Regulamin zawodów

/ 20 odpowiedzi
Koledzy proszę o podpowiedź czy mogę coś zrobić i co jeśli jako obserwator zawodów zauważę nieprzestrzeganie regulaminu zawodów wędkarskich.
u?ytkownik29889


Zgłosić zaistniały czyn nieprawidłowości do arbitra/ów (2010/09/22 10:41)

margiw


tutaj chodzi o coś innego a mianowicie o branie ryb po zawodach co jest ewidentnym łamaniem regulaminu (2010/09/22 10:56)

u?ytkownik29889


Takie rzeczy są ustalane przed zawodami. Jeżeli było uzgodnione przed imprezą, że ryby po zakończeniu zawodów wypuszczamy to wypuszczamy zaraz po zważeniu przy komisji, jeżeli nie było, a posiadacz złowionych ryb nie złamał RAPR i ma wszystko z godnie limitem może sobie wziąć. (2010/09/22 12:06)

margiw


RYBY ŁOWIONE W ZAWODACH

1.27.       W czasie zawodów łowi się ryby, na które w dniu zawodów nie ma okresu ochronnego i z zachowaniem wymiarów ochronnych zgodnie z R.A.P.R.

Nie obowiązują limity ilościowe i wagowe łowionych ryb.Ryby powinny być przechowywane w odpowiednich siatkach w stanie żywym, a po zważeniu natychmiast wpuszczane do wody. W siatkach nie wolno przetrzymywać ryb niewymiarowych. Ryby należy mierzyć bezpośrednio po ich złowieniu.


A co z tym? 

(2010/09/22 12:35)

Romuald55


Sędzia główny zawodów decyduje co zrobić ze złowionymi rybami. jeżeli ktoś pomimo decyzji o wypuszczaniu ryb,a tak jest najczęściej,ryby zabierze może być zdyskwalifikowany.Takie rzeczy zgłasza się sędziemu sektorowemu lub bezpośrednio głównemu. (2010/09/22 12:35)

margiw


z zamieszczonego wyżej fragmentu " Zasad organizacji sportu wędkarskiego" jasno wynika co należy zrobić z rybami podczas zawodów wędkarskich (2010/09/22 12:38)

Romuald55


Kolego Tomikan,ryby po zważeniu na stanowiskach są wpuszczane do siatki i dopiero po zakończeniu ważenia w sektorze są równocześnie wypuszczane.Chodzi o to że słabsze i martwe ryby mogą przepłynąć z falą np na sąsiednie stanowisko i ktoś nieuczciwy mógłby złowić na podbierak zanim komisja sędziowska dojdzie do niego.W zamieszaniu powodowanym ważeniem i emocjami z ty związanymi nikt tego by nie zauważył.Dlatego jest tak jak powiedziałem wyżej. (2010/09/22 12:43)

gusto


Sędzia główny zawodów decyduje co zrobić ze złowionymi rybami. jeżeli ktoś pomimo decyzji o wypuszczaniu ryb,a tak jest najczęściej,ryby zabierze może być zdyskwalifikowany.Takie rzeczy zgłasza się sędziemu sektorowemu lub bezpośrednio głównemu.

u nas zawsze to sędzia wagowy wypuszcza złowione ryby po wcześniejszym okazaniu odczytu wagi zawodnikowi i nigdy nie spotkałem się z tym żeby ryba po zawodach była zabierana chiba że zostało to ustalone przez sędziego głównego przed rozpoczęciem zawodów.Należy pamiętać o tym że sędzia może zdiąć limit wagowy i sztukowy poławianych gatunków,ale nie wolno mu zdiąc okresów ochronnych i wymiarów.Z czym też się spotkałem np.każda ryba to karaś(zawody tego typu są nie ważne) (2010/09/22 12:48)

margiw


widzę że można obejść to postanowienie regulaminu szkoda, zastanawiam się po co jest taki regulamin skoro sędzia główny może stosować "wolną amerykankę" a jeśli można zmienić jeden punkt to można też inne (2010/09/22 12:53)

u?ytkownik1117


rybę złowiona na zawodach zabezpiecza organizator;

przed zawodami sędzia główny podaje do wiadomości czy ryba wraca do wody , czy zabiera ją organizator ................

