RADNI

/ 53 odpowiedzi
 

Ze względu na ciszę przedwyborcza nie będę pytał Was na kogo głosujecie , nie będę pisał również na kogo ja mam zamiar głosować mam tylko kilka pytań dotyczących pracy radnych i ich wynagrodzeń , pytania te mogą mi pomóc zdecydować czy iść na wybory czy wprost przeciwnie .


Interesuje mnie co robią radni ile zarabiają za to , że są w radzie i jakie mają obowiązki ?

Jeżeli ktoś jest , był radnym albo zna , wie jak to wygląda w ''realu'' to proszę o opinie i komentarze .

u?ytkownik58271


Witam Jędrek ,super temat też bym chciał wiedzieć co i za ile robi taki radny ,bo oficjalnie to się nie dowiemy ,tu na portalu na pewno ktoś nas oświeci i się dowiemy coś na ten temat (2010/11/20 10:27)

Bromar


  No tak, przyznam że temat ciekawy, tylko zastanawiam się czy znajdzie się ktoś, ko będzie chciał ujawnić takie szczegóły.
No i czy jest na forum ktoś z radnych czy podobnych działaczy ? (2010/11/20 10:47)

sauber


CYT.,,RADNY KRADNIE A CAŁE MIASTO NA DNIE...,, (2010/11/20 12:22)

u?ytkownik58271


CYT.,,RADNY KRADNIE A CAŁE MIASTO NA DNIE...,,

Dobre he he ,właśnie ciekaw jestem co jakiś radny by nam powiedział ,przecież jak ktoś był czy jest radnym to wie coś na ten temat (2010/11/20 12:24)

robcio2535


Ocho cho Jedrula -temat ciekawy ale czy nie konfliktowy ?
A co do wyborów to nie powinieneś kierować sie ich wynagrodzeniami tylko własnym zdaniem odnośnie kandydatów -wiem to nie jest łatwe bo jak zawsze przed takimi wyborami wiele obiecuja jak każdy by dostać sie do stołka który przynosi im korzyści różnego rodzaju także finansowe a to zależne jest od tego jaka gmina czy powiat itp. stoi finansowo i ich bogactwa a później wiadomo jak jest z tymi obietnicami (2010/11/20 12:57)

u?ytkownik58271


Robert jaki konfliktowy temat Cośty ,po prostu jnteresujące jest co taki radny robi i za co kasę bieże ,ja niestety żadnego nie znam i też bym chciał coś na ten temat dowiedzieć ,przecież tu nie roztrząsamy tematu z jakiej parti jest radny tylko co robi i za ile he he może ja bym też kandydował he he (2010/11/20 13:06)

robcio2535


Mam nadzieje ze nie bedzie konfliktowy :-) okaże sie .
Mam znajomych z mojej byłej gminy i ja ich dziele na radnych zaangażowanych i radnych dietetycznych he he (2010/11/20 13:12)

u?ytkownik58271


fajnie by było jak by jaki radny nam na portalu powiedział jak to idzie wszystko ,bo tak oficjalnie nikt ci nie powie a tu można nieraz jaką tajemnice zdradzić he he (2010/11/20 13:19)

Jędrula


O to chodzi Robert , że znowu muszę wybierać lepsze zło identycznie jak do sejmu .

Nie ma kandydatów którym bym mógł zaufać , znam większość , no może 65 % i życiorys niektórych a raczej większości delikatnie mówiąc jest pod wielkim znakiem zapytania , żeby nie powiedzieć naganny i to też delikatne słowo . Niektórzy kandydaci nie maja wstydu pokazując się na listach wyborczych , żenada . Jak oni spoglądają w oczy swoim znajomym czy sąsiadom .

Konfliktowy temat ? Nie staryyyyyy ? Chyba po tym co wszyscy przeszli na tym forum to już nikt nie będzie się kłócił o byle polityków , no chyba ?

(2010/11/20 13:20)

robcio2535


Piotrek może jakiś były radny to by coś powiedział ale też nie wiadomo czy prawde .
Jedni kandyduja by faktycznie wnieść zmiany w naszych miastach ,wsiach takich można poznać najlepiej w małych miasteczkach i wsiach bo wiekszość ludzi sie tam zna i wszyscy widzą kto co reprezentuje ,jaki jest aktywny w czym sie udziela ,co innego w dużych miastach gdzie znamy ich tylko z plakatów , bilbordów i własciwie nic o nich nie wiemy chyba ze mieliśmy z nimi jakiś kontakt wczesniej (2010/11/20 13:34)

