaniem te rejestry służą    tylko po to by mieć rozeznanie w okręgu gdzie i co można odpuścić z zarybianiem bo po co zarybić jak tam jest ryby MNOGO. (2012/02/10 14:55)

JaroDaw

Witam. robiąc kartę w 2011roku dostałem tylko legitymację, kartę wędkarską oraz zezwolenie.. żadnego rejestru nie dostałem ... w tym roku poniosę jakąś karę opłacając składki?

Jeśli w zezwoleniu nie ma rejestru, to nie zapłacisz. Najwidoczniej Twój okręg nie prowadzi rejestrów ( szczęściarzu ). (2012/02/10 15:09)

kormorus

... Siatka wędkarska nie jest wymagana jeśli nie przetrzymujemy ryb w stanie żywym!

Kolego osa12, przeczytaj dokładnie pkt 3.5 regulaminu
  (2012/02/10 23:03)

JaroDaw

... Siatka wędkarska nie jest wymagana jeśli nie przetrzymujemy ryb w stanie żywym!

Kolego osa12, przeczytaj dokładnie pkt 3.5 regulaminu

Ja czytałem i się niczego nowego nie doczytałem. Nie ma nic w tym punkcie RAPRu o rybach przetrzymywanych w stanie " nieżywym ". (2012/02/11 09:38)

dziadek2

czytając tu większość wypowiedzi słusznych rzeczowych zgadzam sie z nie którymi ale do czego służy rejestr ano chyba do INGIWILACJI nas wedkarzy rejest jest imienny więc wiedzą ile razy był wędkarz nad wodą i gdzie jaką rybę złapał cm/ waga itd..i oczywiście niedługo trzeba będzie mieć wagę z legalizacją jak i miarkę też, bo do niczego więcej chyba nie służy bo jak są zbiorniki zarybione każdy z nas wie to tyle odemnie. Powodzenia nad wodą z rejestrem połowów. (2012/03/02 20:04)

jogi

Pkt. 3.5 RAPR  każdy wędkarz interpretuje na swoją korzyść. Jeżeli pisze że w stanie żywym to mają być w siatce. Jeżeli je ukatrupię to mogę je schować i prawie nikt nie ma możliwości  tego sprawdzić. Nie chcąc zbytnio polemizować myślę że ten punkt RAPR. jest żle ułożony. Mnie wydaje się że powinno być "Złowione zgodnie z limitem ilościowym ryby należy przechowywać w stanie żywym wyłącznie w siatkach.......... Może nie mam racji ale  mam prawo mieć swoje zdanie .... Pozdrawiam. (2012/03/05 20:47)

adler

Uwagi dodatkowe dotyczące rejestru:

Rejestr Połowu jest drukiem ścisłego zarachowania, a fakt jego wydania zostać odnotowany w specjalnie prowadzonym zestawieniu wydanych Rejestrów przez skarbnika koła przyjmującego składkę i wydającego Rejestr. 

Wydanie Rejestru Połowu powinno zostać również odnotowane w legitymacji członkowskiej przez wpisanie daty wydania i numeru Rejestru.

Zwrócenie Rejestru powinno zostać potwierdzone w sposób analogiczny.
( czyli , wędkarz kwituje własnoręcznym podpisem odbiór rejestru , a później jego zdanie skarbnikowi ) .

Każdy wędkarz ma obowiązek wpisania nazwy łowiska i daty przed rozpoczęciem wędkowania. 

Kluczową rolę w kwestii dyscyplinowania wędkarzy do wypełniania rejestrów musi odgrywać etatowa straż rybacka.

Zasady pracy straży powinny być następujące:

Strażnik przeprowadza kontrolę wędkarzy poprzez sprawdzenie karty wędkarskiej oraz rejestru połowów.

Każdy skontrolowany wędkarz musi być zapisany przez strażnika z imienia i nazwiska.

Strażnik ma obowiązek zapisać w rejestrze połowów, że przeprowadził kontrolę.

Strażnik powinien sporządzać raport dzienny z kontroli z wykazem skontrolowanych osób.

Raporty dzienne strażników gromadzone w ZO i będzie je można porównać z zapisami ze zwróconych rejestrów połowów. Da to dodatkową korzyść w postaci skontrolowania jakości pracy strażników.

Intensywnie działająca straży będzie czynnikiem mobilizującym dla wędkarzy należących do Związku do prowadzenia rejestrów połowów oraz wykryje wielu z tych, którzy zrezygnowali z płacenia składek natomiast nie zrezygnowali z łowienia..

