Zaloguj się do konta

Ratujmy Radomkę

utworzono: 2011/08/11 11:35
galek1

Witam. Wysłałem maila z opisem sytuacji do redakcji Wędkarskiego Świata, może oni coś pomogą w sprawie ratowania Radomki.
[2013-03-06 20:00]

Kaim12

dzis bylem za jakim okonikem chodzilem 6 godzin i nic nawet zadnego przylowy w postaci szczupaka... czy to mozliwe ze to przez te prace? czy koledze sa jeszcze potrzebne zdjecia bo pare zrobilem? [2013-03-06 20:06]

Kaim12

a co do tej petycji to trzeba miec ukonczone 18 lat?  [2013-03-06 20:11]

wiktor-badowski

Wędkarski Świat opisze akcje w majowym numerze - kontaktowałem się z nimi i pisałem o tym parę postów powyżej.

Do podpisania petycji nie musisz być pełnoletni. Zdjęcia zawsze się przydadzą.
[2013-03-06 21:24]

Kubaaa

Ze zdięciami może pokombinuje , bo trzeba będzie pojechać na rekonesans i coś cpykne jak wygląda rzeka po pracach.
[2013-03-07 13:01]

wiktor-badowski

Panowie, jutro przed południem mam wywiad w radio Plus na temat naszej sprawy! :)
Jak będzie po wszystkim to dam znać kiedy będzie emisja :)

Za chwilę ruszy strona badi.pl na której znajdziecie linki do petycji, prezentacji, filmów dokumentalnych oraz artykułu nt. postępowania komisji europejskiej wobec Polski.

badi.pl - zapraszam!
[2013-03-07 13:46]

wiktor-badowski

Petycja przetłumaczona na angielski, listy zaadresowane, w tym 5 do Brukseli do różnych komisji i agencji unijnych. Jutro wysyłam, później pozostaje czekać na reakcję.
[2013-03-07 20:38]

wiktor-badowski

Już po wywiadzie, parę fragmentów możecie znaleźć tutaj:

http://radom.radioplus.pl/Wiadomosci/Radom/Wedkarze-zaniepokojeni-pracami-melioracyjnymi-na-Radomce

Jestem krytyczny wobec siebie i osobiście nie jestem zadowolony z tego, jak zaprezentowałem sprawę, ale to w sumie moje pierwsze wystąpienie w radiu - z każdym następnym będzie lepiej :)

Sprawa zostanie poruszona dzisiaj na antenie Radia Plus w paśmie Blisko Ciebie, rozpoczynającym się o godzinie 16. Można słuchać online na ich stronie.

Otrzymałem dziś informację od Klubu Przyrodników Regionu Radomskiego (http://przyroda.radom.pl/), że są oni żywotnie zainteresowani sprawą, jednak brakuje im ludzie chętnych ruszyć to wszystko do przodu. Zaoferowali pomoc w rozwiązaniach prawnych - podobno opinia środowiskowa jest delikatnie mówiąc nieścisła. Posiadają również opinię SGGW na temat melioracji rzek i podobno wszystkie prace tego typu w Polsce zostały już zaskarżone, w tym melioracja Radomki. Warto byłoby oprócz petycji oprzeć się na solidnym fundamencie prawnym, tak jak np. w przypadku sprawy rzeki Mlecznej:

http://przyroda.radom.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=437:interweniujemy-w-sprawie-qregulacjiq-rzeki-mlecznej&catid=68:inicjatywy-&Itemid=130

