Regulamin zawodów spiningowych Okręgu Kalisz

/ 2 odpowiedzi
REGULAMIN ZAWODÓW SPINNINGOWYCH OKRĘGU W KALISZU
2011


SPRAWY OGÓLNE

                
 1.     Spinningowe Mistrzostwa Okręgu w Kaliszu są organizowane w celu wyłonienia mistrzów Okręgu. Prawo startu mają Mistrzowie Kół, Klubów,ubiegłoroczy Mistrz Okręgu w             Kaliszu oraz pierwszych dwudziestu z listy zwycięzców Grand-Prix Okręgu w Kaliszu.


 2.     Do klasyfikacji końcowej zawodów o  Mistrzostwo Okręgu w Kaliszu zaliczane są wyniki z dwóch tur zawodów.


 3.     Zawody Spinningowe Grand-Prix Okręgu w Kaliszu mają charakter otwarty i są organizowane w celu wyłonienia najlepszych  i najwszechstronniejszych wędkarzy spinningowych Okręgu w Kaliszu.  

 4.     Do klasyfikacji końcowej zawodów Grand-Prix Okręgu w Kaliszu zaliczane są wyniki z trzech tur zawodów.

 5.     Towarzyskie Zawody Spinningowe mają charakter otwarty i są organizowane w celu intergracji środowiska braci wędkarskiej.

 6.     Prawo udziału w zawodach Spinningowych o Mistrzostwo Okręgu w Kaliszu oraz Grand-Priz Okręgu w Kaliszu mają wędkarze zrzeszeni w  Kołach i Klubach Okręgu w Kaliszu mający opłacone aktualnie obowiązujące składki członkowskie Okręgu w     Kaliszu.

 7.     Zawody oraz klasyfikacja będzie prowadzona zgodnie z aktualnie obowiązującymi " ZASADAMI ORGANIZACJI WĘDKARSKIEGO SPORTU KFALIFIKOWANEGO  - część II " i " REGULAMINIE W WĘDKARSTWIE SPINNINGOWYM " oraz "REGULAMINEM AMATORSKIEEGO POŁOWU RYB ", z  uwzględnieniem zapisów Regulaminu Zawodów Spinningowych Okręgu w Kaliszu.

 8.     Podstawą klasyfikacji w zawodach na " żywej rybie " ( Mistrzostwa Spinningowe Okręgu w Kaliszu ) są punkty uzyskane za długość złowionych ryb. Szczegóły dotyczące przyznawania punktów zawodnikowi są omówione w " REGULAMINIE ZAWODÓW W WĘDKARSTWIE SPINNINGOWYM " oraz " ZASADACH ORGANIZACJI WĘDKARSKIEGO SPORTU KFALIFIKOWANEGO - ORGANIZACJA WĘDKARSKICH ZAWODÓW SPORTOWYCH ".

 9.     Punktacja w zawodach spinningowych metodą klasyczną ( Grand-Prix Okręgu w Kaliszu i Zawody Towarzyskie Okręgu w Kaliszu ):

    a)    Zawodnik otrzymuje liczbę punktów zgodnie z zajętym miejscem. Podstawą klasyfikacji zawodnika są punkty uzyskane za wagę ( 1 punkt za 1 gram złowionej ryby ).

    b)     Miejsce " ex-aequo " , to miejsce równorzędne zajęte więcej niż jednego zawodnika.

    c)     Zawodnikowi następnemu po grupie zawodników sklasyfikowanych " ex-aequo " przyznaje się kolejne miejsce po ilości wyprzedzających go zawodników. Wyniki klasyfikacji indiwidualnej ustala się na podstawie liczby punktów zdobytych przez zawodnika. Przy jednakowej ilości punktów otrzymują liczbe punktów równą średniemu miejscu, które by zajeli.

    Przykład nr. 1 : dwóch zawodników na miejscu 7 - sumuje się ( 7 + 8 ) : 2 = 7,5 punktów każdy;

    Przykład nr. 2 : trzech zawodników ma miejsce 8 - sumuje się ( 8 + 9 ) : 3 = 9 punktów każdy.

    d)    Zawodnicy którzy nie złowili ryby otrzymują liczbę punktów równą średniej wartości miejsc przydzielonych w zawodach.