robcio2535


Sa też tacy radni dietetyczni :-) którzy są obecni na sesjach ,popierają innych i inkasuja diete nie wnosząc nic (2010/11/20 13:37)

u?ytkownik32021


nono to żeście trafili z tematem. Byłem radnym w tej kadencji. Zarobki to tak jak u mnie to około 400 zł za miesiąc. W większych miastach to nawet pod 2000 zł podchodzi. Radni niby nic nie robią tak się mówi, lecz to nie jest taka łatwa sprawa. Jeśli ktoś przygotowuje ustawę to jest z tym bardzo wiele kłopotów prawnych. Radni decydują np. jaka droga będzie na nowo zalana asfaltem, jakie ulice podłączymy do kanalizacji. Jest naprawdę wiele takich spraw w których jesteśmy bezradni choć chcemy pomóc naszym wyborcom. Lecz miasta są za bardzo zadłużone i mają za małe budżety. Zobaczymy w poniedziałek czy będę również radnym w kolejnej kadencji. Jeśli macie jakieś pytania typowe do pracy urzędników to się nie krępujcie. Postaram się odpowiedzieć. (2010/11/20 14:27)

u?ytkownik58271


Ja Ziętek tak zauważyłem że wśrud radnych to chyba korupcja jest ,bo z mojej ulicy nie ma radnego i asfaltu też jeszcze nie rozwineli (2010/11/20 14:35)

robcio2535


Zietek tyle to i ja wiem nie bedąc radnym :-)
No i nie powiesz chyba ze sprawami prawnymi odnosnie modernizacji czegoś tam w  danej wsi lub miasta zajmuja sie radni ? (2010/11/20 14:40)

Jędrula


nono to żeście trafili z tematem. Byłem radnym w tej kadencji. Zarobki to tak jak u mnie to około 400 zł za miesiąc. W większych miastach to nawet pod 2000 zł podchodzi. Radni niby nic nie robią tak się mówi, lecz to nie jest taka łatwa sprawa. Jeśli ktoś przygotowuje ustawę to jest z tym bardzo wiele kłopotów prawnych. Radni decydują np. jaka droga będzie na nowo zalana asfaltem, jakie ulice podłączymy do kanalizacji. Jest naprawdę wiele takich spraw w których jesteśmy bezradni choć chcemy pomóc naszym wyborcom. Lecz miasta są za bardzo zadłużone i mają za małe budżety. Zobaczymy w poniedziałek czy będę również radnym w kolejnej kadencji. Jeśli macie jakieś pytania typowe do pracy urzędników to się nie krępujcie. Postaram się odpowiedzieć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oooooo i znalazł się odważny , dzieki kolego za info i powiedz nam gdzie '' naprawiasz '' miasto ? Chętnie ''wejdę'' na stronę twojego urzędu ?


(2010/11/20 16:14)

u?ytkownik32021


Cisza wyborcza. Po ciszy się ujawnie... (2010/11/20 17:34)

u?ytkownik58271


Cisza wyborcza. Po ciszy się ujawnie...

aaaa no tak to po wyborach czekamy na to żebyś się pochwalił czy wygrałeś ,no i jle kasy będą płacić he he powodzenia (2010/11/20 17:37)

slawomir66


Odezwę się po ciszy i również coś powiem. (2010/11/21 12:13)

wedkarz2309


A ja idę zagłosować na prezydenta, który ma za sobą 12 lat prezydentowania i na radnych KWW Robert Raczyński...:)

Jak zawsze, zmiażdży rywali niesamowicie...:)

A radni miasta i powiatu...

Niestety u mnie radni blokują prezydenta, ale mam nadzieję, że po dzisiejszych wyborach się to zmieni i wybiorą radnych, którzy współpracują z prezydentem...:)

 

A prezydent mojego miasta jest zarąbisty i wiele robi dla miasta, bo... jest bezpartyjny...:D

 

Wiele by opowiadać, jakie tutaj cyrki odprawiają radni PO PiS i SLD, koń by się uśmiał...!:)

(2010/11/21 13:26)

Jędrula


A ja idę zagłosować na prezydenta, który ma za sobą 12 lat prezydentowania i na radnych KWW Robert Raczyński...:)

Jak zawsze, zmiażdży rywali niesamowicie...:)

A radni miasta i powiatu...

