Zaloguj się do konta

Pytanie o Mix 50/50 ?

utworzono: 2012/12/15 11:50
szpak666

Witam. Moje pytanie dotyczy mixu 50/50. Zamierzam sam robić kulki. Zamierzam robić ze swoich składników typu mączki rybne, kukurydziane sojowe itp ale najpierw chcę poćwiczyć na bardziej gotowych. Czy mix kupny 50/50 dodaje się go do jajek i pozostałych aromatów płynnych czy suchy mix jak nazwa mówi to 50% suchego mixu i trzeba dodać drugie 50% własnych suchych składników? Czy da się rolować samo 50/50?
[2012-12-15 11:50]

Mix 50/50 to "baza" do której dodajesz różne mączki rybne i inne dodatki specjalne. Taka baza to najczęściej 2-3 składniki typu mąka sojowa + proszek mleczny. [2012-12-15 12:06]

szpak666

Ale rozumiem że są zupełnie gotowe mixy które dodaje sie bezpośrednio do części płynnej?
[2012-12-15 12:11]

Oczywiście można z niego robić kulki dodając do tego jaja+olej+ zapach ale kulki wtedy będą bardzo ubogie bez grubszych frakcji. [2012-12-15 12:12]

Ale rozumiem że są zupełnie gotowe mixy które dodaje sie bezpośrednio do części płynnej?


Tak są na rynku  gotowe mieszanki   [2012-12-15 12:14]

szpak666

Ogólnie to szykuje się do robienia własnych ale zastanawiam się czy składniki muszą być w idealnie zachowanych proporcjach z przepisów czy to jest tak na oko? Nie mam takiej wagi żeby to zrobić dokładnie. A może macie swój sposób na odmierzanie składników na ilość szklenek lub coś podobnego?
[2012-12-15 12:15]

Tak są mixy gotowe do których wystarczy dodać jajka i można kulać. Ale i tak zazwyczaj ludzie dodają swoje składniki.  [2012-12-15 12:15]

szpak666

A ma ktoś swój sprawdzony sposób na proste odmierzanie składników?
[2012-12-15 12:33]

wagowo jest chyba najepiej [2012-12-15 12:57]

Lujski

ja mam problem zrobilem sobie probne kulki - suszylem 2 dni na karolyferze i wyszly twarde jak kamien... - czy one takie powinny byc ..??
stosowalem jakis prosty przepis znaleziony tutaj na forum
no i prawie zupelnie stracily zapach :( - stosowalem do zapachu cukier waniliowy i aromat waniliowy

przepis to maka tortowa(2 lyzki), kukurydziana(2 lyzki), mleko w proszku i kaszka manna (po 1 lyzce) - 2 jajka i cukier z aromatem - kilka kropel oleju
[2012-12-15 13:40]

Lujski powinny być twarde,no może nie jak kamień ale twarde.Jak byś chciał troche miększe to konserwant w płynie sie daje i wystarczy podsuszyć i można w plastikowym wiaderku trzymać.ps.sory ale z samych takich mąk dobre kulki nie wyjdą.tak właśnie sie kończy komponowanie własnych mixów produkty wyrzucone w błoto i tyle. [2012-12-15 14:00]

Lujski

dlatego póki co dawałem takie małe ilości - bo się dopiero uczę - taki przepis mam zamiar stosować jako "baze" - mam nadzieje ze taka może być ..??
co dodawać do tej mojej "bazy" ..?? jakie dodatki  ..??
[2012-12-15 14:16]

oooooo jako baza to już lepiej.\ja dodał bym troszke mielonych konopii ,troche mielonego żarcia dla psa ,może troche mąki rybnej.a do kulek owocowych nectarblend.a ile to  ci niestety nie powiem bo jade na "gotowcach  [2012-12-15 14:24]

JKarp

ja mam problem zrobilem sobie probne kulki - suszylem 2 dni na karolyferze i wyszly twarde jak kamien... - czy one takie powinny byc ..??
stosowalem jakis prosty przepis znaleziony tutaj na forum
no i prawie zupelnie stracily zapach :( - stosowalem do zapachu cukier waniliowy i aromat waniliowy

przepis to maka tortowa(2 lyzki), kukurydziana(2 lyzki), mleko w proszku i kaszka manna (po 1 lyzce) - 2 jajka i cukier z aromatem - kilka kropel oleju

CześćMiałem Ci odpowiadać na PW ale skoro tu piszesz to może być i tu.Tak jak napisał Jarek przepis powyższy jest zupełnie do kitu. Jako baza może być ale po co chcecie wyważać otwarte drzwi?Poza tym suszenie na kaloryferze nie jest dobre - przebiega stanowczo za szybko a gwałtowne pozbawienie kulki wilgoci daje w efekcie tą twardość.Tu sobie poczytaj:http://forum-karpiowe.pl/viewtopic.php?t=4260
Zdecydowanie proponuję zakup gotowego miksu :-)No chyba, że chcesz tracić kasę na doświadczenia.JK [2012-12-15 14:36]

Lujski

to ja mam jeszcze ejdno pytanie -
ktory skladnik kulek "przenosi" zapach .. ?? albo co dodac zeby zapach byl intensywny po ugotowaniu i suszeniu kulek ... ??
pewnie by trzeba bylo zrobic = 90%atraktor plus reszta skladnikow zeby zapach byl intensywny.. :):) no chyba ze sa jakies magiczne skladniki dzieki ktorym kulka mocno pachnie
[2012-12-15 15:14]

szpak666

Dużo myślałem nad składem moich kulek i z pośród wszystkich przepisów zmontowałem ten. Co o nim myślicie? W zanadrzu mam jeszcze sporo mąki rybnej ale nie wiem czy i w jakiej proporcji ją dodać.
1. Mąka kukurydziana 30%  
2. Mąka pszenna 25%   
3. Mąka sojowa odtłuszczona 25%    
4. Mleko w proszku 10%     
5. Mielone konopie 10%
6. Aromaty: truskawka albo inny słodki około 5-10ml
7. 10 jaj [2012-12-15 17:43]

Jeśli chodzi o zapach to same mączki rybne dają już aromat ale jak chce się żeby był bardziej intensywny to dodaje się liquidy albo aminoliquidy o wybranym zapachu. Do kulek warto dodać pokruszone skorupki po jajkach, można też zmielić albo pokruszyć orzechy. Warto sypnąć łyżeczkę soli albo miodu jako naturalny konserwant. Najlepiej suszyć kulki w temperaturze pokojowej.  [2012-12-15 18:59]

JKarp

to ja mam jeszcze ejdno pytanie -
ktory skladnik kulek "przenosi" zapach .. ?? albo co dodac zeby zapach byl intensywny po ugotowaniu i suszeniu kulek ... ??
pewnie by trzeba bylo zrobic = 90%atraktor plus reszta skladnikow zeby zapach byl intensywny.. :):) no chyba ze sa jakies magiczne skladniki dzieki ktorym kulka mocno pachnie

CześćZapach to taki niekonieczny dodatek.Jak zrobisz kulki z miksu, który ma dobre, świeże składniki zapachu praktycznie nie potrzeba.Inna sprawa to jakość zapachów. Dobry flavour to taki, jak nie potrzeba dodać więcej niż 5-10 ml na kilo miksu.Lepiej skupić się na dodawaniu aminolquidów.JK [2012-12-15 21:03]