    Przykład nr. 1 : 25 zawodników, jedanastu z nich sklasifikowano na 11 miejscach od 1 do 11, następni zawodnicy otrzymują ( 12 + 25 ) : 2 = 18,5 punktów każdy.

    Przykład nr. 2 : 33 zawodników, sześciu z nich złowiło ryby i otrzymują punkty od 1 do 6 i 27 zawodników którzy nie złowili żadnej ryby otrzymują ( 7 + 33 ) : 2 = 20 punktów każdy.

    Przykład nr. 3 : 33 zawodników, 30 z nich złowiło ryby, a 3 nie złowiło żadnej. Ci ostatni otrzymują
    ( 31 + 33 ) : 2 = 32 punkty każdy. Jeżeli jest tylko jeden zawodnik który nie złowił żadnej ryby w zawodach, otrzyma on liczbę punktów równą ostatniej pozycji w zawodach ( np.   33 zawodników, 32 złowiło rybę, jeden nie złowił i otrzymuje on 33 punkty ).

10.    Punktacja w zawodach wieloturowych - Grand - Prix Okręgu w Kaliszu.

    a.     Wyniki klasyfikacji indiwidualnej w zawodach ustala się dodając numery miejsc zajętych przez zawodnika w kolejnych turach. Mniejsza suma miejsc decyduje o wyższym miejscu zawodnika.

    b.     Przy jednakowej sumie miejsc, o wyższym miejscu w klasyfikacji decyduje suma punktów zawodnika w zawodach, a dalsza równość powoduje przyznanie miejsca ex - aequo.

    c.      Zawodnik który nie uczestniczył w jednej z tur otrzymuje ilość punktów ostatniego skfalifikowanego zawodnika plus 1.

    Przykład nr. 1 : Zawodnik nie uczestniczył w zawodach w których startowało 25 zawodników, jedenastu z nich skfalifikowano na 11 miejscach z punktacją od 1 do 11, pozostali zawodnicy nie złowili ryby otrzymują
    ( 12 + 25 ) : 2 = 18,5 punktów każdy, a zawodnik który nie uczestniczył w tej turze otrzymuje 18,5 + 1 = 19,5 punktów.

    Przykład nr. 2 : Startowało 43 zawodników, 42 złowiło rybę, jeden nie złowił i otrzymuje 44 punkty.

    d.     Zawodnik, który w kolejnych turach zawodów był zdyskfalifikowany nie jest klasyfikowany w klasyfikacji końcowej.

11.     Zawodnik w zawodach metodą klasyczną może otrzymać punkty dodatkowe za wcześniejsze zakończenie tury tzw.kompletem ( 1 minuta = 10 punktów ).

    a) 2 szczupaki              ( wymiar ochronny 50 cm )

    b) 2 sandacze               ( wymiar ochronny 50 cm )

    c) 2 bolenie                   ( wymiar ochronny 40 cm )

    d) 5 kleni                        ( wymiar ochronny 25 cm )

    e) 5 jazi                          ( wymiar ochronny 25 cm )

    f) 10 okoni                     ( wymiar ochronny 20 cm )

12.     Komplety mogą być mieszane ale łączna ilość ryb nie może przekroczyć 10 sztuk.

    Przykład : ( 1 szczupak + 1 boleń ), ( 1 szczupak + 9 okoni ), komplet mieszany kleń + jaź nie może przekroczyć 5 sztuk.

    Przykład : ( 2 klenie + 2 jazie + 6 okoni )

13.     Gdy w czasie zawodów zawodnik już miał złowioną częśc kompletu mieszanego np. 1 szczupak + 4 okonie i następnie złowi szczupaka ( lub sandacza ) to jako komplet będzie miał zaliczone 2 szczupaki ( 1 szczupak + 1 sandacz ) plus dodatkowo zaliczone będą również wcześniej złowione 4 okonie jednak łączna ilość ryb nie może przekroczyć 10 sztuk. Kolejność złowionych ryb musi być odpowiednio potwierdzona z uwzględnieniem czasu złowienia w Karcie Startowej.

14.     Dodatkowe punkty za tak zwany komplet, liczy się od momentu oddania Karty Startowej w Sekretariacie zawodów. Sędzia ma obowiązek zapisać godzinę i minutę zgłoszenia do Komisji Sędziowskiej, następnie zawodnik potwierdza poprawność wpisu Sędziego własnoręcznym podpisem.