Niestety u mnie radni blokują prezydenta, ale mam nadzieję, że po dzisiejszych wyborach się to zmieni i wybiorą radnych, którzy współpracują z prezydentem...:)

 

A prezydent mojego miasta jest zarąbisty i wiele robi dla miasta, bo... jest bezpartyjny...:D

 

Wiele by opowiadać, jakie tutaj cyrki odprawiają radni PO PiS i SLD, koń by się uśmiał...!:)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aż się przyjemnie czyta kolegę @wedkarz2309 jak mówi o swoim prezydencie i myślę , że trafił w sedno z tą bezpartyjnością . No ale niestety nie wszędzie tak może być :(

(2010/11/21 17:28)

wedkarz2309


A ja idę zagłosować na prezydenta, który ma za sobą 12 lat prezydentowania i na radnych KWW Robert Raczyński...:)

Jak zawsze, zmiażdży rywali niesamowicie...:)

A radni miasta i powiatu...

Niestety u mnie radni blokują prezydenta, ale mam nadzieję, że po dzisiejszych wyborach się to zmieni i wybiorą radnych, którzy współpracują z prezydentem...:)

 

A prezydent mojego miasta jest zarąbisty i wiele robi dla miasta, bo... jest bezpartyjny...:D

 

Wiele by opowiadać, jakie tutaj cyrki odprawiają radni PO PiS i SLD, koń by się uśmiał...!:)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aż się przyjemnie czyta kolegę @wedkarz2309 jak mówi o swoim prezydencie i myślę , że trafił w sedno z tą bezpartyjnością . No ale niestety nie wszędzie tak może być :(





Poszedł (z kol. wedkarz90), zagłosował...:)

Co do "bezpartyjności" prezydenta mojego miasta (Lubin), to wydaje się, że lepszego prezydenta nie mogliśmy mieć...:)

Wiele, wiele dobrego mógłbym o nim pisać i pisać...:)

(2010/11/22 00:43)

slawomir66


Obiecałem, że po ciszy wyborczej się odezwę i coś powiem.
Tak się składa, że wczoraj po raz trzeci zostałem wybrany na radnego swojej gminy. Padały pytania co radni robią? Rada gminy czy miasta to nic innego jak nasz mały parlament samorządowy. Rada jest organem uchwałodawczym a wójt, burmistrz czy prezydent - wykonawczym. W miarę potrzeb zwoływane są sesje rady na których podejmuje się uchwały. Zwoływane są również komisje stałe i problemowe na których radni zapoznają się z uchwałami, omawiają je itp. Radny jest zobowiązany do stałego kontaktu z mieszkańcami a co za tym idzie do brania udziału w wyjazdach w teren, spotkaniach itp. Całość obowiązków spoczywających na radnych można poczytać w Ustawie o samorządzie gminnym.
Co do wysokości diet jaką radni otrzymują. Zależy to od wielkości gminy lub miasta lub powiatu. Wysokość diet również regulują odpowiednie ustawy.  W przypadku mojej gminy liczącej do 20 tys. mieszkańców w poprzedniej kadencji otrzymywaliśmy ryczałt w wysokości 500 zł miesięcznie. (2010/11/22 14:48)

zbynio5o


Gratulacje !!! Ludzie Ci ufają, musisz być dobry w te klocki :))
Mógłby któryś z moich radnych wędkować, ale jeszcze nie wiem jakie mają hobby hehe ! (2010/11/22 15:33)

slawomir66


Powiem, że wędkarze mogą skorzystać w gminach czy miastach. Dopóki nie zostałem radnym nie wiedziałem o takich rzeczach. Otóż przy urzędach gmin czy miast jest taka komórka jak ( w moim przypadku) Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Hehehe ktoś się zaśmieje, ale z tego można skorzystać. Komisje takie utrzymują się ze środków za wydane zezwolenia na handel czy obrót alkoholem. I co z tego ktoś zapyta? Otóż te środki mogą być wydane wyłącznie na działalność statutową takiej komisji a więc na wszystko co związane jest z pomocą uzależnionym, zajęcia dla dzieci, zajęcia pozalekcyjne, walka z innymi używkami itp. Wystarczy zatem aby ktoś w kole miał trochę pojęcia, przygotował pogadankę czy prelekcję na temat szkodliwości np nikotyny, narkotyków etc. i złożył to w takiej komisji z odpowiednią prośbą o wsparcie i można zrobić coś dla dzieci? Można bo sprawdzone. Albo pogadanka na temat alternatywnego spędzania czasu przez dzieci i młodzież czym może być wędkarstwo. Przy tym nie sięgając po używki. Też sprawdzone.
Piszę dlatego, że moje koło jest małe i szukam sponsorów aby wesprzeć naszą działalność.
Będąc wędkarzem i radnym łatwiej nawet rozmawia się czy to z wójtem czy prezydentem.
No oczywiście nie zapominam po co wyborcy oddali na mnie głos i pracuję również dla lokalnej społeczności. (2010/11/22 15:45)