Pytanie o ciasto na kulki proteinowe

/ 32 odpowiedzi
Witam. Od wiosny zamierzam sam zacząć robić kulki proteinowe i mam takie pytanie. Czy jak kupię gotowy mix to czy robi się z niego te kulki z jajami, olejem i innymi atraktorami, czy do tego mixu dodaje się jeszcze mąkę kukurydzianą, sojową mleko w proszku itp. Czy te wszystkie przepisy to są na zrobienie własnego mixu czy te składniki dodaje się do gotowych kupnych?
JKarp

CześćGotowy miks wymaga dodania jajek, zapachu, aminoliquidu, oleju oraz konserwantu. Może być nim np sól kuchenna.Zasada jest prosta:suche składniki do suchych składników, a oleje i ogólnie płyny do jajek.Możesz gotowy miks wzbogacać poprzez dodanie np mączek rybnych, mączek z kryla itp ale jak dasz za dużo jakiegoś składnika może być problem ze zrolowaniem kulek lub już suche kulki mogą zacząć pękać.JK (2012/12/03 17:43)

szpak666

Czyli mogę zrobić z samego miksu? O jajkach i aromatach to wiem tylko chodzi mi o to czy jak są te wszystkie przepisy na forum to do nich się dodaje gotowy mix czy robi się swój mix z tych składników? (2012/12/03 17:50)

JKarp

CześćO jakich przepisach mówisz?JK (2012/12/03 18:04)

użytkownik26223

Kol.szpak666
Są trzy możliwości jeżeli chodzi o mix

możesz skpomponować mix ze składników takich jak np; 
mąki ,kasze,nasiona,mączki rybne i inne produkty specjalistyczne
itp co nie jest łatwą rzeczą -łatwo mix zepsuć dodając jakiegoś skł za dużo w efekcie będzie kulka pływała lub nie zrolujesz ciasta.ogólnie sposób nie dla początkujących -trzeba mieć odpowiednią wiedze  czego ile itd

sposób drugi;
kupić mix 50;50 czyli baze i wzbogacać ją "po swojemu" np mączkami rybnymi czy innymi produktami  specjalistycznymi
sposób ma te same wady tzn można "coś" zepsuć i cały mix do wyrzucenia

sposób trzeci najprostszy ale najdroższy kupić gotowca tzn mix już w pełni skomponowany ,doprawiony .dodajesz tylko jaja,olej ew konserwant i zapach i kulasz .niektóre mixy mają nawet zapach np rybny czy orzechowy.jest to najdroższy sposób samodzielnego wyrobu kulek ale możesz być pewny że będzie sie to dobrze rolować.
(2012/12/03 18:37)

szpak666

I o taką odpowiedź mi właśnie chodziło. Teraz już wiem wszystko. Kolega z postu wyżej odpowiedział w pełni wyczerpująco. Rozumiem że nie jest to łatwe jeśli chodzi o mix domowej roboty ale myślę że korzystając z przepisów kolegów z forum przez długie zimowe wieczory dojdę do wprawy takiej, by na wiosnę mieć najlepsze kulki nad jeziorem :) do odważnych świat należy a przeglądarki w tym temacie nie mają końca. A mam jeszcze jedno pytanie. Będę łowił na kulki własnej roboty. Wiem że nęcić łowisko nie wypada dużą ilością kulek tych na które będę łowił. Mam zamiar karmić drobnym pelletem, ziarnami kukurydzy gotowanej. Czy do tego też dajecie składniki takie jak do kulek czy mogę do tego dosypać karmę na karpia gotową z paczki za ok 7zł kg? I czym to połączyć żeby nie rozwalało się podczas wystrzału z procy? może naturalne jaja czy klej do zanęt? (2012/12/04 12:02)

JKarp

CześćPo co wyważać otwarte drzwi?Jak chcesz to podeślę Ci dwa gotowe przepisy?Poza tym jak już mówisz o pellecie te lepiej nęcić miksem różnych wielkości począwszy od ok 10 mm do 20 mm ale to latem. Jak zimno oczywiście drobny pellet.Jak daleko od brzegu zamierzasz nęcić?JK (2012/12/04 12:25)

szpak666

Łowić zamierzam ok 40-60m od brzegu. Łowić chcę na kulki własnej roboty. Będę łowił od wiosny do jesieni więc czym najlepiej nęcić jak zacznie się sezon? Przepisy chętnie przyjmę. (2012/12/04 12:36)

użytkownik26223

CześćPo co wyważać otwarte drzwi?Jak chcesz to podeślę Ci dwa gotowe przepisy?Poza tym jak już mówisz o pellecie te lepiej nęcić miksem różnych wielkości począwszy od ok 10 mm do 20 mm ale to latem. Jak zimno oczywiście drobny pellet.Jak daleko od brzegu zamierzasz nęcić?JK

A jak takie robione mixy wychodzą cenowo??  (2012/12/04 12:43)

