RAPR - wędkowanie z dzieckiem

/ 20 odpowiedzi
Witam. Teraz ja mam problem z interpretacją przepisu, a właściwie brak pewności.
RAPR pkt 2

6. Młodzież niezrzeszona w wieku do lat 14 ma prawo wędkować:
a) w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu ryb swego opiekuna metodą spinningową lub muchową.Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę.

Nieraz widuje się wędkarzy wędkujących wraz ze swoimi pociechami na spławik. Przyznam że sam nabyłem tanią lekką wędkę dla swojej córeczki, na wypadek wspólnego wypadu. Jednak w raprze napisane jest wyraźnie  "metodą spinningową lub muchową"
Pytanie brzmi: Jak jest naprawdę ?
kasalka


Może nie jest to wyraźnie napisane i wyszczególniona jest metoda spinningowa i muchowa gdyż mając kartę (tudzież opłacone składki itd) można tymi metodami łowić jedną wędką. Podpunkt b) i punkty następne to w sumie wyjaśniają. Można to zinterpretować podobnie jak prawa współmałżonka. Ponadto skoro nie napisano wyraźnie, że nie wolno na spławik to znaczy że wolno. (2010/09/25 20:50)

u?ytkownik29889


Może nie jest to wyraźnie napisane i wyszczególniona jest metoda spinningowa i muchowa gdyż mając kartę (tudzież opłacone składki itd) można tymi metodami łowić jedną wędką. Podpunkt b) i punkty następne to w sumie wyjaśniają. Można to zinterpretować podobnie jak prawa współmałżonka. Ponadto skoro nie napisano wyraźnie, że nie wolno na spławik to znaczy że wolno.


Prawa współmałżonka całkiem inaczej wyglądają i nie zwalniają z posiadania karty. (2010/09/25 21:16)

Manolo8


Chodzi o to że na spławik możesz łowić na dwie wędki, na spinning, czy muchę tylko na jedną i nie mógł byś drugiej wędki udostępnić córce, a tak jako opiekun posiadający Kartę wędkarską oraz opłaty możesz łowić zgodnie z RAPR, z córką pod warunkiem że nie ukończyła 14 lat. (2010/09/25 22:11)

u?ytkownik29889


Możesz łowić z córką i udostępnić Jej wędkę i może łowić bez żadnych prawnych konsekwencji. (2010/09/25 22:22)

JaroDaw


Dzięki Panowie. Teraz będę mógł spokojnie powędkować z córą, może załapie bakcyla ;)
Myślę że kolega Monolo8 najtrafniej ujął, sens zapisu, ale ważne że chodziło o to samo. Ach człowiek się uczy całe życie.
Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam  (2010/09/27 13:09)

baldhead


Panowie to nie tak! Wielokrotnie pisałem na temat praw wędkującej młodzieży do lat 14 i nie chciałbym się ciągle powtarzać. Punkt RAPR-u o który pyta kol. JaroDaw był bardzo szczegółowo omawiany na kursie SSR w którym uczestniczyłem w tym roku. Młodzież niezrzeszona do lat 14 ma prawo wędkowania KAŻDĄ metodą, w tym również spinnigową i muchową w ramach łowiska i limitu swojego opiekuna, który musi posiadać kartę wędkarską. Na łowiskach, gdzie dopuszczony jest połów na dwie wędki, pod opieką posiadacza karty wędkarskiej w ramach jego łowiska i limitu może wędkować dwoje dzieci do lat 14, każdy na jedną wędkę i wcale nie muszą to być jego dzieci. Kol. JaroDaw oczywiście, że możesz udostępnić jedną ze swoich wędek córeczce. Jednak pamiętaj, że Ty wtedy możesz łowić tylko na jedną wędkę. P.S. Ja od kilku miesięcy próbuję zarazić bakcylem wędkarstwa moją wnuczkę. Przyznam, że z sukcesem! Serdecznie pozdrawiam.  (2010/09/27 15:31)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Manolo8


Kolego baldhead, Kolega pytał o swoją córkę, nie o dwie. Piszesz "Na łowiskach, gdzie dopuszczony jest połów na dwie wędki, pod opieką posiadacza karty wędkarskiej w ramach jego łowiska i limitu może wędkować dwoje dzieci do lat 14, każdy na jedną wędkę i wcale nie muszą to być jego dzieci."
Zgadza się, ale nadal nie wiem co jest nie tak w mojej wcześniejszej wypowiedzi. (2010/09/27 18:48)

baldhead


Kolego baldhead, Kolega pytał o swoją córkę, nie o dwie. Piszesz "Na łowiskach, gdzie dopuszczony jest połów na dwie wędki, pod opieką posiadacza karty wędkarskiej w ramach jego łowiska i limitu może wędkować dwoje dzieci do lat 14, każdy na jedną wędkę i wcale nie muszą to być jego dzieci."
Zgadza się, ale nadal nie wiem co jest nie tak w mojej wcześniejszej wypowiedzi.