Wszystkich zainteresowanych sprawą zapraszam na spotkanie z Klubem Przyrodników Regionu Radomskiego, które odbędzie się w pierwszy piątek kwietnia (5. kwietnia) o godzinie 18 w sali audiowizualnej Działu Przyrody Muzeum im. Jacka Malczewskiego, ul. Rynek 11 w Radomiu. Będziemy dyskutować nad konkretnymi rozwiązaniami prawnymi dot. rzeki Radomka, przy okazji określimy kto będzie w stanie zająć się problemem.
[2013-03-08 16:16]

grzala

Wiktor cieszę się że są jeszcze ludzi twojego pokroju którym zależy na dobru tej rzeki:) Jak mieszkasz niedaleko Michałowa to zapraszam na porządne piwo bądz dobrą whisky bo mam szacunek dla ludzi zdeterminowanych w tej jakże ważnej sprawie.
Pozdrawiam
[2013-03-08 18:47]

wiktor-badowski

Dzięki za miłe słowa :) Jestem pewien że ludzi zainteresowanych losem Radomki jest dużo więcej, trzeba tylko do nich dotrzeć.
Z browarkiem i whiskaczem jest u mnie jak z pacierzem - nigdy nie odmawiam ;) Najchętniej jednak napiłbym się nad naszą piękną Radomką, oczywiście zaraz po sukcesie naszej akcji.
W poniedziałek wysyłam listy do Komisji Europejskiej i organów krajowych, przejdę się też z plakatami po sklepach wędkarskich, może zgodzą się je powywieszać.
Wystąpiłem do RDOŚ o udostępnienie wszelkich dokumentów związanych z melioracją Radomki, zaś wczoraj otrzymałem dokumenty z Klubu Przyrodników Regionu Radomskiego nt. planowanych i przeprowadzonych melioracji. Dostałem też pracę z Uniwersytetu Warszawskiego nt. skutków melioracji, zarówno dla środowiska jak i siedzib ludzkich i powiem tyle - włos jeży się na głowie! Te działanie są bardzo często sprzeczne z polskim prawem, mimo to sprawy sądowe ciągną się latami! Melioracje odbywają się bez przetargów, na szybko, bez kompletnej dokumentacji. Coś czuję, że wezmę się za to na cały etat, tylko wcześniej muszę wygrać w totka żeby mieć przez ten czas za co żyć ;)
[2013-03-09 10:05]

marcin-szewczyk

Może jakiś zbiorowy wypad z wędkami nad Radomkę ?
[2013-03-09 19:16]

wiktor-badowski

Bardzo chętnie, ustalmy tylko termin i miejscówkę.
Mi najbardziej pasuje 15-17 marca, potem będę z powrotem w Polsce dopiero 4 kwietnia.
[2013-03-09 19:44]

marcin-szewczyk

Prawie każdy weekend :)
[2013-03-09 19:49]

grzesiu92

Wczoraj robione ;)  700 m od ujscia :)
[2013-03-10 10:54]

grzesiu92

Miejmy nadzieję, że taki wyglad radomki nie zostanie nam tylko na zdjeciach ;)
[2013-03-10 10:56]

Kaim12

są jakieś nowe informacje co do sprawy? [2013-03-18 20:00]

wiktor-badowski

Owszem, musicie uzbroić się w chwilę cierpliwości, bo nie miałem za bardzo czasu porządnie się tym zająć. Dostałem 10-cio stronicowe pismo z zarządu melioracji nt. podstaw prawnych planowanych prac oraz sytuacji hydrotechnicznej na Radomce. Niestety, jeszcze tego nie przeanalizowałem. W najbliższym numerze WŚ pojawi się informacja o akcji, zaś 5-go kwietnia postaram się dotrzeć na spotkanie przyrodników regionu radomskiego i poruszyć tą kwestię, ale nie wiem czy dam radę, możliwe że znowu będę w tym czasie w Czechach w pracy :( Jakby co, to ktoś jest w stanie mnie zastąpić? Udostępnię materiały, numer kontaktowy do p. Jacka z w/w klubu oraz wszelkie informacje, o których warto wspomnieć. Czekam na ew. zgłoszenia, a przy okazji życzę Wam wszystkim Wesołych Świąt i mokrego, a raczej lodowego ;) śmigusa - trochę spóźnione, ale szczerze!
[2013-04-01 13:02]

wiktor-badowski

Czy ktoś z szanownych Kolegów dysponuje zdjęciami Radomki w wysokiej rozdzielczości?
Jeśli tak, proszę słać JAK NAJSZYBCIEJ na adres wiktor@badi.pl

Dzięki!