JKarp

CześćJarek podeślę Ci te przepisy tylko później - mam na innym kompie.Wszystko do kupienia w Massive :-)Mogę policzyć i zobaczymy ale później.JK (2012/12/04 12:48)

użytkownik26223

CześćJarek podeślę Ci te przepisy tylko później - mam na innym kompie.Wszystko do kupienia w Massive :-)Mogę policzyć i zobaczymy ale później.JK

spoko  dzięki wiesz kiedyś próbowałem robić no ale wyszło kiepsko mimo tego że robiłem według "sprawdzonego" przepisu no i kłopot ze skompletowaniem wszystkich produktów. (2012/12/04 13:03)

szpak666

JK- jak mogę prosić to chętnie skorzystam z tych przepisów. (2012/12/04 13:09)

damiano89

Cześć;) JK Czy ja też mogę prosić o jakieś przepisy na kulki;) Wiem że nie każda kulka sprawdzi się w danym łowisku, ale od czegos muszę zacząć;) Dużą frajdą dla mnie są przygotowania do zasiadki, a to może być ciekawe i wymagajac zajęcie (2012/12/04 17:16)

szpak666

A mam jeszcze pytanie. Wszystkie przepisy są podane w procentach- tyle jeszcze rozumiem i ze studiów coś pamiętam ale jeśli np. 20% jakiejś mąki ma być to ok ale na te wszystkie produkty ile jaj dać? Jak to sprawdzić czy będzie ok? Albo ile kg ma wyjść tego suchego mixu na 10 jaj? (2012/12/04 18:02)

JKarp

CześćZauważ, że skład miksów jest tak podany, że po dodaniu tych procentów otrzymasz 100% wagi czyli kilo.Na kilo miksu należy liczyć około 10 jaj. Żeby dokładnie to sprawdzić zrób sobie próbę dzieląc podane wartości procentowe przez 10 czyli:20% mąki kukurydzianej - Ty dajesz 2%15% mączki rybnej - Ty dajesz 1,5%itd I na tak skomponowaną ilość daj jedno jajko. Zobaczysz jakie wyszło ciasto i jak się roluje.JK (2012/12/04 18:19)

szpak666

Dokładnie o to mi chodziło- ile kg wyjdzie z całego mixu. Dzięki. A jeszcze jedno- mam zamiar robić kulki 18mm. Ile takich kulek wyjdzie średnio z kg mixu? Na włos wystarczy ale czy na ok 3-4 dni nęcenia z kuku i pelletem wystarczy? (2012/12/04 18:35)

JKarp

CześćNie wiem-nigdy nie liczyłem ani nie ważyłem kulek ;-)Tak na oko powinno wyjść około 1,3 do 1,5 kg kulek po wysuszeniu. Oczywiście im dłużej suszysz tym lżejsze ;-)Powinno styknąć na cztery dni bez problemu.JK (2012/12/04 18:57)

szpak666

Dzięki za odpowiedź. Teraz już mi się wszystko rozjaśnia. Jeszcze tylko chciałbym wiedzieć jak uzyskać klejącą spoistość zanęty wystrzeliwanej z procy. Chciałbym karmić kukurydzą i pelletem drobnym oczywiście. Do tego pokruszone kulki te same co na włosie. Czym to wszystko połączyć żeby doleciało w miarę całe na ok 40m (2012/12/04 19:08)

michol

Dzięki za odpowiedź. Teraz już mi się wszystko rozjaśnia. Jeszcze tylko chciałbym wiedzieć jak uzyskać klejącą spoistość zanęty wystrzeliwanej z procy. Chciałbym karmić kukurydzą i pelletem drobnym oczywiście. Do tego pokruszone kulki te same co na włosie. Czym to wszystko połączyć żeby doleciało w miarę całe na ok 40m

Zwykłą sypką zanętą będzie najtaniej  (2012/12/04 19:16)

szpak666

Zanęte dodać to nie problem ale czym to połączyć żeby po wystrzeleniu kulka się nie rozsypała i rozprysła się w mak na 15m od brzegu? Myślałem o kleju do zanęt albo jajka. Co wy na to? (2012/12/04 19:36)

użytkownik39933

Zanęte dodać to nie problem ale czym to połączyć żeby po wystrzeleniu kulka się nie rozsypała i rozprysła się w mak na 15m od brzegu? Myślałem o kleju do zanęt albo jajka. Co wy na to?

jesli odpowiednio nawilżysz zanęte  to bedzie sie dobrze kleiła i nie potrzebny bedzie klej do zanet, możesz kupić sobie dla pewności dobrze klejaca zanete  lub  zamiast zanety kukurydze ,pellet i pokruszone kulki skleic kasza manna , wyjdzie taniej . (2012/12/04 19:42)

szpak666

A z tą kaszą to już cenna wskazówka. Dziękuję koledze a jeszcze coś dodać do tej zanęty? Kukurydzę i pellet zaleje boosterem ale chodzi mi o inne składniki. Co polecacie? (2012/12/04 19:51)

użytkownik27096

Na taką odległość jak chcesz nęcić kulami z zanęty lepiej sprawdzi się Pet, kulki się nie rozpadają i na pewno możesz robić większe niż do procy.  (2012/12/04 20:00)

użytkownik39933

A z tą kaszą to już cenna wskazówka. Dziękuję koledze a jeszcze coś dodać do tej zanęty? Kukurydzę i pellet zaleje boosterem ale chodzi mi o inne składniki. Co polecacie?

konopie ;) (2012/12/04 20:10)

użytkownik39933

A z tą kaszą to już cenna wskazówka. Dziękuję koledze a jeszcze coś dodać do tej zanęty? Kukurydzę i pellet zaleje boosterem ale chodzi mi o inne składniki. Co polecacie?

konopie ;)

lub z tańszych ziaren oleistych rzepak (2012/12/04 20:12)