Cytuję fragment wcześniejszej Pańskiej wypowiedzi: " na spławik możesz łowić na dwie wędki, na spinning, czy muchę tylko na jedną i nie mógł byś drugiej wędki udostępnić córce". Zgodnie z RAPR młodzież niezrzeszona w wieku do lat 14 ma prawo wędkować
w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu ryb swego opiekuna metodą spinningową lub muchową. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę.
Jak wynika z tego zapisu to kol. JaroDaw może udostępnić córce drugą wędkę i mogą wspólnie np. spinningować. Pozdrawiam. (2010/09/27 20:16)

JaroDaw


Kolego baldhead, Kolega pytał o swoją córkę, nie o dwie. Piszesz "Na łowiskach, gdzie dopuszczony jest połów na dwie wędki, pod opieką posiadacza karty wędkarskiej w ramach jego łowiska i limitu może wędkować dwoje dzieci do lat 14, każdy na jedną wędkę i wcale nie muszą to być jego dzieci."
Zgadza się, ale nadal nie wiem co jest nie tak w mojej wcześniejszej wypowiedzi.

Cytuję fragment wcześniejszej Pańskiej wypowiedzi: " na spławik możesz łowić na dwie wędki, na spinning, czy muchę tylko na jedną i nie mógł byś drugiej wędki udostępnić córce". Zgodnie z RAPR młodzież niezrzeszona w wieku do lat 14 ma prawo wędkować
w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu ryb swego opiekuna metodą spinningową lub muchową. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę.
Jak wynika z tego zapisu to kol. JaroDaw może udostępnić córce drugą wędkę i mogą wspólnie np. spinningować. Pozdrawiam.


Panowie naprawdę nie macie się o co spierać, bo chodzi Wam o to samo. Kolega Manolo8 użył słów "nie mógł byś drugiej..." po to, aby uzasadnić wyszczególnienie metod spławikowej i muchowej w tym zapisie w RAPR.  (2010/09/27 20:50)

JaroDaw


PS: Śliczna córeczka. (2010/09/27 20:52)

Manolo8


Kolego baldhead proszę zacytować całą wypowiedz, bo fragment faktycznie wprowadza w błąd. Myślę żę Kolega JaroDaw zrozumiał moją wypowiedz o czym napisał. Można cytować wszystkie przepisy RAPR, ale nie wszystkie dla Kolegów są czytelne. Starałem się odpowiedzieć jak najprościej nie rozpisując się. Pozdrawiam

"Chodzi o to że na spławik możesz łowić na dwie wędki, na spinning, czy muchę tylko na jedną i nie mógł byś drugiej wędki udostępnić córce, a tak jako opiekun posiadający Kartę wędkarską oraz opłaty możesz łowić zgodnie z RAPR, z córką pod warunkiem że nie ukończyła 14 lat." (2010/09/27 21:38)

baldhead


W takim razie żle zrozumiałem Pańską wypowiedż. Zwracam honor, przepraszam! (2010/09/27 21:52)

darekgliwice


Panowie!!! a nie prościej zrobić dziecku kartę wędkarską ??? do 14 lat egzamin wraz z legitymacją jest darmowy, a opłaty za wędkowanie niewielkie (około 25-30 zł) jeszcze koszt karty wędkarskiej to około 10 zł, karta jest dożywotnia , i po problemie, jedyne ograniczenie to : dziecko musi być pod opieką osoby uprawnionej do opieki, i jeszcze jedna istotna sprawa , dziecko może łowić jako pełnoprawny wędkarz, własne stanowisko, limit itd... (2010/09/28 19:04)

JaroDaw


Panowie!!! a nie prościej zrobić dziecku kartę wędkarską ??? do 14 lat egzamin wraz z legitymacją jest darmowy, a opłaty za wędkowanie niewielkie (około 25-30 zł) jeszcze koszt karty wędkarskiej to około 10 zł, karta jest dożywotnia , i po problemie, jedyne ograniczenie to : dziecko musi być pod opieką osoby uprawnionej do opieki, i jeszcze jedna istotna sprawa , dziecko może łowić jako pełnoprawny wędkarz, własne stanowisko, limit itd...

Na pewno, ale moje maluchy mają 6 lat córeczka i 3 lata synek. Mam im zamiast bajek na dobranoc RAPR czytać ??? Przecież w życiu tego nie zapamiętają, a i tak z nikim innym nie pójdą nad wodę z wędkami jak ze mną.

Terroryzm ;) (2010/09/29 09:18)

rimbo28


ja mam jeszcze pytanie czy dziecko które ma legitymacje pod opieką osoby dorosłej ( nie posiadającej uprawnień do wędkowania ) na co może łowić ?? (2010/09/30 16:36)

JaroDaw


ja mam jeszcze pytanie czy dziecko które ma legitymacje pod opieką osoby dorosłej ( nie posiadającej uprawnień do wędkowania ) na co może łowić ??

"5. Członek PZW do 14 lat ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod nadzorem osoby uprawnionej do opieki. "

Nie ma ograniczeń co do metod, więc wszystkimi dopuszczalnymi metodami . (2010/09/30 16:40)

darekgliwice


ja mam jeszcze pytanie czy dziecko które ma legitymacje pod opieką osoby dorosłej ( nie posiadającej uprawnień do wędkowania ) na co może łowić ??
to zależy czy dziecko jest członkiem PZW, (opłacona składka) czy ma tylko legitymację członkowską, jeżeli ma opłaconą składkę to jest uprawniony do połowów ryb w całej Polsce na równi z dorosłym członkiem PZW, jedyne ograniczenie to opieka osoby dorosłej,( nawet nie posiadającej karty wędkarskiej) (2010/09/30 20:08)

rimbo28


czyli dziecko które ma opłacone składki może wędkować na spinning ? (2010/09/30 21:12)

JaroDaw


czyli dziecko które ma opłacone składki może wędkować na spinning ?


tak (2010/09/30 21:34)

rimbo28


dzięki kolego (2010/10/01 14:38)