15.     Zawody rozgrywane są bez podziału na kategorie ( seniorzy, juniorzy ).

16.     Czas trwania każdej tury zawodów Spinningowych Okręgu w Kaliszu wynosi 6 godzin. Dopuszcza się skrócenie czasu trwania tury zawodów z przyczyn losowych lub wobec wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych, aby jednak była uznana za rozegraną, nie może trwać krócej niż 2 godziny.

17.     Szczegółowy opis terenu zawodów zostanie przedstawiony przez Sędziego Głównego Zawodów w czasie odprawy z zawodnikami do każdych zawodów Spinningowych Okręgu w Kaliszu oddzielnie.

18.     Zawodnicy łowią w okrelonym przez Sędziego Głównego Zawodów odcinku wody, w dowolnie przez siebie wybranym miejscu.

19.     Zawodnicy w zawodach organizowanych na rzece mają prawo łowić tylko w głównym korycie rzeki. Zabroniony jest połów w dopływach, odnogach oraz zbiornikach przylehających do rzeki. Brodzenie jest zabronione.

20.
    Zawodnicy w zawodach organizowanych na jeziorach lub zbiornikach zaporowych z brzegu mają prawo łowić tylko w głównej niecce jeziora lub zbiornika zaporowego. Zabroniony jest połów w dopływach i odpływach, odnogach oraz zbiornikach przylegających do jeziora. Sędzia główny może zezwolić na brodzenie do wysokości bioder ogłaszając to w komunukacie nr. 1.

21.     Zawodnik musi zdać kartę startową najpóżniej 15 minut po sygnale kończącym zawody z brzegu. W razie spóźnienia w przypadkach szczególnych ostateczną decyzję podejmuje Sędzia Główny Zawodów.

22.     W czasie trwania wszystkich zawodów Spinningowych Okręgu w Kaliszu każdy zawodnik jest zobowiązani do przestrzegania  zasad bezpieczeństwa związanego z przebywaniem na łowisku.

23.     Minimalne odległości między łowiącymi powinny wynosić 50 metrów liczone wzdłuż linii brzegowej. Za zgodą zainteresowanych odległość może być zmniejszona.

24.     Podczas zawodów z brzegu zawodnicy mogą się poruszac wyłącznie pieszo. Dotyczy to również dojścia na łowisko po odprawie z zawodnikami.

25.     Zawodnikowi nie wolno korzystać z pomocy fizycznej ( np. noszenie lub obsługa sprzętu ) osób postronnych, to znaczy tych, którzy nie startują w zawodzach.

26.     Zawodnicy mogą udzielać sobie wszelkiej pomocy z wyjątkiem podpierania złowionych ryb.

27.     Godzinowy Plan Zawodów musi być ogłoszony w komunikacie, na Stronie Internetowej Okręgowego Kapitantu Sportowego Okręgu w Kaliszu oraz pisemnie do Kół i Klubów.

28.     Organizator zastrzega możliwość odwołania zawodów w przypadku trudnych warunków terenowych lub atmosferycznych. Jednocześnie podając miejsce łowiska zastępczego. Informacjia taka musi być ogłoszona na Stronie Internetowej Okręgowego Kapitantu Sportowego Okręgu w Kaliszu, lub innymi możliwymi środkami do Kół i Klubów ( np. telefonicznie ).


ZAWODY Z ŁODZI

1.     Minimalna odległość między łodziami wynosi 50 metrów.

2.     Podczas zawodów zabrania się trolingu.

3.     Łódź musi być wyposażona w środki ratunkowe - koło ratunkowe na 2 osoby lub kapoki dla każdej osoby oraz żółtą chorągiewkę sygnalizacyjną.

4.     Sędzia Główny zawodów może dodatkowo zezwolić na używanie silników - wyłącznie elektrycznych. Jednakże musi to zamieścić w ogłoszeniu zapowiadającym zawody.

5.     Każdy zawodnik w czasie zawodów za żywej rybie musi być wyposażony w miękką siatkę do czasowego przetrzymywania ryb o średnicy obręczy nie mniejszej niż 40 cm.