Stwierdzenie podczas kontroli, że ktoś nie wpisał wyjścia nad wodę za pierwszym razem powinno skutkować tylko upomnieniem. Następnym razem natomiast powinno się wiązać z zatrzymaniem rejestru (a wędkowanie bez rejestru nie jest możliwe). Wędkarz łowiąc ryby i nie wypełniając rejestru połowów działa na szkodę PZW!!!

Wędkarze muszą się przyzwyczaić, że rejestr połowów jest narzędziem pomocniczym do prowadzenia racjonalnej gospodarki na naszych wodach i nie ma innej możliwości jak tylko obowiązkowe prowadzenie go i oddawanie skarbnikowi koła po każdym sezonie .

To są dane z Okręgu Opolskiego .

(2012/03/06 13:59)

pawelz

Pkt. 3.5 RAPR  każdy wędkarz interpretuje na swoją korzyść. Jeżeli pisze że w stanie żywym to mają być w siatce. Jeżeli je ukatrupię to mogę je schować i prawie nikt nie ma możliwości  tego sprawdzić. Nie chcąc zbytnio polemizować myślę że ten punkt RAPR. jest żle ułożony. Mnie wydaje się że powinno być "Złowione zgodnie z limitem ilościowym ryby należy przechowywać w stanie żywym wyłącznie w siatkach.......... Może nie mam racji ale  mam prawo mieć swoje zdanie .... Pozdrawiam.

Nie wiem czy Cie dobrze zrozumialem, ale czy chcesz, aby ryby, ktore chce zabrac musialyby byc przechowywane do zakonczenia lowienia w stanie zywym ?.
Zastanow sie co proponujesz.
Jesli zle zrozumialem, to nie bylo sprawy. (2012/03/06 14:38)

Diablo

Pkt. 3.5 RAPR  każdy wędkarz interpretuje na swoją korzyść. Jeżeli pisze że w stanie żywym to mają być w siatce. Jeżeli je ukatrupię to mogę je schować i prawie nikt nie ma możliwości  tego sprawdzić. Nie chcąc zbytnio polemizować myślę że ten punkt RAPR. jest żle ułożony. Mnie wydaje się że powinno być "Złowione zgodnie z limitem ilościowym ryby należy przechowywać w stanie żywym wyłącznie w siatkach.......... Może nie mam racji ale  mam prawo mieć swoje zdanie .... Pozdrawiam.

spinningiści byliby wniebowzięci. (2012/03/06 14:52)

Andrzej66

Jestem dobrej myśli :-), skoro już niektóre okręgi rezygnują z rejestrów no to może i u mnie za rok, dwa nie będzie rejestrów :?: A złowione rybi i tak będę sobie dalej notował, tak jak to robiłem przed rejestrami. :-) (2012/03/06 16:39)

JOPEK1971

Uwagi dodatkowe dotyczące rejestru:

Rejestr Połowu jest drukiem ścisłego zarachowania, a fakt jego wydania zostać odnotowany w specjalnie prowadzonym zestawieniu wydanych Rejestrów przez skarbnika koła przyjmującego składkę i wydającego Rejestr. 

Wydanie Rejestru Połowu powinno zostać również odnotowane w legitymacji członkowskiej przez wpisanie daty wydania i numeru Rejestru.

Zwrócenie Rejestru powinno zostać potwierdzone w sposób analogiczny.
( czyli , wędkarz kwituje własnoręcznym podpisem odbiór rejestru , a później jego zdanie skarbnikowi ) .

Każdy wędkarz ma obowiązek wpisania nazwy łowiska i daty przed rozpoczęciem wędkowania. 

Kluczową rolę w kwestii dyscyplinowania wędkarzy do wypełniania rejestrów musi odgrywać etatowa straż rybacka.

Zasady pracy straży powinny być następujące:

Strażnik przeprowadza kontrolę wędkarzy poprzez sprawdzenie karty wędkarskiej oraz rejestru połowów.

Każdy skontrolowany wędkarz musi być zapisany przez strażnika z imienia i nazwiska.

Strażnik ma obowiązek zapisać w rejestrze połowów, że przeprowadził kontrolę.

Strażnik powinien sporządzać raport dzienny z kontroli z wykazem skontrolowanych osób.

Raporty dzienne strażników gromadzone w ZO i będzie je można porównać z zapisami ze zwróconych rejestrów połowów. Da to dodatkową korzyść w postaci skontrolowania jakości pracy strażników.