Teraz parę informacji, na szybko bo bardzo się spieszę:
Wg. decyzji Wójta gm. Jedlińsk z dn. 07.03.2012 r. prace regulacyjne mogą być prowadzone jedynie w okresie od 15. sierpnia do 15. marca, czyli poza okresem lęgowym płazów i tarłem ryb. Wspomniana decyzja orzeka również w skrócie, co następuje:
-prace prowadzić w sposób zabezpieczający przed zniszczeniem terenów zielonych zlokalizowanych na terenie budowy oraz w jej sąsiedztwie; wycinkę drzew i krzewów ograniczyć do niezbędnego minimum i przeprowadzić poza sezonem lęgowym ptactwa i wegetacyjnym, tj. od 16 października do końca lutego.
-prace z użyciem maszyn emitujących hałas prowadzić wyłącznie w godz. 6:00-22:00.
-przedsięwzięcie zabezpieczyć przed zanieczyszczeniem gruntu substancjami niebezpiecznymi i wyposażyć w środki do neutralizacji.
-nie dopuszczać do znacznego wzrostu zawiesiny w wodzie przy pracach w korycie rzeki, stosować czasowe przerwy w pracach.
-zachować w stanie nienaruszonym starorzecza w rejonie kanału ulgi nr 5 i 6.
-masy ziemne powstające podczas prac i glebę usuniętą z terenu składować poza miejscami cennymi przyrodniczo i po zakończeniu prac przywrócić rzeźbę terenu na którym rzeczone masy były przechowywane, usunąć tymczasowe drogi dojazdowe z płyt betonowych.

I tutaj wchodzi nasza inicjatywa - jeśli będąc nad rzeką stwierdzicie kontynuowanie prac poza wyznaczonym w decyzji Wójta terminie lub jakąkolwiek inną niezgodność z powyższą decyzją Wójta, koniecznie róbcie zdjęcia dowodowe i jak najszybciej piszcie do mnie!
Niestety, decyzja jest ostateczna, teraz muszę zdobyć w Jedlińsku decyzję środowiskową która delikatnie mówiąc śmierdzi, ale praktycznie jedyna droga postępowania to droga sądowa. Nie ma możliwości, by cofnąć powyższe decyzje, można jedynie wykazać prowadzenie prac niezgodnie z pozwoleniem wynikającym z owych decyzji, a wtedy prace regulacyjne będą musiały zostać wstrzymane i, jak się postaramy, nie będą już kontynuowane.
[2013-04-04 10:01]

Kaim12

wlasnie wyslalem Panu pare zdjec z mojego marcowego wypadu, mam nadzieje ze beda dobre [2013-04-04 17:02]

wiktor-badowski

Wielkie dzięki, są świetne! Bardzo się przydadzą, bo ja swoje robiłem w max. rozdzielczości 800x600, co niezbyt nadaje się do druku :(
[2013-04-04 21:21]

grzala

Widzę że temat Wiktorze poruszyłeś w prasie wędkarskiej:) i chwała Ci za to.Jak znajdę czas to zeskanuję artykuł :)
[2013-06-03 13:29]

wiktor-badowski

Owszem, najpierw wydrukowano mój list, miesiąc później artykuł.
Niestety niewiele zdziałamy w tym momencie, możemy tylko, jak pisałem powyżej, pilnować ustaleń zezwolenia na prowadzenie prac. Znając życie wszystko będzie tip-top, wykonawca nie zaryzykuje rozpierduchy.
Z dobrych wieści, to niedługo po melioracji rzeka ma być renaturyzowana, oczywiście również za pieniądze z Unii, a więc częściowo i nasze. Podobnie jak w przypadku większości prac publicznych, chodzi tylko o to, by władza przytuliła zwyczajowe 10% do kieszonki. Pod tym względem nic się od czasów PRL nie zmieniło...
[2013-06-07 09:54]

Spajk

biorom szczupaki po tym pzekopaniu w jedlińsku [2014-05-15 19:04]