(2010/09/22 12:56)

margiw


Koledzy a gdzie mogę znaleźć informacje o tym że sędzia główny może zmienić regulamin? (2010/09/22 12:56)

margiw


rozumiem że decyzja o wypuszczeniu ryb zależy tylko od "widzi mi się" sędziego głównego ? (2010/09/22 13:03)

Romuald55


Regulamin zawodów o którym mówimy obowiązuje na zawodach kwalifikowanych i nie ma od niego żadnego odstępstwa.Są to mistrzostwa koła i zawody na szczeblu okręgu i wyżej.Na tomiast regulamin pozostałych zawodów opiera  się tylko na tych ustaleniach i sędzia główny decyduje po zasięgnięciu opini organizatora o sposobie przeprowadzenia zawodów,w tym też o zagospodarowaniu złowionych ryb. Dlatego też Kolego margiw musiałbyś wiedzieć jakiej rangi to były zawody i dopiero wtedy podjąć odpowiednie kroki. (2010/09/22 13:16)

margiw


to są zawody spławikowe zaliczane do cyklu o Mistrzostwo Koła (2010/09/22 13:20)

margiw


Przepraszam sprostowanie to są zawody zaliczane do cyklu "Wędkarz Roku" (2010/09/22 13:40)

u?ytkownik1117


dziwi mnie trochę twoja zawziętość w tym dochodzeniu, ale widocznie masz swój powód,

przeważnie i tego trzymają sie koła że; na zawodach mistrzowskich wszystka złowiona ryba powraca do wody ( koledzy juz ci napisali jak przechowuje się złowioną rybę i kiedy sie ją wypuszcza ), na spiningu jest mierzona i natychmiast wypuszcza się taką rybę

są zawody gdzie niemożliwe jest utrzymanie ryby przy życiu, wtedy należy rybę uśmiercić,

tobie jak widzę chodzi o to że napewno pobrali sobie po pare sztuk, co w twoim przekonaniu jest niemozliwe, a więc jeśli organizator zdecydował o tym że zabiera rybę (zabezpiecza ), to musi wszystkie ryby zabrać, bez wyjatku, co w zawodach mistrzowskich nie powinno sie robić,............

(2010/09/22 13:47)

margiw


Taki już jestem lubię wszystko wiedzieć dokładnie nie chcę być zaskoczony jeśli już poruszę jakąś sprawę w oparciu o regulamin. (2010/09/22 13:58)

Romuald55


Zawody z cyklu Wedkarz Roku nie sa zawodami kwalifikowanymi i sedzia glowny ustala zasady. (2010/09/22 17:26)

margiw


Teraz wszystko jasne. A czy organizator może odmówić zapisu na zawody z powodu braku miejsc? (2010/09/22 18:00)

Manolo8



Teraz wszystko jasne. A czy organizator może odmówić zapisu na zawody z powodu braku miejsc?




Tak może jeżeli akwen na którym mają się odbyć zawody ma ograniczoną ilość stanowisk, mówią o tym Zasady Organizacji Wędkarskiego Sportu Kwalifikowanego (dotyczy wymiarów i odstępstw między stanowiskami) może również odmówić jeżeli zawodnik zgłosił się po zamknięciu listy zgłoszeń, może również jeżeli zawodnik był ukarany przez Kapitanat sportowy zakazem uczestniczenia w zawodach, bądz jest wstanie wskazującym.
Jeżeli chodzi o zabieranie ryb po zważeniu to decyzja zależy od sędziego Głównego zawodów. jednak zawody Okręgowe, czy Krajowe są rozgrywane zawsze na żywej rybie, czyli po zważeniu ryb w sektorze na komendę sędziego sektorowego ryba jest wypuszczana, na zawodach spinningowych ryba jest natychmiast wypuszczana po zmierzeniu przez sędziego kontrolnego. Bardzo często bywa że na zawodach w kołach sami zawodnicy domagają się zabrania złowionych ryb w ramach RAPR, jest to warunek uczestnictwa w zawodach i organizator jest postawiony pod ścianą. (2010/09/22 19:01)