Intensywnie działająca straży będzie czynnikiem mobilizującym dla wędkarzy należących do Związku do prowadzenia rejestrów połowów oraz wykryje wielu z tych, którzy zrezygnowali z płacenia składek natomiast nie zrezygnowali z łowienia..

Stwierdzenie podczas kontroli, że ktoś nie wpisał wyjścia nad wodę za pierwszym razem powinno skutkować tylko upomnieniem. Następnym razem natomiast powinno się wiązać z zatrzymaniem rejestru (a wędkowanie bez rejestru nie jest możliwe). Wędkarz łowiąc ryby i nie wypełniając rejestru połowów działa na szkodę PZW!!!

Wędkarze muszą się przyzwyczaić, że rejestr połowów jest narzędziem pomocniczym do prowadzenia racjonalnej gospodarki na naszych wodach i nie ma innej możliwości jak tylko obowiązkowe prowadzenie go i oddawanie skarbnikowi koła po każdym sezonie .

To są dane z Okręgu Opolskiego .

Narzędziem pomocniczym,do czego?Racjonalna gospodarka u mnie nie istnieje,za pewne w wielu okręgach również,więc nie widzę uzasadnienia w wypełnianiu rejestru,by ocenic co,jak,i gdzie wystarczy odłów kontrolny w obecności fachowca ichtiologa. (2012/03/06 16:40)

Andrzej66

Narzędziem pomocniczym,do czego?Racjonalna gospodarka u mnie nie istnieje,za pewne w wielu okręgach również,więc nie widzę uzasadnienia w wypełnianiu rejestru,by ocenic co,jak,i gdzie wystarczy odłów kontrolny w obecności fachowca ichtiologa.

Tu jestem za takim odłowem, tylko że takim odłowem powinni więcej ryb wyciągnąć niż ja na wędkę, bo inaczej taki odłów też nie zdaje egzaminu. :) (2012/03/06 16:58)

JOPEK1971

Narzędziem pomocniczym,do czego?Racjonalna gospodarka u mnie nie istnieje,za pewne w wielu okręgach również,więc nie widzę uzasadnienia w wypełnianiu rejestru,by ocenic co,jak,i gdzie wystarczy odłów kontrolny w obecności fachowca ichtiologa.

Tu jestem za takim odłowem, tylko że takim odłowem powinni więcej ryb wyciągnąć niż ja na wędkę, bo inaczej taki odłów też nie zdaje egzaminu. :)

Zapewniam Cię że takim odłowem więcej wyciąga się ryb niż na wędkę,a bzdury wpisywane do rejestrów przez niektórych wędkarzy niczemu nie służą. (2012/03/06 17:09)

viper1986

W najbliższy weekend mam zamiar zabrać spiningi i wybrać się na Wisłę za okoniem, jaziem i kleniem..i tu pytanie: rozumiem, że po zejściu nad rzekę wpisuję datę i słowo "rzeka wisła" i miejscowość? A co w przypadku, gdy np. po godzinie pojadę w inne miejsce, dalej ta sama rzeka, ale inna miejscowość? Cholernie tego nie rozumiem, a nie chcę by na samym początku sezonu ktoś miał do mnie jakieś uwagi.. (2012/03/06 23:31)

adler

Serwus Kamil .

W najbliższy weekend mam zamiar zabrać spiningi i wybrać się na Wisłę za okoniem, jaziem i kleniem..i tu pytanie: rozumiem, że po zejściu nad rzekę wpisuję datę i słowo "rzeka wisła" i miejscowość? A co w przypadku, gdy np. po godzinie pojadę w inne miejsce, dalej ta sama rzeka, ale inna miejscowość? Cholernie tego nie rozumiem, a nie chcę by na samym początku sezonu ktoś miał do mnie jakieś uwagi.

------------------------------------------------------------------------------------------

Kamil , każdy rejestr posiada instrukcje wypełniania go .Każdemu łowisku , ( jeziora , stawy , glinianki... ) , rzeki 9 odcinki rzek ) , mają przypisany numer . Więc lepiej wpisywać tylko numer przypisany danemu odcinkowi rzeki , datę i wszystko . Później już w trakcie wędkowania wpisujesz rybki , no chyba że je od razu wypuścisz .

Pozdrawiam .

(2012/03/07 13:21)

szkarlupnia3

spinningiści byliby wniebowzięci.

już czuję jak mnie wniebobierze ;) (2012/03/11 20:00)