6.     Pozostałe ustalenia zostaną ogłoszone przez Sędziego Głównego Zawodów na odprawie z zawodnikami w dniu zawodów.


NAGRODY

1.     W każdej z tur Grand - Prix Okręgu w Kaliszu przyznawane będą za pierwsze trzy miejsca puchary.

2.     W klasyfikacji końcowej przyznawane będą :

    a.     Mistrzostw Okręgu w Kaliszu - za pierwsze trzy miejsa puchary i medale. Za zajęcie miejsc od pierwszego do szóstego dyplomy.

    b.     Grand - Prix Okręgu w Kaliszu - za zajęcie miejsc od pierwszego do piątego puchary.


SPRAWY ORGANIZACYJNE

1.     Zgłoszenia do Mistrzostw Okręgu w Kaliszu oraz Zawodach Towarzyskich należy dokonywać w siedzibie Okręgu zgodnie z komunikatem.

2.     Zgłoszenia do Grand - Prix Okręgu w Kaliszu przyjmowane będą w dniu zawodów w Sekretariacie Zawodów w czsie określonym w komunikacie.

3.     Koszty Mistrzostw Okręgu w Kaliszu zgodnie z obowiązującymi przepisami pokrywane będą przez startujących zawodników.

4.     Koszty Zawodów Towarzyskich pokrywane będą zgodnie z założeniami organizatora.

5.     Dojazd na zawody jest we własnym zakresie.

6.     Po uzyskaniu zgody Zarządu Okręgu zainteresowane Kluby Spinningowe lub Koła mogą być gospodarzem poszczególnych zawodów.

7.     Po uzyskaniu zgody Zarządu Okręgu dopuszczasię możliwość obejmowania patronatem lub fundowania posiłków oraz dodatkowych nagród przez daroczyńców.



ZAWODNIK ZOSTAJE ZDYSKWALIFIKOWANY ZA :


1.    Stawienie sie na zawody w niepełnej dyspozycji psychofizycznej lub używanie środków zmniwjszających tę dyspozycję w czasie zawodów ( alkohol, narkotyki, środki odurzające ).

2.     Niesportowe i nieetyczne zachowanie się w stosunku do organizatora, sędziego lub innych zawodników ( po jednorazowym zwróceniu uwagi przez sędziego lub organizatora ).

3.     Wcześniejsze rozpoczęcie zawodów przed sygnałem rozpoczynającym zawody lub kontynuowanie łowienia po sygnale końcowym.

4.     Przedłożenie do pomiary ryb będących pod ochroną lub ryb złowionych w innym miejscu niż wyznaczony teren zawodów oraz ryb z widocznymi oznakami śniętej lub nieświeżej    ryby, ryby z celowo złamanym kręgosłupem lub ryby dodatkowo obciążonej.

5.     Przemieszczanie sie na terenie zawodów inaczej niż pieszo.

6.     Nie zdanie " karty startowej " Komisji Sędziowskiej w określonym czasie.

7.     Używanie osęki do lądowania ryb.

8.     Używania żywej lub martwej rybki jako przynęty.

9.     Po zgłoszeniu przez innego zawodnika ( nie później niż 15 minut od sygnału końcowego ) naruszenia zasad zawartych w Regulaminie Zawodów Spinningowych Okręgu w Kaliszu.


SPRAWY KOŃCOWE


1.     W sprawach spornych protest na piśmie powinien być złożony do Sędziego Głównego Zawodów w ciągu 15 minut od czasu ogłoszenia nieoficjalnych wyników zawodów. Warunkiem rozpatrzenia protoestu jest wpłacenie wadium 100 zł ( za pokwitowaniem ) zgodnie z ustaleniami Okręgowego Kapitantu Sportowego. Protest rozpatruje Sędzia Główny Zawodów a jego decyzja jest ostateczna. Gdy protest zostanie uznany za bezzasadny wadium zostaje przekazane do Zarządu Okręgu. W przypadku uznania zgłoszonego protestu za zasadne wadium jest bezzwłocznie zwracane.

2.     W przypadku ciężkiego naruszenia powyższych zasad przez zawodnika lub uczestnika zawodów Sędzia Główny Zawodów sporządza notatkę i przekazuje ją do rozpatrzenia przez Okręgowy Kapinant Sportowy.