Regulacja Shimano BAITRUNNER DL 10000RA

/ 21 odpowiedzi
Witam dzis doszly do mnie moje nowe kolowrotki tylko panowie prosze kogos obeznanego w temacie nie ch mi udzieli instrukcji jak to obslugiwac
1) Guzik na górze szpuli jest do zdejmowania szpuli tylko i wyłącznie tak ?
2) z tyłu sa 2 pokretła małym regulujemy chamulec ale jak wyregulowac wolny bieg bo do tego dojsc nie umie
3) zaraz z amłym pokretłem jest duze do czego ono sluzy kreci sie troszke w lewo troszke w prawo
JKarp


CześćNa moje to te duże służy do regulacji wolnego biegu. W prawo większy opór a w lewo mniejszy. No oczywiście nie zapomnij używać tej dźwigni do włączenia wolnego biegu.JK (2013/05/08 19:11)

Immortallord


a te małe przed tym do hamulca na szpuli bo z tyłu sa dwa pokretła wq jednym tak jakby małe i duze to mozliwe kurde czekaj posrpawdzam to (2013/05/08 19:17)

Immortallord


No kurde nie jest tak tym duzym krece to sie nic nie dzieje a jak tym małym krece to i luzuje sie hamulec i wolny bieg tak jakby jednoczesnie (2013/05/08 19:19)

JKarp


Skoro nic się nie dzieje to nie wiem :-((A spróbuj najpierw ustawić hamulec główny a dopiero potem wolny bieg.Oczywiście może być też odwrotnie - duże pokrętło to hamulec główny a te mniejsze to wolny bieg.W moim " dziadku Kormoranie " takie małe pokrętło służy do regulacji wolnego biegu.JK (2013/05/08 19:24)

Immortallord


No jestem z tego głupi oficjalnie (2013/05/08 19:30)

JKarp


O ile nie jest uszkodzony mechanizm to któreś pokrętło musi być od hamulca ;-)No cóż - hm... a nie mówiłem...Przecież wolny bieg to normalny pikuś - )Nie ma, że się nie da chyba, że patrz pierwsze zdanie.JK (2013/05/08 19:38)

Immortallord


na 2 kolowrotkach sie to samo dzieje i jak luzuje bieg to to samo sie na hamulcu dzieje nie wiem jak to ma byc naprawde kombinuje ale nie umie dojsc obydwoma pokretłami sie da i hamulec i wolbny bieg regulowac ale nie wiem jak zrobic to zeby hamulec chodzil ciezej niz wolny bieg bo jak pokrece jednym to sie reguluja obydwa
Jakis knif na to jest tylko nei wiem jaki napewno a instrukcji shimano po polsku nie daje niestety
(2013/05/08 19:43)

Immortallord


Do jednego doszedłem jak zluzowac wolny bieg zeby chodzil luzno a hamulec ciezej ale teraz chce zrobic na odwórt zeby zablokowac wolny bieg a hamulec luzno i robiac to według tego sposobu toi nie idzie  własnie (2013/05/08 20:05)

Immortallord


no nie wiem wniosek mam taki ze nie mozna miec wolnego biegu na maksa dokreconego bo wtedy nie da se regulowac hamulca troszke bez sensu no ale chyba tak ten model ma bo  innej opcji nie widze (2013/05/08 20:25)

kedzio


Jedno pokrętło to regulacja sprzęgła podczas holu ( taki hamulec walki) a drugie pokrętło to regulator oporu wolnego biegu. W Shimano jest to patent nie do końca przemyślany, ale wytrwałość owocuje tym, że kiedyś da się to ustawić optymalnie. Ogólnie to robię tak, że wolny bieg ustawiam na opór około 1 kilograma. Powieś na haku kilo zanęty, podnieś i reguluj aż zacznie odpuszczać. Potem ustaw hamulec zasadniczy.  A ten kilogram to jak się nastawiam na rybę około 2 kilo lub większą. Mniejsza ci zestawu nie zerwie. (2013/05/08 23:50)

JKarp


Dlatego ja nie cierpię wolnego biegu - )Po co tyle kombinacji?JK (2013/05/09 00:01)

kedzio


Ja wolnego biegu używam tak sporadycznie, że mam tylko dwa kręcioły z tym cudactwem. A i to przez przypadek.   :) (2013/05/09 00:21)

Immortallord


No patent na serio nie do konca skuteczny małe pokretło to wolny bieg duze hamulec  jak dokrecisz na maksa wolny bieg to hamulec nawet jakbys na maksa odkrecilk to i tak szpula bedzie sztywna musi byc luz na wolnym biegu na tym pokretle ale tak jak piszesz da sie to zoptymalizowac

shimano poprostu doszlo do wniosku ze i tak kazdy ma chyba wyluzowany wolny bieg i  tak to dziwnie zaprojektowali ale kreciolki ogolnie bardzo fajne jak na pierwsze oko zobaczymy jak sie nad woda spisza

Wogole to nie zwrocilem uwagi w poprzednich kolowrotkach ale to ze szpula moge delikatnie ruszac prawo lewo tak 3mm to chyba normalne jest kazda szpula tak ma
(2013/05/09 00:26)

JKarp


CześćWolny bieg w innych kołowrotkach ma konstrukcję prostą ale inną niż w tych które masz.Na szpuli z przodu jest hamulec główny a z tyłu jest regulacja wolnego biegu.Regulacja ustawień zajmuje chwilę.JK (2013/05/09 07:56)

Immortallord


No a shimano to poprostu zrobilo wsztko z tyłu tak jakby jedno pokretło podzielone na dwa . Tak jak piszesz normalnie hamulec sie na szpuli reguluje a ja na szpuli mam guzik do jej zdejmowania.

Sprawdz u siebie na kolowrotku jakby ci to problemu nie sprawiło czy morzesz tak delikatnie ruszac szpula prawo lewo tak nie wiem o 4-5 mm (2013/05/09 09:05)

JKarp


CześćJak były nowe prawie się nie ruszało. Teraz po siedmiu latach chodzi z 4-5 mm.Tylko jakby to nie ta klasa cenowa ;-)W Shimano Big Baitrunner LC też jest normalnie - w sumie jak kupiłbyś tego co linkowałem ( Okumę ) miałbyś normalnie wszystko i bez dziwactw. W sumie możesz odesłać ...Ja jak miałby się tak męczyć dałbym spokój wynalzakom. No chyba, że ktoś s Shimano poinstruuje Cię jak ten mechanizm działa.JK (2013/05/09 09:27)

Immortallord


Byłem dzis w salonie i dawał mi do reki 3 kolowrotki i we wszystkich ta szpula tak sie ruszała w prawo lewo nawet w shimano za  7 zł takie cos było wiec to tak musi byc i nie ma co odsyłac (2013/05/09 12:01)

JKarp


" Byłem dzis w salonie i dawał mi do reki 3 kolowrotki i we wszystkich ta szpula tak sie ruszała w prawo lewo nawet w shimano za  7 zł takie cos było wiec to tak musi byc i nie ma co odsyłac "
CześćMoim zdaniem zgodnie z tym co mówiłem zapłaciłeś za markę a nie za jakość i łatwość użytkowania.Chyba za 700 zł ;-)JK (2013/05/09 12:27)

Immortallord


No tak masz racje jak dałem za nie te 319 zł  to conajmniej te  70 jest wart napis shimano
Z ta regulacja fakt troszke to jest pomotlane ale jak sie raz wyreguluje to przeciez codziennie tego nie przestawiam przyjdzie na nie weryfikacja juz nad woda teraz na sucho to sobie moge krecic palcem w nosie :-D (2013/05/09 13:10)

kedzio


Szpula się rusza, bo tak jest skonstruowany mechanizm kołowrotka. Bait runner  ( używam) ma to samo. Kiedy pisałem o kołowrotkach za rozsądną cenę, ludzie się tu ze mnie śmiali. A ja mam 4 kręcioły "No Name", których bym nie zamienił za żadnego Bait Runnera Shimano. Połowa ceny to logo - a dopiero potem jakość. Kupując coś tańszego nieraz trafi się na dobry sprzęt, bez konieczności płacenia za logo firmy. Ale co ja tam mogę wiedzieć?! (2013/05/09 16:53)

Immortallord


No mi sie w sumie przypomnialo ze na poprzenich kołowrotkach tez sie tak ruszała taka jest chyba konstrukcja kolowrotków
Byłem w wedkarskim oglądałem 6 kolowrotków od 200-700 zł i we wszystkich ta szpula sie rusza prawo lewo wiec na 100 % tak musi byc
  (2013/05/11 20:13)